Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

53 λεπτά πριν, maarinos είπε

https://www.windowscentral.com/xbox-one-120hz

Το καλώδιο πρέπει να έιναι HDMI 2.0 και να έχεις Xbox One X η Xbox One S.

Έχω το X το θέμα είναι ότι το monitor τρέχει έως 165hz μόνο με dp 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 2/11/2018 στις 3:55 ΜΜ, Natm είπε

I5 8600K, MSI 1080 Gaming X, 16 GB 3200 Ram. Παρούσα οθόνη, turbox των 90 ευρώ /22'', μέχρι να καταλήξω στην αγορά νέας (οπότε ότι και να πάρω, το σοκ το έχω σίγουρο)... Η σκανδάλη θα τραβηχθεί black friday (κατ/μα εντός η εκτός Ελλάδος δεν έχει σημασία).

Και πάμε στο ζουμί... πραγματικά δεν έχω ιδέα σε τι panel να πάω. Από παιχνίδια τώρα, πχ αυτή την περίοδο λιώνω το COD Black ops 4 σε online multiplayer. Γενικά δίνω την πρώτη θέση σε τέτοιου είδους παιχνίδια. Θέλω να παίξω φυσικά και π.χ. το Odyssey αλλά περιμένω να πάρω την οθόνη για να έχω μια καλή viewing εμπειρία. Δεν με καίει το viewing angle, πάντα dead centre κάθομαι.

Το budget κινείται στα 700-750. Κλασικά, έχω σημαδέψει τις ακόλουθες (gsync-144 hz):

https://www.skroutz.gr/comparelists/43?compare=14535276,7770825,7969888,8666511,10553981,14010739

Upgrade path, έχω σημαδέψει την επόμενη γενιά gpu (καθώς την παρούσα κάρτα την πήρα προ 3 μηνών και δεν με ελκύει η rtx σειρά προς το παρόν). Οπότε, ιδανικά θα ήθελα μια οθόνη η οποία θα με καλύψει και στη γενιά 3ΧΧΧ GPU.

Μήπως θα άξιζε να μπω φυλακή και να κυνηγήσω 34αρι alienware?

Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον προσφέρει τη συμβουλή του. 

Τελικά που κατέληξες; Είμαι σε παρομοια φάση με εξαίρεση ότι θέλω τουλάχιστον 27 διότι ην χρειάζομαι και για δουλειά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν κατέληξα πουθενά, δεν είδα και απαντήσεις εδώ (λογικό μιας και το θέμα έχει τεθεί ήδη πολλές φορές)

Περιμένω black friday λοιπόν και ότι μου φωτίσει εκείνη την ώρα. 27αρα θα είναι...32άρα θα είναι... IPS θα είναι...va θα είναι... άγνωστο...! gsync & 144hz θα είναι πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Dell Alienware AW2518HF αξίζει τα λεφτά της για παιχνίδια ή να πάω σε κάτι άλλο στις 24-25 ίντσες?

Κάρτα γραφικών έχω μια rx 580 και διαθέτω μέχρι 350€

Επεξ/σία από nikos16717
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/6/2015 στις 1:18 ΜΜ, SPANK είπε

Παρακαλώ ότι βοήθεια χρειάζεστε για αγορά καινούργιας οθόνης για τον υπολογιστή σας ανατρέξτε και ρωτήστε στην συγκεκριμένη ενότητα

Για να διευκολυνθούν οι ενδιαφερόμενοι που ψάχνουν για αγορά οθόνης και να πάρουν καλύτερες προτάσεις καλό θα είναι μέσα στο ερώτημα τους να  διευκρινίζουν 3 βασικά ερωτήματα.

  1. Ποίο είναι το budget  (χρήματα) που μπορούμε να διαθέσουμε
  2. Για τι χρήση προορίζεται ;
  3. Πόσες ίντσες ψάχνουμε ή μέχρι πόσες ίντσες ;
  4. Από τι αποτελείται το υπόλοιπο σύστημα με κυρίως μέρος του την κάρτα γραφικών

Ευχαριστώ

καλησπερα! θελω να παρω δευτερη οθονη για τον υπολογιστη μου αλλα δεν εχω ιδεα απο οθονες. εχω  βρει καποιες απλα δεν εξρω αν ειναι καλες ή οχι.. heeelp?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/11/2018 στις 1:18 ΜΜ, Twoface είπε

