Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση περί του δημοψηφίσματος.


jackc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πηγαινοερχομαι, δεν ειμαι μονιμα εξω (software developer)

Μην τα λες αυτα γιατι αργα ή γρηγορα θα σου σκασει το επιχειρημα "ε αρα εισαι βολεμενος στο εξωτερικο με τα λεφτουδακια σου, τη δουλιτσα σου κλπ, τι μιλας";

 

Ξερω τι σου λεω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μην τα λες αυτα γιατι αργα ή γρηγορα θα σου σκασει το επιχειρημα "ε αρα εισαι βολεμενος στο εξωτερικο με τα λεφτουδακια σου, τη δουλιτσα σου κλπ, τι μιλας";

 

Ξερω τι σου λεω..

λες ε? νομιζω θα καταλαβουν οτι αυτην την δουλεια δεν μου την χαρισε κανενας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγαινοερχομαι, δεν ειμαι μονιμα εξω (software developer) 

 

Οπως σου ξαναειπα , εσυ δεν μπορεις να αλλαξεις τιποτα την καλητερη ζωη πρεπει να την βρεις εσυ 

 

Εισαι εμπνευση ομως!

Μην προσπαθειτε για το καλυτερο, ενα ατομο δεν αλλαζει τιποτα κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγαινοερχομαι, δεν ειμαι μονιμα εξω (software developer) 

 

Οπως σου ξαναειπα , εσυ δεν μπορεις να αλλαξεις τιποτα την καλητερη ζωη πρεπει να την βρεις εσυ 

Δεν μπορω να αλλαξω τιποτε...μαλιστα.

Και αυτα που ζω ποιος τα διαμορφωσε;

Ο φουφουτος;

Παλι δεν σε καταλαβαινω ουτε αυτα που λες ουτε την λογικη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα πως ξυνισαν τα μουτρα του βοριδη οταν του ειπε ο Χουντης οτι αν βγει το ναι μπορει να μην χρειασθει να παμε σε εκλογες αλλα να αλλαξει απλα η κυβερνηση και να ψηφισει αυτη τα νεα μετρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαια απο την αλλη πλευρα  δεν θα πεινασουν οι φραγκατοι και οι βολεμενοι ελπιζω να καταλαβαινεις γιατι  αν οχι μπορω να στο εξηγησω καλυτερα .

Αν πεινασει καποιος  θα ειναι ο πιο φτωχος  αυτος που τωρα περναει δυσκολα αλλα σιγουρα δεν πειναει .

 

Με λιγα λογια οπως αυτος ο φτωχος    ειδε το βιοτικο του επιπεδο να μειωνεται δραματικα   αμεσως με το που ξεκινησε η κριση  διοτι ανηκε  στα ασθενεστερα οικονομικα στρωματα ετσι και τωρα θα ειναι ο πρωτος παλι που κυριολεκτικα θα πεινασει.

Επισης αν το μελλον τις χωρας  ειναι  οι ηλικιες  κατω των 25  που στις  πρωτες εκλογες ειχαν  ποσοστο στην Χ.Α γυρω στο  30% δεν το βλεπω και πολυ ελπιδοφορο αυτο το μελλον ...

 

Ομως η επικρατουσα αντιληψη και ψευδαισθηση  ταυτοχρονα ειναι  οτι δεν εχω να χασω τιποτα  ας κανω το σαλτο μορταλε .Σου εχω νεα....

Εμενα με περιμενει πολυ μεγαλο  αεροστρωμα απο κατω και εχω και αλεξιπτωτο  εσυ θα κανεις ελευθερη πτωση με τα  ρουχα σου μονο ...

Καλά αυτό έχει να κάνει με τις καταστάσεις που έχει ζήσει ο καθένας μας , όταν κάποια πράγματα τα διαβάζεις απο το internet φαντάζουν πολύ διαφορετικά απ το να τα ζεις. Κάποιοι απο εμάς έχουμε γνώσεις απο κτηνοτροφία - γεωργία και θα είναι ποιο εύκολο να επιβιώσουμε σε κάποιο ακραίο σενάριο σε σχέση με αυτούς που τα βλέπουν σε εικόνες. Τα χρήματα δεν τρώγονται , σήμερα αξίζουν να αγοράσεις βίλες , αύριο αξίζουν για κωλόχαρτο. Αν και έχω περιουσία στο χωριό μου την οποία μπορούν αύριο να την πάρουν και στις μπάλες μου.

