Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ψάχνω μόνο κορεάτικης οτι καλή value for money πρόταση ανοιχτή  απλα οι κορεάτικες και με τελωνείο είναι πάλι φθηνές

 

Από αυτές που λες, IPS ξεκινάνε οι πρώτες στα 600€ από amazon βρετανίας. Asus MG279Q, Acer XF270HUA.

 

Καταλαβα.

Θα κοιταξω και στο oc net μπας και τις εχει δοκιμασει κανενας.

Αρα κοιταω μονο σε ips panel.αναμεσα σε αυτες τις δυο?ομολογω οτι προτιμω dell ,γιατι ειμαι και πολυ ικανοποιημενος και απο αυτην που εχω τωρα(8 χρονια την εχω)

http://www.skroutz.gr/s/9317064/Dell-P2417H.html

http://www.skroutz.gr/s/12101411/LG-24MP59G-P.html?from=autocomplete&keyphrase=lg+24mp59g-p

 

Αν πιστεύεις ότι δεν θα σε ενδιαφέρει το freesync ποτέ πάνε στην Dell λόγω εργονομικής βάσης. Αλλά εκεί σίγουρα δεν θα φτάσεις 75Hz...

 

Δες και αυτήν: https://www.skroutz.gr/s/11453299/Dell-S2418HN.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Την έχουν πάρει αρκετά παιδιά από δω μέσα την 27ρα (μαζί με μένα)

Άψογη απλά και δεν σε κουράζει καθόλου στα μάτια. Πολύ ωραία χρώματα και γωνία θέασης. Έχω και την rx 580 πάνω (freesync ftw)

Βλέπω συνέχεια σειρές / ταινίες και παίζω αρκετά games. Για τα λεφτά της είναι TOP ! 

Μπορεις να μου κανεις μια δοκιμη?

Λενε για την οθονη σου οτι παιζει 75hz native χωρις frame skipping.

Μπορεις να κατεβασεις ενα τεστ που ειναι για frame skipping,να απενεργοποιησεις το freesync,να τη βαλεις στα 75 hz και να το τρεξεις?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να μου κανεις μια δοκιμη?

Λενε για την οθονη σου οτι παιζει 75hz native χωρις frame skipping.

Μπορεις να κατεβασεις ενα τεστ που ειναι για frame skipping,να απενεργοποιησεις το freesync,να τη βαλεις στα 75 hz και να το τρεξεις?

 

Στείλε μου inbox και πες μου τι να κάνω ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από αυτές που λες, IPS ξεκινάνε οι πρώτες στα 600€ από amazon βρετανίας. Asus MG279Q, Acer XF270HUA.

 

Ναι έχω δει και για μεταχειρισμενες κοιτάω άπλα να ξέρω τι μοντέλα αξίζουν αυτών τον καιρό έχω nvidia atm αλλά δεν με ενδιαφέρει gsync/freesync

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν θελω να παρω μια οθονη,υποθετω μπορω να ζητησω στο καταστημα,να την ανοιξουν και να τη δοκιμασω για καμμενα pixel?

 

Από απειροελάχιστες πιθανότητες, έως καμία (μάλλον καμία). Εκτός κι αν είναι διατεθειμένος να σού κάνει τη χάρη - λόγω προσωπικής γνωριμίας, ίσως; - ο υπεύθυνος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα έχει καμμενο pixel προφανώς και με το που τη δεις την γυρνάς. Δεν νομίζω να δεχτεί κανείς να σου τη δοκιμάσει στο μαγαζί. Εκτός αν την αγοράσεις και κάνεις το τεστ εκεί σε περίπτωση που έχει κάποιο θέμα να την αλλάξεις. Ίσως έτσι να δεχτούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα έχει καμμενο pixel προφανώς και με το που τη δεις την γυρνάς. Δεν νομίζω να δεχτεί κανείς να σου τη δοκιμάσει στο μαγαζί. Εκτός αν την αγοράσεις και κάνεις το τεστ εκεί σε περίπτωση που έχει κάποιο θέμα να την αλλάξεις. Ίσως έτσι να δεχτούν.

Εαν δε καλυπτει η εγγυηση zero pixel η δε πιανω το οριο?

Θεωρειται ελαττωμα εκ κατασκευης και ζηταω αντικατασταση?Σαν doa?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται πως καλύπτει το κάθε κατάστημα το DOA. Γενικώς πάντως σε αγορά ενός προιόντος έχεις το δικαίωμα να γίνει έλεγχος αυτού στο κατάστημα κανονικά και με το νόμο. Διάβασε περισσότερα εδώ: http://www.insomnia.gr/topic/536024-%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B1-%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CE%B9%CF%8E%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BB%CF%89%CF%84/

 

Το θέμα είναι να βγάλεις άκρη με τα ελληνικά καταστήματα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα κανονικα,αν κανω τη παραγγελια μεσω ιντερνετ ,μπορω να μη πω τιποτα για πιξελ και απλα να πω οτι υπαναχωρω.

