Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση περί του δημοψηφίσματος.


jackc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αμα εχεις και εσυ "αρχηγε" τοτε θα καταλαβαινες οτι ρισκαρεις πολλα σε αποδεδειγμενα αναξιοπιστους ανθρωπους και λεω αναξιοπιστους γιατι το εχουν αποδειξει. Εαν πιστευα εστω και για λιγο οτι μπορει να κανουν κατι καλυτερο ισως να ηθελα να το ρισκαρω και εγω, να πονταρω σε αυτους ομως δεν τρελαθηκα ακομα..

 

Θα σου πω κάτι, όσο πιο ειλικρινά γίνεται: αυτή τη ΔΕΔΟΜΕΝΗ στιγμή, ο ΑΔΩΝΙΣ να ήταν στη θέση του Τσίπρα, κάνοντας αυτά που κάνει, θα τον στήριζα.

Αυτή τη στιγμή διαλέγω πλευρά σε κάτι ΠΟΛΥ συγκεκριμένο. Δεν αξιολογώ αν πληρώνω ΕΝΦΙΑ ακόμα, αν η τάδε προεκλογική υπόσχεση βγήκε ή όχι ή αν γουστάρω αυτή την κυβέρνηση. Πώς να στο πω, στηρίζω ΟΧΙ ανεξαρτήτως εκφραστή σε αυτό το δημοψήφισμα και ΜΕΤΑ αν ο Τσίπρας ή ο όποιος Τσίπρας αποδειχτεί λίγος (5 μήνες εμένα ΔΕΝ μου αρκούν γι αυτό μετά από 40 χρόνια οργίων) θα πάρει τα @@ μου.

 

Δεν κοιτάω το καλό κανενός κόμματος ή παράταξης ή ιδεολογίας. Κοιτάω το καλό της χώρας μου και των συμπολιτών μου που τρώνε τόσο καιρό τον πέοντα και ακούνε κι όλας ότι "τα φάγανε μαζί" με τα λαμόγια.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μια εβδομάδα αβολεψιας λενε μερικοι με το οχι. . . Πραγμα που σημαίνει οτι δεν εχετε καταλαβει τιποτα

Ο ιδιος ο τσιπρας ειπε οτι η τραπεζες θα ανοιξουν μονο με συμφωνια με τους εταιρους

 

 

Εγώ λέω όχι αναμένοντας 1-2 μήνες ταλαιπωρίας.

1 βδομάδα ούτε το ναι δεν θα πάρει.

 

Όμως ανάμεσα στους 2 μήνες πολέμου (με απώλειες) και στην βουλγαροποιήση με λαική επίσημη υποταγή διαλέγω το 1ο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ναι, εννοείται. Καλές διακοπές.

Να μην κανουμε διακοπες; οχι φετος,φετος ουτως ή αλλως δε θα κάνουμε

 

Αλλά οι διακοπές ειναι απτα πολυτιμοτερα πραγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πεσεις απο τα συννεφα με αυτο που θα σου πω, αλλα καποιοι εχουν υποχρεωσεις και θα ψηφισουν αυτο που θεωρουν ηθικα σωστο για την κοινωνια και οχι τον εαυτουλη τους μονο.

 

Άμα σκεφτόσουν έτσι θα ψήφιζες άκυρο. Ούτε η μια επιλογή είναι βιώσιμη ούτε η άλλη. Και μην μου πεις αφού δεν έχεις δει την άλλη (οχι). Τα μέτρα που θα πάρει ο Τσίπρας σε περίπτωση του οχι θα είναι λίγο καλύτερα απο τις προτάσεις Γιούνκερ (αναδιαρθρωση του χρεους, μη καταργηση του ΕΚΑΣ, μη επιβολή του 23% ΦΠΑ σε εστίαση και ξενοδοχεία). Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι με τέτοιο μνημόνιο θα είναι πολύ καλύτερο για τη χώρα απο το προηγούμενο που εφάρμοσαν οι προηγούμενες κυβερνήσεις;

 

Το έχουμε πάρα πολλές φορές αλλά δεν λέτε να το καταλάβετε. Με τη λογική του Τσίπρα που θέλει να μεγαλώσει το κράτος, δεν μπορείς να έχεις βιώσιμη οικονομία. Τι θα γίνει πιστεύεις άμα μπει 100% προκαταβολή του ΦΠΑ στις επιχειρήσεις; Πάλι θα γαμηθεί ο ιδιωτικό τομέας. Όπως τόσα χρόνια. Γιατί δεν αγγίζει αυτούς που έχουν υψηλές συντάξεις όπως έλεγε προεκλογικά, ότι θα κυνηγήσει τους πλούσιους; Γιατί δεν ζητάει αναδιάρθρωση του δημόσιου τομέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερεις μπορει να εχουμε και υποχρεωσεις αλλες ετσι εκτος του 60αρικου(δεν σου λεω καν για επιχειρησεις γιατι οκ αυτοι ειναι πλουσιοι ολοι) και αλλα ατομα να φροντισουμε, αν εσυ ζεις μονος σου και τα θες για την παρτη σου μια χαρουλα και εγω ουτε 10ε δεν ξοδευω καθημερινα για εμενα. Αλλα φυσικα τα επιχειρηματα αυτα ειναι φοβερα ουτε ο Γιανης δεν θα τα σκεφτοταν, μια χαρα ειναι τα CC τι εχουν δηλαδη?? Καλα ποσο συχνα τρωτε μακαρονια??

