Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ψάχνω ultrawide μόνιτορ για gaming..

Τι μου προτείνετε?

Γιατί πολλά ακούγονται τελευταία για την κάθε εταιρία.

 

κάρτα γραφικών please

και γκαφρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραλαμβανω μεθαυριο την LG 24MP59G-P,μακαρι να μπορουσα  να παω σε 100+ hz και μεγαλυτερες ιντσες για να ηταν πιο ουσιαστικη η διαφορα απο τη dell s2309w που εχω αλλα πιστευω οτι θα τη κανω τη δουλεια με τη +1 ιντσα,το ips και το 75hz.

Ρωτησα για εγγυηση και μου ειπαν οτι εχει zero pixel και οτι δε διευκρινιζει εαν ειναι για bright κτλ.

Εψαξα στης lg αλλα δε βρηκα κατι.

Εχει κανεις καμια ιδεα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάνω που είχα καταλήξει στην Dell S2318H, διαβάζω κάπου οτι και η HP 24es είναι glossy (ναι θέλω glossy). Από τη μία η Dell έχει ηχεία που με βολεύει πολύ, από την άλλη η HP που δεν έχει ηχεία είναι πανέμορφη και πολύ λεπτή.

 

Από το site της HP σχετικά με την HP 24es: 

 

Μειώστε την αντανάκλαση

  • Οι αντανακλάσεις που είναι συνηθισμένες στις γυαλιστερές οθόνες, εδώ μειώνονται αισθητά χάρη στη βελτιωτική λειτουργία χαμηλής θολότητας, χωρίς να επηρεάζεται η καθαρότητα και η αντίθεση της εικόνας.

 

Υπάρχει περίπτωση λόγω του παραπάνω να "πηγαίνει" πολύ προς matte η HP; (στα βίντεο που έχω δει στο youtube είναι σαν κανονική matte) Δε μπορώ καθόλου αυτές τις οθόνες. Μου δημιουργούν μια θολούρα στα μάτια. Θέλω απόλυτη καθαρότητα σε αυτό που βλέπω. Δε με απασχολούν οι αντανακλάσεις.

 

Σε ποια από τις 2 να πάω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραλαμβανω μεθαυριο την LG 24MP59G-P,μακαρι να μπορουσα  να παω σε 100+ hz και μεγαλυτερες ιντσες για να ηταν πιο ουσιαστικη η διαφορα απο τη dell s2309w που εχω αλλα πιστευω οτι θα τη κανω τη δουλεια με τη +1 ιντσα,το ips και το 75hz.

Ρωτησα για εγγυηση και μου ειπαν οτι εχει zero pixel και οτι δε διευκρινιζει εαν ειναι για bright κτλ.

Εψαξα στης lg αλλα δε βρηκα κατι.

Εχει κανεις καμια ιδεα?

Βρηκα τελικα οτι εχει chat η lg και ρωτησα και μου ειπε οτι εχει 0 πιξελ για καθε ειδος πιξελ και σε οποιαδηποτε θεση.

Ωραιο αυτο και σιγουρα μεγαλο συν για τις lg.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα
Ας με βγάλει κάποιος απο το δίλημα plz
Αυτή ( Dell SE2416H )
https://www.you.gr/pc-printing-peripherals/othones-pc/othones/monitor-dell-s-series-se2416h-23-8
 

η

( HP 24es)

https://www.you.gr/pc-printing-peripherals/othones-pc/othones/monitor-hp-24es-23-8-t3m78aa

 

θενξ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Ας με βγάλει κάποιος απο το δίλημα plz

Αυτή ( Dell SE2416H )

https://www.you.gr/pc-printing-peripherals/othones-pc/othones/monitor-dell-s-series-se2416h-23-8

 

η

( HP 24es)

https://www.you.gr/pc-printing-peripherals/othones-pc/othones/monitor-hp-24es-23-8-t3m78aa

 

θενξ!

Παρόμοιες, ίσως hp, αλλά αν θες δες κανένα review στο YouTube
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα μολις πηρα την Dell S2417DG μπορειτε να μου πειτε τι ρυθμισεις να κανω στα χρωματα ? Και υπαρχει καποιο προγραμμα να κατεβασω στον υπολογιστη ? Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και πάνω που είχα καταλήξει στην Dell S2318H, διαβάζω κάπου οτι και η HP 24es είναι glossy (ναι θέλω glossy). Από τη μία η Dell έχει ηχεία που με βολεύει πολύ, από την άλλη η HP που δεν έχει ηχεία είναι πανέμορφη και πολύ λεπτή.

 

Από το site της HP σχετικά με την HP 24es:

 

 

Υπάρχει περίπτωση λόγω του παραπάνω να "πηγαίνει" πολύ προς matte η HP; (στα βίντεο που έχω δει στο youtube είναι σαν κανονική matte) Δε μπορώ καθόλου αυτές τις οθόνες. Μου δημιουργούν μια θολούρα στα μάτια. Θέλω απόλυτη καθαρότητα σε αυτό που βλέπω. Δε με απασχολούν οι αντανακλάσεις.

 

Σε ποια από τις 2 να πάω;

Για παιχνίδι την θες; γιατί νομίζω η HP έχει μεγάλο input lag

 

Στο θέμα των glossy να σου πω μόνο ότι έχω 4 dell glossy γιατι ειμαι απο αυτούς που δεν μπορούν να δουν άλλη οθόνη εκτός από glossy. Οι 3 είναι 1080p σε 23, 24 και 27 ίντσες και η τέταρτη είναι 5K 27 ίντσες.

