Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση περί του δημοψηφίσματος.


jackc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

<p>

Τι λένε; Μνημόνιο 3?


 Μάλιστα. Ο γαπ μας έφερε την ανεργια.

 Ο Σαμαράς την φοροεπιδρομη

 Και ο Τσίπρας τα καπιταλ κοντρολς και το κούρεμα που είναι pedding.



 Γιατί να μην έχουμε έναν Παπαδόπουλο...

<br />

Σοοοουυτ...Γιατι αυτος ηταν δικτατορας.Μονο αυτο αρκει για τον "λαο"</p>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Aν συμβει αυτο μιλαμε καθαρα για δημιουργια τεχνητης κρισης απο πλευρας κυβερνησης εισαγοντας το "δημοψηφισμα" που ηταν μαθηματικα βεβαιο οτι θα οδηγησει στην τωρινη κατασταση.

Ουτως ωστε να επιβαλλει capital controls, να κλεισει τις τραπεζες για ενδεχομενο κουρεμα, να σταματησει να πληρωνει συνταξεις και να φερει νεο μνημονιο με σκληροτερους ορους απο αυτους που προτειναν οι δανειστες την Παρασκευη.

 

Τα υπολοιπα ειναι λαικισμοι για λαικη καταναλωση.

 

ΥΓ. Κραταω μια πισινη διοτι σαν κυβερνηση δεν ξερουν που τους πανε τα 4, πριν ακομα αναλαβουν, αρα δεν θεωρω απιθανο να μην καταλαβαινουν τι κανουν και καθε μερα να παιρνουν αποφασεις αναλογα με το πώς θα ξυπνησουν. Εχουν αποδειξει οτι λειτουργουν ετσι εδω και μηνες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και απο εμένα...

Τι μπάχαλο είναι αυτο που γίνεται..

Οκ για της καταθέσεις το καταλαβα για τα χρήματα που έχει ο κοσμάκης σπίτι του τι θα γίνει?

Αν πχ εχώ 1000€ στο χέρι και πάμε σε δραχμή τι τα κάνω?περιμένω κάνα 2 μήνες και μετά τα κάνω δραχμές?

Αν τα κάνω την πρώτη μέρα δραχμές θα έχω αναλογία χάλια 1 προς 1 πχ άν τα κάνω μετά απο 2 μήνες θα τα κάνω με την τρέχον αναλογία πχ 1 ευρο 5 δραχμές??

Και για τα μαγαζια τι θα γίνει?

Θα αγοράζουν πχ 1 μπουκάλι ουισκι 17 δραχμές την μέρα 1 και το βράδυ θα το πουλάνε 60 δραχμές αλλά μετά απο 10 μέρες με αυτές της 60 δραχμές θα φτάνουν για να πάρει ένα μπουκάλι ουίσκι ξανά απο την κάβα? δέν θα συμφέρει κανένα μαγζί να δουλεψει γιατι δευτέρα θα αγοράζουν τα προιόντα σε μια χ τιμή θα τα πουλάνε σε τιμή 2χ και την άλη δευτέρα για να τα πάρουν απο τους προμηθευτές θα κοστίζουν 3χ..μεγάλο μπάχαλο...

Εκτός και άν η ισοτιμία αλλάξει σταδιακά σιγα σιγά σε βάθος αρκετού χρόνου και σιγα σιγα να διαμορφόνονται οι τιμές,,

Δεν ξέρω έχω μπερδευτεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν συμβει αυτο μιλαμε καθαρα για δημιουργια τεχνητης κρισης απο πλευρας κυβερνησης εισαγοντας το "δημοψηφισμα" που ηταν μαθηματικα βεβαιο οτι θα οδηγησει στην τωρινη κατασταση.

Ουτως ωστε να επιβαλλει capital controls, να κλεισει τις τραπεζες για ενδεχομενο κουρεμα, να σταματησει να πληρωνει συνταξεις και να φερει νεο μνημονιο με σκληροτερους ορους απο αυτους που προτειναν οι δανειστες την Παρασκευη.

 

Τα υπολοιπα ειναι λαικισμοι για λαικη καταναλωση.

Τεχνητή κρίση δεν το λες γιατι στην ΕΕ στοιχησε καπου 100 δις αυτη η ιστορια. Ερασσιτεχνικοι χειρισμοι θα ελεγα. Σαν να ξεκινας εναν καυγα και να μην εισαι ετοιμος να τον πας μεχρι τερμα. Τα νταηλικια τι τα θελει αφου σε ολα ναι θα πει στο τελος?

Καλησπέρα και απο εμένα...

Τι μπάχαλο είναι αυτο που γίνεται..

