Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση περί του δημοψηφίσματος.


jackc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο κ. Μητρόπουλος είπε ότι αν ο λαός ψηφίσει «όχι», ο Πρωθυπουργός θα πάει να κάνει ένα νέο κύκλο διαπραγμάτευσης χωρίς το σκληρό πακέτο. «Αλλά», πρόσθεσε, «και όταν ο λαός ψηφίσει "ναι" τότε ο Τσίπρας θα είναι πιο χρήσιμος για να προστατεύσει τον λαό του διότι, έντιμα πιστεύοντας στην Ευρώπη, θα έχει ψηφίσει υπέρ του σκληρού πακέτου».

 

http://www.naftemporiki.gr/story/973384/al-mitropoulos-o-prothupourgos-na-meinei-akoma-kai-me-nai

 

Με λίγα λόγια την έχουμε γαμήσει όπως και να 'χει

 

Υπάρχει και το άκυρο σαν επιλογή. Λέω εγώ τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα δολλαρια τα εχεις σε λογαριασμο ελληνικης τραπεζας , σε περιπτωση επιστροφης στη δραχμη μετατρεπονται κι αυτα σε δραχμη.

Σε περιπτωση κουρεματος ομοιως, θα κουρευτουν με το ποσοστο που τους αντιστοιχει.

Για το κούρεμα λίγο πολύ το καταλαβαίνω, οποτε δεν το σχολιασα περαιτέρω.

Για το να μετατραπούν όμως σε δραχμή δεν το βρίσκω λογικό, ουτε είναι κατάθεση στο (για παράδειγμα) πρωην εθνικό νόμισμα "ευρώ" ώστε να μετατραπούν στο νέο εθνικό νόμισμα "δραχμή" κι όπως είπα είπα με τα ως τώρα δεδομένα ηταν στο απυρόβλητο καθώς η εισαγωγή συναλλάγματος θεωρούνταν (και φυσικά είναι) υπερπολυτιμη για τη χώρα και για κάθε χώρα.

Αν όντως ισχύσει μετατροπή σε δραχμή, δεν θα ξαναδουν ουτε cent του δολλαρίου να μπαίνει εδώ μέσα πια, προφανώς απο εμένα αλλά ουτε απο κανέναν άλλο πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπου ειχα διαβασει αυτες τις ημερες αρθρο οικονομολογου που ελεγε οτι δεν εξαιρουνται οι καταθεσεις σε αλλο νομισμα απο την μετατροπη σε δραχμη. Αν το βρω θα το παραθεσω.

Και μου φαινεται "λογικο" διοτι αλλιως ολοι θα μετετρεπαν τις καταθεσεις τους σε δολλαρια και θα τα κρατουσαν εντος συνορων αντι να τρεχουν να βγαλουν τα λεφτα τους εξω. Ειδικα εν μεσω αβεβαιοτητας του ευρω θα ηταν διπλα κερδισμενοι, τοσο απο την ισοτιμια, οσο και απο την "διασφαλιση" σε περιπτωση επιστροφης στη δραχμη. Ασε που θα γλυτωναν και τα εξοδα των εμβασματων.

 

Παρολα αυτα επειδη μιλαμε για καταστασεις "αχαρτογραφητες"/καταστροφης δεν υπαρχει λογικη ουτε δικη σου ουτε δικη μου, αλλα αυτων που θα παρουν τις αποφασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alxnks Εισαι λιγο υπερβολικος στην τελευταια προταση. Δεν αλλαζουν καθε εβδομαδα οι χωρες νομισμα. Αν γινει, θα πληγουν παρα πολλοι, οποτε σιγα.

Καθόλου υπερβολικός. Τεμεναδες μας εκαναν στις τράπεζες για να καταθετουμε δολλάρια.

Καπου ειχα διαβασει αυτες τις ημερες αρθρο οικονομολογου που ελεγε οτι δεν εξαιρουνται οι καταθεσεις σε αλλο νομισμα απο την μετατροπη σε δραχμη. Αν το βρω θα το παραθεσω.

Και μου φαινεται "λογικο" διοτι αλλιως ολοι θα μετετρεπαν τις καταθεσεις τους σε δολλαρια και θα τα κρατουσαν εντος συνορων αντι να τρεχουν να βγαλουν τα λεφτα τους εξω. Ειδικα εν μεσω αβεβαιοτητας του ευρω θα ηταν διπλα κερδισμενοι, τοσο απο την ισοτιμια, οσο και απο την "διασφαλιση" σε περιπτωση επιστροφης στη δραχμη. Ασε που θα γλυτωναν και τα εξοδα των εμβασματων.

 

Παρολα αυτα επειδη μιλαμε για καταστασεις "αχαρτογραφητες"/καταστροφης δεν υπαρχει λογικη ουτε δικη σου ουτε δικη μου, αλλα αυτων που θα παρουν τις αποφασεις.

