Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. 
Ψάχνω για καινούρια οθόνη γιατί την δικιά μου (μια samsung LT24A350) θα την δώσω σε συγγενή μου και επειδή δεν έχω μεγάλη εμπειρία σε αγορά οθόνης ζητάω τη βοήθειά σας. 

Το budget μου ειναι στα 250 με 300(οριακά) και προτιμώ κυρίως οθόνη από κωτσόβολο γιατί έχω ενα εκπτωτικό των 110€ (συμπεριλαμβάνεται μέσα στα χρήματα που είπα πριν).

Θα ήθελα μεγαλύτερη από τη δικιά μου που  ειναι 24αρα.Θα κοίταζα και ultrawide αν και θα ειναι λίγο περιέργο στην αρχή και δεν ξέρω αν αξίζουν σε αυτή την τιμή.

Κάρτα γραγικών έχω μια gtx 960 4gb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα σε όλους. 

Ψάχνω για καινούρια οθόνη γιατί την δικιά μου (μια samsung LT24A350) θα την δώσω σε συγγενή μου και επειδή δεν έχω μεγάλη εμπειρία σε αγορά οθόνης ζητάω τη βοήθειά σας. 

Το budget μου ειναι στα 250 με 300(οριακά) και προτιμώ κυρίως οθόνη από κωτσόβολο γιατί έχω ενα εκπτωτικό των 110€ (συμπεριλαμβάνεται μέσα στα χρήματα που είπα πριν).

Θα ήθελα μεγαλύτερη από τη δικιά μου που  ειναι 24αρα.Θα κοίταζα και ultrawide αν και θα ειναι λίγο περιέργο στην αρχή και δεν ξέρω αν αξίζουν σε αυτή την τιμή.

Κάρτα γραγικών έχω μια gtx 960 4gb.

https://www.skroutz.gr/s/11885419/LG-29UM69G-B.html Δες αυτην

Ειδα ο κωτσοβολος εχει μονο μια παλια 29αρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

d-sub ηταν μαζιε με την οθονη, δυστυχως δεν ειχε μεσα hdmi, ενω θα επρεπε οπως αναγραφει, τελος παντων βρηκα και ενα hdmi καλωδιο αλλα τα χρωματα ειναι τελειως διαφορετικα :P

 

Προφανώς. DVI/HDMI/Display Port προσφέρουν ψηφιακή εικόνα, το d-sub ή αλλιώς VGA αναλογική.

 

Πειράζει να ρωτήσω για ένα σύντομο πρόβλημα που είχα και εγώ χθές;

 

Όπως έχω πει έχω την DELL UP2715K.

 

Χθες ξαφνικά όταν άνοιξα το PC είδα να τρεμοπαίζει. Από όσο την κατάλαβα ήταν σαν να δουλεύει στα 30hz το refresh rate.

Έβγαζα-έβαζα τα καλώδια (παίρνει 2xDisplayport) αλλά σταμάτησα να ψάχνω τι φταίει αφού πρόσεξα ότι και χωρίς καλώδια συνδεμένα στο PC το παραθυράκι που γράφει "No signal" είχε το ιδιο τρέμουλο. Οπότε το δικό μου συμπέρασμα είναι ότι ήταν πρόβλημα της οθόνης.

 

Το παράξενο είναι ότι το πρόβλημα λύθηκε από μόνο του μετά από καμιά ώρα περίπου αλλά σταδιακά!

δηλαδή μετά από 15 λεπτά μου φάνηκε να αυξήθηκαν τα hz, μετά από άλλο ένα τέταρτο ακόμα καλύτερα μέχρι που επανήλθε πλήρως!

 

έχετε ιδέα τι μπορεί να παίχτηκε;

 

Στην αρχή διαβάζοντας μου έδωσες την εντύπωση πως ένα από τα 2 display port είχε θέμα. Στη πλοήγηση στο OSD είχες ίδια θέματα? Πολύ πιθανό να πρόκειται για πρόβλημα της οθόνης που μπορεί να το ξαναεμφανίσει κάποια στιγμή.

 

Καλησπέρα σε όλους. 

