Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετα απο καπου 5-6 χρονια με την φοβερη Dell 2412 ειχα κατι λεφτα στην ακρη και αποφασισα να κανω δωρο στον εαυτο μου μια οθονη 144hz. Το θεμα ειναι οτι δεν το ειχα δοκιμασει πριν την παρω αλλα διαβαζα παντου διθυραμβους για godlike gaming κλπ. Οκ ειναι πολυ ωραιο το ξεκαθαρο smoothness αλλα οχι και αυτο που διαβαζα. Μηπως κατι δεν καταλαβαινω καλα? 

Πηρα αυτη, η οποια ειναι εκπληκτικη κατα τα αλλα. Αλλα νομιζω πως θα ηταν προτιμοτερο να δωσω αυτα τα χρηματα σε 1440p 60hz.

Επεξ/σία από GIOVINCO
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 22/8/2018 στις 7:31 ΜΜ, Acmilangr2 είπε

Δεν είναι θέμα IPS/TN. είναι γενικά θέμα Panel. 

Έχω 2 IPS οθόνες, η μία έχει πολύ καθαρό άσπρο, η άλλη κιτρινίζει 

Νομίζω όμως σε TN δεν το βλέπεις -τουλάχιστον συχνά. Δηλαδή θέλω να πάρω μία καινούργια κεντρική οθόνη και η άνεση είναι η απόλυτη προτεραιότητα. Λέω να πάω σε VA για να αποφύγω το IPS glow και το κίτρινο των IPS που με κουράζουν και τα δύο και βλέπω έναν reviewer που δεν ξέρω τι λέει αλλά βλέπω πως κιτρινίζουν και οι VA !

στο 5ο λεπτό

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά ξεκίνησα πριν από λίγο διάστημα να στήσω καινούργιο μηχάνημα και ενώ όλα τα βρήκα σχετικά εύκολα έφτασα στην οθόνη και έχασα την μπάλα. Θα ήθελα την γνώμη σας μπας και βρω αυτό που πρέπει να πάρω για τις ανάγκες μου. 

Υπολογιστής

i7 8700k , gigabyte Aorus gaming 7 motherboard, msi gtx 1080 , 16 gb ram , 750w Corsair, SSD 480gb Samsung

Χρήση κυρίως Battlefield 1,Rainbow 6 , και λίγο από όλα 

Budget 300-400 ευρώ 

Διαστάσεις 27 ιντσες 

Προτίμηση 4Κ η 2Κ ανάλυση 

Έχω βρει την  LG 27UD68 στα 400ευρω 

Και την LG 27UD58 στα 290 ευρώ αλλά δεν μπορώ να καταλάβω ποιος ο λόγος της διαφοράς στην τιμή. 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/8/2018 στις 1:54 ΜΜ, xaratsi είπε

Σε preorder αυτο το τερατακι ως 31 Αυγουστου μετα θα ανεβει η τιμη:

https://www.amazon.co.uk/dp/B07FJP11L2?tag=22

Thoughts?

Σκέφτομαι πάρα πολύ σοβαρά την συγκεκριμένη οθόνη  ωστόσο φοβάμαι το preorder γιατί ενώ την διαφιμήζουν για flicker-free το προηγούμενο μοντέλο της σειράς chg70 πάλι το διαφήμηζαν αλλά δεν ήταν και θα ήθελα να δω review. Το ότι θα ανέβει η τιμή μετά τις 31 Αυγούστου το διάβασες κάπου;

Επίσης την οθόνη του λινκ σου μου την βγάζει unavaiable. Αυτό σημάινει ότι έγινε sold-out ήδη από τα preorders? Απ ότι διάβασα στοι pcmonitors.info

Αναφορά σε κείμενο

Further information on the C27 and C32 can be found on the company’s website. Additional variants are also listed (C27JG50 and C32JG50) which have a slightly different OSD and featureset. They lack the ‘Game Style UI’ OSD system and related features such as ‘Low Input Lag’ mode, monitor-side refresh rate selection (‘Refresh Rate Optimizor’) and gamer-centric settings like ‘Black Equalizer’ (enhances visibility in dark scenes at expense of accuracy) and some gaming presets. The product itself appears to be similar, with the ‘50’ models being marketed for office and general-purpose use vs. gaming. The C27 and C32 are available to pre-order in the UK for ~£310 and £360 for the C27 and C32, respectively. The CJG50 models are somewhat cheaper due to the cut-down OSD (and marketing reasons).

Λένε πως η jg50 και jg52 είναι το ίδιο με διαφορετικό μάρκετινγκ. Αυτήν την στιγμή βρίσκω την 52 διαθέσιμη για preorder να τρέξω να προλάβω την τιμή preorder? 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αυτή η οθόνη καλή; LG 24M47VQ-P 

Προορίζεται για δουλειές γραφείου. Όχι για γραφιστικές δουλειές ή gaming.
Σε υπολογιστή με motherboard Gigabyte GA-Z170-HD3P, χωρίς κάρτα γραφικών, επεξεργαστή i5-6500.
Καλό είναι να έχει hdmi είσοδο, παρόλο που θα χρησιμοποιήσω την DVI-D.

