Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση περί του δημοψηφίσματος.


jackc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σόρρυ παιδιά, αβολεψιά είναι. Όσοι γκρινιάζετε, τα λεφτά σας τα έχετε στην τράπεζα. Απλώς δεν μπορείτε να τα πάρετε μαζεμένα.

Δεν υπάρχει άλλος περιορισμός. Τις προάλλες ψώνισα, πλήρωσα με την καρτούλα μου (χρεωστική) και σήκωσα και ένα 20άρικο για τα ψιψιψόνια.

 

Αν εσείς έχετε συνηθίσει να κυκλοφορείτε με 1800 ευρώ μετρητά μηνιαίως, να μας το πείτε να ξέρουμε πως μεταφράζεται το "λογικό ΝΑΙ" σας.

 

Έλα ρε δεν είναι αυτό το πρόβλημα με τα controls, αλλά τα προβλήματα στις επιχειρήσεις.

Ο απλός κόσμος φωνάζει λόγω τρομοκρατίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ντέισελμπλουμ: Ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα του δημοψηφίσματος, το μέλλον για την Ελλάδα θα είναι «εξαιρετικά δύσκολο».

 

«Απολύτως λανθασμένη» χαρακτηρίζει ο πρόεδρος του Eurogroup Γερούν Ντέισελμπλουμ την εκτίμηση του υπουργού Οικονομικών Γιάνη Βαρουφάκη ότι η συμφωνία είναι κοντά, όπως μεταδίδει το Reuters.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εγώ διακρίνω πως μας θέλουν αλλά θέλουν να μας κάνουν να ψηφίσουμε ΝΑΙ για να μας αγοράσουν τζάμπα.

 

 

Έτσι ρε μαν.Αλλά το διακύβευμα πλέον είναι εαν αυτό το βλέπει ο λαός διότι η συστημική προπαγάνδα έχει προκαλέσει τρελό στόκιασμα κ φόβισμα στον κόσμο.Εξαιρώ τους ιδεολογικά ταγμένους κοκ.Μιλάω για τον απλό κόσμο που εμπιστεύτηκε τον ΣΥΡΙΖΑ το Γενάρη κ τον οποίο τώρα οι Μπόμπολες,οι Αλαφούζοι κ οι μεγάλες πολιτικές δυναστείες που κατέστρεψαν την Ελλάδα έχουν αρχίσει να τον κάνουν πραγματικά υποχείριο τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν μεταξύ Άκυρου, Λευκου και Αποχής.

Απορρίπτω την αποχή γιατί θεωρώ πως άσχετα με το οτιδήποτε πρέπει πάντα να φτάνουμε στη κάλπη ως ενεργοί πολίτες.

Απορρίπτω εν μέρει και το άκυρο γιατί το αποτέλεσμα βγαίνει επί των έγκυρων 

Άρα φαίνεται πάω προς λευκό γιατί δεν θέλω να μπορούν οι από πάνω (και τους βάζω όλους μέσα) να ερμηνεύουν κατά το δοκούν την ψήφο μου. ( Α ψήφισες ναι είσαι γερμανοτσολιάς στα 4 , Α ψήφισες όχι είσαι στο λόμπι της δραχμής)

 

Ναι σε μέτρα που θεωρώ υφεσιακά, φοροεισπρακτικά  και που δεν πρόκειται να αντιμετωπίσουν την ρίζα του προβλήματος ( το τεράστιο και σαθρά δομημένο πελατειακό κράτος) δεν μπορώ να ψηφίσω.

 

Αλλά δεν μπορώ και να στηρίξω την πρόταση μιας κυβέρνησης που μας κοροϊδεύει, κοροϊδεύει τους λαούς της υπόλοιπης Ευρώπης και που δεν έχει κανένα σκοπό να βοηθήσει στην ανόρθωση της οικονομίας, παρά μόνο στην γιγάντωση του κράτους. Αυτά είναι τα μόνο δείγματα γραφής που μας εχει δώσει μέχρι τώρα. Κι άλλο κράτος.. ελάτε όλοι πίσω... φέρτε κι άλλους... " Γιατί να μην είναι μόνιμος στην ΕΡΤ αυτός που κουρδίζει τα όργανα και τον χρειαζόμαστε 2 φορές τον χρόνο" όπως είπε η Ζωή.. Αυτή είναι η αντίληψή τους πέρι οικονομικής ανάπτυξης.

