Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση περί του δημοψηφίσματος.


jackc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  

 

Παιδιά, κατανοώ την ανησυχία. Αν πίστευα στο ενδεχόμενο εξόδου, θα μιλούσαμε πολύ διαφορετικά, ίσως από την ίδια μεριά. Αλλά δε το πιστεύω. Πώς να γίνει, ρώτησα πριν το πολύ απλό:

 

 

Απάντηση δεν πήρα και βλέπω μόνο ad hominem για Κασιδιάρηδες και Καμμένους λες και το πρόβλημα είναι αν είναι μαλάκας ο ένας ή ο άλλος, τη στιγμή που είναι όλοι.

 

Εγώ προσωπικά δεν θεωρώ περισσότερο συμφέρον για τους Ευρωπαίους να βγούμε από Ευρώ / ΕΕ, οπότε δεν έχω κάτι να απαντήσω. Μπορούν να μας καταστρέψουν και εντός Ευρώ αν θέλουν (με την δική μας βοήθεια που προσφέρουμε απλόχερα φυσικά).

 

Υπάρχει το σενάριο να μας καταστρέψουν εκτός ευρώ και να μας εξαγοράσουν (ορυκτό πλούτο κτλ), που ήταν το πρώτο που είχα σκεφτεί όταν είδα τα μέτρα του πρώτου μνημονίου, αλλά είναι λίγο conspiracy theory και θέλω να πιστεύω ότι δεν παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάμε άλλη μία:

 

Ο πρωθυπουργός της χώρας χαρακτήρισε συνενόχους όσους δεν πάνε με τα νερά του.

 

Συνενόχους.

Δεν νομίζω ότι είπε αυτό που εννοείς. Είπε ουσιαστικά ότι προσπαθούν να σας καταστήσουν συνενόχους παρασύροντάς σας στο Ναι.

 

"Σας καλούν να πείτε "ναι" σε όλα τα μέτρα που ζητούν οι δανειστές.  (σας καλούν) Να πείτε και εσείς "ναι" σε όλα, (σας καλούν) να γίνετε ένα με αυτούς, συνένοχοι στη διαιώνιση των μνημονίων»

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς τι κεφάλαια έχουν οι τράπεζες αυτή τη στιγμή, γιατί το bail in θα γίνει στο κεφάλαιο και όχι στα credit που είναι "αέρας".

Δεν εχουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ποιος να πάει;

 

Δε θα πάει, απλά.

 

Ή θα αποσπάσει το "όχι", ή θα μας αφήσει στη μοίρα μας. Γιόλο, εκλογές ξανά. Ξαναρωτάω, θα σεβαστεί το "ναι" των συνενόχων;

 

Δεν ξέρει τι λέει, ο άνθρωπος, νομίζει ότι είναι ακόμη στα αμφιθέατρα όπου άρχισε να χτίζει πολιτική καριέρα.

 

Συνέχισε να νομίζεις ότι υπερβάλει και εντάξει μωρέ θα τα βρούνε. Καλό πράγμα η αισιοδοξία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προβλεπω διαγραφη mod και παράδοση της θεσης του.. :P

 

Για να απαντησω, δικαιωμα σου να μην πιστευεις οτι θα γινει εξοδος απο ΕΕ και εγω στο προηγουμενο post μου ειπα οτι δεν το πιστευω. Ομως ειμαι σχεδον σιγουρος για την αναταραχη σε κοινωνικο και οικονομικο επιπεδο, ταραχη που δεν εχουμε ξαναζησει, δεν ειμαι διατεθειμένος να παιξω ζαρια για το "αν" που υποσχεται ενας αναξιοπιστος ανθρωπος για αυτο και θα ψηφισω ναι μηπως φυγει μια ωρα νωριτερα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ισλανδια αφησανε τις τραπεζες να πτωχευσουν.Και οι ανθρωποι ειναι ετη φωτος μπροστα.