προσωπικά δεν έχω κάτι να χάσω και δεν έχω πρόβλημα να ψάξω καλύτερη λύση , βέβαια αν τεθεί θέμα επιβίωσης να κάνω τα πάντα για να επιβιώσω , survival of the fittest :)

 

Όσο για τους φραγκάτους που λέω επειδή γνωρίζω προσωπικά κάποια άτομα με καταθέσεις εκατομμυρίου κ φεύγα η συμπεριφορά τους ειναι αστεία και γελάω με τον πανικό τους. Πραγματικά χεσμένοι , εγώ πάλι στις μπάλες μου σπάω πλάκα με τα ζώα (γενικά , δεν μιλάμε για φραγκάτους και μη , υποστηρικτές του όχι , του ναι, παντού υπάρχουν ομορφιές ) γιατι ότι και να βγει την Κυριακή κερδισμένοι δεν βγαίνουμε , απλά θα είμαστε λιγότερο χαμένοι με ένα απο τα δύο αποτελέσματα. 

 

Τώρα σχετικά με την Χ.Α. που λες όπως είπα επανειλημμένος το πρόβλημα είμαστε εμείς και το οτι δεν σκεφτόμαστε :) Δεν έγιναν όλοι ξαφνικά Χ.Α απλά πήγαν εκεί για να "τιμωρίσουν" τους προηγούμενους , εντάξει τα ζώα που έλεγα απο πάνω , δηλαδή σκέψη 0, ψηφίζουμε τάδε απο πίκα .

 

Συμπληρώνω επίσης γιατι το αρχικό το έγραψα στα γρήγορα να φύγω , πως δεν διαφωνώ οτι οι φραγκάτοι δεν θα πεινάσουν απλά έχουν ποιο πολλά να χάσουν. Αν μιλήσω για εμένα έχω ζήσει καταστάσεις που δεν πρόκειται να έρθουν ούτε αν γυρνάγαμε στη δραχμή ούτε τίποτα, δεν υπάρχει κάτι που να με ανησυχεί πέρα απο το ενδεχόμενο πολέμου , κάτι απίθανο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λες ε? νομιζω θα καταλαβουν οτι αυτην την δουλεια δεν μου την χαρισε κανενας

Μονο να 'ξερες ποσες φορες ξεκινησα αυτην την κουβεντα για να αντιπαρελθω το επιχειρημα "ειναι παραλογο και αδιανοητο να προτεινουμε στους νεους να τραβηξουν τον επιπονο δρομο της ξενιτιας" για να καταληγω να ακουω στη συνεχεια της ιδιας συζητησης "εσυ εισαι βολεμενος στο εξωτερικο, με τα λεφτακια σου, τη δουλιτσα σου κλπ, τι μιλας λοιπον;".

 

Mindfuck ειναι η φαση στις συζητησεις περι μεταναστευσης μη το ψαχνεις. Ειδικα οταν τους πιανει το πατριωτικο τους και θεωρουν καλη περιπτωση να το εξαντλησουν σε εναν -αξιοπρεπεστατο κατα τ'αλλα- ξενιτεμενο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μιας και μιλάμε για ήθος,

 

 

MFJiSIT.jpg

 

 

Έγραψα κάτι σχετικό στο FB για την, μαντάμ, αλλά αν το γράψω εδώ ο Lucifer θα μου το σβήσει, ακόμα και αν είναι απλά σαρκαστικό και καθόλου εβριστικό. (και ναι αφορά άτομο το οποίο είναι σχεδόν 103 ετών σήμερα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην τα λες αυτα γιατι αργα ή γρηγορα θα σου σκασει το επιχειρημα "ε αρα εισαι βολεμενος στο εξωτερικο με τα λεφτουδακια σου, τη δουλιτσα σου κλπ, τι μιλας";

 

Ξερω τι σου λεω..

Ποιος θα σκασει αυτο το αστειο επιχειρημα;

Εγω;

Γιατι;επειδη επιλεγω να μεινω και να αγωνιστω για την χωρα μου και τους δικους μου;

Εαν αυτος θελει να πηγαινοερχεται ειναι δικαιωμα του.

Οχι ομως και να διαβαζω "επιχειρηματα" αμα δεν σου αρεσει φυγε εξωτερικο.

 

Γιατι;απο ποτε αυτη η χωρα ανηκει στους δεξιους ή αριστερους;στους δανειστες ή την Γερμανια;

Τα σκεφτεστε αυτα που λετε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τον καναπε μετα το δημοψηφισμα θα ερθει η ελπιδα 

Καποιοι απο εμας εχουμε δουλεια και με σχετικα καλο μισθο για τα δεδομενα της Ελλαδας.

