Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση περί του δημοψηφίσματος.


jackc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με αριστερή κυβέρνηση δεν υπάρχει περίπτωση να κατάσχουν τα σπίτια του κόσμου...Αυτό είναι δεδομένο.

 

 

Δεν θα κατασχεθουν θα βρουν μια λεξη πιο ευηχη,αλλωστε το θεμα με τις ονομασιες το παιζουν στα δαχτυλα.

 

 

σε δραχμες δε προκειται να μετατραπουν, αλλά λογικά μια άκρη θα βρεθει. Ποια κυβερνηση θα τολμησει να αφησει τοσο κοσμο να τον πεταξουν εξω απο το σπιτι του?

 

Ολες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με αριστερή κυβέρνηση δεν υπάρχει περίπτωση να κατάσχουν τα σπίτια του κόσμου...Αυτό είναι δεδομένο.

Εξάλου είναι πιο λογικό να μετατραπούν τα δάνεια σε δραχμές και να πάρουν οι τράπεζες έστω ένα 20% παρά να παραμείνουν σε ευρώ και να μην πάρουν τίποτα,παρά άχρηστα ντουβάρια όπως λες και συ.

Σου είπα πριν να το σκεφτείς, δεν έχω χρόνο αλλά ούτε και όρεξη να ποστάρω.

Αν γίνουν κατασχέσεις και επιτρεπτούν οι δημοπρασίες, οι τράπεζες ίσως θα πάρουν μια ανάσα πριν την κατάρρευση.

 

Αν δεν επιτρεπτούν οι δημοπρασίες, ή αν το "σοσιαλιστικό" κράτος δεν επιτρέψει τις κατασχέσεις, έχεις οδηγήσει σε άμεση κατάρρευση το τραπεζικό σύστημα, άρα νέα χρεοκοπία, νέα υποτίμηση, πληθωρισμός από τα ύψη που ήταν να φτάσει ακόμα πιο πέρα, επιτόκια ακόμα πιο υψηλά, τιμή πετρελαίου έχει φτάσει στο διάολο, αφού ανεβαίνει το πετρέλαιο ανεβαίνουν και όλα τα υπόλοιπα, νέα υποτίμηση να βρεθεί χρήμα, πληθωρισμός ακόμα πιο ψηλά, φορολόγηση κτλ κτλ αλλά μισθοί στα προηγούμενα επίπεδα.

 

Από την άλλη το σοσιαλιστικό κράτος θα φροντίζει για δωρεάν μεταφορές, θα φροντίζει για προσλήψεις στο δημόσιο το οποίο θα γίνει ξανά το όνειρο κάθε Έλληνα με μισθούς Ζιμπάμπουε.

 

Μόνη λύση είναι το όχι. Αλλά με μια κυβέρνηση εθνικής σωτηρίας, χωρίς κομματόσκυλα και προστάτευσή τους, με ιδιωτικοποιήσεις του κρατικού τομέα, με μείωση του κράτους μέσω απολύσεων του δημοσίου, με μείωση των μισθών και συντάξεων του δημοσίου αλλά και των υψηλών συντάξεων του ιδιωτικού τομέα, κτλ.

Αλλά για να γίνουν αυτά, μόνο με οικουμενική κυβέρνηση όλων των κομμάτων χωρίς να έχουν φόβο για τις επερχόμενες εκλογές.

Αν δεν γίνει αυτό, είτε ναι είτε όχι, το ένα και το ίδιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μου πάρουν τα λεφτά άπτο λογαριασμό μου δεν ανησυχώ..(δεν έχω τρελό ποσό)

Αλλά σε περίπτωση δραχμής φοβάμαι ότι θα έχουν μισή αξία τα λεφτά που μάζευα τόσα χρόνια για το παιδί μου..για το σπίτι..για το αυτοκίνητο..για οτιδήποτε χρειαστεί..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περιπτωση δραχμοποιησης, το δανειο θα εξακολουθει να υφισταται σε ευρω. Απλα ο δανειοληπτης αφου πλεον θα πληρωνει στην πολυ υποτιμημενη δραχμη εναντι του ευρω, θα κληθει να πληρωσει τα πολλαπλασια. Εκει το λογικο ειναι να βαλει ομπρελα το κρατος και να επιμυκηνθει ο χρονος αποπληρωμης κατα πολυ, αφου σχεδον κανεις δε θα μπορει να αποπληρωσει το δανειο του.

