Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχω ξεμείνει με μια 17" turbo-x σε 4:3 εδω  και 6 μηνες οπότε οτι και να πάρω άψογο θα είναι, τώρα για 20 € δεν έγινε και τπτ αλλά δεν είναι πολύ μεγάλη η 29"?

οχι δεν ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα,

σκέφτομαι να πάρω μία νέα οθόνη αυτό τον καιρό, τα τελευταία χρόνια είμαι με μία LG FLatron W2240 (22" 1080p).

Σκεφτόμουν να πήγαινα σε 1440p 144 Hz 27" και σε κανα τρίμηνο να έκανα Upgrade την GPU μου, αλλά τώρα σκέφτομαι μήπως μείνω με μία καλή 1080p 24"-25". Είδα τώρα και στο plaisio που έχει την LC24FG70 στα 320 και μου κίνησε το ενδιαφέρον.
Τι λέτε εσείς; Καμία άλλη πρόταση για 1080?

  1. Ποίο είναι το budget  (χρήματα) που μπορούμε να διαθέσουμε : ~400 1080p, ~650 1440p
  2. Για τι χρήση προορίζεται ; Gaming, programming
  3. Πόσες ίντσες ψάχνουμε ή μέχρι πόσες ίντσες ; 24"-27"
  4. Από τι αποτελείται το υπόλοιπο σύστημα με κυρίως μέρος του την κάρτα γραφικών: Asus R9 390X
     
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλησπέρα,

 

σκέφτομαι να πάρω μία νέα οθόνη αυτό τον καιρό, τα τελευταία χρόνια είμαι με μία LG FLatron W2240 (22" 1080p).

Σκεφτόμουν να πήγαινα σε 1440p 144 Hz 27" και σε κανα τρίμηνο να έκανα Upgrade την GPU μου, αλλά τώρα σκέφτομαι μήπως μείνω με μία καλή 1080p 24"-25". Είδα τώρα και στο plaisio που έχει την LC24FG70 στα 320 και μου κίνησε το ενδιαφέρον.

Τι λέτε εσείς; Καμία άλλη πρόταση για 1080?

  1. Ποίο είναι το budget  (χρήματα) που μπορούμε να διαθέσουμε : ~400 1080p, ~650 1440p
  2. Για τι χρήση προορίζεται ; Gaming, programming
  3. Πόσες ίντσες ψάχνουμε ή μέχρι πόσες ίντσες ; 24"-27"
  4. Από τι αποτελείται το υπόλοιπο σύστημα με κυρίως μέρος του την κάρτα γραφικών: Asus R9 390X

     

 

 

Πρέπει να αποφασίσεις αρχικά τι θες να αγοράσεις. Γιατί άλλο να δίνουμε προτάσεις για 400 ευρώ και άλλο για 650 :P. Μείνει μακριά από την Samsung που πόσταρες, έχει αρκετά θεματάκια. Αν θέλεις κοίτα το νεότερο μοντέλο FG73 που διορθώνει κάποια από αυτά.

 

Άλλες προτάσεις για 1080p σε 8-bit TN είναι LG 24GM77 ή LG 24GM79 και η Viewsonic XG2401.

 

Για 1440p στα 650€ μπορείς να δεις την Samsung CHG70 ή την Acer XF27HUA από εξωτερικό (προτίμηση να πάρεις από amazon σε περίπτωση που μπλέξεις με Quality Control. Επίσης σου προτείνω monitors για να εκμεταλλευτείς το freesync).

 

Τέλος μπορείς να σκεφτείς την λύση μιας Ultrawide όπως η LG 34UC79G.

 

Γενικώς δεν αξίζει να αλλάξεις κάρτα γραφικών εκτός αν πας για Vega για να πιάνεις όσο το δυνατόν υψηλότερα frames σε 1440p.

