Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση περί του δημοψηφίσματος.


jackc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κατα πόσο ασφαλεις είναι αυτή την περίοδο οι καταθέσεις και ποιες οι ενέργειες που πρεπει να κανει καποιος απο την ερχόμενη εβδομαδα καθως θα ανοιξουν οι τραπεζες

Επεξ/σία από jackc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

και να ανοιξουν οι τράπεζες εφόσον θα υπαρχουν Capital controls δυστυχως δεν θα μπορούμε να σηκωσουμε οσα χρηματα θελουμε εμεις.....

φαντασου ότι με το που θα ανοιξουν, αν ανοιξουν, ολοι εάν δεν υπηρχαν Capital controls, θα πηγαιναν να σηκωσουν ότι εχουν και δεν εχουν,,,,,, 

 

οι καταθεσεις είναι ασφαλεις μονο και εφόσον κανουμε συμφωνια και ξεκινησει η ΕΚΤ να στελνει ξανα χρημα στις δικες μας τράπεζες και εχουμε μηχανισμ ο στηριξης...

αν όχι...θα γινει το λεγομενο bail in οποτε ειτε κουρεύονται οι καταθεσεις ειτε χανονται και αλλαζουμε εν καιρο νομισμα... δυστυχως

 

παντως τα Capital control θα μεινουν πιστευω για αρκετο διαστημα στη ζωη μας...σιγουρα όχι με 60-80ευρω την ημερα αλλα όχι περισσοτερα από 2,000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να σε τρομοκρατήσω αλλά δεν νομίζω να ανοίξουν την άλλη εβδομάδα οι τράπεζες.Ακόμα και να ανοίξουν, όμως, δεν θα μπορείς να κάνεις ανάληψη πάνω από 60 ευρώ.Διαφορετικά, όλοι θα πήγαιναν και θα σήκωναν ότι είχαν και δεν είχαν.

Θα έχουμε δραματικές εξελίξεις αύριο το βράδυ με την κανονιά που θα ρίξουν στο ΔΝΤ και θα ακουστεί μέχρι την Αφροδίτη, και τα νταούλια των αγορών θα ξεκινήσουν Τετάρτη πρωί...Όλα τα ευρωπαϊκά χρηματιστηριακά ταμπλό κοκκίνησαν σήμερα.Φανταστείτε τι θα γίνει την Τετάρτη που θα ανοίξουν μετά την κανονιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και να ανοιξουν οι τράπεζες εφόσον θα υπαρχουν Capital controls δυστυχως δεν θα μπορούμε να σηκωσουμε οσα χρηματα θελουμε εμεις.....

φαντασου ότι με το που θα ανοιξουν, αν ανοιξουν, ολοι εάν δεν υπηρχαν Capital controls, θα πηγαιναν να σηκωσουν ότι εχουν και δεν εχουν,,,,,, 

 

οι καταθεσεις είναι ασφαλεις μονο και εφόσον κανουμε συμφωνια και ξεκινησει η ΕΚΤ να στελνει ξανα χρημα στις δικες μας τράπεζες και εχουμε μηχανισμ ο στηριξης...

αν όχι...θα γινει το λεγομενο bail in οποτε ειτε κουρεύονται οι καταθεσεις ειτε χανονται και αλλαζουμε εν καιρο νομισμα... δυστυχως

 

παντως τα Capital control θα μεινουν πιστευω για αρκετο διαστημα στη ζωη μας...σιγουρα όχι με 60-80ευρω την ημερα αλλα όχι περισσοτερα από 2,000

Συγγνωμη δηλαδη ολοι οι πολιτικοι που εβγαλαν τα λεφτα τους εξω το παιζουν εκ του ασφαλους ηρωες?

Αυτοι ελεγαν οτι οι καταθεσεις μεχρι 100.000 ευρω δεν κινδυνευουν.... :X

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να σε τρομοκρατήσω αλλά δεν νομίζω να ανοίξουν την άλλη εβδομάδα οι τράπεζες.Ακόμα και να ανοίξουν, όμως, δεν θα μπορείς να κάνεις ανάληψη πάνω από 60 ευρώ.Διαφορετικά, όλοι θα πήγαιναν και θα σήκωναν ότι είχαν και δεν είχαν.

Θα έχουμε δραματικές εξελίξεις αύριο το βράδυ με την κανονιά που θα ρίξουν στο ΔΝΤ και θα ακουστεί μέχρι την Αφροδίτη, και τα νταούλια των αγορών θα ξεκινήσουν Τετάρτη πρωί...Όλα τα ευρωπαϊκά χρηματιστηριακά ταμπλό κοκκίνησαν σήμερα.Φανταστείτει τι θα γίνει την Τετάρτη που θα ανοίξουν μετά την κανονιά...

