Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

56 λεπτά πριν, Lecter D είπε

Η κάρτα γραφικών θα αγοραστεί μετά την οθόνη οπότε θα πάρω αυτήν που χρειάζεται για να τρέξει το παιχνίδι... Αν η ελάχιστη αγορά είναι η 4060 τότε θα είναι αυτή, για αυτό είπα οτι δεν το έχω σαν κριτήριο η gpu.

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα να πας από 1080 σε 2Κ και πόσο μάλλον σε 4Κ έτσι ξαφνικά. Μια κάρτα γραφικών δεν φέρνει την άνοιξη καθώς αν δεν έχεις το ανάλογο τροφοδοτικό να την τροφοδοτήσεις δεν θα ξεκινάει καν, αν δεν συμβαδίζει με τον επεξεργαστή θα τρως μπουκάλι και θα αποδίδει τα μισά από τις δυνατότητες της και πολλά άλλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, kriosgr είπε

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα να πας από 1080 σε 2Κ και πόσο μάλλον σε 4Κ έτσι ξαφνικά. Μια κάρτα γραφικών δεν φέρνει την άνοιξη καθώς αν δεν έχεις το ανάλογο τροφοδοτικό να την τροφοδοτήσεις δεν θα ξεκινάει καν, αν δεν συμβαδίζει με τον επεξεργαστή θα τρως μπουκάλι και θα αποδίδει τα μισά από τις δυνατότητες της και πολλά άλλα. 

Αρχικά σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

Cpu θα γίνει upgrade σε έναν 5700x amd. 

Μετά από αυτό ανάλογα την οθόνη που θα πάρω θα γίνει και αγορά gpu. Το τροφοδοτικό είναι 750 οπότε θεωρώ ότι θα είμαι εντάξει, αν δεν είμαι θα γίνει επίσης άλλη αγορά. 

Σε μια έρευνα που έκανα είδα αυτές τις δύο επιλογές 

Gigabyte M27Q (Rev. 2.0) IPS HDR Gaming Monitor 27" QHD 2560x1440 170Hz στα 260 αυτήν την στιγμή ( με κάποιες αναφορές για προβληματικό πάνελ από την αρχή)

Και 

MSI G321Q IPS Gaming Monitor 31.5" QHD 2560x1440 170Hz στα 300ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Lecter D είπε

Αρχικά σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

Cpu θα γίνει upgrade σε έναν 5700x amd. 

Μετά από αυτό ανάλογα την οθόνη που θα πάρω θα γίνει και αγορά gpu. Το τροφοδοτικό είναι 750 οπότε θεωρώ ότι θα είμαι εντάξει, αν δεν είμαι θα γίνει επίσης άλλη αγορά. 

Σε μια έρευνα που έκανα είδα αυτές τις δύο επιλογές 

Gigabyte M27Q (Rev. 2.0) IPS HDR Gaming Monitor 27" QHD 2560x1440 170Hz στα 260 αυτήν την στιγμή ( με κάποιες αναφορές για προβληματικό πάνελ από την αρχή)

Και 

MSI G321Q IPS Gaming Monitor 31.5" QHD 2560x1440 170Hz στα 300ε.

Γνώμη μου, αν υπάρχει δυνατότητα, πήγαινε και δες από κοντά οθόνες. Δέν έχεις κατασταλάξει τί θέλεις. 

Δες και 32-34 που λές, να δεις αν σε ενοχλεί το μέγεθος του πίξελ. Δες και 27 να σχηματίσεις άποψη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα, θέλω να αγοράσω μία ultra wide οθόνη (δεν είμαι gamer, μόνο βίντεο παρακολουθώ) και βρήκα αυτήν από το eshop.

Πιστεύετε ότι αξίζει;

Οθονη Samsung odyssey Ls34c500gauxen 34'' Ultrawide Quad HD 100hz LED Black  - Οθονη (PER.171631) (e-shop.gr)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,παιζω μονο esports παιχνιδια,ποια απο τις δυο να επιλεξω;

https://www.skroutz.gr/s/39270811/AOC-25G3ZM-BK-VA-Gaming-Monitor-24-5-FHD-1920x1080-240Hz-me-CHrono-Apokrisis-1ms-GTG.html

https://www.skroutz.gr/s/37417427/Samsung-Odyssey-G4-IPS-Gaming-Monitor-25-FHD-1920x1080-240Hz-me-CHrono-Apokrisis-1ms-GTG.html

Επισης,υπαρχει καποια αλλη προταση σε 1080p-240hz;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/8/2024 στις 11:55 ΠΜ, panatha1369 είπε

μεταξυ ips vs va panel ποια θα προτιμαγατε?

Αλλοι θα σου πουν IPS, άλλοι VA.

 Εγώ προσωπικά, IPS. 

