Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με πεισατε ;) Εχω πολυ καιρο να παρω οθονη και θελω να παρω κατι διαφορετικο... Αφου θα εχει διαφορα αρκετα η μεταβαση απο τα 60hz προς τα 80-100 θα ψαξω να βρω . Απο οτι διαβασα κοιταω για 2Κ πανω απο 27 ιντσετσ και να εχει και g-sync

 

Και στις 27" μια χαρά θα είσαι. Το PPI είναι τόσο ψηλό ώστε όλα φαίνονται πεντακάθαρα. Αν ωστόσο θέλεις και gsync, ετοιμάσου να χώσεις το χέρι βαθιά στη τσέπη... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν εχω και πολλες επιλογες... Κοιταξα στο ιντερνετ και η ποιο φθινη 2Κ 144HZ ειναι αυτη http://www.skroutz.gr/s/10121329/AOC-AG241QX.html που ειναι 24ρα που στο review σου διαβασα οτι δεν αξιζει... και μετα παμε εδω http://www.skroutz.gr/s/9372608/AOC-AG271QX.html ή εδω http://www.skroutz.gr/s/12181132/Iiyama-G-Master-GB2760QSU-B1.html αξιζει κατι απο αυτα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω και πολλες επιλογες... Κοιταξα στο ιντερνετ και η ποιο φθινη 2Κ 144HZ ειναι αυτη http://www.skroutz.gr/s/10121329/AOC-AG241QX.html που ειναι 24ρα που στο review σου διαβασα οτι δεν αξιζει... και μετα παμε εδω http://www.skroutz.gr/s/9372608/AOC-AG271QX.html ή εδω http://www.skroutz.gr/s/12181132/Iiyama-G-Master-GB2760QSU-B1.html αξιζει κατι απο αυτα ?

 

Εγώ απλά ανέφερα πως είναι προτιμότερο να χρησιμοποιούμε 1440p σε 27" γιατί σε μικρότερη οθόνη κατά πάσα πιθανότητα θα χρειαστεί scaling στα Windows. Αν έχεις την δυνατότητα να κοιτάξεις και από εξωτερικό, θα γλιτώσεις σημαντικά χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα! Ανά διαστήματα κάνω έρευνες μήπως αλλάξω οθόνη, οπότε και για τώρα ζητάω απόψεις για τα εξής.
 
Λοιπόν, αυτή τη στιγμή είμαι με μια Full HD Samsung T27C350 (νομίζω είναι TN) του 2013.

ΧΡΗΣΗ: καθημερινή (browsing, αναπαραγωγή βίντεο, πολλή συγγραφή κώδικα σε light περιβάλλον IDE) - καθόλου games
 
Σκέφτομαι να αγοράσω με δόσεις από Κωτσόβολο άλλη οθόνη, και είμαι μεταξύ αυτών των τριών:
Dell S2817Q (TN - 28" - 3840 x 2160)
-> Παρατηρήσεις: Ανεκτή τιμή. Δεν βλέπω γενικά καλές κριτικές γι' αυτή την οθόνη. Αλλά θα μου πείτε ότι μια TN του 2017 δεν παίζει να είναι χειρότερη από μια TN του 2013 που έχω τώρα. Right?
Θετικό της είναι η τιμή (σε σχέση με την Asus που θα δείτε παρακάτω) και το ότι είναι 28" δηλαδή > ή = με τις ίνστες που έχω συνηθίσει. Μου αρέσει η ιδέα της υψηλότερης ανάλυσης σε σχέση με την Asus παρακάτω.

Dell P2415Q (IPS - 24" - 3840 x 2160)
-> Παρατηρήσεις: Ανεκτή τιμή και IPS. Με ανησυχεί ότι θα είναι κουραστικά τα 4K σε 24ρα οθόνη. Επίσης έχω συνηθίσει 27" οθόνη τόσα χρόνια και ίσως μου κακοφανούν οι -3 ίντσες.

Asus MX34VQ (VA - 34" - 3440 x 1440)
-> Παρατηρήσεις: Πολύ υψηλή τιμή ενώ δεν παίζω games, αλλά αρκετές ίντσες που ίσως αναπαράγουν καλύτερα την ανάλυση - ίσως είναι και πιο ξεκούραστη. VA panel που υποθέτω για την κατηγορία τιμής της θα είναι καλό - σίγουρα καλύτερη από την παραπάνω Dell.
Ο μόνος προβληματισμός μου είναι η τιμή (προφανώς) και ελάχιστα η ελαφρώς μικρότερη ανάλυση. Αν μου λέγατε ότι οι άλλες δύο δεν αξίζουν με την καμία, να το σκεφτώ γι' αυτήν...