Έχει μια διάφορα το μετατρεπω την κατάθεση μου σε δολλάρια, αρα αγοράζω δολλάρια, αρα αφαιρω απο το συνναλαγματικο απόθεμα της χώρας, με το...έχω στα χέρια μου δολλάρια και τα καταθετω, αρα συνεισφερω στο συναλλαγματικο απόθεμα της χώρας....δεν βρίσκεις;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθόλου υπερβολικός. Τεμεναδες μας εκαναν στις τράπεζες για να καταθετουμε δολλάρια.

Έχει μια διάφορα το μετατρεπω την κατάθεση μου σε δολλάρια, αρα αγοράζω δολλάρια, αρα αφαιρω απο το συνναλαγματικο απόθεμα της χώρας, με το...έχω στα χέρια μου δολλάρια και τα καταθετω, αρα συνεισφερω στο συναλλαγματικο απόθεμα της χώρας....δεν βρίσκεις;

 

Τεμεναδες εχθες,αυριο πη_ημ@.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθόλου υπερβολικός. Τεμεναδες μας εκαναν στις τράπεζες για να καταθετουμε δολλάρια.

Έχει μια διάφορα το μετατρεπω την κατάθεση μου σε δολλάρια, αρα αγοράζω δολλάρια, αρα αφαιρω απο το συνναλαγματικο απόθεμα της χώρας, με το...έχω στα χέρια μου δολλάρια και τα καταθετω, αρα συνεισφερω στο συναλλαγματικο απόθεμα της χώρας....δεν βρίσκεις;

Δεν νομιζω να εκτιμησει καποιος τη "συνεισφορα" σου, οπως την αντιλαμβανεσαι και την εννοεις για να σε εξαιρεσει.

Συνεισφορα αλλωστε ειναι και οι καταθεσεις σε οποιοδηποτε νομισμα, πχ ευρω, αλλα σε περιπτωση αλλαγης νομισματος δεν νομιζω να εκτιμηθει...

 

Παρ'ολα αυτα ξαναλεω οτι since τα νερα ειναι αχαρτογραφητα και οι συνθηκες καταστροφικες (σε περιπτωση επιστροφης στη δραχμη) δεν νομιζω να χωραει λογικη σε τετοια θεματα, ποσω δε μαλλον συναισθηματικων κριτηριων.

 

Καλα θα ηταν να ρωτησεις κι εναν τραπεζικο υπαλληλο παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θελει και μιλαει ο ανιδεος...... :ph34r:

 

Europe’s Attack On Greek Democracy

 

''In fact, European leaders are finally beginning to reveal the true nature of the ongoing debt dispute, and the answer is not pleasant: it is about power and democracy much more than money and economics.''

 

 

''It is startling that the troika has refused to accept responsibility for any of this or admit how bad its forecasts and models have been. But what is even more surprising is that Europe’s leaders have not even learned. The troika is still demanding that Greece achieve a primary budget surplus (excluding interest payments) of 3.5% of GDP by 2018.''

 

 

''We should be clear: almost none of the huge amount of money loaned to Greece has actually gone there. It has gone to pay out private-sector creditors – including German and French banks. Greece has gotten but a pittance, but it has paid a high price to preserve these countries’ banking systems. The IMF and the other “official” creditors do not need the money that is being demanded. Under a business-as-usual scenario, the money received would most likely just be lent out again to Greece.''

 

 

 

That concern for popular legitimacy is incompatible with the politics of the eurozone, which was never a very democratic project. Most of its members’ governments did not seek their people’s approval to turn over their monetary sovereignty to the ECB. When Sweden’s did, Swedes said no. They understood that unemployment would rise if the country’s monetary policy were set by a central bank that focused single-mindedly on inflation (and also that there would be insufficient attention to financial stability). The economy would suffer, because the economic model underlying the eurozone was predicated on power relationships that disadvantaged workers.

 

 

And, sure enough, what we are seeing now, 16 years after the eurozone institutionalized those relationships, is the antithesis of democracy: Many European leaders want to see the end of Prime Minister Alexis Tsipras’s leftist government. After all, it is extremely inconvenient to have in Greece a government that is so opposed to the types of policies that have done so much to increase inequality in so many advanced countries, and that is so committed to curbing the unbridled power of wealth. They seem to believe that they can eventually bring down the Greek government by bullying it into accepting an agreement that contravenes its mandate.

 

 

http://www.socialeurope.eu/2015/06/europes-attack-on-greek-democracy/

 

 

 

Again the tree............

 

I am just sayin' :ph34r:

 

tip 1 :καντε και τον συσχετισμο με το προηγουμενο ποστ στην πισω σελιδα.

 

tip 2 : Το παρων αρθρο ειναι 29 Ioυνιου, το προηγουμενο ποστ, ειναι σημερινο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αποψή μου είναι αυτή :

 

Ποια Ευρώπη; Ηγέτες λαμόγια που υπηρετούν τα συμφέροντα του 4ου Ράιχ των Γερμανών

 

Κι εγώ ο αφελής ερωτώ: Για ποια Ευρώπη μιλάνε: Την Ευρώπη των 30 εκατομμυρίων ανέργων και των 100 εκατομμυρίων φτωχών; Την Ευρώπη της Μέρκελ και του Σόιμπλε;

Υποτίθεται ότι η Ευρώπη θα έπρεπε να είναι ενωμένη, ισχυρή και ένα σοβαρό αντίπαλο δέος για τους Αμερικάνους, τους Ρώσους, τους Κινέζους.