Μονο εμεις στην Ελλαδα για τις δικες τους ευθυνες το χρεος τους το καναμε δημοσιο και στην πλατη μας.

Ποιανου φαεινη ιδεα αραγε ηταν αυτη;

Συνεχιζω να πιστευω αυτα που λεω ως λογικη και στρατηγικη.Ουτε αυτο που λες στεκει.

ΕΣΥ επειδη εχεις δωσει κρεσεντο παραπληροφορησης και  ρεσιταλ ημιμαθειας θα κανω τον κοπο να σου απαντησω αν και ταυτοχρονα σκεφτομαι την φοβια σου για το SAR  και με πιανουν και λιγο τα γελια  .

Θα το προσπαθησω  ομως :

Στην Ισλανδια χρεωκοπησε ο τραπεζικος τομεας σε αντιθεση με την Ελλαδα που  χρεωκοπησε ο δημοσιος τομεας και αργοτερα με το psi kai ta κοκκινα δανεια  συμπαρεσυρε  και τον  τραπεζικο τομεα  .

Αυτα ειναι χιλιοειπωμενα εδω και 6-7 χρονια ,κατα τα αλλα σας φταιει η υποκειμενικη ενημερωση και τα καναλια ,να ξεστραβωθειτε μονοι σας δεν μπορειτε και αναπαραγετε οτι μπουρδα βλεπετε στο fb  απο την νοικοκυρα της γειτονιας σας ..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Lucifer:

 

Έχω βαρεθεί τα "σχήματα λόγου" και τις "υπερβολές".

 

Έταξαν λαγούς με πετραχήλια, τα σκάτωσαν, πετάνε το μπαλάκι σε εμάς και συνειδητά μας διχάζουν.

 

Συνενόχους; Σοβαρά; Αυτός είναι ο δημοκράτης που θα σεβαστεί το όποιο αποτέλεσμα; Το "ναι" των συνενόχων;

 

Ή ο άλλος δημοκράτης που ονειρεύεται να κατεβάσει το στρατό στους δρόμους;

 

Πάρε τα ρίσκα σου, τι να σου πω. Θες να πιστέψεις ότι υπερβάλουν, πίστεψέ τους. Καλή τύχη.

 

 

Δεν νοιώθω πως είμαι σε θέση να σε ρωτήσω "και ποιος δεν έταξε" γιατί τα έχεις ζήσει πολύ περισσότερο από εμένα.

Αλλά δε γίνεται να μη λερωθείς τέτοιες στιγμές. Όταν ο Σαμαράς και ο Μπόμπολας λένε ψέμματα στο λαό για το ερώτημα του δημοψηφίσματος (όχι την ερμηνεία, ή την πρόβλεψη, ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ) όταν ο τηλεοπτικός χρόνος και τα ΜΜΕ σε πηδάνε, όταν, όταν, όταν, σόρρυ κι όλας και μπλόφες θα κάνεις και κωλοτούμπες και ό,τι χρειάζεται, δε μπορείς να μείνεις καθαρός απέναντι στον βουρκοπόλεμο.

 

Όταν ο απέναντι αρχίζει να αγιάζει τα μέσα, εσύ δεν μπορείς να είσαι παρθενόπη. Όχι με αυτόν τον λαό.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα πάει, απλά.

 

Ή θα αποσπάσει το "όχι", ή θα μας αφήσει στη μοίρα μας. Γιόλο, εκλογές ξανά. Ξαναρωτάω, θα σεβαστεί το "ναι" των συνενόχων;

 

Δεν ξέρει τι λέει, ο άνθρωπος, νομίζει ότι είναι ακόμη στα αμφιθέατρα όπου άρχισε να χτίζει πολιτική καριέρα.

 

Συνέχισε να νομίζεις ότι υπερβάλει και εντάξει μωρέ θα τα βρούνε. Καλό πράγμα η αισιοδοξία.

