Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ούτε εγώ βλέπω να σε έχω προσβάλει. Και επειδή συνεχίζεις να βλέπεις φαντάσματα προτείνω να κοιτάξεις την μυωπία σου.

Αντ αυτού εσύ με προσβάλεις ότι διαβάζω άλλα. Αλλά δυστυχώς για σένα τα γραπτά μένουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή δεν θέλεις να διαβάσεις λίγες προτάσεις παραπάνω, σου παραθέτω την τοποθέτηση μου με επεξήγηση γιατί δεν ίσως κάτι δεν έγινε αντιληπτό.
1. Μήπως να πας σε κάτι μεγαλύτερο ? Εφόσον υπάρχει ο διαθέσιμος χώρος ( ερώτηση για τον χώρο του γραφείου )
2. δεν συγκρίνεται σε παραγωγικότητα με μία 27 2Κ ή ακόμα καλύτερα με μία 32άρα 2Κ ή και ( Χώρος Οθόνης και Ποσότητα περιεχομένου )
Ερώτηση ... Το κατάλαβες τώρα το " Χώρος + Περιεχόμενο ... "

Τι έγραψες και φυσικά προσβάλει ( αλλά δεν το αντιλαμβάνεσαι ) ... "εσύ δεν ξέρεις να διαβάζεις αυτά που εσύ έχεις γράψει... "

Τι σου εξήγησα πριν με προσβάλεις
3. Μην στέκεσαι μεμονωμένα σε ένα κομμάτι της απάντησης. Προτείνω μία άλλη εκδοχή προσέγγισης και λύσης ενός ερωτήματος στο οποίο πρώτα από όλα λέω Να ΔοκιμάσειΚάθε ένας από εμάς έχει τα κριτήρια του και τις προϋποθέσεις του. Μία εναλλακτική λύση δεν βλάπτει. ( εδώ με bold τα SOS )

Τι έγραψες και φυσικά προσβάλει ( αλλά δεν το αντιλαμβάνεσαι ) ... "συνεχίζεις να βλέπεις φαντάσματα προτείνω να κοιτάξεις την μυωπία σου... "
ενώ με επιτυχία συνεχίζεις και ισχυρίζεσαι ότι σε προσβάλω. Σε ποια πρόταση το έκανα αυτό ?

scripta manent, αγαπητέ ... 

Επεξ/σία από zakailiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, θελω να παρω Ultrawide 34αρα/35αρα. Εχω καταληξει καιρο τωρα οτι χρειαζεται 3440x1440 για να μην  υπαρχει πιξελιασμα και οτι θελω οπωσδηποτε να ειναι curved με κατω απο 2000r. Επισης να εχει 100-120hz και καποια τεχνολογια sync. Αν και δε μου αρεσει η τακτικη της nvidia, και θα προτιμουσα να μην πληρωνω το gsync module, δυστυχως λογω απουσιας ανταγωνισμου στις καρτες γραφικων βλεπω οτι αργα η γρηγορα θα καταληξω με μια RTX 2070 και ετσι πιο πολυ νοημα εχει να δω κατι σε gsync.

Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι οσα μοντελα και να εχω δει προκυπτει σε fora οτι εχουν διαφορα προβληματα τα οποια δε τα γραφουν στα reviews και δε ξερω και σε ποσο μεγαλη εκταση ειναι. Δηλαδη διαβαζω για flickering κλπ και μπορει να ειναι πολυ τραγικο αυτο ειδικα αν εχεις ριξει και ενα μισθο στην οθονη...

Εχετε κατι να προτεινετε σαν πιο απροβληματιστο?

Το budget ειναι μια σχετικη υποθεση. Θα ηθελα να μην ξεπερασω τα 700ε αλλα αυτη τη στιγμη περισσοτερο σημασια εχει να ξερω ποια μοντελα κοιταζω και ας εχουν 850ε πχ, μπορω να κανω υπομονη να πετυχω και κανα deal σε Γερμανια/Amazon αρκει να ξερω για τι πρεπει να κοιταζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, Thrylos7 είπε

 

Για τα περισσότερα από αυτά που ζητάς υπάρχουν 3-4 οθόνες, αλλά εκείνη που πληρεί και την δυσκολότερη προϋπόθεση-εκείνη του <2000r στην κυρτότητα είναι αυτή (είναι 1900r).

Κάνε την υπέρβαση και αγόρασέ την αν σε παίρνει φυσικά, την οθόνη την παντρεύεσαι -> https://www.amazon.it/Acer-Predator-Luminosità-Integrati-Regolazione/dp/B078JB4291/ref=sr_1_1?s=pc&ie=UTF8&qid=1534845547&sr=1-1&keywords=x34p

Επειδή είναι νέο μοντέλο της σειράς (αρχές του 2018 κυκλοφόρησε), μην περιμένεις να βρεις εύκολα χαμηλότερη τιμή-τουλάχιστον τόσο ώστε να αξίζει η αναμονή.

Δες και review εδώ : https://www.techspot.com/review/1560-acer-predator-x34p-monitor/

 

Επεξ/σία από jeandoumpier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jeandoumpier είπε

Για τα περισσότερα από αυτά που ζητάς υπάρχουν 3-4 οθόνες, αλλά εκείνη που πληρεί και την δυσκολότερη προϋπόθεση-εκείνη του <2000r στην κυρτότητα είναι αυτή (είναι 1900r).

