Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση περί του δημοψηφίσματος.


jackc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Αρα το ιδιο λες κι εσυ. Οχι διακοπες ουτε φαρμακα αν αρρωστησουμε

Πρώτον, δε θα τολμούσα ποτέ να συγκρίνω διακοπές και φάρμακα ως ανάγκες.

 

Δεύτερον, προς το παρόν, υπάρχει επάρκεια στα φάρμακα. Δεν ξέρω αν θα συνεχίσει να υπάρχει με το ΟΧΙ, αλλά ξέρω πως ΣΙΓΟΥΡΑ δε θα μπορούσαν να πληρώσουν την αυξημένη συμμετοχή οι δικοί μου με ένα ΝΑΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα έπρεπε να ξέρεις καλύτερα ότι το σενάριο που λες δεν παιζει....

 

Έτσι λένε στις τράπεζες? Οτι θα κόψουνε δραχμές?

Αυτό σας λέει η διοικηση?

 

Δεν είμαι μέσα στο ΔΣ της τράπεζας δυστυχώς για να έχω έγκυρη άποψη. Ούτε τους καίει ο κώλος τους να μας ενημερώνουν εμάς τους υπαλλήλους για το τι πραγματικά μελλει γενέσθαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε Τομ, εδω βαζουμε αρθρα και μας την λενε και απο πανω οτι υποστηριζουμε καποιους....  αφου δεν καταλαβαινουν καν τι γραφουν τα αρθρα.

 

Τι να λεμε τωρα..... 

 

Δυστυχως, οτι και να τους δειξεις,  αν εχουν παρωπιδες, εχουν..... δεν αλλαζει αυτο......

 

Ώρες ώρες αναρωτιέμαι τι κάθομαι και γράφω. Θα την κάνω σαν τον Snoob και εγώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

παιδιά δεν μπορώ να καταλάβω, θα μας τρελλάνουν! τη μία άλλα λέει  ένας, την άλλη άλλα λέει ο άλλος

 

πριν μια μερα ελεγε ο τσίπρας ότι θα υπάρξει συμφωνία μετά από 48 ώρες από την Κυριακή. τώρα μας λεει άλλα αυτός, τι να πούμε εμείς; ποια είναι τλκ η αλήθεια;

 

http://www.protothema.gr/politics/article/490040/soible-den-uparhei-periptosi-sumfonias-48-ores-meta-to-dimopsifisma/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Ντάισελμπλουμ πόσο καιρό θα προεδρεύει του Eurogroup;

 

Θα τον κανει αλλαγη ο Σοιμπλε με τον DeGuindos της Ισπανιας......

 

Οταν υπογραφει συμφωνια,  μετα απο κανα μηνα θα γινουν οι εκλογες στο Eurogroup.....

 

Θα γινονταν τον Ιουνιο, αλλα πηρε αναβολη λογω Ελλαδας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα σκεφτόσουν έτσι θα ψήφιζες άκυρο. Ούτε η μια επιλογή είναι βιώσιμη ούτε η άλλη. Και μην μου πεις αφού δεν έχεις δει την άλλη (οχι). Τα μέτρα που θα πάρει ο Τσίπρας σε περίπτωση του οχι θα είναι λίγο καλύτερα απο τις προτάσεις Γιούνκερ (αναδιαρθρωση του χρεους, μη καταργηση του ΕΚΑΣ, μη επιβολή του 23% ΦΠΑ σε εστίαση και ξενοδοχεία). Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι με τέτοιο μνημόνιο θα είναι πολύ καλύτερο για τη χώρα απο το προηγούμενο που εφάρμοσαν οι προηγούμενες κυβερνήσεις;

 

Το έχουμε πάρα πολλές φορές αλλά δεν λέτε να το καταλάβετε. Με τη λογική του Τσίπρα που θέλει να μεγαλώσει το κράτος, δεν μπορείς να έχεις βιώσιμη οικονομία. Τι θα γίνει πιστεύεις άμα μπει 100% προκαταβολή του ΦΠΑ στις επιχειρήσεις; Πάλι θα γαμηθεί ο ιδιωτικό τομέας. Όπως τόσα χρόνια. Γιατί δεν αγγίζει αυτούς που έχουν υψηλές συντάξεις όπως έλεγε προεκλογικά, ότι θα κυνηγήσει τους πλούσιους; Γιατί δεν ζητάει αναδιάρθρωση του δημόσιου τομέα;

 

