Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση περί του δημοψηφίσματος.


jackc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

πρωθυπουργος που λεει σε ολα ναι και διαπραγματευεται στα 4 τι ειναι?

με το όχι θα τους κοιτάει στα μάτια, γιατί είναι αισθηματικός τύπος και δεν θα κάνει sex, θα κάνει έρωτα :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγω οχι βλεπω με μικρη διαφορα.. Παντου οχι ακουω ακομα και στα γκρουπ/σελιδες των υπερ του ναι, βλεπω τους οχι να φωναζουν. Επισης ειναι πολλοι της επαρχιας υπερ του οχι αλλα και παιδια 18-20

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας δουμε λιγο τι εχουμε ψηφισει το οποιο ειναι αντικειμενικο:

 

~ Λεφτα υπαρχουν

~ Ζαπεια

~ Προγραμμα θεσσαλονικης 12 δις

 

Δεν βλεπεις την ιδια ρητορικη?? Δεν βλεπεις την προστασια του πελατειακού κρατους?? Και μη μου πειτε εγω δεν ψηφισα 44% πηρε ο ΓΑΠ 1/2 εδω μεσα που ποσταρει τον εχει ψηφισει πιστευοντας το λεφτα υπαρχουν.Και επειδη δεν εχουν κυβερνήσει ποτε τι παει να πει οτι ειναι αξιοι να το κανουν? Οχι, ανικανοι απεδείχθησαν καθως 5 μηνες απλα μεγαλωναν το έλλειμμα λεγοντας οτι και καλα διαπραγματευονται και μαλιστα και εγωιστες εφοσον διαλεξαν να προστατεψουν το κομμα τους συμφωνα με τον Τσακαλωτο αφου οι ιδιες οι προτασεις τους δεν περναγαν.

 

Και μετα τι εκαναν το μπαλακι πισω στο λαο, ε βγαινω και εγω λοιπον και σου λεω ψηφισε με και θα ανοιξω ολες τις επιχειρησεις στην πολη σου, παω ζηταω λεφτα τρωω ακυρο και επιστρεφω και σου λεω "ε ξερεις δεν σεβονται τη λαικη εντολη δημοψηφισμα", ετσι κανω και εγω πρωθυπουργος οι ηγετες ειναι για να παιρνουν αυτοι τις αποφασεις.

 

Για να σου απανταω σοβαρα μαλλον σε πηρα στα σοβαρα..

Ολες οι υπολοιπες χωρες που κανανε δημοψηφισματα ειχαν για τον πουτσο ηγετες ενω οι δικοι μας που ειχαν @@ μας ριχναν στα 4,που να σηκωνεσαι τωρα δε γαμιεται...
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το όχι θα τους κοιτάει στα μάτια, γιατί είναι αισθηματικός τύπος και δεν θα κάνει sex, θα κάνει έρωτα :P

δε λεει κανεις οτι με το οχι θα αντιστραφουν οι οροι και θα ανεβουμε εμεις καβαλα.

απλά λεμε φτάνει πια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ποιος υπεγραψε τα παντα για να μην εχει ορια διαπραγμάτευσης ο αλέξης?

ναι καλα μαντεψες, ο "στα τεσσερα"

Αυτα δεν τα ηξερε πριν τις εκλογες; Γοατι.πουλουσε σανο;

 

Επισης το ιδιο αστειο επιχειρημα που φερνεις.θα μπορουσαμε να το.πουμε και.για τον σαμαρα. Αφου ο γιωργακης υπεγραψε τα παντα..

Καταλαβαινει ποσο.αστειο ειναι.αυτο.που λες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ακόμα παρατηρήσεις:

 

1)Υπάρχουν άτομα εδώ με σοβαρά επιχειρήματα υπέρ του ΌΧΙ (δεν το λέω ειρωνικά). Οι περισσότεροι από αυτούς λένε όμως και ότι θα πούνε ΌΧΙ... γιατί δεν πάει άλλο η κατάσταση,γιατί είναι κατά της λιτότητας,για να χτυπήσουν τα συμφέροντα,γιατί τους εκνευρίζουν που παρεμβαίνουν.

Ok μαζί σας.Oπως έχουμε ξαναπεί κανεις δεν θέλει μνημόνια και φόρους. Όμως πραγματικά αυτό το ΌΧΙ σας τι σχέση έχει με την ερώτηση του δημοψηφίσματος; Όπως σωστά λέτε μερικοί το ερώτημα δεν είναι € ή δραχμή. Δεν είναι όμως ούτε "Θέλετε λιτότητα ή όχι" Θέλετε να χτυπήσουμε το κατεστημένο ή όχι" κτλ.

