Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μα γιατί με τόσο ισχυρή gpu να πάρεις 1080p?

Είτε κόψε λεφτά από την gpu και πάρε 1060 είτε πάρε 1440p. Εκτός και αν η χρήση είναι 90%+ games. Γενικά δεν καταλαβαίνω γιατί ο κόσμος παίρνει 1080p TN panels για τα 144 Hz και όχι 1440p IPS panels στα 75 Hz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως μεταξύ 27 και 24 η διαφορά είναι μεγάλη . Απολαυστική η 27άρα με 1440p.

Κάρτα αλλάζεις εύκολα οθόνη όχι . Αν όμως είναι superdouper fps master να πας σε 1080p με την GTX1070

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα γιατί με τόσο ισχυρή gpu να πάρεις 1080p?

Είτε κόψε λεφτά από την gpu και πάρε 1060 είτε πάρε 1440p. Εκτός και αν η χρήση είναι 90%+ games. Γενικά δεν καταλαβαίνω γιατί ο κόσμος παίρνει 1080p TN panels για τα 144 Hz και όχι 1440p IPS panels στα 75 Hz.

Μάλλον δεν παίζεις fps παιχνίδια για αυτό έχεις την απορία , δεν υπάρχει σύγκριση στα 75 hz σ σχέση με τα 144.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρετε αν υπάρχει κάποιο κατάστημα στην Θεσσαλονίκη που να έχει και των δύο τύπων οθόνης να μπορώ να τις τεστάρω δίπλα δίπλα? Η έστω κάποιος να έχει σπίτι του κάποια από αυτές για να μπορέσω να τις δοκιμάσω και να αποφασίσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, όντας ένα βήμα πριν την αγορά οθόνης 24" 1080p με freesync για να συντροφέψει σύστημα με FX-8350/16 GB ram/RX 480 8GB, έχω καταλήξει στην Dell S2418HN, ειδικά τώρα που έχει χτυπήσει ιστορικό χαμηλό στο skroutz (144ε :ph34r: )

 

Η ερώτηση είναι αν αξίζει περισσότερο η Dell S2418H.. βλέπω οτι μόνες διαφορές είναι το αδιάφορο (ψευτό) HDR και τα ενσωματωμένα ηχεία στη βάση (not bad)..

 

Υπάρχει κάποια άλλη-ουσιαστική-διαφορά ανάμεσα στα 2 μόνιτορς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, όντας ένα βήμα πριν την αγορά οθόνης 24" 1080p με freesync για να συντροφέψει σύστημα με FX-8350/16 GB ram/RX 480 8GB, έχω καταλήξει στην Dell S2418HN, ειδικά τώρα που έχει χτυπήσει ιστορικό χαμηλό στο skroutz (144ε :ph34r: )

 

Η ερώτηση είναι αν αξίζει περισσότερο η Dell S2418H.. βλέπω οτι μόνες διαφορές είναι το αδιάφορο (ψευτό) HDR και τα ενσωματωμένα ηχεία στη βάση (not bad)..

 

Υπάρχει κάποια άλλη-ουσιαστική-διαφορά ανάμεσα στα 2 μόνιτορς?

 

To είχα ψάξει και εγώ το καλοκαίρι και δεν είχα βρει καμία άλλη διαφορά πέρα από αυτά που βρήκες και εσύ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Φτάνει αύριο ή Δευτέρα νέο tower με τα εξής:

I5 8600K

Asus prime 370a.

GPU: integrated για ένα μήνα ακόμη. Αρχές Δεκέμβρη προσανατολιζομαι σε 1080 (ενδεικτικά https://www.skroutz....ng-X-GTX-1080).

 

Χρειάζομαι επειγόντως οθόνη λοιπόν.

Budget μέχρι 500.

Δεν κυνηγάω απαραίτητα 4Κ. Θα ήθελα όμως πχ 2κ στα 144 να το ευχαριστιέμαι.

Δεν με τρελαίνει το ultrawide.

Απόσταση ματιών: 60-70cm

Games : κυρίως action / sports (cod,bf,pubg, witcher και λοιπά παρομοια)

Έχω χρόνια να πάρω οθόνη οπότε κάθε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες τα ποστ μου λίγο πιο πίσω ... θα βρείς αρκετές επιλογές και που έχω καταλήξει ... περιμένω και εγώ να δω αν στο BlackFrifay ή CyberMonday θα έχουμε κάποια προσφορά για να ρίξω παραγγελία .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον θα περιμένω. Προς το παρόν έχω το εξής πρόβλημα: συνέδεσα την motherboard (Asus prime z370) μέσω HDMI με tv monitor LG, αλλά συνεχώς εμφανίζεται 'no signal '. Στο menu της tv εμφανίζεται σαν επιλογή input pc, αλλά το no signal παραμένει. Καμία ιδέα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο menu της TV  η επιλογή input pc συνήθως αναφέρετε στην  VGA είσοδο της τηλεόρασης .  

Σύνδεσέ τα πάλι και ψάξε τις  HDMI θύρες της τηλεόρασής σου να δεις σε ποια έχεις σήμα.

 Με την προϋπόθεση βέβαια ότι η γραφικών της μητρικής σου είναι ενεργή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο menu της TV  η επιλογή input pc συνήθως αναφέρετε στην  VGA είσοδο της τηλεόρασης .  

Σύνδεσέ τα πάλι και ψάξε τις  HDMI θύρες της τηλεόρασής σου να δεις σε ποια έχεις σήμα.

 Με την προϋπόθεση βέβαια ότι η γραφικών της μητρικής σου είναι ενεργή.

 

α) μία είσοδο hdmi έχει η tv. κατόπιν σύνδεσης το έχει κάνει identify ως pc, αλλά βγαίνοντας από το μενού, επιμενει στο No signal

β) είναι η πρώτη φορά που ανοίγει (προσπαθεί δηλάδή) το build. ούτε καν windows δεν έχουν περαστεί. οπότε δεν μπορώ να ξέρω αν είναι ενεργή η mobo κάρτα γραφικών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...