Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση περί του δημοψηφίσματος.


jackc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

οποτε τι κανουμε? πεφτουμε στα 4 και λεμε δωσε και αλλο (ναι δηλαδη)?

έτσι όπως έχει γίνει η οικονομία φέτος ακόμα κι αν γυρίσει 180 μοίρες (όχι 360 :P ) ο Σύριζα και καταπολεμήσει τον κρατισμό, αμφιβάλω αν θα φτάνουν τα μέτρα συμμαζέματος/εκσυχρονισμού δημοσίου, αξιολόγησης, περιορισμού/εξοικονόμησης των πάντων, ασφαλιστικό, μεταρυθμίσεις γενικότερα κτλπ...

 

λογικά θα χρειαστούν και φόροι...

 

αν το πάει μόνο με φόρους (όπως ήταν η πρόταση του μέχρι τώρα), prepare for glory!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έτσι όπως έχει γίνει η οικονομία φέτος, αμφιβάλω αν θα φτάνουν μέτρα συμμαζέματος/εκσυχρονισμού δημοσίου, αξιολόγησης, περιορισμού/εξοικονόμησης των πάντων, ασφαλιστικό, μεταρυθμίσεις γενικότερα κτλπ...

 

λογικά θα χρειαστούν και φόροι...

δε φτανουν. χρειαζονται δραστικα μετρα. ποιος θα εχει τα αρχι... να τα πάρει ειναι το θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΕ το όχι τα μέτρα θα είναι μόνο 7,5 δις και περήφανα.

 

 

Ακόμα και αν δεχθούμε ότι οι υπολογισμοί της κυβέρνησης ήταν οι σωστοί (και όχι των δανειστών) τότε θα πρέπει σε αυτό το νούμερο να προστεθεί η ζημιά μέχρι τότε.

 

Δε θα δώσω παραδείγματα που ξέρω. Θα θυμίσω αυτούς που μας λέγανε ότι η κατανάλωση είναι αυτή που θα αυξήσει την απόδοση της ελληνικής οικονομίας. Τι επίπτωση είχε και θα έχει αυτή η εβδομάδα στην κατανάλωση , ακόμα κι αν οι κεφαλαιακοι ελέγχοι αρθούν αυριο το πρωί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να παω να ψηφισω ναι γιατι? μα γιατι? για να παρω μια ανασα μεχρι... μεχρι ποτε? πες μου ημερομηνια οπως ελεγε και ο βαρουφακης και επεσε εξω.. πες εσυ μια.. να πει ο σαμαρας.. η φωφη.. καποιος

ως ποτε μπορεις εσυ να μου πεις οτι θα εχουν λεφτα οι τραπεζες? η οποιοσδηποτε αλλος.. ως ποτε θα μου δανειζουν και εγω θα αναγκαζομαι να χανω περιουσια?  ξαφνικα ηρθε η ελπιδα μετα απο 5 χρονια μνημονιο? χειροτερα μετρα θα παρουμε.. δεν το βλεπεις?

βγηκε ο βοριδης και ειπε οτι η συμφωνια ειναι για περιπου 16-18 μηνες "στον ενικο"

μετα λεει ετσι οπως τα εκανε ο συριζα θα δουμε...  ακου πολιτικη.. θα δουμε!!

 

2054 όπως υπεγράφη το 2009 ΑΝ δεν πάρουμε νέα δάνεια βέβαια.

http://graphics.wsj.com/greece-debt-timeline/

 

Γιατί νομίζει θέλει ο Τσίπρας το ΟΧΙ και απαιτεί κούρεμα; Αναρωτιέμαι αν οι του ΝΑΙ κατανοούν όχι και τα δισεγγονά τους θα είναι στην ίδια κατάσταση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Σε χαλάνε τα 7,5? 15 θα ερθουν με το ΝΑΙ

αν έρθουν 7.5 θα αρχίσω να πηγαίνω εκκλησία κάθε Κυριακή :P

 

Anorymous, αυτό είναι δέσμευση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντος ο Κασιδιάρης βγήκε χαλαρά 6 μήνες πριν, να προλάβει να κάνει καμιά ανάληψη. Και ο Καμμένος εγγυάται ασφάλεια. Ρε άμα τα πέταγαν αυτά οι άλλοι, δε θα τους ξέπλενε κανείς και τα έχουν περάσει στο ντούκου

 

Μπέσα ένας αριστερός, πως τα κρίνει αυτά?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατσε τα 7.5-8 δεν ηταν που δεν περναγαν απο τη βουλη και για αυτο κανουμε δημοψηφισμα??

δεν ειναι λογο το υψος του ποσου, ειναι λογο οτι τα εφεραν χωρις περηφανια δεν ειναι το ιδιο

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιο και να ειναι το αποτελεσμα, το κορυφαιο θα ειναι το μετα.....

 

Που θα ξεχυθουν ολοι στις πλατειες, με σημαιες, συνθηματα κλπ........

 

B)

 

οτι πρεπει για να κτυπήσεις γκομενακι χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστα το θεμα ειναι να τα φερνεις περηφανα και στα 2 ποδια, σαν τον ενθουσιασμο του Καμμενου για το βαδισμα του στα 2 ποδια.. Α ρε Ελληνα πραγματικα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...