Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 ώρες πριν, nikopoup είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Διάβασα στο rtings για την παρακάτω αλλά σκέφτηκα μήπως στο παρόν νήμα έχει κάποιος προσωπική γνώμη.

https://www.skroutz.gr/s/49016123/AOC-Q27G3XMN-BK-VA-Gaming-Monitor-27-QHD-2560x1440-180Hz-me-CHrono-Apokrisis-1ms-GTG.html

Ξέρω πως σε αυτά τα χρήματα είμαι στην κάτω κατηγορία αλλά είπα να μην δώσω πολλά (ακόμα) για ένα χόμπι.

ειθελα να σε πω και για αυτην στο αρχικο μου σχολιο αλλα ειπα ασε μιας και αμα δεις τα spec της ζιαομι δεν θα εχεις ματια για αλλη οθονη λοιπον εδω εχω να σε πω μονο 1 πραμα και οι 2 οθονες ειναι mini led η διαφορα ειναι οτι η AOC που ποσταρες einai VA που κανει ακριβως το ιδιο πραμα που θελει να κανει και η mini led με της ζονες φωτισμου θεωρο ανουσιο να βαλεις VA panel σε τετοια τεχνολογια απο την αλλη η Xiaomi που ποσταρα εκτος του οτι εχει IPS πανελ που τα IPS φημιζονται για τα εξωπραγματικα χρωματα τους τουλαχιστον στα υψηλα μπατζετ εχουν αθλιο φωτισμο και light bleeding αμα το ψαξεις εδω μια τετοια τεχνολογια σαν της ζωνες φωτισμου αξιζει και της κανει να φτανουν της oled οθονες που κανουν 700+ ευρω επισεις κατι που μαλλον δεν ξερεις για της VA παρολο που πλασαρουν το 1ms gtg ειναι ολα τους μα ολα τους κολπα μαρκετινγ στο κατω κατω δεν θα παιζεις παιχνιδια σε grey χρωματα λες και εισαι σκυλος το προβλημα με της VA ειναι οτι εχουν ποιο πολυ ghosting παρα μια IPS αυτο και μονο μπορει να σου χαλασει την εμπειρια και κατι τελευταιο με την VA που ισως θες εχει μονο 336 ζωνες φωτισμου ενω η xiaomi που ειναι ips εχει 1152 ζωνες φωτισμου αυτο συνεπαγει οτι η VA θα εχει blooming μπορει να μην φαινετε στο ματι αλλα ειναι εκει δεν λεω οτι οι VA οθονες ειναι κακες απλα εχουν καλυτερ μαυρα οπως οι oled και υστερουν ελαχιστα στα χρωματα και εχουν ποιο πολυ ghosting εδω σε εχω μια φωτο παρακατω 

Screenshot 2024-09-23 055059.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, D4RK0Rbit είπε

 

Screenshot 2024-09-22 162216.png

 

Δεν την παρέλαβα ακόμη μιας και το eshop την έχει κατόπιν παραγγελίας, περιμένω και ελπίζω να μην φάω άκυρο από το μαγαζί μόνο. 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Δεν την παρέλαβα ακόμη μιας και το eshop την έχει κατόπιν παραγγελίας, περιμένω και ελπίζω να μην φάω άκυρο από το μαγαζί μόνο. 🙂

καταλαβα ναι η ελλαδα ειναι τσιμεντο σε οτι αφορα σε μαγαζια κτλ εμενα Βερολινο για χρονια και Ολλανδια στα τελευταια πριν ερθω στην ελλαδα 4 μηνες πριν εχω παθει πλακα παραγγειλα γραφειο και καρεκλα και ο μαγαζατορας η το μαγαζι με κοροιδευαν στα μουτρα η παραγγελια για να ερθει εκανε 1.5 μηνα και στο τελος ο μεταφορεας με χρεωσε 20 ευρω εφοσον το μαγαζι κτλ μου ειπε για να αποφυγω τα μεταφορικα θα επρεπε να τους πληρωσο με μεταφορα τραπεζας και θα μου κοστιζε 18 ευρω σε μεταφορικα αντι για 60 που θα εκανε σε αντικαταβολη και στο τελος οχι γιαννης γιαννακης απλα δεν αγγιζω κανενα eshop θα παρω απο το αλλιεξπρες πηρα οθονη να επισκευασω το κινητο μου και ειρθε σε 8 μερες απο κινα και ο γυφτος απο αθηνα εκανε 1,5 μηνα ποτε ξανα και η xiaomi απο κινα αν το σκεφτεις μπορεις να παραγγειλεις απο κανα shen zen trading απο κει θα παρει λιγο αλλα τουλαχιστον δεν θα σε κοροιδευουν και θα σε πουν οτι δεν εχει στοκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

Αν και εχω παραγγελει και εγω την Xiaomi Mini LED αλλα μου ειναι καπως μικρη η 27αρα εχετε να προτεινετε κατι σε Mini LED 32?

Υπάρχει αυτή η λίστα:

https://www.displayninja.com/mini-led-monitor-list/

Δες και εδώ:

https://www.rtings.com/monitor/reviews/best/mini-led

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...