σωστος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνωμη δηλαδη ολοι οι πολιτικοι που εβγαλαν τα λεφτα τους εξω το παιζουν εκ του ασφαλους ηρωες?

Αυτοι ελεγαν οτι οι καταθεσεις μεχρι 100.000 ευρω δεν κινδυνευουν.... :X

 φαντασου ότι πλεον ελάχιστοι εχουν πανω από 100.000 αρα τι να κουρεψουν ? περισσοτερο αν γινει κουρεμα θα την φανε οι κατω των 100,000 ευρω (όπως και στην κυπρο οπου κουρευτικαν και καταθεσεις < 100,000) οπου και ανησυχουν περισσοτερο....

 

αν σου ελεγαν πριν λιγα χρονια ότι οι καταθεσεις κινδυνευουν, οι τράπεζες πλεον θα ειχαν αδειασει...επιπλέον το ΤΕΚΕ (ταμειο εγγυησης καταθέσεων) θεωρητικα ναι, εγγυάται για μεχρι 100,000 αλλα εφόσον ειμαστε εντος ΕΕ και Ευρω .... εδώ πλεον γινόμαστε ζιμπαμπουε και δεν υπαρχει ουτε ευρω στα ταμεια για να πληρωθεί το ΔΝΤ και άλλες υποχρεώσεις ..με ποια χρηματα θα αποζημειωσει το ΤΕΚΕ τους καταθετες και ποτε ????

 

και θυμησου ή βρες στο νετ τη λιστα με τους πολιτικους οι οποιοι εχουν εξω τα χρηματα τους...και καλα οι ΝΔ, ΠΑΣΟΚ..... οι συρριζαιοι πολιτικοι (που είναι οι περισσοτεροι) με ποια δικαιολογια τα εχουν εξω και είναι και υπουργοι πλεον ???? τον εαυτο τους μηπως φοβούνται ? εδώ ο τσακαλωτος, λαπαβιτσας, και ολοι οι της αριστερης πλατφόρμας που λενε ΝΑΙ στη δραχμή τα εξουν εξασφαλισει εξω

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα σε μια πιθανοτατη επιστροφη στη δραχμη, οι καταθεσεις ολων θα μετατραπουν σε δραχμες αρα θα χασουν αρκετη απο την αξια τους, μιας που η δραχμη θα φαει γερη υποτιμηση εναντι του ευρω (εναντι ολων των νομισματων βασικα).

Σε συνδυασμο με τον πληθωρισμο που θα αυξηθει ραγδαια, ε υπολογιστε οτι τα σημερινα 10.000 ευρω με τα οποια σημερα αγοραζει καποιος καινουργιο αμαξι, θα αρκουν για να αγορασεις ενα σετ λαστιχα για το αμαξι ή να γεμισεις 5-6 φορες το ρεζερβουαρ του.

 

Βασικα το αυτοκινητο θα γινει ειδος υπερπολυτελειας κατα τους πρωτους μηνες, ακομα και LADA να ειναι θα εισαι τρελη μουρη αν τολμας να γυρνας το κλειδι στο on 1 φορα το μηνα. Κι αυτο θα το κανεις για να πας στα αυτοσχεδια παζαρια οπου ο κοσμος θα ανταλλαζει τα υπαρχοντα του σε στυλ "σου δινω 2 τζινακια αρμανι να μου δωσεις 2 κιλα σαρδελες και 1 κιλο χταποδι".

 

Το παραδειγμα της Αργεντινης δεν ειναι μακρινο, ασε που οσες σοβαρες οικονομικες αναλυσεις εχω διαβασει, ολοι οι οικονομολογοι συμφωνουν στο οτι η Ελλαδα θα βρεθει σε πολυ χειροτερη κατασταση απο την Αργεντινη σε περιπτωση επιστροφης στη δραχμη.

 

ΥΓ. Ειμαι τρομοκρατης, ξερω :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 φαντασου ότι πλεον ελάχιστοι εχουν πανω από 100.000 αρα τι να κουρεψουν ? περισσοτερο αν γινει κουρεμα θα την φανε οι κατω των 100,000 ευρω (όπως και στην κυπρο οπου κουρευτικαν και καταθεσεις < 100,000) οπου και ανησυχουν περισσοτερο....

 

αν σου ελεγαν πριν λιγα χρονια ότι οι καταθεσεις κινδυνευουν, οι τράπεζες πλεον θα ειχαν αδειασει...επιπλέον το ΤΕΚΕ (ταμειο εγγυησης καταθέσεων) θεωρητικα ναι, εγγυάται για μεχρι 100,000 αλλα εφόσον ειμαστε εντος ΕΕ και Ευρω .... εδώ πλεον γινόμαστε ζιμπαμπουε και δεν υπαρχει ουτε ευρω στα ταμεια για να πληρωθεί το ΔΝΤ και άλλες υποχρεώσεις ..με ποια χρηματα θα αποζημειωσει το ΤΕΚΕ τους καταθετες και ποτε ????