Ψάχνω για καινούρια οθόνη γιατί την δικιά μου (μια samsung LT24A350) θα την δώσω σε συγγενή μου και επειδή δεν έχω μεγάλη εμπειρία σε αγορά οθόνης ζητάω τη βοήθειά σας. 

Το budget μου ειναι στα 250 με 300(οριακά) και προτιμώ κυρίως οθόνη από κωτσόβολο γιατί έχω ενα εκπτωτικό των 110€ (συμπεριλαμβάνεται μέσα στα χρήματα που είπα πριν).

Θα ήθελα μεγαλύτερη από τη δικιά μου που  ειναι 24αρα.Θα κοίταζα και ultrawide αν και θα ειναι λίγο περιέργο στην αρχή και δεν ξέρω αν αξίζουν σε αυτή την τιμή.

Κάρτα γραγικών έχω μια gtx 960 4gb.

 

Από Κωτσόβολο, ανεξαρτήτως το τι ζητάς η καλύτερη επιλογή είναι η LG 29UM58 σε αυτά τα χρήματα. Ανέφερε όμως και τα specs του pc σου και για τι χρήση προορίζεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Από Κωτσόβολο, ανεξαρτήτως το τι ζητάς η καλύτερη επιλογή είναι η LG 29UM58 σε αυτά τα χρήματα. Ανέφερε όμως και τα specs του pc σου και για τι χρήση προορίζεται. 

 

Γενικά πιο πολύ ταινίες βλέπω (όχι σειρές) και για τη δουλεια μου πολύ χρήση office, pdf. Παίζω και κάποια παιχνίδια αν και έχω δει οτι δεν είναι όλα συμβατα με αυτή την ανάλυση.

Έχω εναν i5 6500, 16gb ram ddr4 2400, msi gtx 960 4gb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς. DVI/HDMI/Display Port προσφέρουν ψηφιακή εικόνα, το d-sub ή αλλιώς VGA αναλογική.

 

οποτε να κρατησω το hdmi για 'καλυτερη' εικονα; ειναι οπως το παρει του καθενως το ματι φυσικα .. παιζει ρολο αν θα ειναι ενα απλο καλωδιο hdmi και οχι ενα των 18 ευρω ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι, τελικά αποφάσισα να παρω μία οθόνη 1080p στα 144hz με budget ~350.
Είμαι ανάμεσα στην LG 24GM79G-B που την έχει και στο eshop, στα 320, αλλά να την πάρω απο εκεί να ξεμπερδεύω.
Από την άλλη βλέπω την Samsung C34FG73 από Amazon.it, στα 325.

Τι λέτε πως αξίζει περισσότερο; Να δω κάτι άλλο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά πιο πολύ ταινίες βλέπω (όχι σειρές) και για τη δουλεια μου πολύ χρήση office, pdf. Παίζω και κάποια παιχνίδια αν και έχω δει οτι δεν είναι όλα συμβατα με αυτή την ανάλυση.

Έχω εναν i5 6500, 16gb ram ddr4 2400, msi gtx 960 4gb

 

Τότε η ultrawide που σου πρότεινα θα σου ταιριάξει τέλεια. Το μόνο που τις λείπει σε σχέση με τα πιο σύγχρονα 29άρια της LG είναι το freesync. Αν μείνεις σε nvidia δεν σε ενδιαφέρει αυτό. Επίσης και η βάση της είναι meh :P

 

οποτε να κρατησω το hdmi για 'καλυτερη' εικονα; ειναι οπως το παρει του καθενως το ματι φυσικα .. παιζει ρολο αν θα ειναι ενα απλο καλωδιο hdmi και οχι ενα των 18 ευρω ;

 

Όχι δεν θα δεις διαφορά. Πάρε ένα απλό τυπικό καλώδιο hdmi :).

 

Καλησπέρα και πάλι, τελικά αποφάσισα να παρω μία οθόνη 1080p στα 144hz με budget ~350.

Είμαι ανάμεσα στην LG 24GM79G-B που την έχει και στο eshop, στα 320, αλλά να την πάρω απο εκεί να ξεμπερδεύω.

Από την άλλη βλέπω την Samsung C34FG73 από Amazon.it, στα 325.

