Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση περί του δημοψηφίσματος.


jackc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

στην αργεντινη εγινε περικοπη χρεους σχεδον 75%

Aυτο ειναι καθαρα επιλογη των δανειστων.

Γιατι εδω και μηνες αφηνεται να ενοηθει οτι γινεται να κανουμε εμεις μονομερη διαγραφη χρεων σε στυλ "χρεοκοπησα, σας βαραω πιστολι, παρτε το τριτο το μακρυτερο". Αυτο δεν ισχυει . Οχι απλα μενουν τα χρεη εκει που ειναι, αλλα θα εχεις και υποτιμημενο νομισμα και θα επιβαρυνθεις και με τη νεα ισοτιμια στην προσπαθεια αποπληρωμης του δανειου που θα ειναι σε ευρω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και που λες ειδα εναν να τρωει απο τα σκουπιδια πολυ πλακα ειχε...

 

Πες του να μην ανησυχει, θα τρωει περηφανο οχι απο δω και περα...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην αργεντινη εγινε περικοπη χρεους σχεδον 75%

Και επειδη εγινε εκει? νομιζεις οτι θα γινει και στην Ελλαδα?

 

Μηπως εχεις εναποθεσει τις ελπιδες σου στην χωρα για να βρεις δουλεια και αξιοπρεπεια? Εκανες καμια κινηση μονος σου? Στο εξωτερικο σκεφτηκες να πας? Η μου αρεσει ο ηλιος η παραλια δεν παω πουθενα?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην εχεις θεμα , μολις ερθουν οι δραχμες θα εχουμε εκατομμυρια , ζαμπλουτοι θα γινουμε

 

δεν θελω να γινω πλουσιος σαν ανθρωπος θελω να ζω και τωρα δεν ζω σπουδασα ειμαι 30 χρονων και δεν εχω ονειρα σκυβω το κεφαλι και ζω με δανεικα και σε 15 μερες θα παω στα ΚΕΠ να παρω την καρτα σίτισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην αργεντινη εγινε περικοπη χρεους σχεδον 75%

Δεν ξερεις τι σου γινεται πραγματικα απο αρλουμπες σε αρλουμπες  πας , εκτιθεσαι  με συχνοτητα μεγαλυτερη απο οσο η χωρα της οποιας  ειχαμε την ατυχια να ειμαστε κατοικοι .

Λοιπόν κομμένη η πλάκα.

 

Πολιτικά και οικονομικά η Ελλάδα με τις αποφάσεις αυτής της κυβέρνησης είναι αποκομμένη. Δεν υπάρχει ίχνος εμπιστοσύνης, είμαστε τοξικοί σαν πυρηνική κουράδα και ότι και να κάνουμε από δω και πέρα, αν αυτοί δεν παραιτηθούν αμέσως είτε με ναι είτε με όχι πάμε για φούντο. 

 

Μόνη ελπίδα είναι να πάμε σε εκλογές στα καπάκια, μπορεί και να το εύχονται κιόλας για να απεμπλακούν από το μεγαλύτερο φιάσκο της Ε.Ε. 

 

Οι podemos, ο Ρεντζι , ο Ολάντ, οι σοσιαλιστικές δυνάμεις μας έχουν γραμμένους και δε μας ακουμπάνε ούτε με σκουπόξυλο. Μόνο οι ακροδεξιοί μας χειροκροτάνε και οι δικτάτορες. 

 

Οποιαδήποτε εμπιστοσύνη υπήρχε στην κυβέρνηση έξω, εξανεμίστηκε, δεν υπάρχει καμία συμφωνία με δαύτους. Και δε χρειάζεται δημοψήφισμα και βλακείες. Αν μείνουν κυβέρνηση πτώχευση, αν φύγουν εκλογές και πτώχευση και βλέπουμε. Μόνο για το ''βλέπουμε'' έχουμε ελπίδες.

 

Για τους πλούσιους , στα @@ τους τι γίνεται στην Ελλάδα. Το χαρτί είναι έξω , οι σχέσεις με τα τζάκια είναι πάντα ζεστές.

 

 

Για τους φτωχούς , καλή τύχη μάγκες στις χώρες που θα βρεθείτε. Και με τη δραχμή πριν την ΕΟΚ, φεύγαμε πάλι. Αλλά και αυτά ξεχνιούνται με τα χρόνια. Καιρός να τα ξαναθυμηθούμε.

 

Ελπίζω να είμαστε η γενιά που να ξεκολλήσει από τις ιδεοληπτικές αρλούμπες και να αποφασίσει να πάρει τα χρήματα από τους έξω, εδώ μέσα, για πάρτη μας.

Α! Δεν θα ξεκινησει  η οικονομικη και πολιτικη αλλαγη της Ευρωπης απο την Ελλαδα? Κριμα και φαινοταν τοσο λογικο να γινοταν .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη πιστευεις οτι ο τσιπρας θα παει με οχι και θα του πουν και μπραβο οι ευρωπαιοι?