Το ναι των "συνενοχων" οπως λες οδηγει εκει που ειπε και ο ιδιος ξεκαθαρα.

Προφανως θα παραιτηθει,θα ενεργοποιηθει το αρθρο 37 και θα παμε σε εκλογες.

Λογικο δεν ειναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν νομίζω ότι είπε αυτό που εννοείς. Είπε ουσιαστικά ότι προσπαθούν να σας καταστήσουν συνενόχους παρασύροντάς σας στο Ναι.

 

"Σας καλούν να πείτε "ναι" σε όλα τα μέτρα που ζητούν οι δανειστές.  (σας καλούν) Να πείτε και εσείς "ναι" σε όλα, (σας καλούν) να γίνετε ένα με αυτούς, συνένοχοι στη διαιώνιση των μνημονίων»

 

Συνενόχους είπε, το ίδιο. Μην πας να το στρογγυλέψεις. Αν πω "ναι σε όλα" (δε λέω ναι σε όλα, Τσίπρα, ναι στις άκυρες συμφωνίες ενός ληγμένου προγράμματος που με βάζεις να ψηφίσω για να σώσεις το πολιτικό τομάρι σου λέω) θα είμαι συνένοχος.

 

Είναι πλέρια δημοκράτης ο άνθρωπος. Δεν κρύβονται αυτά. Και υποτίθεται πως θα πάρει την "όποια απόφαση" και θα τη σεβαστεί. Γιατί μπορούσε και να τη γράψει στα παπάρια του, αμέ.

 

Συνένοχοι ο ένας, στρατός ο άλλος.

 

Μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν νοιώθω πως είμαι σε θέση να σε ρωτήσω "και ποιος δεν έταξε" γιατί τα έχεις ζήσει πολύ περισσότερο από εμένα.

Αλλά δε γίνεται να μη λερωθείς τέτοιες στιγμές. Όταν ο Σαμαράς και ο Μπόμπολας λένε ψέμματα στο λαό για το ερώτημα του δημοψηφίσματος (όχι την ερμηνεία, ή την πρόβλεψη, ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ) όταν ο τηλεοπτικός χρόνος και τα ΜΜΕ σε πηδάνε, όταν, όταν, όταν, σόρρυ κι όλας και μπλόφες θα κάνεις και κωλοτούμπες και ό,τι χρειάζεται, δε μπορείς να μείνεις καθαρός απέναντι στον βουρκοπόλεμο.

 

Σοβαρά, ο Σαμαράς και ο Μπόμπολας λένε ψέματα, ή ο ΥΠΟΙΚ που θα παραιτηθεί αν δεν πάρει το "ναι";

 

Ψήφισε τον τύπο που θα σου εγγυηθεί την τάξη στο εσωτερικό της χώρας με το στρατό, δεν έχω κάτι άλλο να πω. Σε αγαπώ και σε εκτιμώ, δεν αντέχεται αυτό που διαβάζω, λυπάμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνενόχους είπε, το ίδιο. Μην πας να το στρογγυλέψεις. Αν πω "ναι σε όλα" (δε λέω ναι σε όλα, Τσίπρα, ναι στις άκυρες συμφωνίες ενός ληγμένου προγράμματος που με βάζεις να ψηφίσω για να σώσεις το πολιτικό τομάρι σου λέω) θα είμαι συνένοχος.

Είχα μια ελπίδα όχι ότι θα το καταλάβεις, γιατί το κατάλαβες, αλλά ότι θα το αποδεχτείς. Άλλη μια φορά. Είναι διαφορετικό να πω "είσαι συνένοχός τους" και διαφορετικό να πω "προσπαθούν (οι πραγματικά ένοχοι) να σε κάνουν συνένοχό τους, να σου φορτώσουν μέρος της ευθύνης". Το 2ο είπε. Μάλιστα, στην προηγούμενη πρόταση αναφέρεται σε "σειρήνες".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...