Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση περί του δημοψηφίσματος.


jackc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να κανω και εγω μια προβλεψη εαν επικρατησει το μεγαλο ΟΧΙ που όμοιο του μονο ο Μεταξας εχει πει..

 

~ Ο Τσιπρας οπως υποσχεθηκε θα παει να διαπραγματευτει ξανα με ισχυροτερη λαϊκη εντολη

~ Θα φαει τα μουτρα του διοτι και οι αλλοι 18 ισχυρη εντολη εχουν να προασπιζουν τα συμφεροντα των χωρων τους και της ΕΕ.

~ Οσο προσπαθει να επαναφερει τις συνομιλιες απο EG σε EG η πραγματικη οικονομια θα καταρεει οι μισθοι/συνταξεις θα πληρωθουν με IOUs τα οποια φυσικα δεν εχουν καμια αξια στα super market

~ Οι τραπεζες θα αδυνατουν να δωσουν και αυτα τα 60ε

~ Πιθανοτητα να υπαρξει bail in των τραπεζων

~ Η φτωχια και η έλλειψη αγαθων θα χτυπησει και τους επαναστατες "ψηφιζω ΟΧΙ, send from my iphone κτλπ.."

~ Ο κοσμος θα εξεγερθει, οι μισοι βουλευτες του Συριζα θα ζητουν συμφωνια εδω και τωρα και ο Τσιπρας θα ειναι στο απολυτο αδιεξοδο.

 

Μεχρι εκει φτανω ο καταστροφολογος/κινδυνολογος αλλα ποτε δεν μιλαω για εξοδο απο ΕΕ, αυτο δεν το πιστευω ακομα..

Πιθανο σεναριο αυτο που λες μονο που αν στριμωχτουμε τοσο ασχημα γιατι να μην το πανε σε δραχμη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανο σεναριο αυτο που λες μονο που αν στριμωχτουμε τοσο ασχημα γιατι να μην το πανε σε δραχμη?

Δεν θελω να φτασω μεχρι εκει, οι εξελιξεις θα ειναι ραγδαιες εφοσον ο τσιπρας εισπραξει παλι οχι μετα το δικο μας οχι που πραγματικα δεν νομιζω να γινει κατι τετοιο. Επιστροφη στη δραχμη θεωρω οτι μπορει να γινει μονο ομαλα, δηλαδη με τη συμφωνη γνωμη ολων με βοηθεια απο την ΕΕ και παραλληλο νομισμα για καποιο καιρο μεχρι να φτιαχτει ο μηχανισμος κτλπ δεν θα φτασουμε μεχρι εκει, ηδη εχουν αρχισει τα οργανα και σε ΑΝΕΛ και σε μεριδα του Συριζα για ναι η συμφωνια εδω και τωρα.

 

Σε περιπτωση που το τραβηξει μεχρι τελους την επομενη φορα που θα παει στην Ευρωπη να τους συναντησει θα ειναι για την αποστολη βοηθειας στην πραγματικη ανθρωπιστικη κριση που θα εχει προκυψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά μην καταφέρει όλο αυτό το τσίρκο που κυβερνάει να κόψει νόμισμα...

Καιρος να ερθουν Καραμανλης και Σαμαρας να μας σωσουν . Αχ ρε νεοελληνα ραγια.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καιρος να ερθουν Καραμανλης και Σαμαρας να μας σωσουν . Αχ ρε νεοελληνα ραγια.

 

Η μόνη λύση κατ εμέ...

 

post-268249-0-48502600-1435843815_thumb.jpg

 

Να γυρίσει ο Αντρέας για να φάει ο κόσμος κρέας... 

 

(Πλάκα κάνουμε για να γελάμε και λίγο και να μην μας παίρνει από κάτω μόνο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι του ΝΑΙ μαζοχισμό που τον ονομάζετε "λογικη"

Συγνωμη μαζοχισμος δεν ειναι να παραδεχονται οι περισσοτεροι οτι μετα το οχι ερχεται "πονος" αλλα δεν μας νοιαζει αρκει να φυγει η διαπλοκη?? Ο αλλος ελεγε ας χασω τη δουλεια μου ας γ@μηθουν τα παντα αρκει να πληρωσουν οσοι ψηφισαν ΝΔ/ΠΑΣΟΚ μας δουλευεις τωρα?? Ο ορισμος του μαζοχισμου δεν ειναι αυτο?

 

Και οταν μου απαντησεις με σαφηνεια ποιο ειναι το ερωτημα του δημοψηφισματος και τι θα επακολουθησει με ενα οχι τοτε μιλα για λογικη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νίκος Παππάς:
 

 

 

«Οι τράπεζες θα ξανανοίξουν μόλις έχουμε μία συμφωνία» είπε, προσθέτοντας ότι η κυβέρνηση «δεν θα εξετάσει ποτέ» ένα κούρεμα στις καταθέσεις.

http://news.in.gr/greece/article/?aid=1500009528

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καλοπροαίρετος αναθαρρει

ο κακοπροαίρετος λέει "ωχ, η επόμενη τους κινηση"

Can't blame either of them

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη μαζοχισμος δεν ειναι να παραδεχονται οι περισσοτεροι οτι μετα το οχι ερχεται "πονος" αλλα δεν μας νοιαζει αρκει να φυγει η διαπλοκη?? Ο αλλος ελεγε ας χασω τη δουλεια μου ας γ@μηθουν τα παντα αρκει να πληρωσουν οσοι ψηφισαν ΝΔ/ΠΑΣΟΚ μας δουλευεις τωρα?? Ο ορισμος του μαζοχισμου δεν ειναι αυτο?

 

Και οταν μου απαντησεις με σαφηνεια ποιο ειναι το ερωτημα του δημοψηφισματος και τι θα επακολουθησει με ενα οχι τοτε μιλα για λογικη..

 

Το ερώτημα είναι ξεκάθαρο και αφορά στο κατά πόσο θέλουμε να εφαρμοστούν τα μέτρα που προτείνουν οι θεσμοί. Τα μέτρα έχουν δημοσιευτεί και όποιος θέλει θα διαβάζει.

Μετά το "Όχι" κατά τη γνώμη μου πάει ο Τσίπρας με ένα "Όχι" στις Βρυξέλλες και τους λέει "Ο κόσμος δεν αντέχει άλλο, κοιτάξτε να γίνει ένα κούρεμα του χρέους και προτείνετε πιο ήπια μέτρα."

Τότε είναι 2 τα τινά:

 

α) Το συζητάνε και συμφωνούν βάζοντας κι οι 2 πλευρές νερό στο κρασί τους.

β) Του λένε "Αφού "Όχι" τότε ευχαριστούμε πολύ αλλά bye". Και τότε πρέπει η ελληνική πλευρά να κάνει κινήσεις προς Ρωσία (ή δεν ξέρω πού αλλού) για να καταφέρει να έρθει ρευστό στην αγορά και να ανοίξουν οι τράπεζες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...