 

Έβλεπα Matte οθόνες και ήταν πολύ χάλια στα μάτια μου. Πολύ μουντά τα χρώματα.

 

Ομως πλέον έχω μια οθόνη asus 4k που ενώ είναι matte έχει το ίδιο ζωντανά χρώματα με τις glossy. Ξαφνιάστηκα πολύ. Δεν το περίμενα. Μάλιστα έχει μια λειτουργία που λέγεται vividpixel που δίνει εκπληκτική λεπτομέρεια. Νομίζω είναι semi glossy με ψιλό στρωμα.

 

Πλέον κράτησα αυτήν και έχω τις άλλες για πούλημα. Η 5K έχει σαφώς πιο βαθιά χρώματα (λόγω 99% Argb) όμως χάνει πολύ σε λεπτομερια. Αυτό το vividpixel της Asus είναι για μένα επανάσταση.

 

Παρόμοια λειτουργία έχουν οι δυο dell μου (S2340L Και S2740L). Λέγεται image enhance και όταν το βάζεις στο on φτιάχνει εκπληκτική λεπτομερια λες και ανεβάζει ανάλυση ένα πράγμα. Δεν υπερβάλω.

 

Όμως αυτό το χαρακτηριστικό το αφερεσαν από το επόμενο μοντέλο την S2415h που είναι ο αντικατάστατης!! Τις βάζω δίπλα δίπλα και το παλιό μοντέλο είναι σαφώς καλύτερο λόγω αυτής της λειτουργίας!

Αλλά εκτός από αυτό η παλιά (S2340L) δείχνει πολύ πιο ωραία το άσπρο από τον αντικατάστατη! Πως κατάφερε η Dell να βγάλει αντικατάστατη χειρότερο δεν μπορώ να καταλάβω...

 

Πλέον όμως με την Asus βρηκα τα πάντα (εκτός από ARGB) σε μια οθόνη.

 

Οποίος πάντως αγοράσει την S2340L (την οποία την πήρα σφραγισμένη πριν από ένα μήνα από ebay) η τημ S2740L θα ευχαριστηθεί οθόνη.

Επεξ/σία από Acmilangr2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις εβαλα αυτην 

https://www.skroutz.gr/s/12101411/LG-24MP59G-P.html

στο συστημα της υπογραφης.

 

Ειχα μια dell s2309w.

Αρκετα καλη οθονη ,αλλα η διαφορα στα χρωματα εμφανης.

Επισης αρκετα φωτεινη η lg.

Θα τη δοκιμασω μετα σε παιχνιδια να δω αν υπαρχουν διαφορα με τα 75 hz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις εβαλα αυτην

https://www.skroutz.gr/s/12101411/LG-24MP59G-P.html

στο συστημα της υπογραφης.

 

Ειχα μια dell s2309w.

Αρκετα καλη οθονη ,αλλα η διαφορα στα χρωματα εμφανης.

Επισης αρκετα φωτεινη η lg.

Θα τη δοκιμασω μετα σε παιχνιδια να δω αν υπαρχουν διαφορα με τα 75 hz.

Δοκίμασε να δεις αν κλοκαρει λιγο παραπάνω από τα 75hz.

Μεγια btw

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρηκα τελικα οτι εχει chat η lg και ρωτησα και μου ειπε οτι εχει 0 πιξελ για καθε ειδος πιξελ και σε οποιαδηποτε θεση.

Ωραιο αυτο και σιγουρα μεγαλο συν για τις lg.

Πριν 4-5 χρονια μου άλλαξαν ,στο χώρο μου κιολας, 22αρα με 23αρα οθόνη λόγω καμμένων pixel χωρις πολλα πολλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

For the record παντως,παρατηρησα διαφορα απο τα 60 στα 75.

Αλλα για να δω αν ειναι τοσο αισθητη,εβαλα το cs go,ξεκινησα map και ενω επαιζα αλλαζα απο 60->75 και το αναποδο.

Η αληθεια ειναι οτι μολις το κατεβασα απο τα 75 στα 60 ενιωθα λες και με πιανε ναυτια.

Πραγματικα δε θελω να φανταστω ποσο φοβερο θα ειναι το 120/144 κτλ.

Και ποσο δε θα μπορεις να παιξεις σε 60hz μετα  :P

 

Στα της οθονης,δεν εχει bleeding,εχει λιγο ips glow στις κατω γωνιες,ειναι αρκετα φωτεινη και αρκετα καλα ρυθμισμενη οπως ερχεται.

Για το 170αρι της νομιζω ειναι φοβερη.

Αλλα με τη πρωτη ευκαιρια θα παω σε 144αρι hz με g sync(οχι αμεσα παντως).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παίδες,

 

σκέφτομαι για αντικατάσταση της U2515h με 4K αντίστοιχων δυνατότητων;

 

Από την Dell δεν έχω κανένα παράπονο, απλά θέλω να ανέβω σε ανάλυση και ελάχιστα σε διάσταση.

Games παίζω κυρίως Dota και FarCry.

 

Τί θα προτείνατε;

 

(To PC είναι αυτό της υπογραφής)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...