Εγώ προσωπικά έχω ξεκαθαρίσει το ότι συμφωνώ. Αλλά το ζήτημα δεν είναι το πόσο καλός ή κακός είναι ο Τσίπρας και η πολιτική του. Το ζήτημα είναι πόσο αέρα αφήνεις και σε ποιους να κάνουνε κουμάντο. Στην τελική, αν ο Τσίπρας το γαμήσει μετά το ενδεχόμενο "ΟΧΙ" λόγω κακών εσωτερικών πολιτικών, την ξέρουμε τη μοίρα μας, πάλι στις κάλπες να ξύνουμε τα κεφάλια μας. Αν πεις ΝΑΙ, είναι σα να παραδέχεσαι ότι η ως τώρα πολιτική ήταν κομπλέ και συμφωνείς.

 

Δεν μου αρέσουν οι απλοποιήσεις σε τέτοια θέματα γιατί δε με θεωρώ και κανέναν παντογνώστη, αλλά έχεις να επιλέξεις ανάμεσα στα:

 

ΝΑΙ σε ό,τι συνέβαινε μέχρι τώρα και με ελευθέρας σε όποια μέτρα καυλώσει στην μπίζνα που έχει ντυθεί τον μανδύα της Ευρώπης και ταΐζει τα ίδια κατακάθια 40 χρόνια τώρα.

 

ή

 

ΟΧΙ σε ό,τι συνέβαινε μέχρι τώρα, με ρίσκο μια κυβέρνηση 5 μηνών (που διαδέχθηκε 40 χρόνια χάους αποκλειστικά άλλων κυβερνήσεων) να κάνει μία από τα ίδια.

 

Ξαναλέω, δεν έχω λόγο να έχω εμπιστοσύνη στον Τσίπρα. Αλλά όταν όλοι με απογοήτευσαν, όταν όλοι υπογράφανε πράγματα που δεν διάβαζαν, γιατί να μη δώσω μια ευκαιρία στην μοναδική παρθένα κυβέρνηση, όταν είναι 5 μήνων και πρήζει αποδεδειγμένα τα @@ αυτών που επιμένουν στην λιτότητα ΕΝΩ έχουν παραδεχτεί ότι δεν δουλεύει;

 

Μου φαίνεται πραγματικά πολύ αυτονόητο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Άλλη μία:

 

Το δημοψήφισμα δεν γίνεται για να υπάρξει κανενός είδους "ισχυρό διαπραγματευτικό χαρτί".

 

Το δημοψήφισμα γίνεται επειδή το πρόγραμμα που υπήρχε δεν περνούσε από τη βουλή.

 

Τάδε έφη Ευκλείδης Τσακαλώτος. Απλά, ξεκάθαρα. Ούτε θεωρίες, ούτε ερμηνείες, ούτε ισχυρές εντολές με τα ψηφαλάκια των χρυσαυγιτών.

 

Συνεχίστε να φαντασιώνεστε ότι αντιστέκεστε στους κακούς ξένους και όχι ότι εξασφαλίζετε απλά την πολιτική επιβίωση του κυριούλη που εγγυάται την τάξη στο εσωτερικό της χώρας από το στρατό.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.protothema.gr/politics/article/490040/soible-den-uparhei-periptosi-sumfonias-48-ores-meta-to-dimopsifisma/

 

Πλεον θα παρακαλαμε και θα λενε αυτοι οχι

 

Φοβερό νέο...

Αυτόν περιμέναμε να μας το πει.

1-2 μηνες είτε με μάχη είτε στα 4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι ρε μαγκες χαιρω πολυ,εννοειται οτι ξερω το ευρω ειναι καλυτερο για εισαγωγες απο τη δραχμη.Απλα δεν ειναι τοσο χαλια η δραχμη οσο λενε τα παπαγαλακια στην τιβι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώρες ώρες αναρωτιέμαι τι κάθομαι και γράφω. Θα την κάνω σαν τον Snoob και εγώ.

 

Και πολλα γραψαμε.....  ας ελπισουμε καποιοι τουλαχιστον να εχουν καταλαβει τι παιζει εκει εξω.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά ντάλα της παρασκευής το γάλα

 

Έχουμε και παρασκευή

Δυσκολευεσαι στην αναγνωση?

Τη μια λες ΟΧΙ σημαινει δραχμη. Την αλλη λες το ΟΧΙ σημαινει καλυτερα μετρα. Λες και σε χαλαει το δευτερο οποτε λες δεν μαμιεται, καλο ειναι και το ΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...