 

Αυτό ακριβώς. Δεν είναι δυνατόν, κυβέρνηση με τέτοια αντίληψη να επιτύχει τίποτα. Ακόμη και με κούρεμα πάλι θα χρεοκοπήσουμε σε 10 χρόνια.

 

Είναι άνθρωποι που απεχθάνονται την ανάπτυξη και τον ιδιωτικό τομέα και κάνουν πορείες σε οποιοδήποτε επενδυτικό έργο εκτός δημόσιου.

 

Δεν είναι δυνατόν να ψεύδεται υπουργός εδώ και 5 μήνες και να λέει ότι θα γίνουμε μέλος στα BRICS ή ότι μας δίνουν 5 δις οι Ρώσοι ή οι Κινέζοι, οι οποίοι κάνουν συνεχώς δηλώσεις για το αντίθετο και επιμένουν ότι δεν μας έχουν ανάγκη εκτός Ε.Ε.

 

Με μόλις 35% στις εκλογές, μιλάνε για κυρίαρχη λαϊκή εντολή και συμπεριφέρονται ως δικτάτορες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις είδα τον Σταύρο Θεοδωράκη που έχει ψιλοέτοιμη κυβέρνηση να μου απευθύνεται και να μου λέει ότι ξέρει ότι είμαι θυμωμένος και πως όλοι θυμώσαμε τα τελευταία χρόνια. Χθες ο Ρουβάς μου είπε ότι όλοι πονέσαμε.

 

Και ο "απλός κόσμος" που λες funbreaker βλέπει ακόμα χρώματα.

 

Το μόνο που με παρηγορεί είναι ότι εγώ μια χαρά θα είμαι με ΝΑΙ και θα τρώω ποπκορν όταν τα ΜΑΤ της οικουμενικής μοιράζουν μάπες στους πατεράδες και τους γιους των ψηφοφόρων του.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πολυ προπαγανδα απο τα καναλια πωπω πηξαμε στο ψεμα.Και ειδικα σε τεχνικα θεματα δεν μπορεις να πεις ψεματα κανει μπαμ.

ΟΧΙ και δραχμη σημαινει διαγραφη του χρεους, δεν χρωσταμε τιποτα ουτε σαν κρατος ουτε σαν ιδιωτες.Ακομα και να μην διαγραψει τα δανεια ο Τσιπρας με την πρωτη υποτιμηση θα εκμηδενιστουν.Οποιος λεει οτι θα πληρωνουμε με δραχμη το εξωτερικο χρεος ειναι η πολυ ασχετος η πολυ λαμογιο.Ενας απο τους λογους που παμε σε εθνικο νομισμα ειναι για να γλιτωσουμε απο το χρεος.

Με το ΝΑΙ.Για να γινει κουρεμα καταθεσεων πρεπει να βγει νομος που θα ψηφιστει απο τη βουλη αλα Κυπρο,μονο με ΝΑΙ η βουλη εχει τη νομιμοποιηση να ψηφισει τετοιο νομο.Επισης με ΝΑΙ ολα τα δανεια θα περασουν στον ESM και θα χασουν πολλοι τα σπιτια τους.

Ενημερωθειτε και απο αλλα μεσα κριμα ειναι να υπαρχει τετοια αγνοια και να παει κοσμος να ψηφισει με τετοιες συνθηκες.

 

Πότε θα χάσουμε τα σπίτια μας; Με το ΟΧΙ, ή με το ΝΑΙ;

 

 

 

Μεγαλο ψεμα και αυταπατη

Οσοι χρωστανε θα χρωστανε και δε σβηνει τιποτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πραγματικό ερώτημα που θα έθετα εγώ αν ήμουν Μπογδανοπρετεντέρης θα ήταν: Με ποιά απάντηση στο δημοψήφισμα θα ανοίξουν ταχύτερα οι τράπεζες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πραγματικό ερώτημα που θα έθετα εγώ αν ήμουν Μπογδανοπρετεντέρης θα ήταν: Με ποιά απάντηση στο δημοψήφισμα θα ανοίξουν ταχύτερα οι τράπεζες;

 

Με καμία. Έτσι απλά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μια εβδομάδα αβολεψιας λενε μερικοι με το οχι. . . Πραγμα που σημαίνει οτι δεν εχετε καταλαβει τιποτα

Ο ιδιος ο τσιπρας ειπε οτι η τραπεζες θα ανοιξουν μονο με συμφωνια με τους εταιρους

 

Τωρα ξαφνικα ο εχθρος που μας γαμαει εγινε εταιροι. . .