Αλλά καλύτερα, δώσε πληροφορίες. Τί ποσό διαθέτεις, τι χρήση, ανάλυση..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα υπάρχει καμία καλή πρόταση για το xbox series x για μια οικονομική οθόνη γύρω στα 230 με 250 εύρο;η γριούλα η benq που έχω μια 12ετια τα έφαγε τα ψωμιά της και θέλω κάτι να αναδεικνύει τις δυνατότητες του xbox

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Xbox περιλαμβάνει και υποστήριξη HDR και Dolby vision. Δεν υπάρχει οθόνη στα 230-250 ευρώ που να μπορεί να αποδόσει κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα είμαι σε αναζήτηση οθόνης για το νεο build μου. Θέλω να τη βγάλω οσο γίνεται πιο οικονομικά. Είναι για gaming και ανάπτυξη κώδικα σε 1080p ανάλυση. Λόγο σχετικής έλλειψης χώρου θα προτιμούσα γύρω στις 24 ίντσες αλλα είμαι ανοιχτός σε προτάσεις. Είδα την Xiaomi G27i φαίνεται αρκετά καλή, έχετε όμως να προτείνεται κάτι σε 24 ίντσες στα ίδια λεφτά περίπου? Αν δεν αξίζουν στα 24 θα παω σε 27 αναγκαστικά. Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, spiros219 είπε

Καλησπέρα είμαι σε αναζήτηση οθόνης για το νεο build μου. Θέλω να τη βγάλω οσο γίνεται πιο οικονομικά. Είναι για gaming και ανάπτυξη κώδικα σε 1080p ανάλυση. Λόγο σχετικής έλλειψης χώρου θα προτιμούσα γύρω στις 24 ίντσες αλλα είμαι ανοιχτός σε προτάσεις. Είδα την Xiaomi G27i φαίνεται αρκετά καλή, έχετε όμως να προτείνεται κάτι σε 24 ίντσες στα ίδια λεφτά περίπου? Αν δεν αξίζουν στα 24 θα παω σε 27 αναγκαστικά. Ευχαριστώ πολύ

Πρίν αγοράσεις 27άρα σε 1080, καλύτερα πήγαινε σε κάποιο κατάστημα και δες την από κοντά. Αν δεν σε ενοχλεί που όλα φαίνοντα κάπως "μεγάλα", πάρτην. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tasvar είπε

Πρίν αγοράσεις 27άρα σε 1080, καλύτερα πήγαινε σε κάποιο κατάστημα και δες την από κοντά. Αν δεν σε ενοχλεί που όλα φαίνοντα κάπως "μεγάλα", πάρτην. 

Θα προτιμήσω μια 24αρα καλύτερα μιας και στο γραφείο ο χώρος ειναι περιορισμένος και θα προεξέχει πολυ η 27.
https://www.skroutz.gr/s/39551421/LG-UltraGear-24GN60R-B-IPS-HDR-Gaming-Monitor-24-FHD-1920x1080-144Hz-me-CHrono-Apokrisis-1ms-GTG.html
Για αυτήν εδώ τι γνώμη υπάρχει? Είδα στα σχόλια είναι κομπλε. Επίσης ξερεί κανείς κανα μαγαζί να την έχει εκθεσιακό μήπως την δω απο κοντα?
Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα. Σκέφτομαι την BenQ GW2790E για δουλειά γραφείου και χαλαρό gaming στα 1080p.

Θεωρώ πως με 100hz θα είμαι κομπλέ για αρκετό καιρό. Αυτό μιας που αφενός για όλων των ειδών τα παιχνίδια πέρα από τα τύπου Fortnite νομίζω πως ότι πάνω από 60fps θεωρείται πολύ καλό, αφετέρου δύσκολα θα αποκτήσω σύντομα το hardware για να τρέχω παιχνίδια αξιοπρεπώς στα 1440p.

Eίναι αυτή εδώ.

Μοναδική άλλη προυπόθεση όσο έψαχνα (πέρα από τις 27") ήταν η ύπαρξη 2 Χ HDMI και μιας DP θυρών.

Καλή επιλογή λέτε? Υπάρχει καλύτερη πρόταση σε παραπλήσια χρήματα?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,
Ψάχνω για δύο οθόνες για το γραφείο,η χρήση της θα είναι για δουλειά γραφείου με χρήση της αρκετές ώρες την ημέρα. (σχεδιαστικά προγράμματα bim)
Η μία θέλω να έχει αρκετό μέγεθος ώστε να μου επιτρέπει να έχω τουλάχιστον δύο ανοιχτά παράθυρα (ένα να βλέπω σημειώσεις κτλ και το άλλο για να κάνω σχέδια)
Μέγεθος θα ήθελα σίγουρα 27"+. Κοιτούσα σε LG 34WN780P-B. Κατά προτίμηση ips panel.
Για την δεύτερη οθόνη μέγεθος θα ήθελα 24", η χρήση της οποίας θα είναι για browsing και γενικά χρήση word, excel etc.
Αν έχετε κάτι να μου προτείνεται το εκτιμώ πολύ! 
Βασικό και για τις δύο είναι να κουράζουν όσο το δυνατόν λιγότερο τα μάτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...