ειχα την lg flatron l222ws-bn, σε high γραφικα οχι ολα βεβαια ειχα 60 fps .. τωρα με την lg τα fps θα πεσουν στα 40-50;

 

Δεν μπορώ να ξέρω ακριβώς πόσα frames θα πιάνεις αλλά η ανάλυση ανεβαίνει και το παιχνίδι είναι γενικά απαιτητικό. Πάλι με μια προσαρμογή ρυθμίσεων, θεωρώ πως θα φτάσεις τα 60fps. Γενικώς η κάρτα σου είναι κάπως παλιά οπότε δεν τραβάει 60fps σε high στα σύγχρονα games σε 1080p.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να ξέρω ακριβώς πόσα frames θα πιάνεις αλλά η ανάλυση ανεβαίνει και το παιχνίδι είναι γενικά απαιτητικό. Πάλι με μια προσαρμογή ρυθμίσεων, θεωρώ πως θα φτάσεις τα 60fps. Γενικώς η κάρτα σου είναι κάπως παλιά οπότε δεν τραβάει 60fps σε high στα σύγχρονα games σε 1080p.

σε γενικα πλαισια τα fps ποσο πρεπει να φτανουν για να λεμε οτι ειναι ΄καλα΄ ; εχω τρεξει παλια παιχνιδια σε high γραφικα ολα, και fps ειχα 60, παραλληλα ετρεχα καινουργια παιχνιδια σε high περιπου οχι ολα ομως και ειχα παλι 60 , μερικες φορες στα παλια παιχνιδια οπως ghost warrior 2 τα fps εφταναν τα 80 . ειναι θεμα παλια καρτας γραφικων; η απλα τοσο φτανουν τα παιχνιδια; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να αποφασίσεις αρχικά τι θες να αγοράσεις. Γιατί άλλο να δίνουμε προτάσεις για 400 ευρώ και άλλο για 650 :P. Μείνει μακριά από την Samsung που πόσταρες, έχει αρκετά θεματάκια. Αν θέλεις κοίτα το νεότερο μοντέλο FG73 που διορθώνει κάποια από αυτά.

 

Άλλες προτάσεις για 1080p σε 8-bit TN είναι LG 24GM77 ή LG 24GM79 και η Viewsonic XG2401.

 

Για 1440p στα 650€ μπορείς να δεις την Samsung CHG70 ή την Acer XF27HUA από εξωτερικό (προτίμηση να πάρεις από amazon σε περίπτωση που μπλέξεις με Quality Control. Επίσης σου προτείνω monitors για να εκμεταλλευτείς το freesync).

 

Τέλος μπορείς να σκεφτείς την λύση μιας Ultrawide όπως η LG 34UC79G.

 

Γενικώς δεν αξίζει να αλλάξεις κάρτα γραφικών εκτός αν πας για Vega για να πιάνεις όσο το δυνατόν υψηλότερα frames σε 1440p.

 

Δεν μπορώ να ξέρω ακριβώς πόσα frames θα πιάνεις αλλά η ανάλυση ανεβαίνει και το παιχνίδι είναι γενικά απαιτητικό. Πάλι με μια προσαρμογή ρυθμίσεων, θεωρώ πως θα φτάσεις τα 60fps. Γενικώς η κάρτα σου είναι κάπως παλιά οπότε δεν τραβάει 60fps σε high στα σύγχρονα games σε 1080p.

Ναι εάν εν τέλει πάω στα 1440p σκεφτόμουν την 27" CHG70, αλλά δεν έχω καταλήξει για 1080p που μάλλον αυτό αξίζει πιο πολύ τώρα. Σκέφτομαι ότι στα 1440p δεν θα έχω καλα fps ακόμα και μέτρια γραφικά στα νέα παιχνίδια.

Σκεφτόμουν να πάρω από Ελλάδα, πχ e-shop,plaisio, γενικά κάποιο γνωστό μαγαζί γιατί φοβάμαι μην πρέπει να επιστρέψω καμια οθόνη και ας ειναι λίγο πιο τσιμπημένο. Βέβαια δεν έχουν και μεγάλη ποικιλία σε Monitors νομίζω. Αξίζει να πάρω απο amazon; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε γενικα πλαισια τα fps ποσο πρεπει να φτανουν για να λεμε οτι ειναι ΄καλα΄ ; εχω τρεξει παλια παιχνιδια σε high γραφικα ολα, και fps ειχα 60, παραλληλα ετρεχα καινουργια παιχνιδια σε high περιπου οχι ολα ομως και ειχα παλι 60 , μερικες φορες στα παλια παιχνιδια οπως ghost warrior 2 τα fps εφταναν τα 80 . ειναι θεμα παλια καρτας γραφικων; η απλα τοσο φτανουν τα παιχνιδια; 

