Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση περί του δημοψηφίσματος.


jackc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εντεπρενερ κρατικοδιαιτος, γιος πρωην υπουργου και αυτοδημιουργητος ευκαταστατος νεος, κανει εκκληση στην γενια του, για ναι...

 

http://www.trikalavoice.gr/news/2015/07/02/mikeli-hatzigakis-i-genia-moy-prepei-na-pei-nai-stin-eyropi

 

Ρε που να χτυπατε τον κωλο σας κατω την Κυριακη θα δειτε ενα ωραιοτατο οχι.

Δηλαδη εσυ θα ψηφισεις οχι επειδη αυτος θα ψηφισει ναι? :confused:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 30τόσο τοις εκατό που τους ψήφισε το έκανε για να διαπραγματευτούν σκληρά με τους ευρωπαίους πράγμα που (φάνηκε ότι) έκαναν. Τώρα που (μάλλον) τίθεται θέμα για το αν θα παραμείνουμε στην ευρωζώνη, το πράγμα αλλάζει. Γι' αυτό έπρεπε να αποφασίσει ο λαός. 

Και που είναι το πρόβλημα ακριβώς δεν αντιλαμβάνομαι, έχουμε την ευκαιρία να πούμε τη γνώμη μας για κάτι τόσο σημαντικό. Γιατί να μη μου αρέσει αυτό; επειδή δεν το έχουμε συνηθίσει; 

Αφού μας έχουν διαβεβαιώσει ότι δεν υπάρχει τέτοιο θέμα...:)

 

Τέλος πάντων, έχω ξαναγράψει ότι το θεωρώ άκυρο και άκαιρο το δημοψήφισμα. Δεν μπορούμε εγώ, εσύ και η θεία μου να ψηφίσουμε για κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανε λαθη  στρατηγικης ο τσιπρας πρεπει να τα λεμε ολα. Και το φεβρουαριο λαθεψε και η αποφαση του να μη διαπραγματευεται παρα μονο τις τελευταιες εβδομαδες. Θα μπορουσε να συζηταει μαζι τους απο καιρο και να τους ειχε ξεμπροστιασει. Βεβαια λιγη σημασια εχουν ολα αυτα τωρα

 

Συμφωνώ. Αλλά στην προκειμένη (για το timing του δημοψηφίσματος) δεν πιστεύω ότι θα μπορούσε να έχει γίνει αλλιώς. Ή τώρα έπρεπε να γίνει ή καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίτε με Ναι είτε με Όχι

οι πλούσιοι θα γίνουν πλουσιότεροι και οι φτωχοί φτωχότεροι

Αλεκα εσυ? :P

 

 

 

 

 

 

Χιουμορ κανω γιατι με τοσα νευρα το τελευταιο διαστημα θα σπασω το pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και το απίστευτο!Ο μπρο μου με πήρε τηλ μόλις τώρα από Ελλάδα κ τελικά θα ρίξει ΟΧΙ.Εκεί που με έπρηζε για το ΝΑΙ.Μου είπε σιχάθηκε με τον πόλεμο που βλέπει να κάνουν τα κανάλια!Γουάου...ποιός ο αδερφός μου, η ενσάρκωση της νεοφιλέ καπιτάλας χεχε

 

Ουαου βασίζουμε τη ψήφο στην αντίδραση επειδή η Τρέμη, ο Σακης και τα κωλoκάναλα είναι με το ναι ουαου

 

Μηδέν λογική. Και θα το πω άλλη μια φορά. Δεν ψηφίζω ναι. goddamit 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωρες ωρες λεω ειναι αληθεια αυτο που ζουμε ειναι απιστευτο ολα τα ζομπι της πολιτικης που κρυβοντουσαν τοσα χρονια(μετα απο την αποτυχημενη και πουλημενη διακυβερνηση τους) με διπλες τριπλες συνταξεις βγηκαν να μιλησουν λες και τους ειχαν βαλει μηχανηματα στηριξης σε λιγο περιμενω και τον Εβερτ να βγει απο τον ταφο.Ολα τα μεγαλα καναλια να κανουν προπαγανδα υπερ του ναι τοσο φανερα με τοση χυδαιοτητα και θρασος η Μπαρμπα να βγαινει στην Τατι να φωναζει οτι ειναι μανα και τι θα γινει αυριο(με εξοχικο στην Μυκονο με βιλες στην Αθηνα με θεατρο δικο της και ολα αυτα απο τον ιδρωτα της πολυ ιδρωτα σε ολο το κορμι...) ο Πυρρος να το παιζει Καιλας (ενω σχεδον ολοι οι συναθλητες του εχουν κατηγορηθει για ντοπα κ.τ.λ) ενω χοντροβολευτηκε και στον στρατο και στην βουλη(οπου ξερει να λει μονο ΝΑΙ)...ΕΧΩ ΑΗΔΙΑΣΕΙ...!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού μας έχουν διαβεβαιώσει ότι δεν υπάρχει τέτοιο θέμα... :)

 

Τέλος πάντων, έχω ξαναγράψει ότι το θεωρώ άκυρο και άκαιρο το δημοψήφισμα. Δεν μπορούμε εγώ, εσύ και η θεία μου να ψηφίσουμε για κάτι τέτοιο.