 

Μετα το ΟΧΙ θα γινει κουρεμα των ετγγυησεων των Ελληνικων τραπεζων απο την ΕΚΤ και τοτε θα ξεκινησει η αντιστροφη μετρηση για την αναγκαστικη συμφωνια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επειδη εγινε εκει? νομιζεις οτι θα γινει και στην Ελλαδα?

 

Μηπως εχεις εναποθεσει τις ελπιδες σου στην χωρα για να βρεις δουλεια και αξιοπρεπεια? Εκανες καμια κινηση μονος σου? Στο εξωτερικο σκεφτηκες να πας? Η μου αρεσει ο ηλιος η παραλια δεν παω πουθενα?

 

Για να βρω δουλεια και αξιοπρεπεια πρεπει δηλαδη να παρατησω φιλους, οικογενεια, γυναικα κτλ και να μεταναστευσω. Και αν δεν το κανω, ειναι επειδη μου αρεσει ο ηλιος.

Και γαμω την λογικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

παιδια να ρωτησω κατι που δε γνωριζω... Ολοι αυτοι οι φοροι που πληρωνουμε και οι οι εισφορες του τεβε Ικα συκα που πανε ακριβως και δε μπορει το κρατος να πληρωσει τις υποχρεωσεις του, χωρις να χρεαζεται συνεχεια δανεια απο την ευρωπη ?

Επισης εαν με το οχι, για παραδειγμα χρεωκοπησουμε, τα χρεη παραγραφονται?

 

 

Πάνε σε κανένα club το βράδυ και πες μου αν πήρες απόδειξη. Πάνε το καλοκαίρι σε κάποιο νησί και πες μου τι παίχτηκε με τις αποδείξεις. Μπες σε ένα ταξί στην τελική. Ε να γιατί δεν πας μπροστά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επειδη εγινε εκει? νομιζεις οτι θα γινει και στην Ελλαδα?

 

Μηπως εχεις εναποθεσει τις ελπιδες σου στην χωρα για να βρεις δουλεια και αξιοπρεπεια? Εκανες καμια κινηση μονος σου? Στο εξωτερικο σκεφτηκες να πας? Η μου αρεσει ο ηλιος η παραλια δεν παω πουθενα?

 

μα θα γινουμε αργεντινη ετσι δεν λετε ολοι ?

 

εχω στειλει απειρα βιογραφικα εχω παει σε 4-5 συνεντεξεις και ολοι μου λενε το ιδιο δεν εχεις προυπηρεσια αλλα κανενας δεν μου δινει την ευκαιρεια να αποκτησω, που εξω να παω ουτε συγγενης εχω ουτε τα λεφτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να βρω δουλεια και αξιοπρεπεια πρεπει δηλαδη να παρατησω φιλους, οικογενεια, γυναικα κτλ και να μεταναστευσω. Και αν δεν το κανω, ειναι επειδη μου αρεσει ο ηλιος.

Και γαμω την λογικη.

Οποιος θελει καλητερη ζωη την κυνηγα ,δεν περιμενει απο τον καναπε

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μηπως εχεις εναποθεσει τις ελπιδες σου στην χωρα για να βρεις δουλεια και αξιοπρεπεια? Εκανες καμια κινηση μονος σου? Στο εξωτερικο σκεφτηκες να πας? Η μου αρεσει ο ηλιος η παραλια δεν παω πουθενα?

Τωρα μιλας σοβαρα;

Επειδη καποιοι γουσταρουν μνημονια,ανεργια,μισθους Βουλγαριας κ.α πρεπει εγω να φυγω απο την χωρα μου και να παω στο εξωτερικο;

Τι ειδους λογικη ειναι αυτη;Αντε να βαρεσουμε ολοι μπιελα και να παμε στο εξωτερικο.Εδω ποιος θα κρατησει την χωρα μου;

Οι συνταξιουχοι που τους πιανει τρεμουλο οταν ακουνε τους τρομολαγνους;

Δηλαδη το να μεινω στην χωρα μου και στους δικους μου με μια αξιοπρεπη ζωη και συνθηκες δεν παιζει;

Να δουλεψουμε και να πληρωσουμε με αξιοπρεπεια οτι μας αναλογει.Αλλα ανθρωπινα...

Φοβερη λογικη παντως.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα μιλας σοβαρα;

Επειδη καποιοι γουσταρουν μνημονια,ανεργγια,μισθους Βουλγαριας κ.α πρεπει εγω να φυγω απο την χωρα μου και να παω στο εξωτερικο;

Τι ειδους λογικη ειναι αυτη;Αντε να βαρεσουμε ολοι μπιελα και να παμε στο εξωτερικο.Εδω ποιος θα κρατησει την χωαρ μου;

Οι συνταξιουχοι που τους πιανει τρεμουλο οταν ακουνε τους τρομολαγνους;

Δηλαδη το να μεινω στην χωρα μου και στους δικους μου με μια αξιοπρεπεη ζωη και συνθηκες δεν παιζει;

Να δουλεψουμε και να πληρωσουμε με αξιοπρεπεια οτι μας αναλογει.Αλλα ανθρωπινα...

Μιλαει ρεαλιστικα.