 

 

Τα FPS (Frames Per Second) δηλώνουν πόσα καρέ εμφανίζονται ανά δευτερόλεπτο στην οθόνη σου. Πρακτικά σχετίζεται και με τα Hz της οθόνης σου. Η δικιά σου, όπως και αυτές που κοιτάς σε αυτές τις τιμές είναι στα 60Hz. Που σημαίνει ότι άμα πιάνεις πάνω από αυτόν τον αριθμό (πχ 80fps) η οθόνη θα σου προβάλει μέχρι 60 καρέ ανά δευτερόλεπτο, λόγω του περιορισμού της οθόνης σου. Που σημαίνει ότι 60 είναι το μέγιστο που θέλεις να πιάνεις. Αν είσαι κάτω από 60 προφανώς το παιχνίδι δεν είναι τόσο smooth, αλλά αυτό εξαρτάται από το μάτι του καθενός. Εμένα πχ οτιδήποτε κάτω από 60 fps μου φαίνεται unplayable (σε μεταβλητό framerate πάντα).

 

Οπότε ή ρίχνεις settings ή παίζεις με χαμηλότερα fps.

Ναι εάν εν τέλει πάω στα 1440p σκεφτόμουν την 27" CHG70, αλλά δεν έχω καταλήξει για 1080p που μάλλον αυτό αξίζει πιο πολύ τώρα. Σκέφτομαι ότι στα 1440p δεν θα έχω καλα fps ακόμα και μέτρια γραφικά στα νέα παιχνίδια.

Σκεφτόμουν να πάρω από Ελλάδα, πχ e-shop,plaisio, γενικά κάποιο γνωστό μαγαζί γιατί φοβάμαι μην πρέπει να επιστρέψω καμια οθόνη και ας ειναι λίγο πιο τσιμπημένο. Βέβαια δεν έχουν και μεγάλη ποικιλία σε Monitors νομίζω. Αξίζει να πάρω απο amazon; 

 

Αν πρόκειται για επιστροφή προϊόντος, πιο αξιόπιστο κατάστημα από το amazon δεν θα βρεις. Προφανώς μιλάμε για Ευρώπη. Δεν θα είναι και τόσο χάλια όσο νομίζεις η κάρτα γραφικών σου σε 1440p. Ρίχνοντας λίγο τα settings και αξιοποιώντας το freesync θα έχεις μια χαρά αποτέλεσμα. Υπόψιν μόνο ότι στην CHG70 το freesync range είναι πολύ περιορισμένο. Ειδικά αν κοιτάξεις για αναβάθμιση στο μέλλον αξίζει να κοιτάξεις σε μια τέτοια οθόνη. 

 

Διαφορετικά κοιτάς σε μια από τις 3 1080p 144Hz που σου είπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα FPS (Frames Per Second) δηλώνουν πόσα καρέ εμφανίζονται ανά δευτερόλεπτο στην οθόνη σου. Πρακτικά σχετίζεται και με τα Hz της οθόνης σου. Η δικιά σου, όπως και αυτές που κοιτάς σε αυτές τις τιμές είναι στα 60Hz. Που σημαίνει ότι άμα πιάνεις πάνω από αυτόν τον αριθμό (πχ 80fps) η οθόνη θα σου προβάλει μέχρι 60 καρέ ανά δευτερόλεπτο, λόγω του περιορισμού της οθόνης σου. Που σημαίνει ότι 60 είναι το μέγιστο που θέλεις να πιάνεις. Αν είσαι κάτω από 60 προφανώς το παιχνίδι δεν είναι τόσο smooth, αλλά αυτό εξαρτάται από το μάτι του καθενός. Εμένα πχ οτιδήποτε κάτω από 60 fps μου φαίνεται unplayable (σε μεταβλητό framerate πάντα).

 

Οπότε ή ρίχνεις settings ή παίζεις με χαμηλότερα fps.