Οκ για της καταθέσεις το καταλαβα για τα χρήματα που έχει ο κοσμάκης σπίτι του τι θα γίνει?

Αν πχ εχώ 1000€ στο χέρι και πάμε σε δραχμή τι τα κάνω?περιμένω κάνα 2 μήνες και μετά τα κάνω δραχμές?

Αν τα κάνω την πρώτη μέρα δραχμές θα έχω αναλογία χάλια 1 προς 1 πχ άν τα κάνω μετά απο 2 μήνες θα τα κάνω με την τρέχον αναλογία πχ 1 ευρο 5 δραχμές??

Και για τα μαγαζια τι θα γίνει?

Θα αγοράζουν πχ 1 μπουκάλι ουισκι 17 δραχμές την μέρα 1 και το βράδυ θα το πουλάνε 60 δραχμές αλλά μετά απο 10 μέρες με αυτές της 60 δραχμές θα φτάνουν για να πάρει ένα μπουκάλι ουίσκι ξανά απο την κάβα? δέν θα συμφέρει κανένα μαγζί να δουλεψει γιατι δευτέρα θα αγοράζουν τα προιόντα σε μια χ τιμή θα τα πουλάνε σε τιμή 2χ και την άλη δευτέρα για να τα πάρουν απο τους προμηθευτές θα κοστίζουν 3χ..μεγάλο μπάχαλο...

Εκτός και άν η ισοτιμία αλλάξει σταδιακά σιγα σιγά σε βάθος αρκετού χρόνου και σιγα σιγα να διαμορφόνονται οι τιμές,,

Δεν ξέρω έχω μπερδευτεί

Μη μπερδευεσαι τσαμπα. Ποια δραχμη και κουραφεξαλα. Τριτο μνημονιο ερχεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεχνητή κρίση δεν το λες γιατι στην ΕΕ στοιχησε καπου 100 δις αυτη η ιστορια. Ερασσιτεχνικοι χειρισμοι θα ελεγα. Σαν να ξεκινας εναν καυγα και να μην εισαι ετοιμος να τον πας μεχρι τερμα. Τα νταηλικια τι τα θελει αφου σε ολα ναι θα πει στο τελος?

 

Γιατί άμα ρίσκαρε το κούρεμα των καταθέσεων, δεν τη γλίτωνε τη φυλακή. Δεν κάνω πλάκα. Ο επόμενος που θα έβγαινε θα τον παρέπεμπε σε δικαστήριο, άμα γινόταν κάτι τέτοιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και απο εμένα...

Τι μπάχαλο είναι αυτο που γίνεται..

Οκ για της καταθέσεις το καταλαβα για τα χρήματα που έχει ο κοσμάκης σπίτι του τι θα γίνει?

Αν πχ εχώ 1000€ στο χέρι και πάμε σε δραχμή τι τα κάνω?περιμένω κάνα 2 μήνες και μετά τα κάνω δραχμές?

Αν τα κάνω την πρώτη μέρα δραχμές θα έχω αναλογία χάλια 1 προς 1 πχ άν τα κάνω μετά απο 2 μήνες θα τα κάνω με την τρέχον αναλογία πχ 1 ευρο 5 δραχμές??

Και για τα μαγαζια τι θα γίνει?

Θα αγοράζουν πχ 1 μπουκάλι ουισκι 17 δραχμές την μέρα 1 και το βράδυ θα το πουλάνε 60 δραχμές αλλά μετά απο 10 μέρες με αυτές της 60 δραχμές θα φτάνουν για να πάρει ένα μπουκάλι ουίσκι ξανά απο την κάβα? δέν θα συμφέρει κανένα μαγζί να δουλεψει γιατι δευτέρα θα αγοράζουν τα προιόντα σε μια χ τιμή θα τα πουλάνε σε τιμή 2χ και την άλη δευτέρα για να τα πάρουν απο τους προμηθευτές θα κοστίζουν 3χ..μεγάλο μπάχαλο...

Εκτός και άν η ισοτιμία αλλάξει σταδιακά σιγα σιγά σε βάθος αρκετού χρόνου και σιγα σιγα να διαμορφόνονται οι τιμές,,

Δεν ξέρω έχω μπερδευτεί

Θα παίξουν σενάρια μεγάλης τοκογλυφίας.

Πρώτον δεν θα μπορείς να ανταλλάξεις όσα ευρώ θέλεις, θα υπάρξει τρομερός έλεγχος.

Οπότε θα αναγκαστείς να ανταλλάσεις με "ιδιώτες" που θα στα παίρνουν στην ξεφτίλα γιατί θα μπορούν να τα βγάζουν στο εξωτερικό αυτοί ενώ εσύ θα έχεις ξεμείνει από χρήμα.