Αν υπάρχει άλλη πρόταση σε παραπλήσια τιμή, να την ακούσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα. Είχα κάνει thread για περίεργο screen flickering και τι να κάνω, εν τέλη η οθόνη μου μετά από κακοκαιρία και πτώση ρεύματος όσο ήμουν δουλειά τα κακάρωσε μόνιμα. Πλέον το flickering είναι ασταμάτητο και ακούω έναν ήχο σφυριγματος όταν κουμπώνω τη τροφοδοσία. Δεν μπορώ να στείλω λινκ απ το thread γιατί είμαι από κινητό. Τεσπα ψήθηκα πολύ να αγοράσω την AOC G2460VQ6, που είναι και δήθεν gaming κλπ. Έχει ωραία features που θα τα βάλω σε χρήση διότι έχω Ryzen build με rx470. Η μεγάλη μου απορία είναι το περιβόητο ghosting και αν συμβαίνει σε αυτό το monitor.  Το budget μου δεν ξεπερνά τα 140. Και η χρήση μου είναι αμιγώς Gaming. Ταινίες σπανίως δουλειά, στο γραφείο της δουλειάς, κλασσικα. Τα φόντα σας; ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/8/2018 στις 9:03 ΠΜ, netagra είπε

Εγώ δεν θα το έπαιρνα. TN panel χωρίς τίποτα άλλο το ιδιαίτερο να το ανταμείβει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

γεια σας  υστερα απο 6  χροννια  με την  παλια  οθονη  που εχω σκεφτομαι να  αγορασω  μια νεα  οθονη  και θελω να μεταβω σε  Ultrawide 34-35  να εχει καλο πανελ,,  καλη διαγωνιο και επισης curved με αναλυση 3440x1440 περα απο  αυτο  θελω να εινε NVIDIA G-SYNC και επισης  να εχει  καλο Refresh Rate   και  γενικως  η χρηση της  θα εινε  για  παιχνιδια και  ταινιες.. αλλα  κυριως  για παιχνιδια.το ποσο  που διαθετω  εινε 1300  ευρω..

περα απο αυτο αυτο  που θελω να  ρωτησω αξιζει να  αγορασω  μια τετοια  οθονη? η να περιμενω  μεχρι  τελος  του  χρονου να  βγουν νεα μοντελα./

την οθονη  θα την αγορασω  ταυτοχρονα και μια με μια νεα  καρτα  γραφικων (2070 ,, 280 ΤΙ).//.

εχω  δει καπιες  οθονες αλλα δεν  γνωριζω  πια απο ολες  αυτες  εινε  καλες

Asus Rog Swift PG348Q

Acer Predator X34A

Acer Predator X34P

Samsung CHG90

Asus Rog Strix XG35VQ

Acer Predator Z35P

Dell Alienware AW3418DW

δεν ειμε  εμπειρος πανω σε αυτες  θελω να  πω δεν γνωριζω  πια απο αυτες εινε οι καλυτερες  απλα αυτον τον καιρο ψαχνομαι και θελω να  παρω κατι  που να μου μεινει.

μπορειτε να με  βοηθησετε αναμεσα σε αυτες τις οθονες?

απο ολα αυτα τα μοντελα  πια εινε απροβληματιστα και πια εχουν  γενικως προβληματα?

απλα απο τωρα  θελω να ψαχνομε  για  μια  παρα  πολυ καλη οθονη.. 

αν  γινετε να μου δωσετε αναλυτικες πληροφοριες  για τα  συγκεκριμενα μοντελα

η χρηση της  θα εινε  για ολα τα ειδη παιχνιδιων.

Επεξ/σία από powerblade
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οκτώβρη έρχεται και η ακόλουθη UW. Σφήνα σε Alienware-Predator, με nano-ips αλλα λογικά και 200€ πάνω...

https://www.lg.com/us/monitors/lg-34GK950G-B-gaming-monitor

 

In other news:

4k 144hz Gsync αλλά με 700 δολάρια λιγότερα από Asus ; Nice.

και freesync στα 900 msrp.

https://www.pcworld.com/article/3301170/displays/acer4k-144hz-hdr-gaming-monitors-ifa.html

edit: κάπου έπρεπε να χάνει...

No FALD, it uses edge lighting instead
400 nits instead of 1000
No Quantum dots

Επεξ/σία από Natm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να σας ρωτησω η οθονη Dell Alienware AW3418DW   πιστευετε ότι εινε καλυτερη από τις  Acer Predator X34A  και  Acer Predator X34P  ,,Acer Predator Z35P και  Asus Rog Swift PG348Q ??

σε  όλα τα πραγματα?

γενικως  οι predator σαν  οθονες δεν εινε καλες? απλα ρωταω επειδή δεν  γνωρίζω.

 

δηλαδή  στα  1300  ευρω  από  ολες  αυτές τις  οθονες  η  μονη  που  αξιζει εινε  η Dell Alienware AW3418DW?

πια  εινε  γνωμη σας  για τις Acer Predator X34A  και  Acer Predator X34P  ,,Acer Predator Z35P ? και Asus Rog Swift PG348Q ??

μπορουν να θεωρηθουν ισαξιες με την  Dell Alienware AW3418DW?

απλα ρωταω  γιατι αν εινε να παρω  μια παρα  πολυ καλη πρεπει να  γνωριζω   και καπια πραγματα./

δηλάδη στα 1300 ευρω  πια εσεις  θα  μου προτεινατε  απο ολες αυτες?

μπορειτε να μου δωσετε αναλύτικες  πληροφοριες  για τις συγκεκριμενες  οθονες?

 

πια εινε τα μειονεκτηματα  τους και πια εινε τα πλεονεκτηματα τους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...