Προσωπικά βλέπω μια Ευρώπη υποταγμένη στη Γερμανία που μου θυμίζει την Αμερική.

Όπως οι ΗΠΑ αποτελούνται απο 50 πολιτείες που έχουν το δικό τους κυβερνήτη και το δικό τους σύνταγμα αλλά βρίσκονται υπό την ομπρέλα του εκάστοτε προέδρου, έτσι και η Ευρώπη έχει χωριστεί σε πολιτείες που η κάθε μία έχει τη δική της κυβέρνηση, το δικό της σύνταγμα, αλλά όλοι δίνουν λόγο στη Μέρκελ.

Δεν βλέπετε ότι πρώτα μιλάει η Μέρκελ η, ο Σόιμπλε και μετά τοποθετούνται όλοι οι άλλοι; 

Κι αν κάποιοι δηλώσουν υπέρ της Ελλάδας, όπως οι Γάλλοι και οι Ιταλοί, την ώρα της απόφασης θα κάνουν αυτό που έχει αποφασίσει η καγκελαρία.

Γι' αυτό σας λέω. Ποια Ευρώπη; Χανούμισα είναι που χορεύει τον χορό της κοιλιάς. Ό,τι θέλουν οι Γερμανοί. Αυτοί είναι τα αφεντικά.

Και θυμώνουν όταν ακούνε φωνές εναντίον τους και ειδικά όταν συζητείται ότι ουσιαστικά έχουν φτιάξει το 4ο Ράιχ.

Το κτήνος ο Χίτλερ υποτίθεται ότι σκότωνε στον πόλεμο. Μα, αυτό που μάς συμβαίνει τώρα μέσα στα σπίτια μας δεν είναι πόλεμος απο τους Γερμανούς; Οικονομικός πόλεμος. Τι είναι; Δεν μας ρουφάνε το αίμα και θέλουν και περισσότερο;

Τι κάνει, λοιπόν, η Ευρώπη που οι λαοί τους έχουν βγει στους δρόμους για την Ελλάδα; Αντιδρούν; Όχι, βέβαια.

Για να αντιδράσει μια χώρα της ευρωζώνης σαν τη Γαλλία η, την Ιταλία θα πρέπει να διαθέτει τους ανάλογους ηγέτες.

Τι να μας κάνει ο Ολάντ; Ποιος είναι ο κύριος; Η, αυτός ο πιτσιρικάς ο Ρέντσι που πήγε χθες να γλέιψει την Μέρκελ;

Είναι αυτοί πολιτικοί αντάξιοι των χωρών που κυβερνούν; Ημαρτον.

Ένας λόγος που η Ευρώπη έφτασε στο σημείο να βρίσκεται κάτω από την γερμανική μπότα είναι ότι τους πραγματικούς πολιτικούς κύρους διαδέχθηκαν οι τεχνοκράτες χαρτογιακάδες που κατήντησαν την Ευρώπη μια μεγάλη γραφειοκρατική μηχανή.

 

 

Και αυτή :

 

 

Π. Καμμένος: Έχουμε πόλεμο. Όποιος δεν αντέχει φεύγει

 

«Έχουμε πόλεμο και δεν κάνουμε εκπτώσεις. Όποιος δεν αντέχει στον πόλεμο φεύγει»

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα αρνητικα του ναι τα ξερουμε.

Αυτα του οχι;

 

Oh wait, ακομα "δεν ξερουμε" που ακριβως οδηγει το οχι :P

-Την κουρτίνα 1 που περιέχει τον Ζονκ ή την κουρτίνα 2 που δε ξέρουμε τί έχει;

-Την κουρτίνα 1, για την ελπίδα και ένα καλύτερο αύριο!  :mellow:

 

 

 

DoKDR82.gif

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Την κουρτίνα 1 που περιέχει τον Ζονκ ή την κουρτίνα 2 που δε ξέρουμε τί έχει; Την κουρτίνα 1, για την ελπίδα και ένα καλύτερο αύριο!  :mellow:

 

Α οκ πασο αμα πας στο 2 με βαρκα την ελπιδα δεν θα σου πω οχι (no pun intended), απλως θα σου πω πως σε προσωπικό επιπεδο για να εχω ελπιδα πρέπει να βασιστω καπου ρεαλιστικα. Οταν λοιπον ως κυβέρνηση μου λες "κοιτα μαν, διαλεξε την κουρτινα 2 και σου υποσχομαι πως ολα θα πανε καλα" και το εχεις κανει κι αλλες φορές κοροιδευοντας με, ε τοτε θα πιστευω πως στην κουρτινα 2 παιζει να κρύβεται και ο Μαμρα και να μη μου το λες για λογους γοήτρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...