Τι λέτε πως αξίζει περισσότερο; Να δω κάτι άλλο; 

 

Η Samsung με τα μεταφορικά βγαίνει παραπάνω, αλλά πρόκειται για πολύ καλύτερο monitor συνολικά. Επίσης δες και την Viewsonic XG2401. Πρόκειται για παρόμοιων επιδόσεων μοντέλο με την LG που ανέφερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

 

Ψαχνω για δευτερη οθονη να παει μαζι με την LG 29um65-p. 

 

Κυριως τη θελω για να τη χρημοποιησω για κανενα βιντεακι σαν background, η για εξτρα χωρο οταν προγραμματιζω.

 

Budget θα ηθελα να κρατηθει κοντα γυρω στα 200.

 

Κοιταω τις Dell, λογω της εργονομικης βασης και αντοχης. Ομως, δε μπορω να καταλαβω ποιο μοντελο αξιζει περισσοτερο. π.χ 

https://www.skroutz.gr/s/9317064/Dell-P2417H.html

https://www.skroutz.gr/s/8693353/Dell-U2417H.html

 

Σαν feature, μου αρεσει το usb hub.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσες να πάρεις μια 29UM58 σε αυτά τα χρήματα και με 2 ultrawide θα είχες πολύ καλό real estate + productivity. Χτυπάς και ένα τέτοιο, τα βάζεις κάθετα και είσαι άρχοντας. :)

 

https://www.amazon.co.uk/Duronic-DM35V2X1-Vertical-Monitor-Warranty/dp/B00P1802RW/ref=sr_1_4?ie=UTF8&qid=1505160826&sr=8-4&keywords=vertical+monitor+arm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσες να πάρεις μια 29UM58 σε αυτά τα χρήματα και με 2 ultrawide θα είχες πολύ καλό real estate + productivity. Χτυπάς και ένα τέτοιο, τα βάζεις κάθετα και είσαι άρχοντας. :)

 

https://www.amazon.co.uk/Duronic-DM35V2X1-Vertical-Monitor-Warranty/dp/B00P1802RW/ref=sr_1_4?ie=UTF8&qid=1505160826&sr=8-4&keywords=vertical+monitor+arm

 

 

Χμ, δεν το ειχα σκεφτει αυτο, αλλα υπαρχει πολυ μεγαλη πιθανοτητα να χρειαστει να μετακινησω την οθονη, για αυτο και κοιταω τις Dell.

 

Παντως, σιγουρα θα κανω κατι τετοιο στο μελλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ, δεν το ειχα σκεφτει αυτο, αλλα υπαρχει πολυ μεγαλη πιθανοτητα να χρειαστει να μετακινησω την οθονη, για αυτο και κοιταω τις Dell.

 

Παντως, σιγουρα θα κανω κατι τετοιο στο μελλον.

 

Τι εννοείς να μετακινήσεις την οθόνη? Αν το κάνεις μια φορά και μετακινήσεις το setup σου δεν είναι πρόβλημα. Το arm απλα με βίδες σφίγγει στο γραφείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς να μετακινήσεις την οθόνη? Αν το κάνεις μια φορά και μετακινήσεις το setup σου δεν είναι πρόβλημα. Το arm απλα με βίδες σφίγγει στο γραφείο.

 

Εννοω συχνη μετακινηση της οθονης μονο, γιατι μαλλον θα χρειαστει να πηγαινω αλλου και να δουλευω με το λαπτοπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοω συχνη μετακινηση της οθονης μονο, γιατι μαλλον θα χρειαστει να πηγαινω αλλου και να δουλευω με το λαπτοπ.

 

Μάλιστα. Τότε να μια καλή λύση αφού θέλεις εργονομία.

 

https://www.skroutz.gr/s/9317064/Dell-P2417H.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.plaisio.gr/desktop-laptop/periferiaka/othones/Samsung-Monitor-27-LC27F396-FHUXEN.htm?cm_sp=homepage%20Hero-Banner-_-Monday-Samsung-Monitor-_-20170911

 

Sorry για το λινκ αλλά από δουλειά και κινητό δν μπορώ να κάνω πολλά. Την έχει το πλαίσιο την lc27f396 στα 200ε από 250. Αξίζει η να περιμένω να δώσω 300 για καμιά καλύτερη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...