Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια εγω πηρα την DELL Monitor S2418HN   και ειμαι πολυ ευχαριστημενος .Eχει frameless design ,πολυ καθαρα και ωραια χρωματα , τελεις γωνιες θεασης , πολυ ωραιο μαυρο και ασπρο φυσικα , δεν κουραζει καθολου , μπορεις να αλλαξεις την γωνια της οθονης προς τα πανω ή προς τα κατω . Παιζω παιχνιδια στα 1080 και δεν εχω παρατηρησει κανενα ("κυμα" κλπ οπως τα λετε :D )  . Ναι δεν ξερω απο οθονες αλλα μεχρι τωρα ειναι πολυ καλη.  ! Επισης στο fps πο παιζω (pubg) δεν εχω κανενα θεμα (ειναι 6ms και οχι 8 που ειναι τα συνηθισμενα )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μα εδω κανετε και οι δυο λαθος. Η διαφορα μου ηταν οτι η αρχικη σου τοποθετηση οτι "ξενερωσες και πιξελιαζε" ηταν καθαρα υποκειμενικη και αφορουσε το ατομο σου. Δεν ειναι αντικειμενικη. Αντικειμενικο μεγεθος ειναι το pixel size σαν απολυτος αριθμος αλλα και παλι αυτο απο μονο του δεν λεει τιποτα γιατι το pixel θα το δει ενα ανθρωπινο ματι το οποιο εχει υποκειμενικες καταβολες.

 

Εσενα μπορει να σου πιξελιαζει. Εγω προερχομενος απο 22αρι 720p μονιτορ, οταν ειδα το 27αρι 1080p της Dell εμεινα εκθαμβος και στα 60-80 εκατοστα αποστασης θεασης δεν ειδα κανενα πιξελιαρισμα, ουτε σε Windows χρηση, ουτε σε FPS gaming. Εσυ μπορει να εβλεπες τα πιξελς του αιωνα.

 

Το σχολιο μου λοιπον ηταν μονο στην δικη σου υποκειμενικη τοποθετηση "οτι ξενερωσες". Εκει που εσυ ξενερωνεις καποιος αλλος μπορει να τα βρισκει ολα κομπλε και το αντιστροφο.

 

Και επειδη προτεινες 27αρι 2Κ μονιτορ, εχω δουλεψει στη δουλεια σε 27αρι 2Κ και 27αρι και 32αρι 4Κ. Τα δυο τελευταια ηταν τρισαθλια, ολα τα γραμματα ηταν ψειρες και μου εβγαιναν τα ματια. Για να δουλεψω στους 60 ποντους επρεπε να μεγαλωσω το scaling που μετα ακυρωνει το λογο υπαρξης του 2Κ αν ειναι να εχω το scaling των Windows στο 120-130%. Στο 27αρι 2Κ ηταν καπως καλυτερα αλλα και παλι αρκετα μικρα για εργασια.

 

Τελικα το ιδανικο στα ματια μου ηταν το 25αρι 2Κ οπου και εκει κατεληξα. Το προηγουμενο μονιτορ της δουλειας ηταν ειναι 24αρι 1080p και ναι καταλαβα διαφορα μεταξυ της 1 ιντσας και της αλλαγης αναλυσης. Εκει εγκειται το υποκειμενικο της υποθεσης. Καποιος μπορει να ελεγε οτι για 1 ιντσα δεν αξιζει η αλλαγη και η επενδυση.

 

Ολα υλοποιησεις της Dell αρα τουλαχιστον ηταν κοινο σημειο αναφορας η εταιρεια, η τεχνολογιες της και τα πανελς της. Και μιλαμε για οθονες μερικων εκατονταδων ευρω εκαστη, οχι 150-200 ευρω που συζηταμε εδω μεσα για μεση οικιακη χρηση.

Ποιος ανέφερε 27αρι και 32αρι σε 4Κ? Και μάλιστα ότι είναι καλή επιλογή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Sebu 
Ότι πεις ... δεν θα μαλώσουμε έχεις δίκιο ...  :-) 
Προσωπικά ούτε DELL πουλάω ούτε καμία άλλη εταιρεία.

Α! και μην ξεχάσω, αυτό που λες ότι είναι υποκειμενικό για εμένα που τα βλέπω,  ισχύει και για εσένα που δεν τα βλέπεις ? σωστά ? Και αναγκάζεσαι να χρησιμοποιήσεις scaling ... 
Λοιπόν. Υπάρχει ένα όργανο που λέγεται " Πίνακας οπτικής οξύτητας " και μετράει την αντικειμενικότητα μας.  B) 
Δεν είναι κακό να κάνεις λάθος . Κακό είναι να το υποστηρίζεις ενάντια σε όλες τις αποδείξεις. 

Επίσης αν δεν με πιστεύεις εμένα ( λογικό :) ) και δεν θέλεις καν να προβληματιστείς από την τοποθέτηση μου, κάνε τον κόπο να διαβάσεις κάνα σοβαρό έντυπο του εξωτερικού ( μέσα από μία μία έρευνα στο Google ... απλό έτσι ! ).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. 

Και μιας που λέμε σε αυτό το threat διάφορα περί οθονών να σας πώ πως αν θέλετε να βλέπετε κορυφαία χρώματα θα τα δείτε μόνο σε GLOSSY οθόνη. Έχω μια παλιά DELL S2340L η οποία ειναι glossy και την έχω βάλει δίπλα σε καινούργιες πανάκριβες και λόγω ματ δίπλα της φαίνονται παλιές....

