Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση περί του δημοψηφίσματος.


jackc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

στην αργεντινη εγινε περικοπη χρεους σχεδον 75%

 

Έχεις κάποια πηγή για αυτό. Και προφανώς το θέλησαν αυτοί που τους χρώσταγε και έκαναν την διαγραφή, από μόνος σου δεν μπορείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τον καναπε μετα το δημοψηφισμα θα ερθει η ελπιδα 

Δημοκρατια εαν δεν καταλαβες ποτε σου σημαινει να αγωνιζεσαι παντα για ολους τους συνανθρωπους σου ειτε ειναι φτωχοι ειτε ειναι πλουσιοι.

Επειδη εγω εχω ενα καλο εισοδημα και φοβαμαι να μην χασω τις ανεσεις μου τιποτε δεν μου δινει το δικαιωμα να εξοντωσω αυτους που παλευουν περισσοτερο ή εχουν μικροτερο εισοδημα απο εμενα ή ακομη και καθολου.

Αυτο ειναι πραγματικη Δημοκρατια να αγωνιζεσαι να ανεβει ο αλλος ΕΚΕΙ που βρισκεσαι και εσυ.

Στην ζωη υπαρχουν ηθικες αξιες.

Αλλιως μην βοηθας κανεναν μεσα σε αυτo το site.

Αστους να ταλαιπωρουνται και να καθεσαι εσυ να τους βλεπεις και να τους χλευαζεις απο τον καναπε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευετε πως αν υπηρχε ένα δημοψήφισμα στο οποιο δεν θα επαιρνε καμια θεση για το θεμα του η κυβερνηση θα ηταν διαφορετικα τα πραγματα σημερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λες οτι αγωνιζεσαι για τη χωρα σου; Πώς;

 

Να σου πω εγώ, η φάση είναι να έχεις τη δουλειά σου, να ξέρεις ότι οι συνέπεις του "ναι" δε θα σε επηρρεάσουν άμεσα γιατί δεν πλήττεται ο δικός σου κλάδος αλλά να ρισκάρεις τις συνέπειες ενός όχι, όπως εσύ τις υπολογίζεις/μαντεύεις/περιμένεις γιατί δε σκέφτεσαι μόνο την πάρτη σου στα άσχημα και δεν αντέχεις στην σκέψη πως Τρέμηδες και Πρετεντέρηδες και Μπόμπολες και Γεωργιάδηδες θα συνεχίσουν την Δευτέρα να έχουν τουπέ και μαγκιά και τα χρυσά τους κουτάλια ανέπαφα στην υγειά του μαλάκα.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευετε πως αν υπηρχε ένα δημοψήφισμα στο οποιο δεν θα επαιρνε καμια θεση για το θεμα του η κυβερνηση θα ηταν διαφορετικα τα πραγματα σημερα?

Ισως η γραμμη του κομματος να επηρεασε αρκετους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

"Σήμερα αποφάσισα να ανοίξω την τηλεόραση και να παρακολουθήσω Μέγκα και Σκάι. Κατέληξα στα εξής συμπεράσματα:

1. Ο παππούλης που περιμένει στην ουρά και παραπονιέται γιατί τα 120 ευρώ που θα σηκώσει θα ταΐσουν 7 άτομα γράφει καλύτερα στην κάμερα από τον παππούλη που περιμένει στην ουρά για να σηκώσει τα 120 ευρώ επιλέγοντας να στηρίξει την ελπίδα ότι τα 120 θα γίνουν κάποια στιγμή περισσότερα. (το γιατί ο πρώτος παππούλης αναγκάζεται να ταΐζει 7 άτομα με την σύνταξή του δε μας νοιάζει ούτε ενοχλεί, είναι μέρος της ανάπτυξης).

2. Η κυριούλα που λέει ότι μας έχουν πρήξει τα κανάλια να πάει να πλύνει κανένα πιάτο, ούτε αυτή γράφει καλά στην κάμερα.

3. 300 ευρώ Χ 1 φορά ανάληψη = ανάπτυξη σε αντίθεση με 300 ευρώ / 5 αναλήψεις των 60 ή 6 αναλήψεις των 50 = οι κομμουνιστές θα μας πάρουν τα σπίτια.

4. Νόμος είναι το δίκιο του επιχειρηματία.

5. Η ανεργία είναι μαγκιά.

6. Οι ουρές στον ΟΑΕΔ αυξάνουν τα κέρδη στις μικρομεσαίες επιχειρήσεις καφέ κι εστίασης.

7. Η κυβέρνηση αναγκάζει τα ταχυφαγεία να μη μπορούν να δίνουν ρέστα από 50άρικο ή 20άρικο (πέρσοναλ φέιβοριτ)

8. Το να λιποθυμάς στην ουρά του ΑΤΜ είναι εικόνα ταπείνωσης, το να λιποθυμάς περιμένοντας να προσκυνήσεις την Παναγίτσα στην Τήνο είναι εικόνα πνευματικής κατάνυξης.