Δεν απαντω σε σενα, απλα ενα γενικοτερο comment. Πριν λιγους μηνες, δεν διαμαρτυρομασταν ολοι για χαμηλους μισθους κλπ? 60 ευρω επι 30 μερες ειναι 1800 ευρω το μηνα. Που στο καλο τα βρηκαμε ολοι τοσα λεφτα να τα βγαλουμε απο τις τραπεζες? Ας εμαστε τουλαχιστον λιγο τιμιοι και ας παραδεχτουμε οτι το προβλημα ειναι ο φοβος για κουρεμα των χρηματων που υπαρχουν ηδη μεσα. (τον οποιο κατανοω και σεβομαι). Αλλα δεν μπορω να πιστεψω οτι 12.000.000 νοματαιοι ξαφνικα εχουν να τακτοποιησουν τοσο ακριβες υποχρεωσεις μεσα σε αυτην την συγκεκριμενη εβδομαδα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.5 δις στην Eurobank εριξε. Λες να θελει να παμε σε δραχμη?

Καλα παντως κανεις και  την βρισκεις με το να υπερασπιζεσαι τα λεφτακια και τις επενδυσεις του ;)

 

Εσυ αυτο καταλαβες ?  Exεις δει τα ποστ που κανω ή περα βρεχει ?

 

To σχολιο μου, δεν το επιασες ε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα σκεφτόσουν έτσι θα ψήφιζες άκυρο. Ούτε η μια επιλογή είναι βιώσιμη ούτε η άλλη. Και μην μου πεις αφού δεν έχεις δει την άλλη (οχι). Τα μέτρα που θα πάρει ο Τσίπρας σε περίπτωση του οχι θα είναι λίγο καλύτερα απο τις προτάσεις Γιούνκερ (αναδιαρθρωση του χρεους, μη καταργηση του ΕΚΑΣ, μη επιβολή του 23% ΦΠΑ σε εστίαση και ξενοδοχεία). Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι με τέτοιο μνημόνιο θα είναι πολύ καλύτερο για τη χώρα απο το προηγούμενο που εφάρμοσαν οι προηγούμενες κυβερνήσεις;

 

Το έχουμε πάρα πολλές φορές αλλά δεν λέτε να το καταλάβετε. Με τη λογική του Τσίπρα που θέλει να μεγαλώσει το κράτος, δεν μπορείς να έχεις βιώσιμη οικονομία. Τι θα γίνει πιστεύεις άμα μπει 100% προκαταβολή του ΦΠΑ στις επιχειρήσεις; Πάλι θα γαμηθεί ο ιδιωτικό τομέας. Όπως τόσα χρόνια. Γιατί δεν αγγίζει αυτούς που έχουν υψηλές συντάξεις όπως έλεγε προεκλογικά, ότι θα κυνηγήσει τους πλούσιους; Γιατί δεν ζητάει αναδιάρθρωση του δημόσιου τομέα;

Τα μετρα που θα παρει διαβαζω. Τωρα θα παρει μετρα και οχι δραχμη? Ειτε παρει καλυτερα μετρα ειτε παει σε δραχμη εγω ειμαι μεσα. Το οχι θα βοηθησει και στο επικειμενο κουρεμα. Ηδη πιεζουν οι αμερικανοι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λέω όχι αναμένοντας 1-2 μήνες ταλαιπωρίας.

1 βδομάδα ούτε το ναι δεν θα πάρει.

 

Όμως ανάμεσα στους 2 μήνες πολέμου (με απώλειες) και στην βουλγαροποιήση με λαική επίσημη υποταγή διαλέγω το 1ο.

Δεν κατάλαβα τελικά τι υποστηριζεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Να μην κανουμε διακοπες; οχι φετος,φετος ουτως ή αλλως δε θα κάνουμε

 

Αλλά οι διακοπές ειναι απτα πολυτιμοτερα πραγματα

Φαντάζομαι οτι αυτοί που αυτοκτόνησαν, οι παππούδες που με το ζόρι μπορούν να πληρώσουν τα φάρμακά τους υπό τις τρέχουσες συνθήκες -έχουμε 2 τέτοιους σπίτι μου- , οι άνεργοι, οι οι οι...

 

... είναι σε τέτοια άσχημη ψυχολογική κατάσταση επειδή δεν μπορούν να πάνε διακοπές! :X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοι που χρειάζονται φάρμακα είναι στη χειρότερη θέση απολους

Γι'αυτους και μονο δεν εχουν δικαίωμα να το κάνουν αυτό

 

 

Τα γεροντια εκδικουνται

Αφησαν ολο το Σαββατοκυριακο να παιρνει ο καθενας οσα λεφτα ηθελε (απο τις συνταξεις των γερων) και τωρα τους δινει 120ε να ζησουν την υπολοιπη ζωη τους. Αλλα αυτοι ψηφιζουν ΝΔ ΠΑΣΟΚ οποτε ας ψοφησουν να γλιτωσουμε και τις συνταξεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...