Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση περί του δημοψηφίσματος.


jackc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τους τεχνοκράτες ποιος θα τους στηρίζει και ποιος θα ψηφίζει τα νομοσχέδια τους ; Οι βουλευτές φυσικά οι οποίοι ασκούν και τις πιέσεις για τη κατεύθυνση των νομοσχεδίων.

 

Πάντως δε θα είναι το ίδιο όπως τώρα που κατεβάζει νομοσχέδια η κυβέρνηση και η αντιπολίτευση κατά 90% το καταψηφίζει. Αυτό δεν είναι δημοκρατία. Έτσι νομίζω έχουμε περισσότερες πιθανότητες να δούμε πραγματική δημοκρατία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά που μας λένε, έπρεπε να τα είχαμε κάνει από μόνοι μας.

 

Κάτσε και σκέψου γιατί, ούτε οι προηγούμενοι, ούτε οι τωρινοί, θέλουν να κάνουν τίποτε.

 

Εκτός κι αν θες να μου πεις ότι αυτοί εδώ, αν δεν είχαν τη θηλιά στο λαιμό, θα άλλαζαν το παραμικρό.

 

Συνέχισε να πετάς το μπαλάκι στους κακούς ξένους που είναι υποκριτές.

 

Α, και κάτι ακόμη: η Ε.Ε. δεν είναι ο Σόιμπλε μονάχα. Γαλλία, Ιταλία και Ισπανία μας έχουν δανείσει παραπάνω από ό,τι η Γερμανία.

 

Ψάξε βρες βρώμα για αυτούς, τώρα.

 

 

Κανενας δεν προκειτε να τα εκανε , ουτε προκειτε ποτε....... αυτο ειναι fact.... 

 

ουτε οι προηγουμενοι, ουτε οι παροντες , ουτε οι επομενοι.....

 

Γιατι απλα ΔΕΝ βολευει να τα κανουν...... ενα κρατος σε διαρκης κριση ειναι λουκουμι για αυτους που ξερουν τι θελουν.....

 

 

 

Α, και κατι ακομα.....  Αν νομιζεις οτι εχεις να κανεις με χωρες και λαους, ξανασκεψου το.... 

 

Με capital funds, investment banks , ισως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι η συνέντευξη του Τσίπρα δεν ήταν τόσο ιντεράκτιβ όσο αυτή του Σαμαρά στο Αντ1, αλλά εντάξει.

Οποιος τα σκαει χοντρα και πηγαινει σε καναλια της αυλης του εχει και το αναλογο αποτελεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά , δεν καταλαβαίνετε ότι ζούμε έναν πόλεμο (οικονομικό)?

 

Γιατί δεν αντιστέκεστε? Απορώ πραγματικά.

 

Φοβάστε ότι θα χάσετε τις δουλειές σας ή τις καταθέσεις σας?

 

 

Πραγματικά , αν ήσασταν στο '40 ., θα λέγατε "Γιατί να πολεμήσουμε τους Γερμανους , δεν μπορούμε να τους νικήσουμε , τουλάχιστον ας ζήσουμε κατοχή και να μας δίνουν κανα συσσίτιο , απο το να τους πολεμήσουμε και μετά να είνα τσαντισμένοι μαζί μας"

 

Ελεος πλέον με αυτή την δειλία και την βολεψιά του έλληνα. Είστε νέοι άνθρωποι , αντισταθείτε , πολεμήστε , είναι ο δικός μας πολεμος , της γενειάς μας , που δεν έζησε χούντες και κατοχές!

 

Εμείς πρωτοι πρέπει να αντισταθούμε , αφήστε τις "λογικές" , δεν υπάρχει λογική σε αγώνα , όπως δεν υπάρχει και αγώνας χωρίς απώλειες.

 

Παλέψτε για το μέλλον των παιδιών σας , και όχι για την πάρτη σας. ! Για το αύριο , για την χώρα σας!

 

Σταματήστε με την "λογική" , αντισταθείτε στα αρπακτικά που κάθε φορά λένε ότι θα είναι τελευταία μέτρα , μέχρι να μας φτάσουνε τις συντάξεις στα 400 Ευρώ.

 

Δεν είμαι αριστερός , ούτε Συρριζα (αν και τον ψήφισα) , αλλά πραγματικά , ζούμε ιστορικές στιγμές. Και αυριο , θα λογοδοτήσουμε στην ιστορία για το ΤΙ κάναμε αυτές τις δύσκολες και κρίσιμες στιγμές.

 

Δεν θα μιλήσω για τους δοσίλογους των καναλιών , αλλά ΜΗΝ τους πιστεύετε. ! Κρίνετε απο μόνοι σας , με την "λογική" σας , ότι πάνε να μας υποτάξουνε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απείλησε να παραιτηθεί αν βγει όχι. Ακόμα ένα κίνητρο.

Και ο Αδωνις ειπε οτι θα φυγει απο Ελλαδα αν εκλεγει ο Συριζα αλλα εμεινα με την ορεξη.

Οποτε αναλογισου...κατι παρομοιο θα γινει με μια αναλογη δικαιολογια τυπου...

 

Παρεμεινα για τους θαυμαστες μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΦΙλε δεν ειμαστε στο 40, αν βλεπεις πολεμο οποιαδηποτε μορφης καλυτερα ψηφισε ΚΚΕ για εξοδο απο ΕΕ τουλαχιστον αυτοι στο λενε τιμια, επισης το 40 διαλεξαμε στρατοπεδο δεν επιλεξαμε να είμαστε ολομόναχοι.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΦΙλε δεν ειμαστε στο 40, αν βλεπεις πολεμο οποιαδηποτε μορφης καλυτερα ψηφισε ΚΚΕ για εξοδο απο ΕΕ τουλαχιστον αυτοι στο λενε τιμια, επισης το 40 διαλεξαμε στρατοπεδο δεν επιλεξαμε να είμαστε ολομόναχοι.