 

Και να προσθεσω εδω οτι γνωριζω απο πρωτο χερι περιπτωσεις Ελληνων ανεργων, νεων χωρις δεσμευσεις τυπου οικογενεια-παιδια κλπ, που τους προσφερθηκαν καλες δουλειες στο εξωτερικο, με καλους μισθους, ακομα και με παροχη διαμονης και αρνηθηκαν.

 

Eτσι οπως εχουν τα πραγματα λοιπον, διαλεγεις: Η στη Ζιμπαμπουε της Ευρωπης , αεργος και φιλοσοφιες μερα-νυχτα, ή δουλευεις 15ωρα για 450 ευρω, ή πας να προκοψεις επαγγελματικα και να βαλεις και κανενα ψιλο στην ακρη, χανοντας φυσικα φιλους, συγγενεις κλπ. Ο καθενας τα ζυγιζει κι αποφασιζει για παρτη του. Εγω δεν μπορω να κρινω ουτε τη μια πλευρα ουτε την αλλη. Και δεν μου πεφτει και λογος.

 

Οσο για την ανοικοδομηση της χωρας, αυτο πες το σε οσους φυγανε μεταναστες στην αρχη της κρισης. Τι θα λεγαν σημερα αν ειχαν μεινει Ελλαδα για "ανοικοδομησουν" την χωρα ολη αυτην την 5ετια και τριχες κατσαρες;

 

Να σου πω εγω τι θα λεγαν; "Ο Σαμαρας θα ψηφισει ναι. Εσυ";

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλαει ρεαλιστικα.

Τι ρεαλιστικα;θα μας τρελανετε;

Ρεαλισμος ειναι να μεινουν εδω ολοι οι 70αρηδες επειδη ετσι γουσταρουν τα συμφεροντα ορισμενων;

Συγνωμη,τα σκεφτεστε αυτα που λετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Μπογδάνος αποκάλεσε την ΕΡΤ κανάλι προπαγάνδας. Πόσο πιο σουρεάλ κόσμος;

:-D :-D :-D

Σειρα να την πει στηνΕΡΤ εχει η Τρεμη και ο Πρετεντερης.

 

 

Εγώ, άμα δεν ακούσω τη θέση τού Μπάμπη και τού αλλουνού, του Σαλταπήδα (ή όπως σκατά τον λένε...), δε σχηματίζω άποψη.

 

Μια παράκληση

Χαλαρώστε με τα μακαρόνια, δεν φτάνουν για όλους.

 

Χρυσά θα στα πουλήσω παλιοκουφάλα! Ας πρόσεχες και ας μεριμνούσες...

 

Ο Παντελίδης τι θα ψηφίσει; Μια αγωνία την έχω μπορώ να πω.

 

Εγώ ξέρω αλλά δε σού λέω!

 

H χρυση αυγη θα ψηφισει οχι. Εσυ;

 

Σού απαντήθηκε ήδη: Η Χ.Α. ούτε κυβέρνησε ποτέ, ούτε έχει - βάσει λογικής - πιθανότητα να το κάνει. Όλο αυτό το σετάκι όμως που κραυγάζει υπέρ τού «Ναι», είναι αυτοί, ακριβώς οι ίδιοι, οι οποίοι με τα συνεχή τους ναι και τα «βεβαίως αφεντικό, και κώλο δίνουμε...», έφεραν τη χώρα εδώ που βρίσκεται. Το ότι η Χ.Α. λοιπόν υποστηρίζει το «Όχι», δε σημαίνει επί τής ουσίας τίποτα για τους υπόλοιπους πολίτες που υποστηρίζουν το ίδιο. Τα «πονάω αλλά μ' αρέσει και σας ευχαριστώ!» από την άλλη, ό,τι κι αν μη σημαίνει, ένα μαζοχισμό τον φανερώνει...  

 

Το λες, το ξαναλές. Η διαφορά είναι ότι η ΧΑ ούτε κυβέρνησε ποτέ, ούτε είναι φαβορί να κυβερνήσει με το Όχι. Άσε που το σύστημα προσπαθεί να μην κάψει το τελευταίο του χαρτί.

 

Με πρόλαβες...

 

Οπότε έστω πως είναι λανθασμένη η δημοσιοοικονομική προσέγγιση της κυβέρνησης. Και γι αυτό διαφωνούν οι δανειστές, καλά ως εδώ;

Αυτά που προτείνουν και έχουν ήδη εφαρμοστεί με τα γνωστά αποτελέσματα, παραδέχτηκαν πως είναι λάθος. Καλά ως εδώ;

 

Έχεις λοιπόν ένα σύνολο θεσμών που γαμήσανε το σύμπαν τα τελευταία 5 χρόνια χωρίς προοπτική βελτίωσης μέχρι το 2022 (δικά τους λόγια) και σου λένε πως η τακτική της κυβέρνησης των 5 μηνών δεν είναι σωστή. Και σου λένε ΡΙΞΤΗ.

 

Καλά ως εδώ.

 

Ε, ναι ρε! Τι δεν καταλαβαίνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...