Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση περί του δημοψηφίσματος.


jackc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ε ναι ρε μαγκες χαιρω πολυ,εννοειται οτι ξερω το ευρω ειναι καλυτερο για εισαγωγες απο τη δραχμη.Απλα δεν ειναι τοσο χαλια η δραχμη οσο λενε τα παπαγαλακια στην τιβι.

Μια χαρα ειναι η δραχμη τι εχει δηλαδη?? Ενα ωραιο φανταστικο νομισμα με φοβερη ισοτιμια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε Τομ, εδω βαζουμε αρθρα και μας την λενε και απο πανω οτι υποστηριζουμε καποιους....  αφου δεν καταλαβαινουν καν τι γραφουν τα αρθρα.

 

Τι να λεμε τωρα..... 

 

Δυστυχως, οτι και να τους δειξεις,  αν εχουν παρωπιδες, εχουν..... δεν αλλαζει αυτο......

Εβαλες τωρα ενα αρθρο απο καποιον που εχει καθε συμφερον απο την παραμονη των τραπεζων στο ευρω και νομιζεις οτι ανακαλυψες την απολυτη αληθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον, δε θα τολμούσα ποτέ να συγκρίνω διακοπές και φάρμακα ως ανάγκες.

Δεύτερον, προς το παρόν, υπάρχει επάρκεια στα φάρμακα. Δεν ξέρω αν θα συνεχίσει να υπάρχει με το ΟΧΙ, αλλά ξέρω πως ΣΙΓΟΥΡΑ δε θα μπορούσαν να πληρώσουν την αυξημένη συμμετοχή οι δικοί μου με ένα ΝΑΙ.

Δε συγκρινα διακοπες με φαρμακα απλα απαντησα στον λουσιφερ οτι εχουμε δικαιωμα σε μια καλη ζωη

Προσπαθησαμε πολυ, φαγαμε τα νιατα μας, ανεργια και οιονομια χρονια

 

Αν η ελλαδα πτωχευσει η γενια μας καηκε χωρις να προλαβει να χαρει τιποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι ρε μαγκες χαιρω πολυ,εννοειται οτι ξερω το ευρω ειναι καλυτερο για εισαγωγες απο τη δραχμη.Απλα δεν ειναι τοσο χαλια η δραχμη οσο λενε τα παπαγαλακια στην τιβι.

 

Το ζήτημα είναι να μπορείς να εξάγεις και τίποτα, γιατί αυτή τη στιγμή συμφέρει να εισάγεις τα πάντα αν είσαι καταναλωτής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπουμ μπαμ μπαμ

 

ο Τσίπρας μόλις μίλησε τώρα για την χθεσινή έκθεση του ΔΝΤ σχετικά με το κούρεμα χρέους που τον δικαιώνει πολιτικά.Για να δούμε,σε πόσους θα στροφάρει τώρα για το τι σημαίνει όντως το ΟΧΙ κ η δύναμη του στη διαπραγμάτευση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί να μη δώσω μια ευκαιρία στην μοναδική παρθένα κυβέρνηση, όταν είναι 5 μήνων και πρήζει αποδεδειγμένα τα @@ αυτών που επιμένουν στην λιτότητα ΕΝΩ έχουν παραδεχτεί ότι δεν δουλεύει;

 

Η κυβέρνηση ξεπαρθενιάστηκε (sic) απο τη στιγμή που έκανε 15.000 προσλήψεις δημοσίων υπαλλήλων. Για μένα απο εκεί και μετά έχασε κάθε κύρος και σοβαρότητα. Δεν τους έχω εμπιστοσύνη απλά.

 

Each to their own, i guess.

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλη μία:

 

Το δημοψήφισμα δεν γίνεται για να υπάρξει κανενός είδους "ισχυρό διαπραγματευτικό χαρτί".

 

Το δημοψήφισμα γίνεται επειδή το πρόγραμμα που υπήρχε δεν περνούσε από τη βουλή.

 

Τάδε έφη Ευκλείδης Τσακαλώτος. Απλά, ξεκάθαρα. Ούτε θεωρίες, ούτε ερμηνείες, ούτε ισχυρές εντολές με τα ψηφαλάκια των χρυσαυγιτών.

 

Συνεχίστε να φαντασιώνεστε ότι αντιστέκεστε στους κακούς ξένους και όχι ότι εξασφαλίζετε απλά την πολιτική επιβίωση του κυριούλη που εγγυάται την τάξη στο εσωτερικό της χώρας από το στρατό.

 

Αυτή είναι η ερμηνεία σου.

Δεν περνούσε απ την βουλή η μη βιώσιμη τελεσιγραφική συμφωνία που έτσι κι αλλιώς δεν ήθελαν.

