Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 hours ago, billyg599 said:

Καλημέρα,

Με ενδιαφέρει να πάω από μία 2Κ/27" για πολύωρη εργασία σε κάτι μεγαλύτερο. Είδα από άποψη διαστάσεων τις 4Κ/32" και βλέπω ότι η vertical διάσταση είναι λίγο μεγαλύτερη από την υπάρχουσα.  Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν οθόνες που να έχουν ακόμα μεγαλύτερο resolution και διάσταση στο vertical. Π.χ. διαβάζω πολλά pdf/documents και θέλω να τα βλέπω έτσι ώστε να μην κάνω scroll.

https://www.lg.com/us/monitors/lg-28mq780-b-dualup-monitor

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα , ενδιαφέρομαι για αγορά ultrawide οθόνης από Plaisio για gaming/productivity γύρω στα  350ευρω

Είμαι ανάμεσα στη LG

https://www.plaisio.gr/pc-perifereiaka/othones/oles-oi-othones/lg-monitor-34-34wr50qc-b_4274385

Και στη Samsung 

https://www.plaisio.gr/pc-perifereiaka/othones/oles-oi-othones/samsung-monitor-34-viewfinity-s5_4294998

Πια προτείνετε 

Επεξ/σία από kataramenoc
Ορθογραφικό
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, prefuse said:

Σε ευχαριστώ. Ναι  την είχα υπόψη μου αυτή. Νομίζω όμως ότι είναι για να κάνεις tile τα παράθυρα top bottom. Στην ουσία θέλω κάτι πιο τετράγωνο :lol:. Οπως βλέπω τα λαπτοπ τα οποία ξεφέυγουν πλέον απο το 16:9 για να σου δίνουν μεγαλύτερο χώρο στο vertical...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, έχω αρχίσει να κάνω κάποιες προ-σκέψεις για OLED monitor. Αξίζει να πάει κάποιος σε κλασσικό 27αρι 1440p 16:9 ή αφού θα δώσεις που θα δώσεις 1000αρικο (ή έστω κοντά στο 1000αρικο) καλύτερα είναι να πας σε ultrawide;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, just_a_dude είπε

Λοιπόν, έχω αρχίσει να κάνω κάποιες προ-σκέψεις για OLED monitor. Αξίζει να πάει κάποιος σε κλασσικό 27αρι 1440p 16:9 ή αφού θα δώσεις που θα δώσεις 1000αρικο (ή έστω κοντά στο 1000αρικο) καλύτερα είναι να πας σε ultrawide;

Αυτα ειναι γουστα και τι σε βολευει στο χωρο σου καθως και τις δυνατοτητες της καρτας σου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Αυτα ειναι γουστα και τι σε βολευει στο χωρο σου καθως και τις δυνατοτητες της καρτας σου. 

χώρος άπλετος. Βασικά δεν θα είναι γι' αυτή την κάρτα. Το σχέδιο είναι να περιμένω τις καινούργιες cpu και κάρτες (θα περιμένω και τις 5000 super) και να πάω για monitor + πυργο με budget περί τα 3Κ. Άρα μάλλον αφού θα το κάνεις που θα το κάνεις καλύτερα ultrawide να είναι μεγάλη η αναβάθμιση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Λοιπόν, έχω αρχίσει να κάνω κάποιες προ-σκέψεις για OLED monitor. Αξίζει να πάει κάποιος σε κλασσικό 27αρι 1440p 16:9 ή αφού θα δώσεις που θα δώσεις 1000αρικο (ή έστω κοντά στο 1000αρικο) καλύτερα είναι να πας σε ultrawide;

Πάνω απο 2Κ η ανάλυση βαραίνει πολύ

2Κ σε 32αρα δεν λέει άρα πας για 27αρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

χώρος άπλετος. Βασικά δεν θα είναι γι' αυτή την κάρτα. Το σχέδιο είναι να περιμένω τις καινούργιες cpu και κάρτες (θα περιμένω και τις 5000 super) και να πάω για monitor + πυργο με budget περί τα 3Κ. Άρα μάλλον αφού θα το κάνεις που θα το κάνεις καλύτερα ultrawide να είναι μεγάλη η αναβάθμιση.

Αν τη βρισκεις με ultrawide go for it.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Λοιπόν, έχω αρχίσει να κάνω κάποιες προ-σκέψεις για OLED monitor. Αξίζει να πάει κάποιος σε κλασσικό 27αρι 1440p 16:9 ή αφού θα δώσεις που θα δώσεις 1000αρικο (ή έστω κοντά στο 1000αρικο) καλύτερα είναι να πας σε ultrawide;

ποιά θα σε ενδιέφερε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, firepc είπε

ποιά θα σε ενδιέφερε?

Η αλήθεια είναι ότι δοκίμασα σε curved του ξαδερφου και δεν τρελάθηκα. Βέβαια εκείνη δεν ήταν ultrawide, οπότε λογικά σε ultrawide το curve θα είναι πιο καλό φαντάζομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Η αλήθεια είναι ότι δοκίμασα σε curved του ξαδερφου και δεν τρελάθηκα. Βέβαια εκείνη δεν ήταν ultrawide, οπότε λογικά σε ultrawide το curve θα είναι πιο καλό φαντάζομαι.

ε ναι, η 16:9 ποτέ curved

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Η αλήθεια είναι ότι δοκίμασα σε curved του ξαδερφου και δεν τρελάθηκα. Βέβαια εκείνη δεν ήταν ultrawide, οπότε λογικά σε ultrawide το curve θα είναι πιο καλό φαντάζομαι.

το aw3423dwf εχει τοσο οσο καμπυλη 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, 

χρειαζομαι ένα μόνιτορ για το MacBook μου. Έχει κανείς το Samsung M7 (32”) να μου πει εντυπώσεις; Φαντάζομαι πως θα πρέπει να το δουλέψω με scaling (έχω προσφατο Mac), μήπως είναι προτιμότερο ένα 27” 4K για πιο crisp text? 
 

Ευχαριστώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...