Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα

Τι monitor μου προτείνεται για το παρακάτω:

budget   200-300€

χρήση  βασικά gaming, κ λιγο ταινίες

ίντσες  23-25

το υπόλοιπο σύστημα : i7-8700 Box, Gigabyte GeForce GTX1060 6GB

ευχαριστώ

 

Επεξ/σία από makoukoula
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λεω να προχωρησω στην αγορα αυτης, ειδα καποια καλα reviews και φαινεται αρκετα καλη στα λεφτα της.

XUB2792QSU-B1

Καμια αποψη?

 

EDIT.  την παρηγγειλα, αναμενω να την παρω στα χερια μου για αποψεις.

Επεξ/σία από jimakos234
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/10/2018 στις 9:46 ΜΜ, nikolakis83 είπε

Θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με ένα 27-άρι μόνιτορ που θέλω να αγοράσω. Η χρήση θα είναι για δουλειά γραφείου (αρκετές ώρες)
 καθώς και λίγο gaming. 

Έχω καταλήξει στις εξής τρεις αλλά δέχομαι και οποιαδήποτε άλλη πρόταση έχετε:
1: Dell S2719H (λινκ)
2: HP EliteDisplay E273 (λινκ)
3: LG 27UD58 (λινκ)

Τι θα προτείνατε?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.
 

Νίκος

η lg ειναι κορυφη

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γειά σας παιδιά 

Έχετε να προτείνετε κάποια 4k οθόνη για επεξεργασία φωτογραφίας βίντεο(ερασιτεχνική);

ενδιαφέρομαι από 27 μέχρι 32 και μαχ 400E

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας είμαι ανάμεσα στις παρακάτω οθόνες. 

https://www.skroutz.gr/s/12181180/Iiyama-G-Master-G2530HSU-B1.html

https://www.skroutz.gr/s/14052414/AOC-G2590VXQ.html

https://www.skroutz.gr/s/7566377/AOC-G2460VQ6.html

Ποια θεωρείτε καλύτερη γιατί δεν μπορώ να καταλήξω όσο και να το έχω ψάξει.  Επίσης υπάρχει καμία άλλη που θεωρειτε σε αυτά τα χρήματα(γυρω στα 150) ότι είναι καλύτερη; Με ενδιαφέρει να έχει 75hz καθως ειναι κυρίως για gaming. Έχω την  Asus strix 1060 6gb ryzen 1500x 8gb ddr4 στα 3000mhz.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εναλλακτική για αυτό το monitor LG 23" 23MP68VQ-P, που έχει πολύ καλές κριτικές όπου και αν έχω διαβάσει, υπάρχει; Στο Πλαίσιο έχει μόνο εκθεσιακό κομμάτι και ένα μαγαζί που ρώτησα από skroutz μου είπαν ότι είναι δικής τους εισαγωγής, οπότε φοβάμαι για το zero pixel warranty που δίνει LG Hellas....
Για αυτό LG 24MP59G-P, αρκετές κριτικές δεν είναι τόσο καλές και αναφέρουν ότι έχει έντονο πλέγμα pixel και ότι φαίνονται έντονα σε κάποια χρώματα (μπλε, πορτοκαλί).
Βασικά χαρακτηριστικά που με ενδιαφέρουν είναι IPS panel και 75Hz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρομοιο πανελ εχουν και οι δυο που εβαλες.Και η 23mp68 εχει το θεμα με το πλεγμα.

Οπως και να χει δεν ειναι κατι ενοχλητικο.Στην αρχη το παρατηρησα αλλα πλεον δε το βλεπω πουθενα και δεν ενοχλει.Στα λεφτα του δε νομιζω πως υπαρχει κατι πιο αξιολογο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dantε είπε

Παρομοιο πανελ εχουν και οι δυο που εβαλες.Και η 23mp68 εχει το θεμα με το πλεγμα.

Οπως και να χει δεν ειναι κατι ενοχλητικο.Στην αρχη το παρατηρησα αλλα πλεον δε το βλεπω πουθενα και δεν ενοχλει.Στα λεφτα του δε νομιζω πως υπαρχει κατι πιο αξιολογο.

Το LG 24MP59G-P έχεις;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

Είμαι στην αναζήτηση νέου monitor για αντικατάσταση ενός Dell S2340L, καθαρά λόγο μεγέθους (το split δεν βολεύει καθόλου).
Σκέφτομαι για 24" (16:9 ή 16:10) ή για 27" 16:9 (QHD κατά προτίμηση). Δεν με ενδιαφέρουν input lag, freesyng και τα σχετικά. Αν και θα γίνεται gaming προτιμώ ένα monitor με πιο πιστά χρώματα από ένα πιο γρήγορο. Οπότε λογικά κάποιο με IPS Panel.