Κάνε την υπέρβαση και αγόρασέ την αν σε παίρνει φυσικά, την οθόνη την παντρεύεσαι -> https://www.amazon.it/Acer-Predator-Luminosità-Integrati-Regolazione/dp/B078JB4291/ref=sr_1_1?s=pc&ie=UTF8&qid=1534845547&sr=1-1&keywords=x34p

Επειδή είναι νέο μοντέλο της σειράς (αρχές του 2018 κυκλοφόρησε), μην περιμένεις να βρεις εύκολα χαμηλότερη τιμή-τουλάχιστον τόσο ώστε να αξίζει η αναμονή.

Δες και review εδώ : https://www.techspot.com/review/1560-acer-predator-x34p-monitor/

Ναι την εχω τσεκαρει τη συγκεκριμενη, οτι θεωρητικα ειναι ιδανικη αν και δε ξερω σαν καινουριο μοντελο αν και αυτη θα εχει τιποτα "κρυφα" προβληματα που θα βγουν στην πορεια.

Δεν θεωρουσα παντως οτι η κυρτοτητα θα ηταν το πιο δυσκολο απο αυτα που ζηταω, δηλαδη με εξαιρεση καποιες που βγηκαν το 2016 με 3800r ολες οι αλλες εχουν 1900r και κατω,

Κοιταζα και την Aoc AG352UCG ή την UCG6 αλλα φοβιζει λιγο το VA για ghosting. Επισης εχω δει σε πολυ καλη τιμη κατα καιρους την HP Omen 35 που ειναι και κουκλα, αλλα διαβασα προβληματα και νομιζω εχει το ιδιο panel με την AOC οποτε τις φοβαμαι και τις 2. Να δωσεις κανα 800αρι και να εχεις και θεματα αμαρτια ειναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Thrylos7 είπε

 

Οι άλλες ips ήταν η asus pg348q και η x34a (δηλαδή η προκάτοχος της x34p) που όμως αμφότερες είναι πάνω από 2000r. Οι παραπάνω που έγραψες είναι VA panel γι'αυτό δεν στις ανέφερα. Είναι μια επιλογή, αλλά προσωπικά θα πήγαινα στην acer-όπως και έπραξα (προσωπικά είμαι στην 27'' βέβαια). Τώρα, όσον αφορά στα προβλήματα, υπάρχουν ενίοτε, όχι πάντα-αλλά το amazon σε καλύπτει για επιστροφές κτλ σε περίπτωση που χρειαστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, zakailiou είπε

Δεν είμαι σίγουρος για αυτό που θα πω, αλλά είστε σίγουροι ότι θα παίζει σε 3440x1440 η 2070 με 100-120hz ?
 

χλωμό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ουσια ειναι οτι σε αυτο το μεγεθος θες 3440x1440 για να μην εχεις χαμηλο ppi. Μετα, τα 100hz ειναι standard πλεον αφου "χωρανε" στο bandwidth ακομα και του displayport 1.2 οποτε τα υποστηριζουν ολες.

Αρα εν τελει ειναι μονοδρομος ουτως η αλλως, αντεχει/δεν αντεχει η καρτα γραφικων σου.

Και στην τελικη οι καρτες αλλαζουν, την οθονη την κρατας, και δεν ειναι ολα τα παιχνιδια το ιδιο απαιτητικα, ουτε ειναι αναγκη να παιζεις max details. Και οπως και να το κανουμε, 3440x1440 ειναι 5k pixels και οχι 8k οπως η 4k αναλυση. Μεγαλη διαφορα και νομιζω καλο sweet spot για καλη ποιοτητα και να μπορεις και να το συντηρισεις με ισχυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ, ψάχνω αρκετό καιρό τώρα ένα 24αρι monitor για το Xbox one s με budget περίπου στα 120e. Έχω βρει διάφορα από skroutz ή αγγελίες αλλά δεν μπορώ να καταλήξω στο είδος του panel, αν είναι καλύτερα να διαλεξω ips ή tn panel. Γενικά, το monitor το προορίζω αποκλειστικά για gaming χρήση για το xbox και γιατί όχι καμιά ταινιούλα που και που, που θα μου προτείνατε να προσανατολιστω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σχεδόν όλοι προτείνουν IPS για καθημερνή χρήση αλλά δεν νομίζετε πως η απόχρωση του άσπρου των IPS είναι λίγο προς το κίτρινο ?

Δηλαδή είναι πιο "ζεστό" σε σχέση με το άσπρο μίας TN. Ρωτάω γιατί θέλω ένα monitor για διάβασμα pdf, δουλειά σε office κτλ και προσωπικά έχω προσέξει καλύτερο άσπρο στην TN μου.

Επεξ/σία από RedPanda
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, RedPanda είπε

Σχεδόν όλοι προτείνουν IPS για καθημερνή χρήση αλλά δεν νομίζετε πως η απόχρωση του άσπρου των IPS είναι λίγο προς το κίτρινο ?

Δηλαδή είναι πιο "ζεστό" σε σχέση με το άσπρο μίας TN. Ρωτάω γιατί θέλω ένα monitor για διάβασμα pdf, δουλειά σε office κτλ και προσωπικά έχω προσέξει καλύτερο άσπρο στην TN μου.

Δεν είναι θέμα IPS/TN. είναι γενικά θέμα Panel. 

Έχω 2 IPS οθόνες, η μία έχει πολύ καθαρό άσπρο, η άλλη κιτρινίζει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...