Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για ποιον λόγο δεν αξίζει η  Τi όταν θες να παίζεις 4Κ@60fps ??

καταχας η αναλυση 3440x1440 δεν ειναι 4Κ. Κατα δευτερον μια χαρα νουμερα μπορει να σου βγαλει και η 1080 σ αυτη την αναλυση. Και κατα τριτον, ποσο μακρυα ειναι η σειρα 2000?

Μιλουμε για 3,5 εκατομμυρια λιγοτερα πιξελς

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

δεν είδα την ανάλυση,αλλά μην λέμε και πως δεν αξίζει η  Τi.

Είναι τουλάχιστον λάθος.

Πόσο μακρυά είναι η σειρά 2000;όσο γουστάρει η Nvidia.Mόνη της παίζει μπάλα άλλωστε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είδα την ανάλυση,αλλά μην λέμε και πως δεν αξίζει η  Τi.

Είναι τουλάχιστον λάθος.

Πόσο μακρυά είναι η σειρά 2000;όσο γουστάρει η Nvidia.Mόνη της παίζει μπάλα άλλωστε.

δεν ειπα φιλε οτι δεν αξιζει η ti.

Ειπα οτι στη περιπτωση του φιλου που θελει απο 1080 να παει στη ti σε αναλυση 3440χ1440 τοτε δεν αξιζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εύλογη η συμβουλή σου . Για να πω την αλήθεια με βαριά καρδιά θα έδινα την 1080 , στην ουσία θα την σκότωνα αφού πριν ένα ακριβώς χρόνο την είχα πάρει 1.000 ευρώ. Ήταν λάθος μου τότε, έπρεπε να περιμένω για την ti η οποία βγήκε τελικά νωρίτερα από όσο περίμενα.

Παίρνοντας την asus, η 1080 θα ανταποκριθεί πλήρως μέχρι ας πούμε του χρόνου το φθινόπωρο που μάλλον; θα κυκλοφορήσει η 2080ti στα τελευταία games;

Ή τότε θα έχει κυκλοφορήσει και κάτι παρά πολύ καλύτερο σε οθόνη;

Τέλος αν αλλάξω μόνο την οθόνη, μου δίνεται ενδεχομενως η ευκαιρία να αλλάξω τώρα πλατφόρμα σε επεξεργαστή και μητρική, πράγμα που το είχα σχεδόν αποκλείσει, θα περίμενα τους cannonlake.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κυκλοφορήσουν θεωρητικά πολλές νέες οθόνες μέσα στο 2018 με HDR, 4Κ@144Ηz κλπ:

http://www.tftcentral.co.uk/articles/high_refresh_rate.htm

 

Εγώ θα έλεγα να περιμένεις. Άλλωστε μια χαρά GPU έχεις και για 3440x1440.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια Samsung 27" με υπόλοιπο εγγύησης αλλά επειδή στην ουσία τώρα ξεκίνησα να κάθομαι στο pc βλέπω ότι μου χρειάζεται περισσότερη επιφάνεια εργασίας.

Παιχνίδια δεν παίζω.

Θέλω να έχω ανοιχτά, browser, 2 γραμμές εντολών ,1-2 messenger και ένα μικρό παράθυρο με Τv η μουσική.

Δεν χωράει 2η οθόνη οπότε σκέφτομαι για μια αρκετά στενομακρη .

Παιχνίδια δεν παίζω αλλά θέλω να είναι (αν γίνεται και πως γίνετε?) ξεκούραστη για τα μάτια.

Θα αλλάξω και κάρτα γραφικών που να υποστηρίζει 4κ ανάλυση..

 

Θα βολέψει η αναλογία λέτε?

Από θέμα χρημάτων δεν θέλω να δώσω πολλά και σκεφτόμουν για μεταχειρισμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε 

 

Έχω μια Samsung 27" με υπόλοιπο εγγύησης αλλά επειδή στην ουσία τώρα ξεκίνησα να κάθομαι στο pc βλέπω ότι μου χρειάζεται περισσότερη επιφάνεια εργασίας.
Παιχνίδια δεν παίζω.
Θέλω να έχω ανοιχτά, browser, 2 γραμμές εντολών ,1-2 messenger και ένα μικρό παράθυρο με Τv η μουσική.
Δεν χωράει 2η οθόνη οπότε σκέφτομαι για μια αρκετά στενομακρη .
Παιχνίδια δεν παίζω αλλά θέλω να είναι (αν γίνεται και πως γίνετε?) ξεκούραστη για τα μάτια.
Θα αλλάξω και κάρτα γραφικών που να υποστηρίζει 4κ ανάλυση..