Ψάχνοντας έπεσα πάνω στην ViewSonic VA2719-2K-SMHD, 27", QHD, 10bit Panel και μπορώ να πω ότι δείχνει αρκετά ενδιαφέρον. Ποια είναι η άποψη σας;

Επίσης βλέπω ότι οι BenQ πχ έχουν διάφορα χαρακτηριστικά όπως, αυτόματη φωτεινότητα, EyeCare τεχνολογία, Low Blue Light Technology, Flicker-free κλπ. Επειδή γίνεται πολύωρη χρήση, τέτοια χαρακτηριστικά δεν περνάνε απαρατήρητα. Κάνουν όμως δουλειά ή είναι απλά marketing tricks;

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα την τσιμπησα την Iiyama ProLite XUB2792QSU. Πολυ στιβαρη κατασκευη, ωραια χρωματα και design, πολυ εργονομικη (μπορει να στηθει και καθετα και οριζοντια) το υψος και η γωνια θεασης αυξομειωνονται πολυ ευκολα, και περιστρεφεται ανετα. Μπορει να στηθει και σε vesa mount. Αρκετα ξεκουραστη σε σχεση με τη προηγουμενη που ειχα (Ultrawide LG Ultrawide 29UM59).

Αν και πρωτη φορα σε QHD, Μπορω να πω οτι δεν εχω παραπαονο. Μονο το freesync παιζει στα 70hz που μου φαινεται περιεργο, αλλα οκ. DP/HDMI και USB3 καλωδια μεσα στα παρελκομενα. Παιχνιδια δεν παιζω συγχρονα για να τεσταρω σωστα το freesync , αλλα αν θελετε να τρεξω καποιο τεστ πολυ ευχαριστως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, jimakos234 είπε

Τελικα την τσιμπησα την Iiyama ProLite XUB2792QSU. Πολυ στιβαρη κατασκευη, ωραια χρωματα και design, πολυ εργονομικη (μπορει να στηθει και καθετα και οριζοντια) το υψος και η γωνια θεασης αυξομειωνονται πολυ ευκολα, και περιστρεφεται ανετα. Μπορει να στηθει και σε vesa mount. Αρκετα ξεκουραστη σε σχεση με τη προηγουμενη που ειχα (Ultrawide LG Ultrawide 29UM59).

Αν και πρωτη φορα σε QHD, Μπορω να πω οτι δεν εχω παραπαονο. Μονο το freesync παιζει στα 70hz που μου φαινεται περιεργο, αλλα οκ. DP/HDMI και USB3 καλωδια μεσα στα παρελκομενα. Παιχνιδια δεν παιζω συγχρονα για να τεσταρω σωστα το freesync , αλλα αν θελετε να τρεξω καποιο τεστ πολυ ευχαριστως.

Βάλε αν θέλεις κάποια στιγμή να παίξεις κάνα σύγχρονο παίγνιο, CRU να αλλάξεις το freesync range από 48-70 που λογικά είναι τώρα σε λ.χ. 30-74 ή όσο πάει εν πάση περιπτώσει και είσαι οκ.

Υγ)Καλορίζικη:P

Επεξ/σία από chrisde
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, ulb είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Είμαι στην αναζήτηση νέου monitor για αντικατάσταση ενός Dell S2340L, καθαρά λόγο μεγέθους (το split δεν βολεύει καθόλου).
Σκέφτομαι για 24" (16:9 ή 16:10) ή για 27" 16:9 (QHD κατά προτίμηση). Δεν με ενδιαφέρουν input lag, freesyng και τα σχετικά. Αν και θα γίνεται gaming προτιμώ ένα monitor με πιο πιστά χρώματα από ένα πιο γρήγορο. Οπότε λογικά κάποιο με IPS Panel.

Ψάχνοντας έπεσα πάνω στην ViewSonic VA2719-2K-SMHD, 27", QHD, 10bit Panel και μπορώ να πω ότι δείχνει αρκετά ενδιαφέρον. Ποια είναι η άποψη σας;

Επίσης βλέπω ότι οι BenQ πχ έχουν διάφορα χαρακτηριστικά όπως, αυτόματη φωτεινότητα, EyeCare τεχνολογία, Low Blue Light Technology, Flicker-free κλπ. Επειδή γίνεται πολύωρη χρήση, τέτοια χαρακτηριστικά δεν περνάνε απαρατήρητα. Κάνουν όμως δουλειά ή είναι απλά marketing tricks;

Ευχαριστώ!

Επειδή το μόνιτορ που έχεις (DELL S2340) το είχα , απλά θα σου πώ πως μην περιμένεις να δείς σε καμία άλλη οθόνη τα χρώματα της. Ο λόγος; επειδή ειναι glossy.

Απλά σε ενημερώνω για να μην απογοητευτείς με αυτό που θα δείς στην επόμενη σου αγορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

Επειδή το μόνιτορ που έχεις (DELL S2340) το είχα , απλά θα σου πώ πως μην περιμένεις να δείς σε καμία άλλη οθόνη τα χρώματα της. Ο λόγος; επειδή ειναι glossy.

Απλά σε ενημερώνω για να μην απογοητευτείς με αυτό που θα δείς στην επόμενη σου αγορά

Ενδιαφέρον. Νόμιζα πως δεν επηρεάζει κάπου αλλού πέρα από τις αντανακλάσεις.
Η αλήθεια είναι ότι μου αρέσει τώρα πλέον το glossy αλλά δεν κάνει σε χώρους με πολύ φως, παράθυρο πίσω κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...