Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

be50f022c4cb.jpg

Πολυ ωραια η εικονα μου λυνει και μενα αποριες... Αλλα ολο αυτο εχει αντικτυπο και στο scaling? Θαλω να πω εγω ειμαι συνηθισμενος χρονια με 16:10 22'' τωρα για να εχω τουλαχιστον το ιδιο μεγεθος οθονης και γυσικα του περιεχομενου της, δλδ οχι μικρα εικονιδια κτλ, σε ποσες ιντσες πρεπει να παω σε fhd ή 2κ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σημερα παρελαβα αυτη την οθονη απο το media markt .. μου κανει εντυπωση που ειναι πιο μικρη απο την αλλη 22 ιντσες που ειχα πριν , τα χρωμματα δεν με εντυπωσιαζουν περιμενα μεγαλυτερη διαφορα απο την l222ws-bn που ειχα, ηταν και αυτη 22 .. ισως επειδη ειχα συνηθισει την αλλη, ωστοσο παρατηρω με την ωρα οτι η φωτεινωτητα αλλαζει , εψαξα στις ρυθμισεις δεν βρηκα κατι σχετικα, να σημειωσω πως σε 2 review που ειδα στο YT εδειχνε οτι ειχε μεσα hdmi καλωδιο, στο manual εδειχνε οτι περιεχει μεσα , εγραφε και το μοντελο, αλλα στο κουτι ειχε μονο d-sub ... ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ, μπορω να αγορασω , αλλα κανονικα θα επρεπε να ειχε μεσα. 

 

http://www.mediamarkt.gr/el/product/_lg-22mp58vq-22-full-hd-ips-monitor-1179643.html

 Έκανες κακή αγορά. Οτιδήποτε από 22" και κάτω είναι κακή αγορά. Στα χρήματα που έδινες και με την δυσκολία πληρωμής μην περιμένεις κάτι καλό. Όταν δεν μπορούμε να αγοράσουμε κάτι καλό οι μεσοβέζικες λύσεις δεν οδηγούν καλές αγορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Έκανες κακή αγορά. Οτιδήποτε από 22" και κάτω είναι κακή αγορά. Στα χρήματα που έδινες και με την δυσκολία πληρωμής μην περιμένεις κάτι καλό. Όταν δεν μπορούμε να αγοράσουμε κάτι καλό οι μεσοβέζικες λύσεις δεν οδηγούν καλές αγορές.

δεν ηταν εφικτο οι γονεις μου να διαθεσουν παραπανω χρηματα, δεν κανω τρελη χρηση , απλα μου εκανε εντυπωση καποια πραγματα. οτι πλωρωνεις παιρνεις φυσικα, αλλα σε αυτα τα χρηματα ολοι μου ειπαν αυτη να αγορασω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@liverpoolman

 

Αν πας απο 22" 16:10 σε 22" 16:9 θα στενεψει πανω και κατω και θα μακρυνει λιγο αριστερα δεξια. Η διαγωνιος παραμενει 22"

Αν πας 2Κ ναι τα εικονιδια θα ειναι πιο μικρα και η διαφορα ειναι οτι η εικονα εμπλουτιζεται με πιο πολλα πιξελς αρα εχει καλυτερη ποιοτητα. Απο 16:9 1Κ σε 16:9 2Κ δεν αλλαζει κατι αλλο

Πρακτικα απο 16:10 σε 16:9 σε ενα παιχνιδι πχ. εχεις λιιιιγο παραπανω vision αριστερα και δεξια. (οπως βλεπεις και στη φωτο) Στα πανω και κατω δεν αλλαζει κατι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@liverpoolman

 

Αν πας απο 22" 16:10 σε 22" 16:9 θα στενεψει πανω και κατω και θα μακρυνει λιγο αριστερα δεξια. Η διαγωνιος παραμενει 22"

Αν πας 2Κ ναι τα εικονιδια θα ειναι πιο μικρα και η διαφορα ειναι οτι η εικονα εμπλουτιζεται με πιο πολλα πιξελς αρα εχει καλυτερη ποιοτητα. Απο 16:9 1Κ σε 16:9 2Κ δεν αλλαζει κατι αλλο

Πρακτικα απο 16:10 σε 16:9 σε ενα παιχνιδι πχ. εχεις λιιιιγο παραπανω vision αριστερα και δεξια. (οπως βλεπεις και στη φωτο) Στα πανω και κατω δεν αλλαζει κατι

Στο πάνω κάτω αλλάζει, όχι στο αριστερά δεξιά. Ο πρώτος αριθμός (16) αφορά την οριζόντια ανάλυση ενώ ο δεύτερος την κατακόρυφη.

