Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 λεπτά πριν, BlueBlood7 είπε

Μα δεν έχεις 29αρα. Ουσιαστικά μια ultra wide κλασική 24αρα έχεις.

http://www.displaywars.com/23-inch-16x9-vs-29-inch-21x9

Δεν καταλαβα ακριβως, αλλα το θεμα αυτο ειναι , οτι δεν με εχει τρελανει και θελω να την αλλαξω (θα την πουλησω σε ενα γνωστο μου την αλλη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Καλησπέρα στην παρέα του insomnia.. ξεκινάω μαθήματα μουσικής παραγωγής και στήνω Pc..έχω ήδη αγοράσει τον πύργο ( αν λέγεται έτσι :P ) Και τώρα ψάχνω για οθόνη..πρέπει να δηλώσω ότι είμαι άσχετος από υπολογιστές..είδα σε εναν φίλο μου μια 27αρα οθόνη και μου άρεσε παρα πολυ΄...με άλλο άτομο που μίλησα μου είπε οτι ανάλυση 1920χ1080 σε 27 ιντσες οθόνη είναι λίγο...εσείς τι πιστεύεται?? Αυτή είναι η οθόνη που σκέφτομαι να πάρω..https://www.skroutz.gr/s/10441059/Dell-SE2717H.html , δεν την θελω για gaming...δεν ασχολούμαι καθόλου με αυτά..θα την χρησιμοποιώ κυρίως σε προγράμματα DAW ( CUBASE, ABLETON κτλπ) και για να βλέπω σειρές...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα θέλω 24 οθόνη για γραφείο για απλή χρήση . είμαι ανάμεσα σε αυτές τις δύο

http://www.cosmodata.gr/product/301615/

http://www.cosmodata.gr/product/293591/

ποια απο τις δύο προτείνεται? (δεν έχω δουλέψει ξανα σε curved βολεύει ?)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Θα ήθελα να μου προτείνετε 23'' - 24'' (όχι μεγαλύτερο-δεν χωράει) για απλή χρήση ίντερνετ-youtube-facebook-ταινίες.Η οθόνη θα συνδεθεί σε amd 2400g. Παιχνίδια δεν μας ενδιαφέρουν. Γενικά θα ήθελα κάτι ποιοτικό, με όσο καλύτερη απόδοση χρωμάτων. Επειδή την έχω πατήσει μια φορά με οθόνη, θέλω αυτήν την φορά να πάρω κάτι ποιοτικό. Στο κάτω κάτω αυτήν θα κοιτάω συνέχεια και όχι cpu-ram-mobo κτλ. Budget μέχρι 250 ευρώ. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, 9eatrinoc είπε
  • Καλησπέρα στην παρέα του insomnia.. ξεκινάω μαθήματα μουσικής παραγωγής και στήνω Pc..έχω ήδη αγοράσει τον πύργο ( αν λέγεται έτσι :P ) Και τώρα ψάχνω για οθόνη..πρέπει να δηλώσω ότι είμαι άσχετος από υπολογιστές..είδα σε εναν φίλο μου μια 27αρα οθόνη και μου άρεσε παρα πολυ΄...με άλλο άτομο που μίλησα μου είπε οτι ανάλυση 1920χ1080 σε 27 ιντσες οθόνη είναι λίγο...εσείς τι πιστεύεται?? Αυτή είναι η οθόνη που σκέφτομαι να πάρω..https://www.skroutz.gr/s/10441059/Dell-SE2717H.html , δεν την θελω για gaming...δεν ασχολούμαι καθόλου με αυτά..θα την χρησιμοποιώ κυρίως σε προγράμματα DAW ( CUBASE, ABLETON κτλπ) και για να βλέπω σειρές...

Η οθόνη για τα λεφτά της είναι σούπερ και την προτείνω. Όσον αφορά την ανάλυση όμως οι απόψεις διίστανται... Εγώ προσωπικά δεν είχα θέμα. Αν η οθόνη του φίλου σου είναι η dell που πόσταρες ή μια παρόμοια 1080p και δεν είχες θέμα, χτύπα την άφοβα.

Επεξ/σία από chrisde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σε δίλημμα και σε ψάξιμο για πολύ καιρό και θέλω την βοήθεια σας. 😃

Θέλω ένα monitor για console gaming και ταινίες. Τίποτα άλλο. Γλυκοκοιτάζω το κλασικό Dell SE2717H αλλά διαβάζω ότι το 1080p είναι για μέχρι 24" πλέον αλλά εξαρτάται και από την απόσταση θέασης.

Θεωρώ δεδομένο ότι αν ήθελα να γράφω word στην 27" από κοντινή απόσταση θα διέκρινα το πιξελιασμα, ωστόσο δεν την προορίζω για τέτοια χρήση. Τώρα, όσον αφορά την απόσταση ας πούμε ότι θα κάθομαι γύρω στο μισό μέτρο με 75 cm. 

Πιστεύετε ότι είναι κομπλέ η ανάλυση για το μέγεθος της οθόνης και για την χρήση που την θέλω και ειδικά για το gaming ή να περιοριστώ στις 24"; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, KinigosPsixon είπε

καλημέρα θέλω 24 οθόνη για γραφείο για απλή χρήση . είμαι ανάμεσα σε αυτές τις δύο

http://www.cosmodata.gr/product/301615/

http://www.cosmodata.gr/product/293591/

ποια απο τις δύο προτείνεται? (δεν έχω δουλέψει ξανα σε curved βολεύει ?)