Υπάρχει και η πιθανότητα να ακυρωθούν όλα τα υπάρχοντα ευρώ από τους ευρωπαίους και να εκτυπώσουν νέα με άλλες όψεις, οπότε τα φυλαγμένα σου μια χαρά θα σε ζεσταίνουν στη σόμπα το χειμώνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν συμβει αυτο μιλαμε καθαρα για δημιουργια τεχνητης κρισης απο πλευρας κυβερνησης εισαγοντας το "δημοψηφισμα" που ηταν μαθηματικα βεβαιο οτι θα οδηγησει στην τωρινη κατασταση.

Ουτως ωστε να επιβαλλει capital controls, να κλεισει τις τραπεζες για ενδεχομενο κουρεμα, να σταματησει να πληρωνει συνταξεις και να φερει νεο μνημονιο με σκληροτερους ορους απο αυτους που προτειναν οι δανειστες την Παρασκευη.

Wat?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεχνητή κρίση δεν το λες γιατι στην ΕΕ στοιχησε καπου 100 δις αυτη η ιστορια. Ερασσιτεχνικοι χειρισμοι θα ελεγα. Σαν να ξεκινας εναν καυγα και να μην εισαι ετοιμος να τον πας μεχρι τερμα. Τα νταηλικια τι τα θελει αφου σε ολα ναι θα πει στο τελος?

More info σχετικα με τα 100δις;

 

Επισης αν κυβερνα με σκοπο να κανει ζημια στην ΕΕ χωρις να συναισθανεται οτι κανει την ιδια στιγμη 5πλασιο κακο στον λαο που κυβερνα, ειναι επικινδυνη κι εγκληματικη.

 

Conclusion. Με μπλοφες κυβερνουν και διαπραγματευονται. Μπλοφες προς τον λαο, μπλοφες και προς τους δανειστες.

Οι μπλοφες που εχουν πιασει τοπο μεχρι στιγμης ειναι αυτες προς τον λαο. Οι μπλοφες προς τους δανειστες, ειναι απλα καταστροφικες μεχρι στιγμης σε καθε επιπεδο, πλην των δανειστων που αποτι φαινεται τους ηρθαν "κουτι". Ας ετοιμαζομαστε για μνημονιο 3 + capital controls + αδυναμια καταβολης συνταξεων και μισθων + πιθανο κουρεμα καταθεσεων.

 

Quad combo, πρωτη φορα απο αριστερα :P

 

Και μεταξυ μας. Με τετοιου τυπου μπλοφες, απεναντι σε αποφασισμενους "αντιπαλους" δεν πας ουτε για ποκερ, οχι να κυβερνησεις 10 εκατομυρια λαο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν συμβει αυτο μιλαμε καθαρα για δημιουργια τεχνητης κρισης απο πλευρας κυβερνησης εισαγοντας το "δημοψηφισμα" που ηταν μαθηματικα βεβαιο οτι θα οδηγησει στην τωρινη κατασταση.

Ουτως ωστε να επιβαλλει capital controls, να κλεισει τις τραπεζες για ενδεχομενο κουρεμα, να σταματησει να πληρωνει συνταξεις και να φερει νεο μνημονιο με σκληροτερους ορους απο αυτους που προτειναν οι δανειστες την Παρασκευη.

 

Αυτό που έλεγα εξαρχής, ένα καλοστημένο κόλπο για να μας γαμήσουν και να πούμε κι ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί άμα ρίσκαρε το κούρεμα των καταθέσεων, δεν τη γλίτωνε τη φυλακή. Δεν κάνω πλάκα. Ο επόμενος που θα έβγαινε θα τον παρέπεμπε σε δικαστήριο, άμα γινόταν κάτι τέτοιο.

Τι εννοεις αμα ρισκαρε?

Οι καταθεσεις θα κουρευτουν λογω ΕΕ και οχι επειδη το αποφασισε εκεινος.

Εκεινος θα το δεχτει, σεβομενος το 50% που λεει μενουμε Ευρωπη ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοεις αμα ρισκαρε?

Οι καταθεσεις θα κουρευτουν λογω ΕΕ και οχι επειδη το αποφασισε εκεινος.

Εκεινος θα το δεχτει, σεβομενος το 50% που λεει μενουμε Ευρωπη ;)

 

Απο τη στιγμή που δεν έγινε συμφωνία πριν τη 30η Ιουνίου που έληγε η δόση και έκανε το δημοψήφισμα, ήταν μοχλός πίεσης για να δεχτούν οι Ευρωπαίοι τους δικούς του όρους. Παίρνοντας το ρίσκο οποιαδήποτε στιγμή μετά τη 30η Ιουνίου, να μπορεί η ΕΚΤ να κουρέψει τις καταθέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...