Έχω το X το θέμα είναι ότι το monitor τρέχει έως 165hz μόνο με dp 

πρόσεχε γιατί η οθόνη σου αν και έχει displayport 1.2a που καλύπτει πλήρως το θέμα 1440p/165 , έχει hdmi 1.4 και όχι 2.0

 

οπότε ακόμα και αν σε άφηνε με το hdmi να πας σε αυτή τη συχνότητα, θα έκοβε πληροφορία από το χρώμα οπότε θα έχανες σε χρωματική απόδοση, αφού με το hdmi 1.4  μπορείς να φτάσεις με τα χρώματά σου κανονικά μέχρι τα 75 hz

 

και ακόμα και με το displayport επειδή αναφέρει το 165 μέσω overclock κάπου που είδα δες αν υπάρχει κάποια επίπτωση και αν το ιδανικό είναι στα 120 πχ 

 

αλλά με το hdmi που έχεις δεν υποστηρίζονται πλήρως τα 165, άρα για αυτό ίσως δεν σε αφήνει η οθόνη να πας τόσο 

 

δες τα σχετικά πινακάκια με τις αναλύσεις και τις συχνότητες  για το dp και το hdmi 

 

https://en.wikipedia.org/wiki/DisplayPort

 

https://en.wikipedia.org/wiki/HDMI

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν... χαίρεται σε όλους, έχω πάρει την rtx 2080 μετά από μήνες οικονομιών για να μην φτάσω να πάρω την 1080ti Στα 700 ευρω Μεταχειρισμένη, είδα την προσφορά για το y27g της Lenovo (1080p, 144hz gsync, VA) Στα 300 ευρω μιας και είναι οριακά στο προσωρινό budget, προέρχομαι από το 23mp68vq της lg (1080p, IPS, 75hz).

Είπα να μπω στον κόσμο του gsync από μια φθηνή επιλογή και να δω πόσο καλά θα είναι τα πράγματα ώστε να τιμήσω αργότερα (καλοκαίρι του 2019) την alienware aw3418dw (3440x1440, IPS, 120Hz Gsync) καθώς τώρα δεν έχω τα 1000 και ευρω για αγορά. Στο Black Friday δεν νομίζω να πέσουν τόσο οι τιμές ώστε να πάρω κάποιο παρόμοιο monitor ultrawide gsync κτλ.

Απλά από την μια σκέφτομαι ότι αγοράζω αυτή και όλα καλά, δεν ξέρω βέβαια πως θα μου φανεί καθώς δεν έχω πάει ποτέ σε τόσα fps ούτε σε va panel, Ναι με χαλάει που είναι 27 και 1080p αλλά Στα 300 ευρω είναι μονόδρομος από Όσο βλέπω. Και από την άλλη σκέφτομαι ότι θα το μετανιώνω...

Είμαι σε διαδικασία που δεν ξέρω τι να κάνω και τι να σκεφτώ... τα φώτα σας παρακαλώ?

Επεξ/σία από Dev1l
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασε το θεμα με τη προσφορα 

https://www.insomnia.gr/forums/topic/690552-lenovo-y27g-curved-g-sync-monitor-299-kωτσόβολος/

Και εαν παρολα τα μειονεκτηματα της ψηνεσαι ακομα,παρε την.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 14/11/2018 at 16:56, Natm said:

δεν κατέληξα πουθενά, δεν είδα και απαντήσεις εδώ (λογικό μιας και το θέμα έχει τεθεί ήδη πολλές φορές)

Περιμένω black friday λοιπόν και ότι μου φωτίσει εκείνη την ώρα. 27αρα θα είναι...32άρα θα είναι... IPS θα είναι...va θα είναι... άγνωστο...! gsync & 144hz θα είναι πάντως

Θα ειμαστε πολλοι που θα περιμενουμε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι' αυτή την οθόνη LG 24MK600M-B, που από ό,τι μου είπαν και από LG είναι η αντικατάσταση αυτού LG 23MP68VQ-P που δεν βγαίνει πλέον και είχε πάρα πολύ καλά reviews ξέρετε κάτι; Είναι όσο καλό ήταν και το προηγούμενο μοντέλο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε ολους,

Ψαχνω για οθονη για καινουργιο συστημα, με 1070ti, gaming και δουλειες γραφειου, θελω οθονη ultrawide 2K curved κατα προτιμηση νομιζω αναγκαστικα παω σε 34αρα. budget εως 700 ευρώ

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

Ψάχνω μία οθόνη να αντικαταστήσω την lg-w2442pa. δεν είχα κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα με την συγκεκριμένη οθόνη.