Δεν έχουν συγκλονιστικές διαφορές, πραγματικά πάρε όποια σου αρέσει καλύτερα. Το curved πάντως σε αυτές τις ίντσες δεν λέει τίποτα...

4 λεπτά πριν, lebron15 είπε

Είμαι σε δίλημμα και σε ψάξιμο για πολύ καιρό και θέλω την βοήθεια σας. 😃

Θέλω ένα monitor για console gaming και ταινίες. Τίποτα άλλο. Γλυκοκοιτάζω το κλασικό Dell SE2717H αλλά διαβάζω ότι το 1080p είναι για μέχρι 24" πλέον αλλά εξαρτάται και από την απόσταση θέασης.

Θεωρώ δεδομένο ότι αν ήθελα να γράφω word στην 27" από κοντινή απόσταση θα διέκρινα το πιξελιασμα, ωστόσο δεν την προορίζω για τέτοια χρήση. Τώρα, όσον αφορά την απόσταση ας πούμε ότι θα κάθομαι γύρω στο μισό μέτρο με 75 cm. 

Πιστεύετε ότι είναι κομπλέ η ανάλυση για το μέγεθος της οθόνης και για την χρήση που την θέλω και ειδικά για το gaming ή να περιοριστώ στις 24"; 

Απάντησα παραπάνω για αυτό το θέμα, είναι εντελώς υποκειμενικό, καλύτερα να πας σε κάποιο μαγαζί ή φίλο να δεις μόνος σου μια 27άρα 1080p πως σου κάθεται... Σε gaming και σε ταινίες πάντως σίγουρα δεν θα έχεις πρόβλημα. Αν θα έχεις θα είναι σε browsing και λοιπές εργασίες windows.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, chrisde είπε

Η οθόνη για τα λεφτά της είναι σούπερ και την προτείνω. Όσον αφορά την ανάλυση όμως οι απόψεις διίστανται... Εγώ προσωπικά δεν είχα θέμα. Αν η οθόνη του φίλου σου είναι η dell που πόσταρες ή μια παρόμοια 1080p και δεν είχες θέμα, χτύπα την άφοβα.

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο που διαθέσατε να μου απαντήσετε..και για την αποψή σας :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα

Εχοντας μια DELL 2K  της υπογραφης μου θελω και μια δευτερη οθονη η μια καινουργια και να κανω αυτην της υπογραφης μου σαν δευτερη

θα ηθελα 4κ αλλα δεν ξερω αν επαρκει το ποσο που διαθετω

Χρηση επεξεργσια Video  και πολύ λιγο flight sim

max  400 €

εχω βρει αυτες

https://www.skroutz.gr/comparelists/43?compare=8706998,12468268,12714506,12204524&from=favorites

 

πια είναι η αποψη σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά παρήγγειλα την ViewSonic VA2719-SH από το websupplies. Την προτίμησα από τη Dell λόγω σύνδεσης με ακουστικά ή ηχεία. Γενικά, το monitor για όλα αυτά που προσφέρει είναι steal στα 150e. Από βδομάδα που θα την έχω θα γράψω και εντυπώσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με ένα 27-άρι μόνιτορ που θέλω να αγοράσω. Η χρήση θα είναι για δουλειά γραφείου (αρκετές ώρες)
 καθώς και λίγο gaming. 

Έχω καταλήξει στις εξής τρεις αλλά δέχομαι και οποιαδήποτε άλλη πρόταση έχετε:
1: Dell S2719H (λινκ)
2: HP EliteDisplay E273 (λινκ)
3: LG 27UD58 (λινκ)

Τι θα προτείνατε?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.
 

Νίκος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/10/2018 στις 8:13 ΜΜ, jimakos234 είπε

Καλησπερα. Εχω μια LG 29UM59-P ultrawide 2560x1080p με Freesync και θελω να μεταβω σε QHD (οχι 4κ αλλα 2κ  σε περιπτωση που δεν το ειπα σωστα).

περναω αρκετες ωρες μπροστα στο pc, οποτε θα ηθελα panel IPS ή VA, και αν γινεται να εχει και freesync

  1. Η καρτα που εχω ειναι μια RX 580 8gb (το συστημα της υπογραφης μου).
  2. Δεν παιζω τοσο παιχνιδια, πιο πολυ ασχολουμαι με προγραμματισμο , και οταν παιζω ή παιζω με παρεα παιχνιδια τυπου cs:go , cod 4,
    borderlands 2 , left 4 dead(οποτε ειναι παλια και σε γραφικα ultra δεν εχω θεμα) ή τα πιο νεα παιζω single  και δεν εχω θεμα να τα παιξω και σε high.
  3. Αυτη την στιγμη ειμαι σε 29 ιντσες, δεν θα ηθελα να πεσω κατω απο 27.
  4. Budget ειναι 300-400 βαρια (αν αξιζει)

Καποια προταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να με βοηθήσετε στην επιλογή μιας ξεκούραστης οθόνης ΟΧΙ Curved

1. Χρήματα μέχρι 150

2. Η χρήση θα είναι κατά βάση για προγραμματισμό και λίγο gaming ( PUBG,csgo κλπ ) 

3. Μέχρι 25"

4. Αυτή τη στιγμή το σύστημα περιέχει phenom 955 και gtx 950 , όμως , σύντομα θα γίνει αναβάθμιση σε ryzen 2600 και gtx 1050ti 4gb/gtx1060 3gb.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...