Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ποστάρω και δω γιατί αυτό το τόπικ μάλλον είναι αόρατο

είμαι σε μεγάλο δίλημμα, Τρίτη γυρνάω από διακοπές και έχω παραγγείλει να με περιμένουν και η XG2530 και η XG2402

από 2-3 reviews που είδα η πρώτη έχει ~8ms inputlag και η δεύτερη λεχει ~3ms inputlag , θα μου πείτε έχει μεγάλη διαφορά; Είναι σημαντικότερη η διαφορά απ τα 144hz εναντίων των 240hz; Η διαφορά τους πάντως είναι περίπου 20 ευρώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

αν εχεις τα λεφτα δεν βρισκω λογο να μην πας σε αθτη με τα 240hz δεν νοομιζω να εχεις καποιο θεμα με τα ms ειδικα οταν μιλαμε για τοσα πολλα hz αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος. Θεωρω καλυτερα αυτη με τα 240hz η οθονη μενει ολα τα αλλα αλλαζουν ευκολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ερώτημα είναι. Έχει τόση μεγάλη διαφορά το 144hz απ το 240; 

Έχει τόση μεγάλη διαφορά το 3ms input lag απ το 8;(αν είναι σωστά τα reviews) 

Τι αξίζει να θυσιάσω για το άλλο; 

Με την 240hz αν στα γκειμς δεν πιάνω τόσα fps θα έχω tearing και θα πρέπει να την βάζω 144?

Επειδή και τώρα έχω freesync οθόνη όσες φορές το χω δοκιμάσει με απογοήτευσε. Είχε Stuttering και με vsync δεν είχε αλλά είχε τρελό input lag. 

Επεξ/σία από splanis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιγράφω τα κυριότερα σημεία από το προηγούμενο μύνημά μου:

 

  1. Ποίο είναι το budget  (χρήματα) που μπορούμε να διαθέσουμε; ~300€
  2. Για τι χρήση προορίζεται; Autodesk (Revit & AutoCAD), Excel, Outlook, Word, PDF, σερφάρισμα
  3. Πόσες ίντσες ψάχνουμε ή μέχρι πόσες ίντσες; Τουλάχιστον 24" (πιθανότατα 27")
  4. Από τι αποτελείται το υπόλοιπο σύστημα με κυρίως μέρος του την κάρτα γραφικών; 

DELL Latitude E5570, AMD Radeon R7 M360 + DELL Latitude E7470 HD Graphics 520 + Microsoft Surface Pro

Θα ήθελα ξεκούραστη και αποδοτική εργασία και μια σχετική αντοχή στο μέλλον. Απαραίτητη η υποδοχή VESA

Οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν πραγματικά ευπρόσδεκτη και πάρα πολύ χρήσιμη, καθ'ότι οι εξελίξεις με έχουν προσπεράσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, splanis είπε

Το ερώτημα είναι. Έχει τόση μεγάλη διαφορά το 144hz απ το 240; 

Έχει τόση μεγάλη διαφορά το 3ms input lag απ το 8;(αν είναι σωστά τα reviews) 

Τι αξίζει να θυσιάσω για το άλλο; 

Με την 240hz αν στα γκειμς δεν πιάνω τόσα fps θα έχω tearing και θα πρέπει να την βάζω 144?

Επειδή και τώρα έχω freesync οθόνη όσες φορές το χω δοκιμάσει με απογοήτευσε. Είχε Stuttering και με vsync δεν είχε αλλά είχε τρελό input lag. 

Κάτι δεν κάνεις καλά με το freesync

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, splanis είπε

Frame cap 74 στο amd app έχει τρελό stutter. Με vsync on δεν έχει άλλα έχει τρελό lag

έχεις ενεργό το FreeSync; δοκίμασες Cap στα 72;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το συστημα της υπογραφης (που προφανως ειναι ανεπαρκες για οτιδηποτε πανω απο fhd 60hz στην καλυτερη). Ψαχνω για οθονη, budget 280 ευρω MAX. Ως προς τις ιντσες θελω να ειναι 24 και πανω. Μου εχει κανει εντυπωση η C24FG70 τοσο επειδη ειναι 144hz (και καποια στιγμη στο μελλον, ισως σε 2 χρονακια, να αξιοποιηθουν) και επειδη εχει υψηλο λογο αντιθεσης που θεωρω οτι ειναι αρκετα σημαντικο. Αξιζει να δωσω τοσα χρηματα για monitor; Γενικα δεν πολυασχολουμαι με gaming, μονο κανα λολ η fortnite θα παιξω. Το βασικοτερο μου κριτηριο παντως ειναι να εχει ποιοτικο και ξεκουραστο πανελ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mιας και πρέπει να γίνει αντικατάσταση ενός εξαιρετικού LG monitor γιατί παρέδωσε τελικά πνεύμα μπήκε το δίλημμα αγοράς TV ώστε να συνδυάζει δύο σε ένα. Το θέμα όμως είναι θα υπάρξει ώφελος ή θα αρκεστούμε σε μια μετριότητα;

