Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.

Το budget είναι 330-350€ και ψάχνω οθόνη με κύρια χρήση τα FPS Games (Pubg,Cs)

Κάρτα γραφικών 7700ΧΤ

2Κ / 27" / 165+ Hz  και IPS κατά προτίμηση.

Τι επιλογές έχουμε; 

Π.χ LG 27GR75Q-B ή MSI G274QPF E2

Επεξ/σία από AmixReckless
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σκέφτομαι να παρω 2χ27" μονο για δουλειά, επειδή δουλευω καποιες φορές από το σπίτι και η 24" που εχω είναι πολύ μικρή. Αξιζει πιστεύεται να δώσω περισσότερα χρήματα μόνο για αυτό? Παλοτερα ειχα και 2χ32" 4κ αλλα είχα το ζουμ γιατι δεν έβλεπα τιποτα ακόμα και σε 2κ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Ψαχνω 27αρι monitor (fhd ή qhd) για νεο pc build (με rx6600 ή rx7600), για παιδί ηλικίας 11 ετών. Χαλαρο gaming, και οτι αλλο προκυψει σε χαλαρη χρηση απο ενα παιδι της ηλικιας. Με ενδιαφερει να ειναι ξεκουραστο για τα ματια του. Τιμη απο 150-300eur (απο οποιοδηποτε καταστημα)

Ειμαι μπερδεμενος αναμεσα σε VA/IPS καθως αν πρεπει να παω σε fhd η qhd. Με βαση οσα διαβαζω νομιζω οτι πρεπει να παω σε qhd ειδικα εν ετη 2024 ακομα και ας παιζει τα παιχνιδια (που φανταζομαι σε αυτη την ηλικια δεν ειναι απαιτητικά σε medium graphics)

Σας ευχαριστώ πολυ!

Νίκος

εδω ειναι το θεμα μου με το νεο pc build:

To budget του pc θα ειναι στο 750αρι και της οθόνης οσο βγει μεχρι 300.

 

Επεξ/σία από kavroulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 minutes ago, kavroulis said:

Καλησπέρα,

Ψαχνω 27αρι monitor (fhd ή qhd) για νεο pc build (με rx6600 ή rx7600), για παιδί ηλικίας 11 ετών. Χαλαρο gaming, και οτι αλλο προκυψει σε χαλαρη χρηση απο ενα παιδι της ηλικιας. Με ενδιαφερει να ειναι ξεκουραστο για τα ματια του. Τιμη απο 150-300eur (απο οποιοδηποτε καταστημα)

Ειμαι μπερδεμενος αναμεσα σε VA/IPS καθως αν πρεπει να παω σε fhd η qhd. Με βαση οσα διαβαζω νομιζω οτι πρεπει να παω σε qhd ειδικα εν ετη 2024 ακομα και ας παιζει τα παιχνιδια (που φανταζομαι σε αυτη την ηλικια δεν ειναι απαιτητικά σε medium graphics)

Σας ευχαριστώ πολυ!

Νίκος

εδω ειναι το θεμα μου με το νεο pc build:

To budget του pc θα ειναι στο 750αρι και της οθόνης οσο βγει μεχρι 300.

 

γνωμη μου, μια φθηνη ips, παιζει να την χαλάσει/σπασει οπως ο ανηψιος μου που του εφυγε το χειριστηριο στην οθονη. την 1η την κρατησε 2 μηνες. Δεν προκειται να καταλαβει διαφορες σε ΗΖ ουτε τεχνολογιες. ολες ειναι ξεκουραστες στα ματια αφου ειναι τουλαχιστον 60hz, μη σου πω καλυτερα μια μεταχειρισμενη..

Επεξ/σία από prefuse
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, prefuse είπε

γνωμη μου, μια φθηνη ips, παιζει να την χαλάσει/σπασει οπως ο ανηψιος μου που του εφυγε το χειριστηριο στην οθονη. την 1η την κρατησε 2 μηνες. Δεν προκειται να καταλαβει διαφορες σε ΗΖ ουτε τεχνολογιες. ολες ειναι ξεκουραστες στα ματια αφου ειναι τουλαχιστον 60hz, μη σου πω καλυτερα μια μεταχειρισμενη..

