Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Είμαι σε φάση αλλαγή οθόνης και έχω καταλήξει σε 2 επιλογές και μια back up. 

1) Eizo EV2781-BK   , στα 619 

2) Asus  ProArt PA278CGV, στα 439

και 

3) DELL U2724D (οχι DE),  στα 384

Τώρα έχω μια παλιά eizo 20'' ( S2031W) που χρησιμοποιώ εγώ αλλά πλέον πρέπει να φύγει και έχω αγοράσει άλλη μια για συγγενικό πρόσωπο (EV2450BK) απο το 2019. Δεν συζητάμε για την ποιότητα της eizo αλλιώς δεν θα αγόραζα ξανα και ξανα. Το 2016 είχα αγοράζει μια Dell Ultrasharp 22' αλλά ακριβώς 2-3 μήνες μετά την εγγύηση  η οθόνη χάλασε και πήγα στην eizo (EV2450BK). 

Η παραπάνω σειρά είναι και σειρά προτίμησης αλλά και κόστους ταυτόχρονα. Μιλάμε για all around στην ουσία χρήση (εργασία , σπίτι, κάνα παιχνίδι κτλ) . Υπάρχει μια προτίμηση προς την eizo φυσικά αλλά το κόστος της παραμένει υψηλο. Για την dell μετά την άσχημη εμπειρία (ΟΚ , μπορεί να συμβεί και με άλλες εταιρείες αλλά σε μένα έτυχε με την dell) είμαι λίγο σκεπτικός.

Αυτό που δεν ξέρω γιατί δεν είχα επαφή καθόλου με Asus και αν αξίζει η σειρά ProArt (τουλάχιστον στο Amazon βρίσκω καλές κριτικές) . Έχει κανείς κάποια άποψη ???  

Επίσης αν έχει στην κατοχή του κάποιος μια απο τις άλλες 2 , ας μας πει την αποψή του. Ή καμιά άλλη πρόταση (μιλάμε πάντα για 27'' και 2Κ).

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 hours ago, jobous said:

Καλησπέρα. Είμαι σε φάση αλλαγή οθόνης και έχω καταλήξει σε 2 επιλογές και μια back up. 

1) Eizo EV2781-BK   , στα 619 

2) Asus  ProArt PA278CGV, στα 439

και 

3) DELL U2724D (οχι DE),  στα 384

Τώρα έχω μια παλιά eizo 20'' ( S2031W) που χρησιμοποιώ εγώ αλλά πλέον πρέπει να φύγει και έχω αγοράσει άλλη μια για συγγενικό πρόσωπο (EV2450BK) απο το 2019. Δεν συζητάμε για την ποιότητα της eizo αλλιώς δεν θα αγόραζα ξανα και ξανα. Το 2016 είχα αγοράζει μια Dell Ultrasharp 22' αλλά ακριβώς 2-3 μήνες μετά την εγγύηση  η οθόνη χάλασε και πήγα στην eizo (EV2450BK). 

Η παραπάνω σειρά είναι και σειρά προτίμησης αλλά και κόστους ταυτόχρονα. Μιλάμε για all around στην ουσία χρήση (εργασία , σπίτι, κάνα παιχνίδι κτλ) . Υπάρχει μια προτίμηση προς την eizo φυσικά αλλά το κόστος της παραμένει υψηλο. Για την dell μετά την άσχημη εμπειρία (ΟΚ , μπορεί να συμβεί και με άλλες εταιρείες αλλά σε μένα έτυχε με την dell) είμαι λίγο σκεπτικός.

Αυτό που δεν ξέρω γιατί δεν είχα επαφή καθόλου με Asus και αν αξίζει η σειρά ProArt (τουλάχιστον στο Amazon βρίσκω καλές κριτικές) . Έχει κανείς κάποια άποψη ???  

Επίσης αν έχει στην κατοχή του κάποιος μια απο τις άλλες 2 , ας μας πει την αποψή του. Ή καμιά άλλη πρόταση (μιλάμε πάντα για 27'' και 2Κ).

Ευχαριστώ

 

Αν η δουλειά που κάνεις απαιτεί ακρίβεια και δεν θέλεις να αλλάζεις panel για αστοχίες υλικών τότε η ποιότητα της eizo, είναι εγγύηση.

Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και η καλύτερη all around λύση.

Η eizo κάνει cherry picking τα panel γι'αυτό έχει μικρή παραγωγή και top quality control και συνήθως καλή χρωματική ακρίβεια out of the box, βέβαια πάντα θέλει καλιμπραρισμα γιατί η συμπεριφορά των panel σταθεροποιείται μετα τις ~100 ώρες χρήσης. Επιπρόσθετα όλα τα panel κάνουν drift μετά από μερικούς μήνες. Πάντα το εργοστασιακό καλιμπραρισμα είναι τυπικό και χάνεται μετά από λίγες ώρες καθώς το panel δεν έχει έρθει σε μια σταθερή κατάσταση. αν μας ενδιαφέρει η ακρίβεια χρωμάτων, τότε ανά τακτικά χρονικά διαστήματα κάνουμε καλιμπραρισμα.

Για all around λύση θα πρότεινα την φθηνότερη.

Και οι Asus pro art εξαιρετικές και σε καλή τιμή.

Επεξ/σία από prefuse
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, panatha1369 είπε

για αυτη εδω Iiyama G-Master G2766HSU 27 στα 140 ευρω αξιζει?