Τα χαρακτηριστικά που μας ενδιαφέρουν είναι 23 ίντσες το λιγότερο, θύρα DVI, HDMI, χρήση για σερφάρισμα, ταινίες, gaming (σύνδεση και του PS4), budget το πολύ 160€

Έχω καταλήξει σε αυτήν https://www.skroutz.gr/s/9298040/LG-23MP68VQ-P.html   ωστόσο όπως είπα υπάρχει και η σκέψη της TV εφόσον φυσικά αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, 1988panos2171 είπε

Mιας και πρέπει να γίνει αντικατάσταση ενός εξαιρετικού LG monitor γιατί παρέδωσε τελικά πνεύμα μπήκε το δίλημμα αγοράς TV ώστε να συνδυάζει δύο σε ένα. Το θέμα όμως είναι θα υπάρξει ώφελος ή θα αρκεστούμε σε μια μετριότητα;

Τα χαρακτηριστικά που μας ενδιαφέρουν είναι 23 ίντσες το λιγότερο, θύρα DVI, HDMI, χρήση για σερφάρισμα, ταινίες, gaming (σύνδεση και του PS4), budget το πολύ 160€

Έχω καταλήξει σε αυτήν https://www.skroutz.gr/s/9298040/LG-23MP68VQ-P.html   ωστόσο όπως είπα υπάρχει και η σκέψη της TV εφόσον φυσικά αξίζει.

Πολυ ευχαριστημενος κατοχος παροτι κοιταζω να παρω κατι καλυτερο. Θα κοιταζα και αυτη τη σαμμυ λογω καλυτερης απεικονιση των μαυρων κλπ..

https://www.skroutz.gr/s/9204356/Samsung-C24F396FHU.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλώ ότι βοήθεια χρειάζεστε για αγορά καινούργιας οθόνης για τον υπολογιστή σας ανατρέξτε και ρωτήστε στην συγκεκριμένη ενότητα

Για να διευκολυνθούν οι ενδιαφερόμενοι που ψάχνουν για αγορά οθόνης και να πάρουν καλύτερες προτάσεις καλό θα είναι μέσα στο ερώτημα τους να  διευκρινίζουν 3 βασικά ερωτήματα:

  1. Ποίο είναι το budget  (χρήματα) που μπορούμε να διαθέσουμε(μεχρι 250 ευρω)
  2. Για τι χρήση προορίζεται ;(Gaming->σε στυλ pubg, διαβασμα)
  3. Πόσες ίντσες ψάχνουμε ή μέχρι πόσες ίντσες ;(ειχα δει κατι 27" και με ειχαν εντυπωσιασει οπότε 27" και θα προτιμουσα να ειναι curved)
  4. Από τι αποτελείται το υπόλοιπο σύστημα με κυρίως μέρος του την κάρτα γραφικών(amd radeon r9 200 series, intel core i5-4690 3,5GHz)

Συγγνωμη που εκανα copy paste, αλλα ετσι θεωρησα οτι ισως ειμαι περισσοτερο κατατοπιστικος,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στην ομάδα , ψαχνω μια οθονη για γραφιστα και εχω μπατζετ μεχρι 500-600 ευρω . Τα προγραμματα που θα χρησιμοποιουνται θα ειναι photoshop, ilustrator, indesign . Σε ιντσες πιστευω απο 27 μεχρι 32 ειναι το ιδανικο. Το συστημα που θα κουμπωσει η αθονη θα ειναι με i5 8600k 3.6 GHz, GTX 1060 6gb. Ευχαριστω για τον χρονο σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρουμε ποια απ' τις δύο αξίζει περισσότερο; Ουσιαστικά ποια είναι η διαφορά τους;

https://www.skroutz.gr/s/9317064/Dell-P2417H.html

https://www.skroutz.gr/s/15440670/Dell-P2419H.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...