Οπότε είχαν επιλογή ψήφισης μη βιώσιμης συμφωνίας που οδηγούσε και σε εκλογές = καταστροφή,

επιλογή δημοψηφίσματος για παραιτέρω διεκδίκηση με ενισχυμένα δεδομένα λόγω λαικής βούλησης και

να μην κάνουν τίποτα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κυβέρνηση ξεπαρθενιάστηκε (sic) απο τη στιγμή που έκανε 15.000 προσλήψεις δημοσίων υπαλλήλων. Για μένα απο εκεί και μετά έχασε κάθε κύρος και σοβαρότητα. Δεν τους έχω εμπιστοσύνη απλά.

 

Each to their own, i guess.

 

Οπότε την κατατάσσεις στα ίδια με τους προηγούμενους λόγω αυτής της εσωτερικής πολιτικής και στηρίζεις αποχή;

Κατάλαβα καλά ή προτρέχω;

 

#no_irony

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε συγκρινα διακοπες με φαρμακα απλα απαντησα στον λουσιφερ οτι εχουμε δικαιωμα σε μια καλη ζωη

Προσπαθησαμε πολυ, φαγαμε τα νιατα μας, ανεργια και οιονομια χρονια

 

Αν η ελλαδα πτωχευσει η γενια μας καηκε χωρις να προλαβει να χαρει τιποτα

Eχεις καει ηδη και δεν το χεις καταλαβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κυβέρνηση ξεπαρθενιάστηκε (sic) απο τη στιγμή που έκανε 15.000 προσλήψεις δημοσίων υπαλλήλων. Για μένα απο εκεί και μετά έχασε κάθε κύρος και σοβαρότητα. Δεν τους έχω εμπιστοσύνη απλά.

 

Each to their own, i guess.

 

Συμφωνώ απόλυτα. Η αριστερά αποδείχθηκε πολύ κατώτερη των περιστάσεων ειδικά με την σύμπραξη τους με τους ψεκασμένους καραγκιόζηδες και τα φαινόμενα νεποτισμού (να βάζουν όλο τους το σόι στο δημόσιο).

 

Εκεί όμως που έχουν απόλυτο δίκαιο είναι στο θέμα του ότι δεν βγαίνει να μας δίνουν με το σταγονόμετρο δάνεια για να πληρώσουν δάνεια ενώ έχουμε ύφεση. Είναι καθυστερημένη η πολιτική των μνημονίων χωρίς την απαραίτητη αναδιάρθρωση χρέους. Οδηγεί στο απόλυτο κενό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

«Η ώρα της ευθύνης και της δημοκρατίας έφτασε, δήλωσε ο κ. Τσίπρας και κάλεσε «να σιγήσουν οι σειρήνες της καταστροφής. Ας προσέλθουμε όλοι στις κάλπες με ψυχραιμία και με επιχειρήματα και όχι τους εκβιασμούς».

 

«Χτες είδε το φως της δημοσιότητας η έκθεση του ΔΝΤ. Έκθεση που αποτελεί μια μεγάλη δικαίωση καθώς επιβεβαιώνει το αυτονόητο: ότι το χρέος δεν είναι βιώσιμο και ο μόνος τρόπος για να γίνει βιώσιμο είναι να κουρευτεί. Αυτή η θέση δεν παρουσιάστηκε ποτέ από την πλευρά των δανειστών στην ελληνική κυβέρνηση».

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα οτι το οχι αν βγει θα βγει και με τις ψηφους των Ναζι δεν το εχει σχολιασει κανεις?? Δεν ειναι ντροπη για την αριστερα αυτο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κυβέρνηση ξεπαρθενιάστηκε (sic) απο τη στιγμή που έκανε 15.000 προσλήψεις δημοσίων υπαλλήλων. Για μένα απο εκεί και μετά έχασε κάθε κύρος και σοβαρότητα. Δεν τους έχω εμπιστοσύνη απλά.

 

Each to their own, i guess.

 

...και στάση πληρωμών σε όλους τους υπόλοιπους.

 

Γενικά βλέπω μια απέχθεια της κυβέρνησης για κάθε τι ιδιωτικό, για κάθε επένδυση. Ακόμη και 100 δις να μας δώσουν δεν σωνόμαστε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλες τωρα ενα αρθρο απο καποιον που εχει καθε συμφερον απο την παραμονη των τραπεζων στο ευρω και νομιζεις οτι ανακαλυψες την απολυτη αληθεια.

 

 

Ψαξε να δεις ολα τα αρθρα που εχω ποσταρει, και ισως καταλαβεις.......

 

Εν τω μεταξυ..... πολεμα για το ΟΧΙ η το Ναι.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο αντιπαθητική και αν μου η είναι η νέα κυβέρνηση (τι νέα δηλαδή οι μισοί και πλέον πρώην πασόκοι είναι) και μόνο που μου οι Ευρωπαίοι ανακατεύονται τόσο πολύ στα εσωτερικά και μας λένε τι θα ψηφίσουμε,ξέρω που θα το ρίξω την Κυριακή (αν γίνει).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...