 

Παρακαλαει για ναι, λεμε!!!

 

 

δραπετευει και καλα κανει για να σωσει την υστεροφημια της αριστερας αν την αγαπαει . αλλιως υπαρχει και η οδος που ακολουθησε ο ιωαννιδης που ξεκινησε πολεμο χωρις προετοιμασια και εχασαν την μιση κυπρο οι αδελφοι μας κυρπιοι . 

 

ομως πιστευω οτι το σχεδιο των ευρωπαιοων δεν ειναι να σωθει η αριστερα αλλα να την εξαφανισουν και μαζι με την αριστερα θα διαλυσουν και καποιο μερος απο τους υπολοιπους  και γιαυτο οι ιδιοι προωθουν το ΟΧΙ ....

 

καλο κουραγιο σε ολους

 

η pay day εφτασε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wilbur Ross: A ‘No’ Vote in Greece is a Deadly Thing

 

In an interview on FOX Business Network’s Making Money with Charles Payne, billionaire investor Wilbur Ross explained how a ‘no’ vote in the Greek referendum could have severe impacts on the country and its economy.

“I think the Greek people will figure out that a ‘no’ vote means no to the euro, no to a future for Greece, no to banks, no to almost everything,” he said.

 

 

Ross, who is part of a group of investors that poured about $1.5 billion into EuroBank, Greece’s third-largest bank, added, “I do think a ‘no’ vote is a deadly thing. Committing economic suicide is not a patriotic act.”

 

Late Tuesday, Greece missed a €1.5 billion IMF payment. In a statement, Gerry Rice, Director of Communications at the International Monetary Fund said, “We have informed our Executive Board that Greece is now in arrears and can only receive IMF financing once the arrears are cleared.” He also added that “the IMF received a request today from the Greek authorities for an extension of Greece’s repayment obligation that fell due today, which will go to the IMF’s Executive Board in due course.”

 

 

 

 

http://www.foxbusiness.com/business-leaders/2015/06/30/wilbur-ross-no-vote-in-greece-is-deadly-thing-1793171659/

 

 

 

 

 

Οh wait, 

 

Α!!!, ναι εχουμε να κανουμε με λαους και κρατη και την Κακια ΕU......με την Μερκελ και τον Σοιμπλε , τον Γιουνκερ, κυβερνησεις, κοινοβουλια, Εταιρους........  μπλα, μπλα,μπλα

 

 

 

 

  (still looking the tree ? Really )

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>

Ο χρήστης Lucifer είπε:<br />

Σόρρυ παιδιά, αβολεψιά είναι. Όσοι γκρινιάζετε, τα λεφτά σας τα έχετε στην τράπεζα. Απλώς δεν μπορείτε να τα πάρετε μαζεμένα.

Δεν υπάρχει άλλος περιορισμός. Τις προάλλες ψώνισα, πλήρωσα με την καρτούλα μου (χρεωστική) και σήκωσα και ένα 20άρικο για τα ψιψιψόνια.


Αν εσείς έχετε συνηθίσει να κυκλοφορείτε με 1800 ευρώ μετρητά μηνιαίως, να μας το πείτε να ξέρουμε πως μεταφράζεται το "λογικό ΝΑΙ" σας.<br />

 <br />

Έλα ρε δεν είναι αυτό το πρόβλημα με τα controls, αλλά τα προβλήματα στις επιχειρήσεις.<br />

Ο απλός κόσμος φωνάζει λόγω τρομοκρατίας.<br />

 

</p><p> </p><p>

Ισχυει.Η αληθεια ειναι οτι τα καταστηματα αν συνεχιστει θα εχουν μεγαλο θεμα.<br />

Τωρα οσο για τους συνταξιουχους κτλ που φωναζουν απλα ειναι αστειο.( φυσικα οσοι εχουν σοβαρα προβληματα υγειας/κινητικα καλα κανουν και φωναζουν)<br />

Ο παππους μου δεν εβγαζε καρτα γιατι λεει ειναι του αντιχριστου ενω του λεω τα λεφτα ειναι του χριστου ξερω γω...Τωρα βολευτηκε με 120€ την εβδομαδα αντι για γυρω στα 400€ που θα μπορουσε και ηρεμησε!</p>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εσείς έχετε συνηθίσει να κυκλοφορείτε με 1800 ευρώ μετρητά μηνιαίως, να μας το πείτε να ξέρουμε πως μεταφράζεται το "λογικό ΝΑΙ" σας.