 Το ερώτημα είναι αν θέλετε μια συμφωνία ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΦΊΣΤΑΤΑΙ ΠΛΈΟΝ ή όχι. Εδώ έχουμε 2 θέματα. Πρώτον την συμφωνία που είχε προτείνει ο ΣΥΡΙΖΑ δηλ την θέλατε; Και δεύτερον από την στιγμή που το ερώτημα είναι άκυρο,  εσείς δεν κάνετε αυτού που κατηγορείται τους ΝΑΙ;. Θα πάτε να ψηφίσετε για κάτι που εσείς πιστεύετε ότι πρεσβεύει το ΌΧΙ(λογικό η παράλογο).

Ποιος ο λόγος για όλο αυτό τελικά;

 

 

 

 

 

αυτο που λεμε και αυτο που θελουμε ειναι μια βιωσιμη λυση.. το χρεος δεν περιμενα το ΔΝΤ να μου πει οτι δεν ειναι βιωσιμο... 

το ηξερα οταν επι 5 χρονια λιτοτητας που πληρωσα ενα σωρο μλκιες πως τα μνημονια δεν ειναι η λυση.. το χρεος ανεβηκε..

το ξερουμε και πλεον το ξερουν και αυτοι που πανε και ψηφιζουν ναι.. 

 

5 μηνες διαπραγματευσης και ανεβαζουν τις απαιτησεις καθε βδομαδα

απειλες για grexit καθε μερα,

οχι δεν κανουν οι ανελ παρτε το ποταμι

οχι φερτε πισω τον σαμαρα

οχι θελετε διαπραγματευση χωρις διαπραγματευση, 

 

μας δουλευουν οι του εξω, οι του μεσα, δεξιοι αριστεροι, οι οπου φυσαει ο ανεμος οπως ποταμι..

 

τελος..  ξεκινησα να βρω τι θα ψηφισω και παλι καλα που δεν εχω TV θα την ειχα πεταξει απο τα παραθυρο..

ναι δεν ειμαι ανεργος, εχω να χασω, ηδη εχω χασει.. εκλεισα επιχειρηση λογω κρισης και πλεον ειμαι υπαλληλος με το 1/4 του μισθου που επαιρνα το 2012.. 

 

να παω να ψηφισω ναι γιατι? μα γιατι? για να παρω μια ανασα μεχρι... μεχρι ποτε? πες μου ημερομηνια οπως ελεγε και ο βαρουφακης και επεσε εξω.. πες εσυ μια.. να πει ο σαμαρας.. η φωφη.. καποιος

ως ποτε μπορεις εσυ να μου πεις οτι θα εχουν λεφτα οι τραπεζες? η οποιοσδηποτε αλλος.. ως ποτε θα μου δανειζουν και εγω θα αναγκαζομαι να χανω περιουσια?  ξαφνικα ηρθε η ελπιδα μετα απο 5 χρονια μνημονιο? χειροτερα μετρα θα παρουμε.. δεν το βλεπεις?

βγηκε ο βοριδης και ειπε οτι η συμφωνια ειναι για περιπου 16-18 μηνες "στον ενικο"

μετα λεει ετσι οπως τα εκανε ο συριζα θα δουμε...  ακου πολιτικη.. θα δουμε!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα δεν τα ηξερε πριν τις εκλογες; Γοατι.πουλουσε σανο;

 

Επισης το ιδιο αστειο επιχειρημα που φερνεις.θα μπορουσαμε να το.πουμε και.για τον σαμαρα. Αφου ο γιωργακης υπεγραψε τα παντα..

Καταλαβαινει ποσο.αστειο ειναι.αυτο.που λες...

αστειο ειναι οτι υπαρχουν ανθρωποι που τον στηριζουν ακομη. Που δεν ειναι φυλακη και αυτος και οι προηγουμενοι.

 

Οταν μπορούσαν να κουρέψουν το χρέος δε θελανε, θελανε να το μετατρεψουνε για να φτασουμε εδω που φτασαμε. Να παρακαλάμε να μας δωσουν τη δοση με κάθε κόστος λες και ειμαστε πρεζακια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν ασχοληθώ άλλο , μάλλον το Σ/Κ θα αποφύγω να βρεθώ σε χώρους που συχνάζουν συγκεκριμένα άτομα και να διαβάσω οτιδήποτε σχετικό γιατι τα νεύρα μου έχω τεντωθεί άσχημα τις τελευταίες ημέρες και δεν ειμαι της κατάθλιψης και της κλαψομουνιάς , είμαι το άλλο άκρο που γυρνάει το μάτι κ μπορεί να έχουμε λιγούρες. 
το μόνο καλό ηταν οτι ο καθένας μέσα στον πανικό έδειξε το πραγματικό του πρόσωπο.
το βάζω μόνο και μόνο για το νόημα των στοίχων απ το 3:40 και μετά για όποιον καταλάβει και όχι για οποιοδήποτε άλλο λόγο.


 
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...