 

Αν πρόκειται για επιστροφή προϊόντος, πιο αξιόπιστο κατάστημα από το amazon δεν θα βρεις. Προφανώς μιλάμε για Ευρώπη. Δεν θα είναι και τόσο χάλια όσο νομίζεις η κάρτα γραφικών σου σε 1440p. Ρίχνοντας λίγο τα settings και αξιοποιώντας το freesync θα έχεις μια χαρά αποτέλεσμα. Υπόψιν μόνο ότι στην CHG70 το freesync range είναι πολύ περιορισμένο. Ειδικά αν κοιτάξεις για αναβάθμιση στο μέλλον αξίζει να κοιτάξεις σε μια τέτοια οθόνη. 

 

Διαφορετικά κοιτάς σε μια από τις 3 1080p 144Hz που σου είπα.

 

Χμ οκ, σε ευχαριστώ για τις προτάσεις. Ακόμα δεν μπορώ να αποφασίσω ανάμεσα σε 1440p και 1080p, αλλά ναι μαλλον αξίζει ένα καλό monitor στα 1440p και ας ρίχνω γραφικά μέχρι να κάνω upgrade την gpu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχωσ δεν εχουμε ολοι τις ιδιες τσεπες κυριε.

με παρεξήγησες. εννοούσα ότι είναι σίγουρα καλύτερη από την πρώτη που ρώτησες

 Εμένα πχ οτιδήποτε κάτω από 60 fps μου φαίνεται unplayable (σε μεταβλητό framerate πάντα).

 

Ευτυχώς που υπάρχει και άλλος που παθαίνει το ίδιο και δεν είμαι μόνο εγώ. Γιατί άρχισα να ανησυχώ

ακόμα και τα 55fps τα βλέπω πολύ πιο ενοχλητικά απο τα 60fps που μου φαίνονται πολύ smooth. 

 

5fps διαφορά θα μου πείτε υπερβολή. 

 

Δεν έχω δει πάνω από 60fps ποτέ μου. Ελπίζω όταν θα δω να μην με απογοητεύσει όταν θα ξανά δω 60fps...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ψάχνω για τηλεόραση που να τη χρησιμοποιώ και σαν οθόνη υπολογιστή (δουλειά/ελαφρό gaming). Έλεγα στην αρχή να πάρω μια 32" τηλεόραση και να τελειώνει το θέμα αλλά δεν νομίζω να βολεύει τόσο μεγάλη για να τη χρησιμοποιώ σαν οθόνη πισί. Βρήκα αυτή Link.png Site: εδώ , λέτε να κάνει για τέτοια δουλειά; Έχετε άλλες προτάσεις μήπως; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα αξιζει αυτη η οθονη 

 

http://www.skroutz.gr/s/10862959/Samsung-C24FG70.html?keyphrase=Samsung+C24FG70#specs ??

 

ή καλυτερο ακτι τετοιο ?

 

http://www.skroutz.gr/s/9171021/Viewsonic-XG2401.html

 

Αν εχει καλα χρωματα θα προτειμουσα την curved απλα δεν ξερω τι γινεται με τα bit και τα χρωματα τους

 

Εχω μια gtx 1060 6gb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα και παλι. Εχω ποσταρει ξανα στο παρελθον απλα δεν ξερω τι να κανω. Εννοοντας ποια ειναι η καλυτερη λυση για να εχω το καλυτερο αποτελεσμα. Αυτη τη στιγμη εχω ενα monitor tv της samsung 60hz με ι7 7700 και asus gtx strix 1070. Παιζω το battlefield στα ultra με το resulution scale στα 125% κι εχω 85-95 fps σε multiplayer σε αναλυση 1080. Με ενα μπατζετ 500 ευρω να παω σε αγορα της dell με το g sync σε uhd? Η να κινηθω σε καλη οθονη 1080; η ερωτηση μου ειναι με ταβανι 500 ευρω ποια θα ηταν η καλυτερη αγορα οθονης για καλυτερα αποτελεσματα σε gaming. Επισης χωρις το g sync θα εχει καποια διαφορα σε κατι; σας ευχαριστω και παλι και συγγνωμη που κουρασα αλλα ειμαι αρκετα ασχετος! Εκτος αν δεν αξιζει να εξαντλησω τα 500 ευρω και καλυφθω πιο οικονομικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα αξιζει αυτη η οθονη 

 

http://www.skroutz.gr/s/10862959/Samsung-C24FG70.html?keyphrase=Samsung+C24FG70#specs ??