Αν δεν σε πειράζει το 1080p σε 27 ίντσες και το VA panel, τότε, γιατί όχι; 

Να υποθέσω για gaming? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, tasvar είπε

Αν δεν σε πειράζει το 1080p σε 27 ίντσες και το VA panel, τότε, γιατί όχι; 

Να υποθέσω για gaming? 

 

γενικη χρηση..απλα θελώ αν εχει ηχεια και τουλαχιστον 2 hdmi λογο κονσολας..Σαν μαρκα και πανελ αξιζει?κατι αλλο αντιστοιχο  σε αυτα τα λεφτα υπαρχει?μεχρι 27 αρι πανελ..

Επεξ/σία από panatha1369
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, panatha1369 είπε

Παιδια κανεις καμια προταση?

Εδώ θα πήγαινα display port σε pc και hdmi σε κονσόλα. Αν έχεις 2 πηγες hdmi θα πάρεις hdmi split και εσύ κομπλέ. 

 

Screenshot_2024-09-09-11-57-13-984_com.niobiumlabs.android.apps.skroutz.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Arkin είπε

Εδώ θα πήγαινα display port σε pc και hdmi σε κονσόλα. Αν έχεις 2 πηγες hdmi θα πάρεις hdmi split και εσύ κομπλέ. 

 

Screenshot_2024-09-09-11-57-13-984_com.niobiumlabs.android.apps.skroutz.jpg

Η συγκεκριμενη απο το site της aoc λεει οτι εχει HDMI 1.4 x 2 και DisplayPort 1.2 x 2..Αν ισχυει ειναι ακριβως οτι εψαχνα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, panatha1369 είπε

Η συγκεκριμενη απο το site της aoc λεει οτι εχει HDMI 1.4 x 2 και DisplayPort 1.2 x 2..Αν ισχυει ειναι ακριβως οτι εψαχνα..

Δεν το είδα νόμιζα 1 hdmi έχει. Ακόμα καλύτερα και 1440p και 75hz νομίζω είναι η απόλυτη οθόνη σε αυτά τα χρήματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς κατάστημα στην Αθήνα που να έχει οποιαδήποτε QD OLED 27" 1440p, 34" 1440p ή/και 32" 4k σε display συνδεδεμένη σε υπολογιστή που μπορω να τσεκάρω λίγο 2-3 πράγματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα , για χρηση 4Κ gaming απο PC  αντι για gaming μονιτορ, σκεστηκα μηπως ηταν καλη ιδεα η επιλογη μιας OLED TV 2.1 HDMI με 120hz , VRR κλπ ...  

πχ την OLED42C31LA https://www.skroutz.gr/s/42813592/LG-Smart-Tileorasi-42-4K-UHD-OLED-OLED42C31LA-HDR-2023.html

η καλυτερα ενα Dell G3223Q IPS HDR ?

https://www.skroutz.gr/s/35581398/Dell-G3223Q-IPS-HDR-Gaming-Monitor-31-5-4K-3840x2160-144Hz-me-CHrono-Apokrisis-1ms-GTG.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

 

Το μόνιτορ που χρησιμοποιώ τα έπαιξε οπότε χρειάζομαι νέο μόνιτορ. Θέλω να πάω σε qhd ανάλυση και τα μόνιτορ που έχω καταλήξει μέχρι στιγμής είναι αυτά:

 

https://www.skroutz.gr/s/40949513/LG-UltraGear-27GP850P-B-IPS-HDR-Gaming-Monitor-27-QHD-2560x1440-165Hz-me-CHrono-Apokrisis-1ms-GTG.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

https://www.skroutz.gr/s/40947631/LG-UltraGear-27GN800P-B-IPS-HDR-Gaming-Monitor-27-QHD-2560x1440-144Hz-me-CHrono-Apokrisis-1ms-GTG.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

https://www.skroutz.gr/s/44193295/Dell-G2724D-IPS-HDR-Gaming-Monitor-27-QHD-2560x1440-165Hz-me-CHrono-Apokrisis-1ms-GTG.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share.  

 

Έχετε να μου προτείνετε κάποιο άλλο μοντέλο;

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Despotas said:

Από εκεί και πέρα καλό είναι να μας δώσεις budget και τη σύνθεση του PC σου (κυρίως GPU) για να προτείνουμε σωστά.

Σε παίρνει να πας σε OLED πχ?

Το μπάτζετ είναι γύρω στα 300 ευρώ οπότε OLED νομίζω δεν παίζει σε αυτές τις τιμές. Η κάρτα γραφικών μου είναι Rx 7700xt + Ryzen 7600 γι αυτό ψάχνω κάτι σε 1440p.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα 3 που αναφέρεις θα προτιμούσα το LG 27GP850.

Υπάρχει και το νεότερο μοντέλο αλλά ανεβαίνει η τιμή:

https://www.skroutz.gr/s/51977422/LG-UltraGear-27GR83Q-B-IPS-HDR-Monitor-27-QHD-2560x1440-240Hz-me-CHrono-Apokrisis-1ms-GTG.html

Άλλη μια δυνατή επιλογή εκτός budget πάλι:

https://www.skroutz.gr/s/49016123/AOC-Q27G3XMN-BK-VA-Gaming-Monitor-27-QHD-2560x1440-180Hz-me-CHrono-Apokrisis-1ms-GTG.html

Πιο κοντά στο budget σου η νέα MSI:

https://www.skroutz.gr/s/51850856/MSI-MAG-274QRF-QD-E2-IPS-HDR-Gaming-Monitor-27-QHD-2560x1440-180Hz-me-CHrono-Apokrisis-1ms-GTG.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...