Οι αγωνες ειναι παντα διαχρονικοι.

Η αποκτηση δυναμης και εξουσιας δεν σταματα ΠΟΤΕ.

Και εννοω τους ευνοητους...χωρες "πολυεθνικες".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το ΟΧΙ σε κραταει στην ελπιδα να ασκουστει και να ληφθει σοβαρα η Δημοκρατια και η αποψη σου.

 

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ;

 

ΠΟΙΑ ΕΛΠΙΔΑ ;

 

Δημοκρατία δεν έχει μόνο το κράτος μας αλλά και τα υπόλοιπα 18 κράτη που μας δανείζουν. Η τωρινή κυβέρνηση έχει νωπή λαϊκή εντολή 6 μόλις μηνών. Έκανε τις διαπραγματεύσεις που ήθελε και με τον τρόπο που ήθελε και οδηγηθήκαμε τελικά σ' αυτή τη φρικτή κατάσταση. Κατάφερε μόλις σε ένα εξάμηνο να οκταπλασιάσει τον λογαριασμό. Το mail Χαρδούβελη προέβλεπε περίπου 1 δις μέτρα, ενώ τα μέτρα της τωρινής κυβέρνησης κοστολογούνται στα 8 δις μέτρα.

Αν αυτό δεν είναι απόδειξη ΑΝΙΚΑΝΟΤΗΤΑΣ και ΛΑΘΟΣ ΧΕΙΡΙΣΜΩΝ τι στο διάολο είναι ;

 

ΝΑΙ στην ΕΥΡΩΠΗ για να ξεκουμπιστούν και να πάνε στον αγύριστο οι ηλίθιοι (λόμπι της δραχμής ;  ) που μας κυβερνούν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά , δεν καταλαβαίνετε ότι ζούμε έναν πόλεμο (οικονομικό)?

 

Γιατί δεν αντιστέκεστε? Απορώ πραγματικά.

 

Φοβάστε ότι θα χάσετε τις δουλειές σας ή τις καταθέσεις σας?

 

 

Πραγματικά , αν ήσασταν στο '40 ., θα λέγατε "Γιατί να πολεμήσουμε τους Γερμανους , δεν μπορούμε να τους νικήσουμε , τουλάχιστον ας ζήσουμε κατοχή και να μας δίνουν κανα συσσίτιο , απο το να τους πολεμήσουμε και μετά να είνα τσαντισμένοι μαζί μας"

 

Ελεος πλέον με αυτή την δειλία και την βολεψιά του έλληνα. Είστε νέοι άνθρωποι , αντισταθείτε , πολεμήστε , είναι ο δικός μας πολεμος , της γενειάς μας , που δεν έζησε χούντες και κατοχές!

 

Εμείς πρωτοι πρέπει να αντισταθούμε , αφήστε τις "λογικές" , δεν υπάρχει λογική σε αγώνα , όπως δεν υπάρχει και αγώνας χωρίς απώλειες.

 

Παλέψτε για το μέλλον των παιδιών σας , και όχι για την πάρτη σας. ! Για το αύριο , για την χώρα σας!

 

Σταματήστε με την "λογική" , αντισταθείτε στα αρπακτικά που κάθε φορά λένε ότι θα είναι τελευταία μέτρα , μέχρι να μας φτάσουνε τις συντάξεις στα 400 Ευρώ.

 

Δεν είμαι αριστερός , ούτε Συρριζα (αν και τον ψήφισα) , αλλά πραγματικά , ζούμε ιστορικές στιγμές. Και αυριο , θα λογοδοτήσουμε στην ιστορία για το ΤΙ κάναμε αυτές τις δύσκολες και κρίσιμες στιγμές.

 

Δεν θα μιλήσω για τους δοσίλογους των καναλιών , αλλά ΜΗΝ τους πιστεύετε. ! Κρίνετε απο μόνοι σας , με την "λογική" σας , ότι πάνε να μας υποτάξουνε

Θα σας κανω εγω την μεταφραση αυτου για να μην κουραζεστε :

Ειμαι ανεργος , χαμηλομισθος <500, δεν εχω στον ηλιο μοιρα   δηλαδη εχω την ψευδαισθηση πως  δεν  εχω τιποτα να χασω η' απλα ειμαι κομπλεξικος και μιζερος και θελω να καταστραφουν και ολοι οι υπολοιποι .

Επειδη αυτα δεν μπορω να τα παρουσιασω ομως  ας γραψω η' αναπαραγω ενα λογυδριο  ανοησιας ,πατριδογνωσιας και θαρους (ενω εγω στην πραγματικοτητα ειμαι κοτα και αν γινει μπαμ θα ειμαι ο πρωτος που θα παω κατω απο το τραπεζι).

Ποια ειναι η πραγματικοτητα τωρα  ,ο αποπανω ειναι με μαθηματικη ακριβεια βεβαιο πως θα πεινασει πολυ πριν απο μενα , πρωτος με διαφορα απλα επειδη δεν εχει αναλόγες παραστασεις  η΄για τους λογους που περιεγραψα παραπανω  νομιζει πως βιωνει την απολυτη εξαθλιωση ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...