Γιατι ακυρο και ακαιρο , σου δινεται η ευκαιρια να παρεις ενεργα μερος για το τι θελεις στη ζωη σου, ειτε με ναι ειτε με οχι και αυτο σε αφηνει αδιαφορο; δημοκρατια ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλη μία:

 

Το δημοψήφισμα δεν γίνεται για να υπάρξει κανενός είδους "ισχυρό διαπραγματευτικό χαρτί".

 

Το δημοψήφισμα γίνεται επειδή το πρόγραμμα που υπήρχε δεν περνούσε από τη βουλή.

 

Τάδε έφη Ευκλείδης Τσακαλώτος. Απλά, ξεκάθαρα. Ούτε θεωρίες, ούτε ερμηνείες, ούτε ισχυρές εντολές με τα ψηφαλάκια των χρυσαυγιτών.

 

Συνεχίστε να φαντασιώνεστε ότι αντιστέκεστε στους κακούς ξένους και όχι ότι εξασφαλίζετε απλά την πολιτική επιβίωση του κυριούλη που εγγυάται την τάξη στο εσωτερικό της χώρας από το στρατό.

 

Συνεχιζουμε να φαντασιωνομαστε μονο που η πραγματικοτητα μας ακολουθει κατα ποδας.

Το κουρεμα χρεους ειναι στο τραπεζι οσο και να θελει η Γερμανια να προσποιειται οτι μπορει να το αποφυγει.

Το τι λεει η ταδε εφη Τσακαλωτος δεν εχει καμμια αξια .

Παιχνιδι κανουν μονο ο Αλεξης και ο Γιανης.Αυτους οι απεναντι φαγωθηκαν να τους τσαλακωσουν με το καλημερα.

Αν ο Σοιμπλε δεν φοβοταν δεν θα καθαριζε σε χρονο 0 την αυλη του.

Ετσι μπορει να ελπιζει οτι οι εντος Ελλαδος συνεργατες του θα μπορεσουν να φρεναρουν τα δυο τελευταια βηματα  προς το κουρεμα του χρεους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά στην προκειμένη (για το timing του δημοψηφίσματος) δεν πιστεύω ότι θα μπορούσε να έχει γίνει αλλιώς. Ή τώρα έπρεπε να γίνει ή καθόλου.

Καταρχας δεν πιστευω οτι επρεπε να γινει αλλα θεωρω οτι αν υπηρχε καποια στιγμη που επρεπε να γινει αυτη ηταν η χειροτερη στιγμη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού μας έχουν διαβεβαιώσει ότι δεν υπάρχει τέτοιο θέμα... :)

 

Τέλος πάντων, έχω ξαναγράψει ότι το θεωρώ άκυρο και άκαιρο το δημοψήφισμα. Δεν μπορούμε εγώ, εσύ και η θεία μου να ψηφίσουμε για κάτι τέτοιο.

 

Η μη αποδοχή των όρων θα πυροδοτίσει μια σειρά γεγονότων που μπορεί (αργά ή γρήγορα) να φέρουν ακόμα και αυτό. Όλοι το ξέρουν. Ε, μια τέτοια απόφαση δεν είναι καθόλου κακό να είναι στα χέρια του λάου που τον αφορά. Όποιος κρίνει ότι δε θέλει να το κάνει απλώς δεν ψηφίζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Όμορφος κόσμος, ηθικός, αγγελικά πλασμένος...