Δεν είναι ζημιαρης κ προσέχει τα πράγματα τ ευτυχώς 

Με προβληματίζει το οικονομικό monitor που μου λέτε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, kavroulis said:

Δεν είναι ζημιαρης κ προσέχει τα πράγματα τ ευτυχώς 

Με προβληματίζει το οικονομικό monitor που μου λέτε 

Δεν είναι θέμα άτακτου παιδιού αλλά οκ

Μπορείτε να πάρετε ένα στο budget σας. Αν διαθέτει και RGB μπορεί να το χαρεί και παραπάνω από ότι αν είναι πολλά.hz ή όχι, εκτός και αν είναι πρωταθλητής σε competitive games και λαμβάνει μέρος σε διαγωνισμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Budget max 110,ψαχνουμε για κατι value for money για συστημα με ryzen 2600 και rx 570.κατι σε 1080p,75hz.

ευχαριστω εκ των προτερων για καθε προταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Horn είπε

Budget max 110,ψαχνουμε για κατι value for money για συστημα με ryzen 2600 και rx 570.κατι σε 1080p,75hz.

ευχαριστω εκ των προτερων για καθε προταση.

Δεν γράφεις τι ίντσες θέλεις, αλλά 1080 μάλλον 24 ψάχνεις;

Δες και αυτή. (100Hz)

https://www.plaisio.gr/pc-perifereiaka/othones/oles-oi-othones/xiaomi-monitor-24-a24i_4546970

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, kavroulis είπε

Καλησπέρα,

Ψαχνω 27αρι monitor (fhd ή qhd) για νεο pc build (με rx6600 ή rx7600), για παιδί ηλικίας 11 ετών. Χαλαρο gaming, και οτι αλλο προκυψει σε χαλαρη χρηση απο ενα παιδι της ηλικιας. Με ενδιαφερει να ειναι ξεκουραστο για τα ματια του. Τιμη απο 150-300eur (απο οποιοδηποτε καταστημα)

Ειμαι μπερδεμενος αναμεσα σε VA/IPS καθως αν πρεπει να παω σε fhd η qhd. Με βαση οσα διαβαζω νομιζω οτι πρεπει να παω σε qhd ειδικα εν ετη 2024 ακομα και ας παιζει τα παιχνιδια (που φανταζομαι σε αυτη την ηλικια δεν ειναι απαιτητικά σε medium graphics)

Σας ευχαριστώ πολυ!

Νίκος

εδω ειναι το θεμα μου με το νεο pc build:

To budget του pc θα ειναι στο 750αρι και της οθόνης οσο βγει μεχρι 300.

 

Παμε πάλι από την αρχή καθώς καταλήξαμε σε 27 QHD 

δεν τίθεται λόγος για 27 1080 το pixel density είναι μαύρο χαλί, είδα από κοντά μια και πραγματικά δεν θέλω να το κάνω σε κάποιο παιδί που ενδέχεται να την κρατήσει αρκετά χρόνια. Δεν είναι το budget πρόβλημα μέχρι 200-350 πιστεύω βρίσκεις κάτι αξιόλογο. Αν έχετε καμία πρόταση σε monitor από δίκη σας εμπειρία, θα το εκτιμούσα πολύ.

(από οπουδήποτε κατάστημα) 

Είδα αυτή σ προσφορά στα 219€

λέει βέβαια κατόπιν παραγγελίας αλλά στα 219 κάτι αντίστοιχο δεν ‘χω δει και όλοι λένε σχετικά καλά πράγματα σε reviews 

https://www.e-shop.gr/othoni-lg-ultragear-27gr75q-b-27-led-qhd-165hz-black-p-PER.171620

 

 

 

Επεξ/σία από kavroulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν έχει υποθει πιο πριν σε κάποια από αυτές τις τις 700+ σελίδες αλλά υπάρχει ένα πολύ καλό site το οποίο τεσταρει τα πάνελ και δινει έγκυρα αποτέλεσματα. Επιπλέον υπάρχει και ένα πολύ καλό κανάλι στο youtube που τεσταρει όσο αφορά το κανάλι δυστυχώς είναι αμερικανικό.