Απλα προσπαθουμε και για κατι καλυτερο εδω, κοντα στα ατομα που αγαπαμε και μας αγαπανε.

Αν δεν μπορεις να το καταλαβεις αυτο, συνεχισε να μιλας για καναπεδες

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και πως θα το κανω αφου κανενας δεν με περνει στην δουλεια του, λεφτα να ανοιξω δικια μου η να φυγω εξω δεν εχω , τι να κανω να παρω μηπως κανα οπλο και να κανω καμια ληστεια ?

 

Να σου δωσει διευθυνση πρωτα.  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγραψα κάτι σχετικό στο FB για την, μαντάμ, αλλά αν το γράψω εδώ ο Lucifer θα μου το σβήσει, ακόμα και αν είναι απλά σαρκαστικό και καθόλου εβριστικό. (και ναι αφορά άτομο το οποίο είναι σχεδόν 103 ετών σήμερα)

Νέα αλητεία από την Τρέμη – Έβγαλε υποψήφια της ΝΔ ως… αγανακτισμένη στο κοινό

 

http://www.tribune.gr/politics/news/article/151582/nea-alitia-apo-tin-tremi-evgale-ipopsifia-tis-nd-os-aganaktismeni-sto-kino.html

 

Αυτη και καλα ηταν απλος πολιτης και εβριζε τον λαπαβιτσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος θα σκασει αυτο το αστειο επιχειρημα;

Εγω;

Γιατι;επειδη επιλεγω να μεινω και να αγωνιστω για την χωρα μου και τους δικους μου;

Οταν λες οτι αγωνιζεσαι για τη χωρα σου; Πώς;

 

Εαν αυτος θελει να πηγαινοερχεται ειναι δικαιωμα του.

Οχι ομως και να διαβαζω "επιχειρηματα" αμα δεν σου αρεσει φυγε εξωτερικο.

 

Γιατι;απο ποτε αυτη η χωρα ανηκει στους δεξιους ή αριστερους;στους δανειστες ή την Γερμανια;

Τα σκεφτεστε αυτα που λετε;

Σε εναν ιδεατο κοσμο καλα τα λες. Στην Ελλαδα οπως ειναι εδω και 40 χρονια (λαθος, στην Ελλαδα των τελευταιων 5-6 χρονων γιατι πιο πριν επεφτε καλο φαγοποτι για πολλους και οι υπολοιποι την βγαζαν κατι παραπανω απο αξιοπρεπεστατα), ειναι αρκετα αφελεις αυτες οι σκεψεις.

Ρεαλιστικα μιλωντας ομως, κοιτωντας την κατασταση απο την πραγματικη της διασταση, ενας νεος και μορφωμενος Ελληνας δεν εχει πολλες πιθανοτητες να επιτυχει τα ονειρα του μενοντας στην συγκεκριμενη χωρα αυτη τη στιγμη. Εχει, αλλα ειναι λιγες, πολυ λιγες. Και μειωνονται δραματικα αν δεν εχεις κουμπαρους, μπατζανακηδες, ξαδερφους κλπ κλπ (τα ξερεις, μη στα λεω εγω).

 

Δεν ξερω σε τι level σε εχει πιασει το πατριωτικο σου, παρολα αυτα τελευταιως ολο και περισσοτεροι συγκρινουν την χωρα μας με την Ζιμπαμπουε και κατ'εμε δεν πρεπει να εχουν και πολυ αδικο (ειδικα δε αν εξαιρεσουμε τα επιχειρηματα με τις Ακροπολεις, τον Μεγα Αλεξανδρο, τον Καραισκακη, την Μπουμπουλινα κλπ).

Αν λοιπον εσυ βλεπεις ευκαιριες ανοικοδομησης κι εξελιξης σε τετοιου τυπου χωρες, ειναι δικαιωμα σου, εγω παλι δε το βλεπω και πολυ ρεαλιστικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγραψα κάτι σχετικό στο FB για την, μαντάμ, αλλά αν το γράψω εδώ ο Lucifer θα μου το σβήσει, ακόμα και αν είναι απλά σαρκαστικό και καθόλου εβριστικό. (και ναι αφορά άτομο το οποίο είναι σχεδόν 103 ετών σήμερα)

 

Ελεύθερα, στη χειρότερη να το δει κάνας Γιούνκερ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...