Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα θα ηθελα μια ξεκουραστη οθονη 24" για διαβασμα/ταινιες/games. Το βασικοτερο στοιχειο να  ειναι ξεκουραστη.

 

Ειμαι αναμεσα σε

https://www.skroutz.gr/s/14878881/Acer-B247W.html που εχει blue light shield & flicker-free VA panel

https://www.skroutz.gr/s/11365607/BenQ-GW2470HM.html?from=autocomplete&keyphrase=benq+gw2470h+-+24+full+hd+monitor IPS panel με αντιστοιχες τεχνολογιες eye-care

Τις βρισκω με 50 ευρω διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, ψάχνω μια καλή οθόνη 24-27 ιντσών. Τη θέλω για προγραμματισμό κυρίως και λίγο επεξεργασία φωτογραφίας. Επειδή κάθομαι πολλές ώρες θέλω να μην είναι κουραστική για τα μάτια.

Επειδή δε θα βλέπω ταινίες, ούτε θα παίζω παιχνίδια, θα προτιμούσα να είναι 16:10 ή 16:9, για να εκμεταλεύομαι όλο το χώρο για δουλειά. Επίσης να πω οτι δουλεύω χρόνια με dell και γενικά τις εμπιστεύομαι.

Τιμή μέχρι 500 περίπου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδες, φιλη ψάχνει για 24/25" οθόνη που να ειναι 120/144hz μιας και το 90% των παιχνιδιών της ειναι CSgo ή κάποιο αλλο FPS. Το θεμα ειναι οτι θα ήθελε να βλέπει και ταινιες αξιοπρεπέστατα οποτε εχουμε ενα ratio 70% gaming, 30% ταινιες. Ολα αυτα κατω απο 350€ αν είναι εφικτο. Τι θα προτείνατε? Την curved Samsung ειχα ακούσει καλα λόγια παλια αλλα διαβαζα καποια issues που ειχε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 ώρες πριν, Prospector8 είπε

Καλησπέρα παιδες, φιλη ψάχνει για 24/25" οθόνη που να ειναι 120/144hz μιας και το 90% των παιχνιδιών της ειναι CSgo ή κάποιο αλλο FPS. Το θεμα ειναι οτι θα ήθελε να βλέπει και ταινιες αξιοπρεπέστατα οποτε εχουμε ενα ratio 70% gaming, 30% ταινιες. Ολα αυτα κατω απο 350€ αν είναι εφικτο. Τι θα προτείνατε? Την curved Samsung ειχα ακούσει καλα λόγια παλια αλλα διαβαζα καποια issues που ειχε.

Αυτή

https://www.skroutz.gr/s/14009824/Viewsonic-XG2402.html?keyphrase=xg2402

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας. Έχω μια ερώτηση. Αφήνοντας στην άκρη τα υπόλοιπα κριτήρια για αγορά οθόνης για gaming (ελαφρύ με μεσαίο), ο χρόνος απόκρισης στα πόσα ms θεωρείται αποδεκτός ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/6/2018 στις 5:44 ΜΜ, kavouras είπε

Καλησπέρα παιδιά, ψάχνω μια καλή οθόνη 24-27 ιντσών. Τη θέλω για προγραμματισμό κυρίως και λίγο επεξεργασία φωτογραφίας. Επειδή κάθομαι πολλές ώρες θέλω να μην είναι κουραστική για τα μάτια.

Επειδή δε θα βλέπω ταινίες, ούτε θα παίζω παιχνίδια, θα προτιμούσα να είναι 16:10 ή 16:9, για να εκμεταλεύομαι όλο το χώρο για δουλειά. Επίσης να πω οτι δουλεύω χρόνια με dell και γενικά τις εμπιστεύομαι.

Τιμή μέχρι 500 περίπου....