Όσον αφορά το site επίσης αλλά μερικά τα έχει.

Γενικότερα έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για τις ΑΟC  . Αλλά αυπο αυτά που έχω δει καμία εταιρεία δεν έχει όλα τα μόνιτορ καλά. Κάποια είναι καλά και κάποια άλλα είναι χάλια... Προσωπικά κοιτούσα για 2κ 165hz ips και 1ms 

Είδα πολλές . Αλλά θέλει πολύ ψάξιμο. Καμιά πρόταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, teomaniacos είπε

Προσωπικά κοιτούσα για 2κ 165hz ips και 1ms 

Είδα πολλές . Αλλά θέλει πολύ ψάξιμο. Καμιά πρόταση;

Οντως θέλει ψάξιμο. 

Εγώ μια φορά πήρα AOC και δεν έμεινα ευχαριστημένος. Η ποιότητα κατασκευής της μέτρια, έτριζαν τα πλαστικά, το φινίρισμα "φώναζε" φτηνή κατασκευή.

Στις 40 ημέρες από την αγορά, έβγαλε χαλασμένα πίξελς. Αντικατάσταση έγινε, αλλά ΟΧΙ με καινούρια, Οθόνη φτηνή των 230€.Οι πιο ακριβές της (AGON), λογικά είναι καλύτερες πιστεύω.

Γνώμη μου, κοίτα σε DELL, LG, GIGABYTE, MSI, VIESONIC, PHILIPS, ASUS.... ή ότι νομίζεις πως σε καλύπτει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, tasvar είπε

Οντως θέλει ψάξιμο. 

Εγώ μια φορά πήρα AOC και δεν έμεινα ευχαριστημένος. Η ποιότητα κατασκευής της μέτρια, έτριζαν τα πλαστικά, το φινίρισμα "φώναζε" φτηνή κατασκευή.

Στις 40 ημέρες από την αγορά, έβγαλε χαλασμένα πίξελς. Αντικατάσταση έγινε, αλλά ΟΧΙ με καινούρια, Οθόνη φτηνή των 230€.Οι πιο ακριβές της (AGON), λογικά είναι καλύτερες πιστεύω.

Γνώμη μου, κοίτα σε DELL, LG, GIGABYTE, MSI, VIESONIC, PHILIPS, ASUS.... ή ότι νομίζεις πως σε καλύπτει.

 

Για της Samsung ;

οι μισοί λένε καλά και οι άλλοι μισοί όχι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, teomaniacos είπε

Για της Samsung ;

οι μισοί λένε καλά και οι άλλοι μισοί όχι 

Δεν είχα ποτέ μου samsung. 

Αλλά από αναφορές που βλέπω, ή ποιότητα κατασκευής δεν είναι ότι καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, tasvar είπε

Δεν είχα ποτέ μου samsung. 

Αλλά από αναφορές που βλέπω, ή ποιότητα κατασκευής δεν είναι ότι καλύτερο.

εγω εχω εμπειρια απο asus 2k και απο lg 4k και ηταν μια χαρα δεν ειχανε θεμα . τωρα ειμαι με μια AOC  1080π και οκ ειναι μια χαρα

απλα ηθελα να δω και αλλες εταιριες γιατι λεγανε πολλα για τις AOC και τις allienware οτι ειναι καλες.
τωρα για msi/gigabyte δεν ξερω πολλα.. ισως γιατι γενικα ειναι πιο καινουργιοι στην αγορα; ή εγω δεν τους ειχα δει τοσα χρονια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/5/2024 στις 6:27 ΜΜ, AmixReckless είπε

Τι επιλογές έχουμε; 

Π.χ LG 27GR75Q-B ή MSI G274QPF E2

Από τις δυο παραπάνω προφανώς η LG.

Προσωπικά θα σου πρότεινα με 25 ευρώ παραπάνω αυτή (AOC AG275QX IPS HDR Gaming Monitor 27" QHD 2560x1440 170Hz - εδώ και ένα review εδώ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...