 

και θυμησου ή βρες στο νετ τη λιστα με τους πολιτικους οι οποιοι εχουν εξω τα χρηματα τους...και καλα οι ΝΔ, ΠΑΣΟΚ..... οι συρριζαιοι πολιτικοι (που είναι οι περισσοτεροι) με ποια δικαιολογια τα εχουν εξω και είναι και υπουργοι πλεον ???? τον εαυτο τους μηπως φοβούνται ? εδώ ο τσακαλωτος, λαπαβιτσας, και ολοι οι της αριστερης πλατφόρμας που λενε ΝΑΙ στη δραχμή τα εξουν εξασφαλισει εξω

Δεν νομίζω ότι είναι ελάχιστοι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε συνδυασμο με τον πληθωρισμο που θα αυξηθει ραγδαια, ε υπολογιστε οτι τα σημερινα 10.000 ευρω με τα οποια σημερα αγοραζει καποιος καινουργιο αμαξι, θα αρκουν για να αγορασεις ενα σετ λαστιχα για το αμαξι ή να γεμισεις 5-6 φορες το ρεζερβουαρ του.

Και άμα θες να αγοράσεις σπίτι θα θες καμιά 10.000.000 ευρώ.. :rolleyes:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι είναι ελάχιστοι

μωρε ειτε ελάχιστοι ειτε όχι.... το κακο θα το παθουν ολοι και όχι μονο οι ανω των 100,000

ελπιζω να αλλαξουν τα πραγματα προς το καλυτερο γιατι θα ζουμε εντελως τριτοκοσμικα

 

και να θεσω ένα παράδειγμα

στην περιπτωση που δεν γινει εννοείται αλλαγη νομισματος κλπ

απλα ένα κουρεμα... αν εγω εχω 60,000 και εφοσον θεωρητικα είναι εγγυημενα από το ΤΕΚΕ και θελήσω μετα να παω και να τα παρω στην τραπεζα για να τα βαλω σπιτι η να αγορασω εστω ένα αμαξι....κανεις δεν ξερει ποτε το ΤΕΚΕ και η τραπεζα θα είναι σε θεση να μου τα δωσουν μετρητα, μπορει να περασει καμια 10ετια... γιατι λενε ότι ναι μεν είναι εγγυημενα αλλα δεν λενε αν είναι αμεσα διαθεσιμα στον καταθετη ουτε ποτε θα τα δωσουν αν ζητηθουν

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα δανεια ειναι το μεγαλο ερώτημα τι θα γινουν? Να διαγραφουν/κουρεφτουν δεν ελπίζει κανεις, συνεπώς πως θα πληρώσει κάποιος το δάνειο (πχ στεγαστικό) αν δεν παίρνει ούτε τα μισά από όσα έπαιρνε πριν και οι απαιτήσεις της τράπεζας είναι ίδιες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έχουμε δραματικές εξελίξεις αύριο το βράδυ με την κανονιά που θα ρίξουν στο ΔΝΤ και θα ακουστεί μέχρι την Αφροδίτη, και τα νταούλια των αγορών θα ξεκινήσουν Τετάρτη πρωί...Όλα τα ευρωπαϊκά χρηματιστηριακά ταμπλό κοκκίνησαν σήμερα.Φανταστείτε τι θα γίνει την Τετάρτη που θα ανοίξουν μετά την κανονιά...

 

Μπορει αυριο αντι κανονια να ακουστει κλ@νι@ και να πληρωθει το ΔΝΤ με συνεπεια να ηρεμησουν για λιγο τα πραγματα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι είναι ελάχιστοι

 

0.13% των λογαριασμών είναι >100k. Σχεδόν ένας στους 1.000. Οπότε κούρεμα σ αυτούς μόνο τους λογαριασμούς, δεν έχει μεγάλο νόημα.

 

Εδώ πέρα λέει για 20.000 καταθέτες (πολύ λίγοι δηλαδή), δε μπορώ να βρω την πηγή του ποσοστού που γραψα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει αυριο αντι κανονια να ακουστει κλ@νι@ και να πληρωθει το ΔΝΤ με συνεπεια να ηρεμησουν για λιγο τα πραγματα.

Δεν τα έχουν τα χρήματα αγαπητέ,αλλά ακόμα και να τα είχαν ΔΕΝ θα τα δώσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...