Παντως στο ιδιο καταστημα ειχα παρει παλαιοτερα dell και ειχε 4-5 καμμενα,αλλα δε τους ειπα τιποτα και απλα τη γυρισα και ειπα ελειπαν καποια πραγματα απο συσκευασια(που εν τελει οι συγκεκριμενες δε τα συμπεριλαμβαναν,αλλα μου ειχε φανει περιεργο εξαρχης) και μου εδωσαν αλλη χωρις πολλα πολλα.

Αλλα αυτο ηταν τις καλες εποχες...

Οπως και να χει θα παρω τηλεφωνο να ρωτησω καθως θα γινει 700Ε παραγγελια απο εκει,οποτε δε νομιζω να σταθουν στο να παω να δω την οθονη πριν τη παρω.

Η LG με την εγγυηση της ,τι παιζει?

Προς το παρον δεν εχω βρει με τα πιξελ τι καλυψεις παιζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η LG από όσο ξέρω έχει 0 dead pixel εγγύηση. Και το δικαίωμα υπαναχώρησης τα ελληνικά μαγαζιά δεν το ακολουθούν όπως πρέπει και μπαίνεις σε ολόκληρη διαδικασία. Μπορείς να ρωτήσεις στο ίδιο το κατάστημα τι παίζει με τα καμένα pixels να σου πουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σημερα παρελαβα αυτη την οθονη απο το media markt .. μου κανει εντυπωση που ειναι πιο μικρη απο την αλλη 22 ιντσες που ειχα πριν , τα χρωμματα δεν με εντυπωσιαζουν περιμενα μεγαλυτερη διαφορα απο την l222ws-bn που ειχα, ηταν και αυτη 22 .. ισως επειδη ειχα συνηθισει την αλλη, ωστοσο παρατηρω με την ωρα οτι η φωτεινωτητα αλλαζει , εψαξα στις ρυθμισεις δεν βρηκα κατι σχετικα, να σημειωσω πως σε 2 review που ειδα στο YT εδειχνε οτι ειχε μεσα hdmi καλωδιο, στο manual εδειχνε οτι περιεχει μεσα , εγραφε και το μοντελο, αλλα στο κουτι ειχε μονο d-sub ... ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ, μπορω να αγορασω , αλλα κανονικα θα επρεπε να ειχε μεσα. 

 

http://www.mediamarkt.gr/el/product/_lg-22mp58vq-22-full-hd-ips-monitor-1179643.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σημερα παρελαβα αυτη την οθονη απο το media markt .. μου κανει εντυπωση που ειναι πιο μικρη απο την αλλη 22 ιντσες που ειχα πριν , τα χρωμματα δεν με εντυπωσιαζουν περιμενα μεγαλυτερη διαφορα απο την l222ws-bn που ειχα, ηταν και αυτη 22 .. ισως επειδη ειχα συνηθισει την αλλη, ωστοσο παρατηρω με την ωρα οτι η φωτεινωτητα αλλαζει , εψαξα στις ρυθμισεις δεν βρηκα κατι σχετικα, να σημειωσω πως σε 2 review που ειδα στο YT εδειχνε οτι ειχε μεσα hdmi καλωδιο, στο manual εδειχνε οτι περιεχει μεσα , εγραφε και το μοντελο, αλλα στο κουτι ειχε μονο d-sub ... ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ, μπορω να αγορασω , αλλα κανονικα θα επρεπε να ειχε μεσα. 

 

http://www.mediamarkt.gr/el/product/_lg-22mp58vq-22-full-hd-ips-monitor-1179643.html

αν ήταν και η προηγούμενη 22' και wide όπως η καινούργια τότε θα έχουν το ίδιο μέγεθος. Προφανώς θα έχει ψευδαίσθηση λόγω μικρότερων besels (τα πλαστικά περιμετρικά)

 

edit: η παλιά σου ειναι 16:10 οπότε λογικό να ειναι πιο μεγάλη

 

πώς πληρώθηκε αν επιτρέπεται; μετρητής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ήταν και η προηγούμενη 22' και wide όπως η καινούργια τότε θα έχουν το ίδιο μέγεθος. Προφανώς θα έχει ψευδαίσθηση λόγω μικρότερων besels (τα πλαστικά περιμετρικά)

 

edit: η παλιά σου ειναι 16:10 οπότε λογικό να ειναι πιο μεγάλη

 

πώς πληρώθηκε αν επιτρέπεται; μετρητής;

οχι με καρτα γιατι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...