Δες αυτές εδώ εάν σου κάνουν, είναι σειρά UP. Απευθύνεται κυρίως σε Φωτογράφους - Σχεδιαστές - 3d Artist κτλ. γιατί έχει 100% Adobe RGB (ARGB), 100% SRGB, 100% REC709 and 98% DCI-P3 (delta E < 2).

https://www.exclusivestores.gr/dell/dell_product_details/209-80-DEMSUP2516/DELL-Monitor-UP2516D--25''-Ultrasharp-IPS-Slim-Bezel-HDMI-DisplayPort-Height-Adjustable3YearsW

https://www.exclusivestores.gr/dell/dell_product_details/209-80-DEMSUP27A/DELL-Monitor-UP2716D--27''-Ultrasharp-IPS-Slim-Bezel-HDMI-DisplayPort-Height-Adjustable3YearsW  

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο βοήθεια παίδες,έχω 1000ε για τουφεκισμα..και μια 980ti sc

υπάρχουσα οθόνη dell 60hz 2k

Σκέφτομαι 3 επιλογές α)να κρατήσω αυτή που έχω κ να πάρω μια μεταχειρισμένη 2 monitor setup γύρω στα 550 165 27in 2k ips κ να κρατήσω τα υπόλοιπα για αναβάθμιση κάρτα μελλοντικά.β)να πουλήσω αυτή που έχω γύρο στα 200ε και να πάρω curve 35in ultrawide ips 2k μελλοντικά πουλάω 980ti +καποια λεφτά κ αναβάθμιση σε νέα gpu αλλά κάνω εκτως από gaming σχέδια cad ,3ds max ktl δεν ξέρω κατά πόσο βολεύει η curve οθόνη. Γ) αγοράζω μια χωρις gsync 32 in vn η ips 2k sumsung γύρο στα 650ε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα ηθελα να ρωτησω., οσοι ασχολουνται με φωτογραφια, επεξεργασια βιντεο, προβολη ταινιων και κανα παιχνιδι που και που, κυριως ομως επεξεργασια βιντεο/φωτογραφιας και ταινιες, τι οθονη χρησιμοποιειτε ή ποια θα αγοραζατε;;;

 

Επεξ/σία από Archilleo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

ποια η γνωμη σας γι αυτή? https://www.skroutz.gr/s/14010739/Acer-Predator-Z321QU.html?from=catspan&keyphrase=z321   

Δυσκολα βρισκω review .Για το συστημα της υπογραφης μου ,συντομα θα μπει 8700κ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/6/2018 στις 2:17 ΠΜ, Γιώργος Γ. είπε

Γεια σας. Έχω μια ερώτηση. Αφήνοντας στην άκρη τα υπόλοιπα κριτήρια για αγορά οθόνης για gaming (ελαφρύ με μεσαίο), ο χρόνος απόκρισης στα πόσα ms θεωρείται αποδεκτός ?

Ανάλογα το μάτι. 

Βασικά κάτω από 6 είναι καλά. 

 

Στις 29/6/2018 στις 4:16 ΠΜ, Archilleo είπε

Θα ηθελα να ρωτησω., οσοι ασχολουνται με φωτογραφια, επεξεργασια βιντεο, προβολη ταινιων και κανα παιχνιδι που και που, κυριως ομως επεξεργασια βιντεο/φωτογραφιας και ταινιες, τι οθονη χρησιμοποιειτε ή ποια θα αγοραζατε;;;

Πολλοί επαγγελματίες αγοράζουν την σειρά u(ltrasharp) της Dell 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

Ανάλογα το μάτι. 

Βασικά κάτω από 6 είναι καλά. 

Πολλοί επαγγελματίες αγοράζουν την σειρά u(ltrasharp) της Dell 

Όντος αγοράζουν σειρά ultrasharp γιατί είναι λίγο πολύ για όλα και σε καλές τιμές. Αλλά δεν είναι ιδανικά για όλες τις χρήσεις, παράδειγμα η σειρά U έχει χρόνος απόκρισης 8ms και φαστ 6ms, όπου είμαστε πολύ οριακά για καλό gaming. Η σειρά για UP που έχει 100% adobe RGB που είναι ιδανική για φωτογράφους, σχεδιαστές, γενικά σε όσους κάνουν επαγγελματική επεξεργασία εικόνας-βίντεο και 3d artist. Αλλά έχει κάτι πολύ αρνητικό δεν κάνει για gaming γιατί έχει 14ms χρόνο απόκρισης. Το θέμα είναι που θα ρίξεις το βάρος.. στο gaming ή στην καθαρά επαγγελματική χρήση. Βέβαια τοπ οθόνες για επεξεργασία είναι η EIZO. Για all around χρήση ναι πας στην σειρά U.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...