Θα βολέψει η αναλογία λέτε?
Από θέμα χρημάτων δεν θέλω να δώσω πολλά και σκεφτόμουν για μεταχειρισμένη.

Mια 29άρα Ultrawide που πάει γύρω στο 200άρι δεν έχει τόσο μεγάλύτερη διαφορά απο τη δική σου (http://www.displaywars.com/29-inch-21x9-vs-27-inch-16x9) Η 34άρα 21:9 θα έχει τον απαραίτητο χώρο που ζητάς(θα ειναι η δική σου, στο ίδιο ύψος, συν το 1/3 ακόμα σε πλάτος) αλλα είναι ακριβούτσικες, και πρέπει να ανέβεις πάνω απο το Full HD, αλλιώς θα φαίνεται λίγο χάλια.

 

Η καλύτερη λύση είναι μια δεύτερη. Αν δε σε βάζει χωροταξικά, δες μήπως κρεμάσεις τη δεύτερη, αν είσαι κολλητά σε τοίχο, ή αγόρασε μια βάση https://www.skroutz.gr/c/307/baseis-pc-perifereiakwn.html?from=catspan&keyphrase=%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%B7+%CE%B3%CE%B9%CE%B1+2+%CE%BF%CE%B8%CF%8C%CE%BD%CE%B5%CF%82

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια Samsung 27" με υπόλοιπο εγγύησης αλλά επειδή στην ουσία τώρα ξεκίνησα να κάθομαι στο pc βλέπω ότι μου χρειάζεται περισσότερη επιφάνεια εργασίας.

Παιχνίδια δεν παίζω.

Θέλω να έχω ανοιχτά, browser, 2 γραμμές εντολών ,1-2 messenger και ένα μικρό παράθυρο με Τv η μουσική.

Δεν χωράει 2η οθόνη οπότε σκέφτομαι για μια αρκετά στενομακρη .

Παιχνίδια δεν παίζω αλλά θέλω να είναι (αν γίνεται και πως γίνετε?) ξεκούραστη για τα μάτια.

Θα αλλάξω και κάρτα γραφικών που να υποστηρίζει 4κ ανάλυση..

 

Θα βολέψει η αναλογία λέτε?

Από θέμα χρημάτων δεν θέλω να δώσω πολλά και σκεφτόμουν για μεταχειρισμένη.

πρεπει να πεις budget. Παντως πας για 29αρι ή 34αρι και οχι για δευτερη. Εφοσον υπαρχουν οι ultrawide δεν υπαρχει κανενας λογος να μπλεκεις με δευτερο μονιτορ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή φάση η βάση για τις 2 οθόνες.

Αν είχα γραφείο τις προκοπής θα το σκεφτόμουν αλλά μάλλον θα πάω στην μια οθόνη και από οτι βλέπω υποχρεωτικά σε 34", έτσι δεν είναι?

Budget δεν έχω ιδέα πόσο πρέπει να διαθέσω, 150-200 συν το ποσό που θα πουλήσω αυτή.

Από την άλλη θα χρειαστώ και γραφικών οπότε τα 200 για την οθόνη μου φαίνονται πολλά .

Εκτός από την οθόνη πόσα πρέπει να διαθέσω για την γραφικών για να υποστηρίζει αναλύσεις αλλά και ότι άλλο χρειάζεται για να είναι ξεκούραστη στα μάτια? (παιχνίδια δεν παίζω , και fan-less είναι προτιμότερη)

Το κέρδος απο τα περισσότερα Hz (75) είναι η καλύτερη απεικόνιση άλλα και περισσότερο ξεκούραστα για τα μάτια?

H ακόμα μεγαλύτερη διάφορα 75-144hz έχει νόημα αν ανοίγω άπλα σελίδες ?

Γενικότερα έχει νόημα μόνο όταν κάποιος παίζει παιχνίδια η και στο browsing?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για οθόνη που θα παίζει με hdmi ως επέκταση (δίπλα δίπλα) σε laptop (Lenovo 510-15ISK) με οθόνη 15.6" LED backlight 1920 x 1080 / Full HD τι θα προτείνατε;

Δεν προορίζεται καθόλου για gaming αλλά για δουλειά γραφείου και καθημερινή πολύωρη χρήση, οπότε είναι σημαντικό να είναι ξεκούραστη στα μάτια.

Προτιμώ φυσικά IPS panel, κάτι που να ταιριάζει και σε μέγεθος με την οθόνη του laptop μιας και θα ναι δίπλα δίπλα. Από θέμα budget, νομίζω 130 είναι το ταβάνι. Αν συντρέχει λόγος μπορεί να πάει max στα 150€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...