 

 

Κ εκεί είναι το μεγάλο  rift πχ με τον αδερφό μου.Η ξεβολεψιά του θα τον οδηγήσει να ρίξει ΝΑΙ.Ακριβώς πάνω σε αυτό που λες.Προσφέρθηκα να του παραχωρήσω τον έναν λογαριασμό μου (κ την κάρτα μου) εδώ στο UK μπας κ τον γλυκάνω αλλά αμφιβάλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα πως δε γίνεται να πας σε δημοψηφισμα με βάση την ελπίδα αλλά με τα δεδομένα.

Γιατί ελπίζεις σε κάτι καλύτερο με το όχι ; Έχεις την εντύπωση πως οι θεσμοί θα του δώσουν του Τσίπρα καλύτερη πρόταση μετά από μια εβδομάδα που  μόνο τους έβριζε ; Αν το κάνουν αυτό τότε κάθε φορά που θα θέλουμε εμείς ή οι Ισπανοί , οι Πορτογάλοι οι Ιταλοί κλπ καλύτερη συμφωνία θα καλούν δημοψήφισμα, θα βρίζουν τους θεσμούς θα βγαίνει όχι και μετά θα παίρνουν καλύτερο deal. Δεν πρόκειται να επιτρέψουν να υπάρξει αυτό το δεδικασμένο. Όπως βλέπεις δεν είναι γατάκια όπως νομίζαμε και νόμιζε ο Τσίπρας ότι θα πάει να τους κάνει τις μαγκιές που έμαθε στις καταλήψεις και στις συνελεύσεις στο Μετσόβιο. Το τύλιξαν σε μια κόλλα χαρτί και τώρα θα τον καταβροχθίσουν.

 

Ούτε με το ναι είναι ξεκάθαρο τι θα γίνει αφού έχουν αποσύρει τη πρότασή τους και δεδομένου ότι με το ναι θα παραιτηθεί ο Τσίπρας μπαίνουμε σε άλλες περιπέτειες μέχρι να δούμε το πραγματικά θα γίνει.

To ναι σημαινει χειροτερα μετρα απο αυτα που απορριφτηκαν. Το λενε οι ξενοι αυτο με δηλωσεις τους. Ωραια ως εδω? 

Οσον αφορα το οχι, αν ειναι οι ξενοι να μην κανουν πουθενα πισω και να λειτουργουν σαν δικτατορες, δεν γουσταρω να δεχομαι να με πηδανε και να λεω ναι. Αρα παλι οχι ψηφιζω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρρυ παιδιά, αβολεψιά είναι. Όσοι γκρινιάζετε, τα λεφτά σας τα έχετε στην τράπεζα. Απλώς δεν μπορείτε να τα πάρετε μαζεμένα.

Δεν υπάρχει άλλος περιορισμός. Τις προάλλες ψώνισα, πλήρωσα με την καρτούλα μου (χρεωστική) και σήκωσα και ένα 20άρικο για τα ψιψιψόνια.

 

Αν εσείς έχετε συνηθίσει να κυκλοφορείτε με 1800 ευρώ μετρητά μηνιαίως, να μας το πείτε να ξέρουμε πως μεταφράζεται το "λογικό ΝΑΙ" σας.

Ξερεις μπορει να εχουμε και υποχρεωσεις αλλες ετσι εκτος του 60αρικου(δεν σου λεω καν για επιχειρησεις γιατι οκ αυτοι ειναι πλουσιοι ολοι) και αλλα ατομα να φροντισουμε, αν εσυ ζεις μονος σου και τα θες για την παρτη σου μια χαρουλα και εγω ουτε 10ε δεν ξοδευω καθημερινα για εμενα. Αλλα φυσικα τα επιχειρηματα αυτα ειναι φοβερα ουτε ο Γιανης δεν θα τα σκεφτοταν, μια χαρα ειναι τα CC τι εχουν δηλαδη?? Καλα ποσο συχνα τρωτε μακαρονια??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...