 

Οι καταθεσεις ειναι εγγυημενες απο την ΕΚΤ μεχρι 100.000 ευρω ανα δικαιουχο, μονο εφοσον ειμαστε συνδεδεμενοι ακομη με το ευρωπαικο τραπεζικο συστημα και δεν εχουμε τεθει εκτος.

 

Ελπιζω πως στο τελος θα βρεθει καποια λυση εντος ευρω, καθως ολοι φοβουνται για το χειροτερο, το οποιο ειναι ταυτοχρονα και το αγνωστο αφου δεν υπαρχει προηγουμενο.

 

Και κατι τελευταιο αν και οφτοπικ συγγνωμη αλλα θα το γραψω, ας αναλογιστει συγκεκριμενα, οποιος αοριστα λεει πως σε περιπτωση χρεοκοπιας στην αρχη θα ειμαστε δυσκολα και μετα θα ορθοποδησουμε, καθως το ακουω συνεχεια αυτο αλλα δεν ακουω συγκεκριμενες κινησεις. Δηλαδη θα τρωμε στα συσιτια και περιφερομαστε απλα στους δρομους? Θα μας δωσει το κρατος χωραφια να εκμεταλευτουμε(και αν γινει κατι τετοιο πως αραγε αυτοι που δεν πιασαν χωμα στη ζωη τους θα τα καταφερουν)? Θα επικρατησει αυτοδιαχειριση σε δημοσιες επιχειρησεις και θα δουλευουμε εκει εναντι τροφιμων και καυσιμων? Τι θα γινει επιτελους σε περιπτωση χρεοκοπιας, συγκεκριμενα ομως με επιχειρηματα?

 

My 2 cents...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε δραχμες δε προκειται να μετατραπουν, αλλά λογικά μια άκρη θα βρεθει. Ποια κυβερνηση θα τολμησει να αφησει τοσο κοσμο να τον πεταξουν εξω απο το σπιτι του?

 

Φυσικά και θα μετατραπούν σε δραχμές. Ακόμα και τα δάνεια σε φράγκο, αν έχουν εκδωθεί από Ελληνικές τράπεζες θα πάνε σε δραχμές. Η ανακεφαλαίωση των τραπεζών θα γίνει με τύπωμα δραχμών.

 

http://www.daneia-chf.gr/nomikes-anartiseis/articles/ti-tha-ginei-me-ta-daneia-an-epistrepsoume-sti-drachmi.html

 

Επίσης, τα πλεονάσματα από τις εξαγωγές θα μπαίνουν σε reserves ξένων νομισμάτων στην ΤτΕ και θα ανταλάσσωνται με δραχμές. Θα μπει όριο τι ποσοστό των χρημάτων σου μπορείς να κατέχεις σε βιβλιάριο ξένων νομισμάτων (πχ 40%).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε λιγότερο από 20 ώρες το κούρεμα όλων των καταθέσεων θα είναι αναπόφευκτο. Κάθε λογαριασμό με χρήματα άνω των 1.000 € θα κουρευτεί από 15% έως 25%.

 

Επίσης οι τράπεζες πριν τα Χριστούγεννα δεν υπάρχει περίπτωση να λειτουργήσουν κανονικά. Ότι και να γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μου πάρουν τα λεφτά άπτο λογαριασμό μου δεν ανησυχώ..(δεν έχω τρελό ποσό)

Αλλά σε περίπτωση δραχμής φοβάμαι ότι θα έχουν μισή αξία τα λεφτά που μάζευα τόσα χρόνια για το παιδί μου..για το σπίτι..για το αυτοκίνητο..για οτιδήποτε χρειαστεί..

 

To θεμα δεν ειναι τι θα παρουν απο σενα που δεν εχεις μια αλλα απο αυτους που εχουν.

Την επιχειρηση που σε εργοδοτει και σε πληρωνει.

Το σουπερ μαρκετ που σου φερνει υλικα πρωτης αναγκης.

Τα φαρμακεια που σου φερνουν φαρμακα.

Βενζιναδικα , ρουχισμος κλπ.

Αν μεινουν αυτοι χωρις αγοραστικη δυναμη, τοτε μαντεψε.