9. Η ξανθιά που είπε το πρωί στον Σκάι ότι υπέρμαχοι του όχι είναι οι φτωχοί που θέλουν να πάρουν και τους υπόλοιπους μαζί τους στον γκρεμό από ζήλια, είναι πολύ γλυκούλα.

10. Πρέπει να ψηφίσουμε ναι, γιατί για να το υποστηρίζουν με τόσο σθένος αυτοί που μας έφεραν μέχρι εδώ σημαίνει ότι κατάλαβαν τα λάθη τους και επιτέλους λένε την αλήθεια. (βραβείο φακ λότζικ 2015).

11. Τον Κωστάκη δεν τον τάιζαν στο υπόγειο που ήταν κρυμμένος τα τελευταία 6 χρόνια και έχει ρέψει. 

12. Αντικειμενική δημοσιογραφία = στρατευμένη προβολή συγκεκριμένων συμφερόντων για το καλό μας βρε.

13. Ο Σημίτης λέει ναι.-

Υπάρχουν πολλοί λόγοι για να κράξεις τον ΣΥΡΙΖΑ και η κατάσταση δεν είναι για γέλια, αλλά είμαστε όλοι τόσο αλλού γι αλλού που πραγματικά η σωστή ψήφος είναι αυτή που θα μας οδηγήσει στον αφανισμό. Συνεχίζουμε να κοιτάμε το δάχτυλο ακόμα και τώρα. Η ανέχεια είναι κακή σύμβουλος αλλά κι ο υποκινούμενος πανικός ακόμα χειρότερος."

14. Μην βλέπετε mega ΣΚΑΙ και λοιπά καθεστωτικά κανάλια.

 

fixed :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευετε πως αν υπηρχε ένα δημοψήφισμα στο οποιο δεν θα επαιρνε καμια θεση για το θεμα του η κυβερνηση θα ηταν διαφορετικα τα πραγματα σημερα?

 

Πιστεύω ότι τότε θα ήταν αποφυγή ευθύνης εκ μέρους της κυβέρνησης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω εγώ, η φάση είναι να έχεις τη δουλειά σου, να ξέρεις ότι οι συνέπεις του "ναι" δε θα σε επηρρεάσουν άμεσα γιατί δεν πλήττεται ο δικός σου κλάδος αλλά να ρισκάρεις τις συνέπειες ενός όχι, όπως εσύ τις υπολογίζεις/μαντεύεις/περιμένεις γιατί δε σκέφτεσαι μόνο την πάρτη σου στα άσχημα και δεν αντέχεις στην σκέψη πως Τρέμηδες και Πρετεντέρηδες και Μπόμπολες και Γεωργιάδηδες θα συνεχίσουν την Δευτέρα να έχουν τουπέ και μαγκιά και τα χρυσά τους κουτάλια ανέπαφα στην υγειά του μαλάκα.

well, αν αυτη ειναι η ευκαιρια αγωνα ενος νεου για το καλο της πατριδας του, εχε υποψιν οτι δοθηκε 1 φορα στα 40 χρονια.

Δεν νομιζω οτι εννοουσε αυτου του τυπου τον αγωνα και με τετοια συνεπεια/συχνοτητα, ο φιλος.

 

Μεταξυ μας παντως, δεν φταινε τα ΜΜΕ για το διεφθαρμενο κρατος σε ολα τα επιπεδα. Η διαφθορα (που ειναι κατ'εμε βασικος λογος φυγης ενος νεου), προυπηρχε της εμφανισης των ιδιωτικων καναλιων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοκρατια εαν δεν καταλαβες ποτε σου σημαινει να αγωνιζεσαι παντα για ολους τους συνανθρωπους σου ειτε ειναι φτωχοι ειτε ειναι πλουσιοι.

Επειδη εγω εχω ενα καλο εισοδημα και φοβαμαι να μην χασω τις ανεσεις μου τιποτε δεν μου δινει το δικαιωμα να εξοντωσω αυτους που παλευουν περισσοτερο ή εχουν μικροτερο εισοδημα απο εμενα ή ακομη και καθολου.

Αυτο ειναι πραγματικη Δημοκρατια να αγωνιζεσαι να ανεβει ο αλλος ΕΚΕΙ που βρισκεσαι και εσυ.

Στην ζωη υπαρχουν ηθικες αξιες.

Αλλιως μην βοηθας κανεναν μεσα σε αυτo το site.

Αστους να ταλαιπωρουνται και να καθεσαι εσυ να τους βλεπεις και να τους χλευαζεις απο τον καναπε.

Κατι τους ειπες τωρα για ηθικες αξιες και υπερασπιση του αδυναμου.Ποσο χαιρομαι που εχω φιλους που ρισκαρουν τα παντα με το οχι και ειναι βολεμενοι ομως η υποταγη ειναι κατι ανηκουστο για αυτους.Ειναι σταση ζωης το οχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα θα γινουμε αργεντινη ετσι δεν λετε ολοι ?