[Δυστυχώς δεν βλέπω άλλες επιλογές στο e-shop του Κωτσόβολου με υψηλή ανάλυση - θέλω κάτι παραπάνω από 2560 x 1080]

Περιμένω τις παρατηρήσεις σας κι ευχαριστώ εκ των προτέρων. :-)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από αυτές θεωρώ πως η 3η είναι η καλύτερη επιλογή. Οι άλλες 2 αν και με μεγαλύτερο real estate λόγω ανάλυσης, το μέγεθος θα σε κάνει να θες να χρησιμοποιήσεις upscale στα windows. Που πρακτικά χάνεις έτσι το πλεονέκτημα του real estate. Την 24άρα Dell ξέχασε την από τώρα. Η άλλη είναι TN και θα προτιμούσα την ultrawide σε VA. Αν και είναι λίγο υπερβολή λόγω του ότι έχει 100Hz και δεν πρόκειται να τα αξιοποιήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα! Ανά διαστήματα κάνω έρευνες μήπως αλλάξω οθόνη, οπότε και για τώρα ζητάω απόψεις για τα εξής.

 

Λοιπόν, αυτή τη στιγμή είμαι με μια Full HD Samsung T27C350 (νομίζω είναι TN) του 2013.

 

ΧΡΗΣΗ: καθημερινή (browsing, αναπαραγωγή βίντεο, πολλή συγγραφή κώδικα σε light περιβάλλον IDE) - καθόλου games

 

Σκέφτομαι να αγοράσω με δόσεις από Κωτσόβολο άλλη οθόνη, και είμαι μεταξύ αυτών των τριών:

Dell S2817Q (TN - 28" - 3840 x 2160)

-> Παρατηρήσεις: Ανεκτή τιμή. Δεν βλέπω γενικά καλές κριτικές γι' αυτή την οθόνη. Αλλά θα μου πείτε ότι μια TN του 2017 δεν παίζει να είναι χειρότερη από μια TN του 2013 που έχω τώρα. Right?

Θετικό της είναι η τιμή (σε σχέση με την Asus που θα δείτε παρακάτω) και το ότι είναι 28" δηλαδή > ή = με τις ίνστες που έχω συνηθίσει. Μου αρέσει η ιδέα της υψηλότερης ανάλυσης σε σχέση με την Asus παρακάτω.

 

Dell P2415Q (IPS - 24" - 3840 x 2160)

-> Παρατηρήσεις: Ανεκτή τιμή και IPS. Με ανησυχεί ότι θα είναι κουραστικά τα 4K σε 24ρα οθόνη. Επίσης έχω συνηθίσει 27" οθόνη τόσα χρόνια και ίσως μου κακοφανούν οι -3 ίντσες.

 

Asus MX34VQ (VA - 34" - 3440 x 1440)

-> Παρατηρήσεις: Πολύ υψηλή τιμή ενώ δεν παίζω games, αλλά αρκετές ίντσες που ίσως αναπαράγουν καλύτερα την ανάλυση - ίσως είναι και πιο ξεκούραστη. VA panel που υποθέτω για την κατηγορία τιμής της θα είναι καλό - σίγουρα καλύτερη από την παραπάνω Dell.

Ο μόνος προβληματισμός μου είναι η τιμή (προφανώς) και ελάχιστα η ελαφρώς μικρότερη ανάλυση. Αν μου λέγατε ότι οι άλλες δύο δεν αξίζουν με την καμία, να το σκεφτώ γι' αυτήν...

 

[Δυστυχώς δεν βλέπω άλλες επιλογές στο e-shop του Κωτσόβολου με υψηλή ανάλυση - θέλω κάτι παραπάνω από 2560 x 1080]

 

Περιμένω τις παρατηρήσεις σας κι ευχαριστώ εκ των προτέρων. :-)

 

 

μήπως σε ενδιαφέρει η asus mx27uq που την πήρα 01/11/2016 και έχει και 2 μήνες στο κουτί της αδούλευτη; την δίνω στην μισή τιμή!

με απόδειξη αγοράς και εγγύηση 3 έτη. αν σε ενδιαφέρει στείλε pm

Νομίζω είναι ευκαιρία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εψαξα λιγο και βρηκα αυτη

 

https://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16824475002

 

Και μου φανηκε πολυ καλη και σχετικα οικονομικη. Δεν την βρηκα στην ελλαδα και απο εξωτερικο δεν εχω κανει καποια τετοια αγορα. Τι λετε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια..Μολις πηρα την Asus Mx259h εχει κανεις καλες ρυθμισεις για καλη αποδοση..μιας και ειμαι λιγο ασχετος απο αυτα και δεν ξερω και πολλα..Ισα ισα που εκανα καποιες αλλαγες στο brightness..


πιο πολυ την χρησιμοποιω για ταινιες και gaming(Lol+Fifa)Ευχαριστω


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευρώπη που να ψάξω ? Έχουμε κάποιο αξιόπιστο μαγαζί ? Αν την βρω θα την παρω

Αρχικά κοίτα στα διάφορα amazon (Αγγλίας, Γερμανίας, Γαλλίας, Ιταλίας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά . Θέλω αυριο να πάρω οθόνη γιατι η δικιά μου τα τίναξε.

Αγορά απο πλαίσιο μεχρι 200 ευρώ...

Απλά δε καταλαβαίνω γιατι να πάρω 24αρι μόνιτορ όταν βρίσκω στην ίδια τιμή 32αρα turbo x tv...

 

Εχω 1060 3b καρτα κ ryzen 5 1600 cpu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...