Το «Κόκκινο» δημοσιεύει το εσωτερικό non paper της ΝΔ για τη στρατηγική του NAI. Διαβάζοντάς το γίνεται εύκολα αντιληπτό ότι το σημείωμα μπορεί να «διευκολύνει» τις δημοσκοπικές εταιρείες στο τρόπο που θα διεξάγουν τις έρευνές τους.

http://www.stokokkino.gr/article/1000000000012267/Apokalupsi-Auti-einai-i-stratigiki-tis-ND-gia-ti-xeiragogisi-ton-dimoskopiseon-uper-tou-NAI

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια τα πράγματα είναι σοβαρά, δείτε τι τραβάει ο καημένος ο Βαρβιτσιώτης, ότι αγωνιζόταν να καταφέρει τόσα χρόνια του τα κατέστρεψε ο Σύριζα

 

Αυτό - ναι, επίτηδες χρησιμοποιώ ουδέτερο! - όταν το είχα πρωτοδεί στην τηλεόραση πριν από πολλά χρόνια, είπα ότι πιο αντιπροσωπευτική ενσάρκωση τού μαμόθρεφτου μαλακιστιριού δεν είναι δυνατόν να υπάρξει. Πλέον είμαι βέβαιος και για το άλλο που υποψιαζόμουν: Έχει κουτουλήσει με τραίνο...

 

Για να μην λες οτι μπαινουν μονο photos, παρε και ενα τυχαιο βινδεο... :P :-D

 

Το καινούργιο τού Σάκη είναι αυτό;

 

Mονο εμενα εκανε εντυπωση αυτο ?  :shock: :shock: :shock:

 

'' Adonis Georgiadis is leader of the New Democracy party and is seen as the next prime minister. In an interview with FOCUS Online says the former minister about Tsipras' biggest mistake of Greece case into chaos, and how he wants to save his country. ''

 

Ακριβές ή όχι, το θέμα είναι ότι έχει στόφα αρχηγού (με υπαρχηγό το Βαρβιτσιώτη...)

 

ΟΧΙ: Μίκης Θεοδωράκης,Θάνος Μικρούτσικος,Αλκίνοος Ιωαννίδης,Αφροδίτη Μάνου,Χαρούλα Αλεξίου,Σωκράτης Μάλαμας,Χαϊνηδες,Χρήστος Θηβαίος,Γιώργος Κιμούλης,Ελένη Βιτάλη,Βασίλης Παπακωνσταντίνου,Θανάσης Παπακωνσταντίνου,Νίκος Κούνδουρος,Νάνα Βενετσάνου,Τάνια Τσανακλίδου,Λάκης Χαλκιάς.

ΝΑΙ: Μιμή Ντενίση,Γιάννης Μπέζος,Ρούλα Κορομηλά,Ευγενία Μανωλίδου,Μάρκος Σεφερλής,Λάμπης Λιβιεράτος,Νόνη Δούνια,Βέρα Λάμπρου,Κώστας Σόμερ,Γρηγόρης Αρναούτογλου,Μαρία Μπακοδήμου,Τζένη Μπαλατσινού,Σάκης Ρουβάς και η Σταματίνα η Τσιμιτσιλή...

 

Κι ακόμα αμφιβάλλεις για το ότι επιβάλλεται να συνταχθείς με το «ναι»;

 

ρισκαρεις πολλα σε αποδεδειγμενα αναξιοπιστους ανθρωπους και λεω αναξιοπιστους γιατι το εχουν αποδειξει.

 

Αποδεδειγμένα αναξιόπιστοι οι των 5 μηνών κυβερνώντες...

 

...αυτή σου την εκτίμηση ασπάζονται και οι ...αποδεδειγμένα αξιόπιστοι κυβερνώντες των τελευταίων ...40 ετών. Εντάξει, απόψεις (και όχι, δε θα ρίξω το επίπεδο, αναφέροντας την ατάκα τού μεγάλου Clint...)

 

Αλλα δεν μπορω να πιστεψω οτι 12.000.000 νοματαιοι ξαφνικα εχουν να τακτοποιησουν τοσο ακριβες υποχρεωσεις μεσα σε αυτην την συγκεκριμενη εβδομαδα.

 

Να μιλάς για πάρτη σου εσύ, ε; Εμένα, με τα παντιλίκια που 'ξηγιέμαι, με ρωτάς κάθε πότε θέλει λάστιχα η Lambo μου;

 

Και applications, μη ξεχνιόμαστε.

 

Εσύ παλιοϋποκριτή, θα έπρεπε τουλάχιστον να συμπάσχεις με το Μιλτιάδη. I-phone δεν έχεις; Πώς αντέχεις τώρα που δε μπορείς να πληρώσεις app με ελληνική κάρτα; ΕΕΕ;;;

 

 

Δεν είναι κεντροδεξιά δηλαδή ο Βορίδης, ο Πλεύρης, ο Άδωνις και ο Μπούκουρας;;;

 

Σ' αγαπάω, σε 'χτιμάω, αλλά μη μού πιάνεις τον Άδωνι στο στόμα σου, διότι θα έρθω εκεί...

 

...έκλαψε ρε παπάρα ο άνθρωπος με το διάγγελμα τού Κωστάκη! Τι άλλο θες για να νιώσεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...