 

εχω στειλει απειρα βιογραφικα εχω παει σε 4-5 συνεντεξεις και ολοι μου λενε το ιδιο δεν εχεις προυπηρεσια αλλα κανενας δεν μου δινει την ευκαιρεια να αποκτησω, που εξω να παω ουτε συγγενης εχω ουτε τα λεφτα. 

 

Πήγες πουθενα να πεις θέλω να δουλέψω εθελοντικά για κάποιο χρονικό διάστημα και να πάρω προϋπηρεσία και σου είπαν όχι;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον τη δήλωση του ΔΝΤ περίμενε ο Τσίπρας για να παίξει χοντρό παιχνίδι.

 

Πιστεύω οτι απο δω και μπρός τα πράγματα θα έχουν ως εξής:

 

1. Θα γίνει το δημοψήφισμα και θα βγεί οριακά ΟΧΙ.

2. Οι τράπεζες θα μειώσουν το ποσό που βγάζουν τα ΑΤΜ στα 20 ευρώ για όλους και θα επικρατήσουν οι ηλεκτρονικές πληρωμές παντού.

3. Θα ανοίξουν οι συναλλαγές με το εξωτερικό για τις επιχειρήσεις αλλά με επιτροπή που θα εγκρίνει τα αιτήματα όπως γίνεται τώρα για τους πολίτες.

4. Ο Τσίπρας θα αρχίσει ξανά τη διαπραγμάτευση ζητώντας κούρεμα χρέους και περίοδο χάριτος.

5. Θα έχουμε ξανά τα ίδια μέχρι να πλησιάσει η 20 Ιουλίου που πρέπει να πληρώσουμε στην ΕΚΤ 3,5 δις και θα κινδυνεύουμε με κανονική χρεοκοπία.

6. 1-2 μέρες πριν τι 20 Ιουλίου θα γίνει συμφωνία με χειρότερα μέτρα αλλά μέ κούρεμα και κάποια μικρή περίοδο χάριτος.

 

Ελπίζω μετά να συγκεντρωθεί ο Τσίπρας στην αναδιάρθρωση της χώρας.

Spot on. , Ακριβώς έτσι το βλεπω και εγώ. Θα μας γινουν τα @@ ζεπελιν με τις τραπεζες κ θα εχουμε πολλους φαινομενικους τοίχους μεχρι τελευταία στιγμή. Οι πρωτες δεκα μέρες θα αναλωθουν σε blame game πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελεύθερα, στη χειρότερη να το δει κάνας Γιούνκερ.

OK...

 

 

 

 

Μιας και μιλάμε για ήθος,

 

 

MFJiSIT.jpg

 

 

 

 

Η τρομοκρατία είναι η μόνη οδός; Φέρτε πίσω τον Παττακό ρε (103 μάλιστα φέτος). Για να δούμε για πότε θα κόψει τα σχόλια και θα πιάσει την σφουγγαρίστρα η μανταμ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγες πουθενα να πεις θέλω να δουλέψω εθελοντικά για κάποιο χρονικό διάστημα και να πάρω προϋπηρεσία και σου είπαν όχι;

Μα τι λες τωρα..

Το κεφαλαιο..

Τα αφεντικα..

Η εκμεταλλευση..

Ο καπιταλισμος...

 

Σιγα μην δουλεψουμε κι εθελοντικα! Η προσπαθεια μας εξαντλειται στα emails με CV με ενα σκετο-νετο πτυχιο ΤΕΙ-ΑΕΙ συνηθως. Και πολυ τους ειναι μη σου πω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω εγώ, η φάση είναι να έχεις τη δουλειά σου, να ξέρεις ότι οι συνέπεις του "ναι" δε θα σε επηρρεάσουν άμεσα γιατί δεν πλήττεται ο δικός σου κλάδος αλλά να ρισκάρεις τις συνέπειες ενός όχι, όπως εσύ τις υπολογίζεις/μαντεύεις/περιμένεις γιατί δε σκέφτεσαι μόνο την πάρτη σου στα άσχημα και δεν αντέχεις στην σκέψη πως Τρέμηδες και Πρετεντέρηδες και Μπόμπολες και Γεωργιάδηδες θα συνεχίσουν την Δευτέρα να έχουν τουπέ και μαγκιά και τα χρυσά τους κουτάλια ανέπαφα στην υγειά του μαλάκα.

 

 

Μην γίνεστε αφελείς...

 

Αν πεις όχι στο δημοψήφισμα αντί για  Τρέμηδες και Πρετεντέρηδες και Μπόμπολες  θα έχει Μαρινάκη, Γιάννα Αγγελοπούλου , Χατζηνικολάου, Αυτιά και Παπαδάκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...