 

ή καλυτερο ακτι τετοιο ?

 

http://www.skroutz.gr/s/9171021/Viewsonic-XG2401.html

 

Αν εχει καλα χρωματα θα προτειμουσα την curved απλα δεν ξερω τι γινεται με τα bit και τα χρωματα τους

 

Εχω μια gtx 1060 6gb

 

Το Samsung αγόρασε το για τα 48-144Hz και το SVA panel με το 1ms ( δεν είναι πραγματικό αλλά κάνει δουλεία) όχι για το ότι είναι Curvred . 

Προσωπικά 300euro ( ViewSonic ) για TN δεν θα έδινα να με κρέμαγες ανάποδα ... :) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κορεάτικη qnix IPS 1440p 60hz 27" θέλω να παω σε κάτι το ίδιο 120-144hz να πάω πάλι σε κορεάτικη έχει καμιά άλλη να αξίζει μέχρι 500€ max καμιά πρόταση για gaming

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνω οθονη μεχρι βαρια 200Ε.

Πολυωρη χρηση και gaming μεσα.

Δε θελω να παω σε 2Κ καθως δε θα τραβαει η καρτα και δεν αναβαθμιζω συχνα.Οποτε προκειμενου να μεινω σε fhd υποθετω κοιταω μεχρι 24.

Υπαρχει κατι που να αξιζει να αλλαξω την s2309w που εχω τωρα(θα την παρει ο αδελφος μου,οποτε αν ολες οι επιλογες μου ειναι χειροτερες,κραταω τη δικια μου)?

Πχ

http://www.skroutz.gr/s/4287220/Dell-UltraSharp-U2414H.html

http://www.skroutz.gr/s/9317064/Dell-P2417H.html

http://www.skroutz.gr/s/9872057/HP-24es.html?from=catspan&keyphrase=hp+24es

 

Την ultrasharp τη βαζω μεσα καθως μπορει να παιξει απο κοτσοβολο εκπτωση και να μπει στο budget.


Να βαλω και αυτην μεσα αν και προβληματιζομαι και εγω κατα ποσο θα φαινεται καλα η fhd αναλυση σε 27αρα

http://www.skroutz.gr/s/10441059/Dell-SE2717H.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνω οθονη μεχρι βαρια 200Ε.

Πολυωρη χρηση και gaming μεσα.

Δε θελω να παω σε 2Κ καθως δε θα τραβαει η καρτα και δεν αναβαθμιζω συχνα.Οποτε προκειμενου να μεινω σε fhd υποθετω κοιταω μεχρι 24.

Υπαρχει κατι που να αξιζει να αλλαξω την s2309w που εχω τωρα(θα την παρει ο αδελφος μου,οποτε αν ολες οι επιλογες μου ειναι χειροτερες,κραταω τη δικια μου)?

Πχ

http://www.skroutz.gr/s/4287220/Dell-UltraSharp-U2414H.html

http://www.skroutz.gr/s/9317064/Dell-P2417H.html

http://www.skroutz.gr/s/9872057/HP-24es.html?from=catspan&keyphrase=hp+24es

 

Την ultrasharp τη βαζω μεσα καθως μπορει να παιξει απο κοτσοβολο εκπτωση και να μπει στο budget.

Να βαλω και αυτην μεσα αν και προβληματιζομαι και εγω κατα ποσο θα φαινεται καλα η fhd αναλυση σε 27αρα

http://www.skroutz.gr/s/10441059/Dell-SE2717H.html

 

Την έχουν πάρει αρκετά παιδιά από δω μέσα την 27ρα (μαζί με μένα)

Άψογη απλά και δεν σε κουράζει καθόλου στα μάτια. Πολύ ωραία χρώματα και γωνία θέασης. Έχω και την rx 580 πάνω (freesync ftw)

Βλέπω συνέχεια σειρές / ταινίες και παίζω αρκετά games. Για τα λεφτά της είναι TOP ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...