 

Η διαφορα δεν ειναι αυτο που λενε πολλοι "δεν εχω μια τωρα, δε θα εχω μια ουτε μετα, οποτε τι με νοιαζει", αλλα το οτι τωρα αυτοι που "δεν εχουν μια" εχουν προσβαση στα ειδη πρωτης αναγκης, ενω μετα πλως θα εξαθλιωθουν μαζι με μερικα ακομη εκατομυρια συμπατριωτων τους.

 

Εφοσον ο Ελληνας νιωθει ετοιμος για αυτην την κατασταση που παρεπιπτοντως οδηγει με καλες πιθανοτητες σε σοβαρες κοινωνικες αναταραχες αναμεσα στους πολιτες (να μην το πω αλλιως), τοτε χαιρομαι που θα ψηφισει συνηδητοποιημενα την "αξιοπρεπεια, την αρετη και την τολμη" που του πλασαρουν σοσιαλιστες. Ηδη οι ουρες στα ΑΤΜ για ενα 50ρικο ειναι μερος της αξιοπρεπειας.

 

Φοβαμαι ομως, οτι επειδη του εχουν αποκρυψει τεχνηεντως αυτα και πολλα αλλα (οπως πχ οτι το δημοσιο χρεος των 300δις δεν διαγραφεται σε καμια περιπτωση, τουναντιον γινεται ακομα πιο δυσβασταχτο σε περιπτωση επιστροφης σε εθνικο νομισμα), ενα μεγαλο ποσοστο παει να ψηφισει γνωριζοντας τις συνεπειες μονο τις 1 καταστασης και νομιζοντας οτι η αλλη κατασταση ειναι κατι που θα περασει σε 3-4 μηνες και μετα θα ειναι ολα λαμπρα και αγγελικα πλασμενα. Οι υπολοιποι απλως θα ψηφισουν οτι ψηφισουν απο προσωπικο συμφερον , πχ εχουν ευρω στο εξωτερικο και περιμενουν επιστροφη στη δραχμη για να πεσουν σαν αρπαχτικα στις περιουσιες των εξαθλιωμενων συμπατριωτων τους κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε λιγότερο από 20 ώρες το κούρεμα όλων των καταθέσεων θα είναι αναπόφευκτο. Κάθε λογαριασμό με χρήματα άνω των 1.000 € θα κουρευτεί από 15% έως 25%.

 

Επίσης οι τράπεζες πριν τα Χριστούγεννα δεν υπάρχει περίπτωση να λειτουργήσουν κανονικά. Ότι και να γίνει.

τι μας λες ρε φίλε...είσαι καλά???
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε λιγότερο από 20 ώρες το κούρεμα όλων των καταθέσεων θα είναι αναπόφευκτο. Κάθε λογαριασμό με χρήματα άνω των 1.000 € θα κουρευτεί από 15% έως 25%.

 

Επίσης οι τράπεζες πριν τα Χριστούγεννα δεν υπάρχει περίπτωση να λειτουργήσουν κανονικά. Ότι και να γίνει.

100.000 δεν είναι το όριο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι θέμα αν είμαι καλά. Έτσι θα πάει το πράγμα. Μόλις οι έξω ζητήσουν χρήματα από τις τράπεζες τι θα γίνει; Οι τράπεζες πρέπει να δώσουν χρήματα που δεν έχουν. Τι έχουν όμως οι τράπεζες; Τις καταθέσεις μας. Επειδή όμως οι καταθέσεις είναι σχεδόν όλες μικρές (<10.000), θα κουρευτούν κατά μεγάλο ποσοστό από 1.000 € και πάνω.

 

ΔΕΝ υπάρχει όριο των 100.000. Αυτό είναι για κράτη που στηρίζονται από τον Ευρωπαϊκό μηχανισμό.

 

Επίσης λογαριασμοί με 100.000 είναι μετρημένοι στα δάκτυλα. Οπότε...

 

Όσοι στηρίξαμε το σύστημα και αφήσαμε τα χρήματα σε λογαριασμό, θα μας τιμωρήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι θέμα αν είμαι καλά. Έτσι θα πάει το πράγμα. Μόλις οι έξω ζητήσουν χρήματα από τις τράπεζες τι θα γίνει; Οι τράπεζες πρέπει να δώσουν χρήματα που δεν έχουν. Τι έχουν όμως οι τράπεζες; Τις καταθέσεις μας. Επειδή όμως οι καταθέσεις είναι σχεδόν όλες μικρές (<10.000), θα κουρευτούν κατά μεγάλο ποσοστό από 1.000 € και πάνω.