Επειδή έχω μείνει χωρίς οθόνη από χτες κοιτούσα αυτές που έχει το plaisio σε black friday αλλά μπερδεύτηκα ακόμα περισσότερο.

έχω δει αυτές τις βάζω ανά ίντσες. Παιχνίδια δεν παίζω πλέον μόνο καμιά επεξεργασία φωτογραφίας και video όταν έχω χρόνο, σερφαρισμα και λίγες ταινίες αν έχω χρόνο.

τις βάζω ανά ίντσες και το μέγιστο είναι τα 159 ευρώ που έχει η ακριβότερη.

LG Monitor 29" 29UM59

Samsung Monitor 27" LC27F396 Curved

Samsung Monitor 24" LC24F396 Curved

μία βοήθεια να διαλέξω ή αν έχετε άλλη πρόταση.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! 

Μηπως θα μπορούσα να εχω κάποια άποψη για αυτη την οθόνη; 

https://www.skroutz.gr/s/15946483/AOC-Q3279VWFD8.html

Μέχρι 250 υπάρχει κάποια άλλη πρόταση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, VagVene είπε

Καλημέρα σε ολους,

Ψαχνω για οθονη για καινουργιο συστημα, με 1070ti, gaming και δουλειες γραφειου, θελω οθονη ultrawide 2K curved κατα προτιμηση νομιζω αναγκαστικα παω σε 34αρα. budget εως 700 ευρώ

ευχαριστώ

Συνάδελφε όταν αποφασίσεις τελικά σε ποια θα πας , ενημέρωσε με κι εμένα που την θέλω για τον ίδιο περίπου λογο στα ίδια χρηματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, VagVene είπε

Καλημέρα σε ολους,

Ψαχνω για οθονη για καινουργιο συστημα, με 1070ti, gaming και δουλειες γραφειου, θελω οθονη ultrawide 2K curved κατα προτιμηση νομιζω αναγκαστικα παω σε 34αρα. budget εως 700 ευρώ

ευχαριστώ

Πας για την Dell Alienware AW3418HW => 2560x1080 (81 ppi, σου το λέω είναι λίγα, σκέψου οτι είναι σαν να έχεις μια 27" 1080p οθόνη σε αναλογία), καλό θα ήταν να μαζέψεις κάποια επιπλέον χρήματα και να πας σε 34άρα ultrawide με ανάλυση 3440x1440p (109ppi) που είναι ανάλογη με 27" στα 1440p (π.χ. Asus PG348Q), παρ' όλα αυτά καλό θα ήταν να δείς απο κοντά αυτού του τύπου τις οθόνες από κοντά για να πάρεις την κατάλληλη απόφαση. Αν επιλέξεις να παραμείνεις σε αυτήν την οθόνη (2560x1080) ορίστε μερικές πληροφορίες:

Ανάλυση 2560x1080p στα 165Hz, G-Sync, 34", IPS, στα 699 ευρώ από το dell exclusive store (Αθήνα) με δωρεάν μεταφορικά και εγγύηση 3 ετών, δεδομένου οτι στο skroutz και στο bestprice είναι πιθανόν παραεισαγωγής και με υψηλότερη τιμή (709 + μεταφορικά επιπλέον) αξίζει να πας να την δεις από κοντά και να την πάρεις από την αντιπροσωπία - κατάστημα dell.

Και εγώ είμαι στην ίδια κατηγορία με εσένα (με καλύτερη όμως κάρτα γραφικών RTX 2080) αλλά προσπαθώ να δω τι αξίζει να πάρω, καθώς μένω όμως επαρχεία δεν υπάρχει τρόπος να την δω από κοντά οπότε αμφιταλαντεύομαι για το τι θα διαλέξω ανάμεσα σε αυτή που σου πρότεινα (aw3418hw) με την Asus PG279Q - 27", 1440p, 165Hz (OC), 109ppi, IPS, στα 850 Ευρώ βέβαια .... Δεν ξέρω τι θα κάνω ακόμα, περιμένω να το πάρω απόφαση!

Επεξ/σία από Dev1l
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...