 

Mr robot η οθόνη που πήρες έχει σίγουρα καλύτερα χρώματα από αυτήν που είχες. Δεν έχεις κάνει σωστό calibration απλά. Παίξε λίγο με τις ρυθμίσεις να δεις τι σου αρέσει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@naruto

Στο αριστερα δεξια αλλαζει. Δες την φωτο με το game. Αριστερα δεξια εχεις περισσοτερη ορατοτητα

και αν πας σε 21:9 θα εχεις ακομα πιο πολυ vision αριστερα δεξια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο πάνω κάτω αλλάζει, όχι στο αριστερά δεξιά. Ο πρώτος αριθμός (16) αφορά την οριζόντια ανάλυση ενώ ο δεύτερος την κατακόρυφη.

 

Mr robot η οθόνη που πήρες έχει σίγουρα καλύτερα χρώματα από αυτήν που είχες. Δεν έχεις κάνει σωστό calibration απλά. Παίξε λίγο με τις ρυθμίσεις να δεις τι σου αρέσει.

ολα ενταξει με τα χρωαματα, παιζω ενα παιχνιδι μεσω google chrome, οπου εχει ασπρο φοντο, και παρατηρω βαθια οτι κυματιζει η εικονα , κοιταξα μηπως δεν εχουν μπει καλα τα καλωδια αλλα δεν ειναι αυτο το προβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσε την εικόνα. Σκέψου συγκριτικά. Μια 16:10 1920x1200 έχει περισσότερα pixels στον κατακόρυφο άξονα από μια αντίστοιχη 16:9 1920x1080. Οπότε στον κατακόρυφο άξονα χωράει περισσότερο περιεχόμενο.

 

Στην περίπτωση του 21:9 έχεις περισσότερα pixels στον οριζόντιο άξονα. (2560 vs 1920). Οπότε εκεί κερδίζεις σε περιεχόμενο οριζοντίως.

ολα ενταξει με τα χρωαματα, παιζω ενα παιχνιδι μεσω google chrome, οπου εχει ασπρο φοντο, και παρατηρω βαθια οτι κυματιζει η εικονα , κοιταξα μηπως δεν εχουν μπει καλα τα καλωδια αλλα δεν ειναι αυτο το προβλημα.

Τι ακριβώς εννοείς κυματίζει η εικόνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσε την εικόνα. Σκέψου συγκριτικά. Μια 16:10 1920x1200 έχει περισσότερα pixels στον κατακόρυφο άξονα από μια αντίστοιχη 16:9 1920x1080. Οπότε στον κατακόρυφο άξονα χωράει περισσότερο περιεχόμενο.

 

Στην περίπτωση του 21:9 έχεις περισσότερα pixels στον οριζόντιο άξονα. (2560 vs 1920). Οπότε εκεί κερδίζεις σε περιεχόμενο οριζοντίως.

 

Τι ακριβώς εννοείς κυματίζει η εικόνα;

δεν μπορω να το εξηγησω, δεν σας εχει τυχει ποτε να μην εχετε βαλει καλα το καλωδιο και να δειτε να τρεμοπαιζει η εικονα; αυτο παρατηρω σε ασπρο φοντο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον μιλάς για flickering. Με τι καλώδιο έκανες τη σύνδεση;

d-sub ηταν μαζιε με την οθονη, δυστυχως δεν ειχε μεσα hdmi, ενω θα επρεπε οπως αναγραφει, τελος παντων βρηκα και ενα hdmi καλωδιο αλλα τα χρωματα ειναι τελειως διαφορετικα :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πειράζει να ρωτήσω για ένα σύντομο πρόβλημα που είχα και εγώ χθές;

 

Όπως έχω πει έχω την DELL UP2715K.

 

Χθες ξαφνικά όταν άνοιξα το PC είδα να τρεμοπαίζει. Από όσο την κατάλαβα ήταν σαν να δουλεύει στα 30hz το refresh rate.

Έβγαζα-έβαζα τα καλώδια (παίρνει 2xDisplayport) αλλά σταμάτησα να ψάχνω τι φταίει αφού πρόσεξα ότι και χωρίς καλώδια συνδεμένα στο PC το παραθυράκι που γράφει "No signal" είχε το ιδιο τρέμουλο. Οπότε το δικό μου συμπέρασμα είναι ότι ήταν πρόβλημα της οθόνης.

 

Το παράξενο είναι ότι το πρόβλημα λύθηκε από μόνο του μετά από καμιά ώρα περίπου αλλά σταδιακά!

δηλαδή μετά από 15 λεπτά μου φάνηκε να αυξήθηκαν τα hz, μετά από άλλο ένα τέταρτο ακόμα καλύτερα μέχρι που επανήλθε πλήρως!

 

έχετε ιδέα τι μπορεί να παίχτηκε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...