 

ΔΕΝ υπάρχει όριο των 100.000. Αυτό είναι για κράτη που στηρίζονται από τον Ευρωπαϊκό μηχανισμό.

 

Επίσης λογαριασμοί με 100.000 είναι μετρημένοι στα δάκτυλα. Οπότε...

 

Όσοι στηρίξαμε το σύστημα και αφήσαμε τα χρήματα σε λογαριασμό, θα μας τιμωρήσουν.

 

Αυτο με τα 1000 ευρω και περι κουρεματος, ακομα και η ιδια η δραχμοποιηση ειναι ολα υποθεσεις, που ακομα κι αυτοι που ειναι στη διαχειριση των πραγματων δεν γνωριζουν, τουλαχιστον ακομα τι θα γινει.

 

Προς το παρον οι καταθεσεις ειναι εγγυημενες μεχρι 100.000 ανα δικαιουχο.

 

Με το να νευριαζουμε συμφωνα με το δικο μας οφελος/ζημια, και να βαφτιζουμε τις δικες μας υποθεσεις ως de facto γεγονος, δεν βοηθαει αυτους που διαβαζουν το forum για μια δευτερη γνωμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης το μεγαλύτερο γεγονός που συνηγορεί σε αυτά που εικάζω πως θα γίνουν είναι πως οι αρμόδιοι δηλώνουν με πάθος:

 

"Καταθέσεις κάτω των 100.000 είναι εγγυημένες". :P :P :P

 

Επίσης, σαν μηχανικός έχω συνηθίσει να δουλεύω πάντα με το χειρότερο σενάριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Παιδιά, από πού προκύπτει ότι οι καταθέσεις είναι εγγυημένες;

 

Και, σας παρακαλώ, μη μου πείτε από το ότι έτσι λένε οι κυβερνώντες. Γιατί θα με υποχρεώσετε να ξαναπώ τι λέγανε και πριν, και αφότου ήρθαν στην εξουσία. Και πόσα από αυτά που έλεγαν, έγιναν.

 

Εγγυημένη κατάθεση σημαίνει ότι κάπου υπάρχουν τα λεφτά να καλυφθούν αυτές οι καταθέσεις. Πού είναι αυτά τα λεφτά; Στις τράπεζες; Ούτε να γελάσω δεν μπορώ.

 

Εδώ, συζητάμε αν σήμερα, αύριο ή μεθαύριο τα 60 ευρώ γίνουν 50 ή 20 ή ό,τι προαιρείσθε, και μιλάμε για εγγυήσεις;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης το μεγαλύτερο γεγονός που συνηγορεί σε αυτά που εικάζω πως θα γίνουν είναι πως οι αρμόδιοι δηλώνουν με πάθος:

 

"Καταθέσεις κάτω των 100.000 είναι εγγυημένες". :P :P :P

Aκριβως αυτη η πρεμουρα να διαβεβαιωνουν καθε λιγο οτι οι καταθεσεις ειναι ασφαλεις αποδεικνυει οτι επερχεται "χερι" στις καταθεσεις.

Εξαλου την Παρασκευη και το Σαββατο διαβεβαιωναν οτι οι τραπεζες δε θα κλεισουν. Και κλεισαν μετα απο 2 μερες.

Την Παρασκευη και το Σαββατο διαβεβαιωναν πως δεν θα υπαρξουν capital controls. Και μπηκαν μετα απο 1-2 μερες.

 

Τωρα διαβεβαιωνουν για την ασφαλεια των καταθεσεων. Ε τους δινω 4 εργασιμες max, αν και σαν κυβερνηση εχουν αποδειξει οτι σε αυτα ειναι πιο γρηγοροι κι απο τη σκια τους...

 

Εχουν διαβεβαιωσει επισης οτι το ανωτατο οριο των 60 ευρω δεν θα πεσει. Σε αυτο δεν τους δινω ουτε 4 εργασιμες, αυριο μεθαυριο θα ειναι κομπλε κι αυτη η διαβεβαιωση, θεωρω.

 

Eλπιζω παντως, να μην διαβεβαιωσουν οτι δεν θα κλεισουν τα ΑΤΜ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...