 

Και επειδή ήθελα να πάω σε αναβάθμιση σε μεγαλύτερη ανάλυση. Αγόρασα πρίν 1 χρόνο την DELL UP2715K. απο τις ελάχιστες glosy με ανάλυση 2880p.

 

Την χρησιμοποιώ για 4k/60fps gaming.

 

Μπορεί να έχει 8ms response time αλλά εγώ δεν βλέπω ποτέ ghosting. Προφανώς παίζει ρόλο από εταιρία σε εταιρία. 

 

edit: Καλό θα ειναι οταν μιλάμε για 1440p να το αναφέρουμε έτσι. 2K=σχεδόν 1080p. Λεπτομέρεια θα μου πείς.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια πηγα σημερα να δω απο κοντα οθονες... Οι ντελ κανουν την διαφορα πιστευω... Ειδα την 27αρα full hd και δεν ειδα ουτε πιξελιασμα ουτε τιποτα φαινεται πολυ ωραια... Επισης ειδα 24 αρα full hd dell παντα και ηταν ακομα καλυτερη στο ματι βεβαια αλλα οχι τρομερη διαφορα... Και τελος εκει που ξενερωσα την ζωη μου ηταν σε 25αρα 2κ ...Μην σας πω πως φαινοταν και χειροτερα απο την full hd και αυτο επειδη ηταν ματ και οχι glossy η επιφανεια... Αυτη που δνε μπορω να βρω να δω ειναι η 29αρα lg... Την βρηκα σε 24αρα την ultra wide παντα, και μου φανηκε αθλια... Αλλα σε 29 που ακουω τοσο καλα λογια θα θελα να την δω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια πηγα σημερα να δω απο κοντα οθονες... Οι ντελ κανουν την διαφορα πιστευω... Ειδα την 27αρα full hd και δεν ειδα ουτε πιξελιασμα ουτε τιποτα φαινεται πολυ ωραια... Επισης ειδα 24 αρα full hd dell παντα και ηταν ακομα καλυτερη στο ματι βεβαια αλλα οχι τρομερη διαφορα... Και τελος εκει που ξενερωσα την ζωη μου ηταν σε 25αρα 2κ ...Μην σας πω πως φαινοταν και χειροτερα απο την full hd και αυτο επειδη ηταν ματ και οχι glossy η επιφανεια... Αυτη που δνε μπορω να βρω να δω ειναι η 29αρα lg... Την βρηκα σε 24αρα την ultra wide παντα, και μου φανηκε αθλια... Αλλα σε 29 που ακουω τοσο καλα λογια θα θελα να την δω

φίλε μου διάβασε το προηγούμενο post που έγραψα. συμφωνούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μου διάβασε το προηγούμενο post που έγραψα. συμφωνούμε.

Ναι οντως! Οποτε αυτο πιστευω αποτελει ενα τεκμηριο για μελλοντικους αγοραστες του φορουμ που κοιταν την συζητηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μπορειτε να μου προτεινετε ενα μονιτορ μεχρι 200 ευρω για ενα φιλαρακι?Παιχνιδια 1080p/60 κατα κυριο λογο θα παιζει  και ψαχνουμε ιντσες απο 24 και πανω.Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη γιατι θελουμε ψιλοαμεσα να την παρουμε.

 

ΥΓ.Καρτα εχει την 1060 οποτε gsync το ξεχναμε λογω μπατζετ και freesync λογω καρτας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγαλο διλλημα πλεον... Απο 22αρα 1680χ1050 αξιζει τελικα να πας σε dell 23αρα full hd ή καλυτερα σε 27 αρα full hd? Παντα glossy και οι 2 σιγουρα... Ποια και γιατι ? Θελω επιχειρηματα οχι βασει specs και θεωριας, αλλα βασει του τι μπορει να δει το ματι μας... Τελος να αναφερθει οτι εχω πλασμα full hd 42αρα panasonic viera αλλα οταν συνδεω το pc κατι με χαλαει στο ματι στα χρωματα ακομα και στην αναλυση... 60hz ειναι... Πλεον ολα τα αφηνω πανω στο ματι μου παιδια γιατι ασχολουμε χρονια με αυτα τα πραγματα και τα περισσοτερα ειναι μαρκετινγκ οπως και στον ηχο... Γι αυτο θελω απαντηση απο ατομα που εχουν δουλεψει με προσωπικη αποψη και ματι γατησιο! Ευχαριστω ολους σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγαλο διλλημα πλεον... Απο 22αρα 1680χ1050 αξιζει τελικα να πας σε dell 23αρα full hd ή καλυτερα σε 27 αρα full hd? Παντα glossy και οι 2 σιγουρα... Ποια και γιατι ? Θελω επιχειρηματα οχι βασει specs και θεωριας, αλλα βασει του τι μπορει να δει το ματι μας... Τελος να αναφερθει οτι εχω πλασμα full hd 42αρα panasonic viera αλλα οταν συνδεω το pc κατι με χαλαει στο ματι στα χρωματα ακομα και στην αναλυση... 60hz ειναι... Πλεον ολα τα αφηνω πανω στο ματι μου παιδια γιατι ασχολουμε χρονια με αυτα τα πραγματα και τα περισσοτερα ειναι μαρκετινγκ οπως και στον ηχο... Γι αυτο θελω απαντηση απο ατομα που εχουν δουλεψει με προσωπικη αποψη και ματι γατησιο! Ευχαριστω ολους σας!

Αγαπητε μην ακους κανεναν. Εκανες το καλυτερο και τις ειδες ιδιοις ομμασι. Οποια σου αρεσε λοιπον γιατι ολα ειναι υποκειμενικα και παιζει ρολο και η αποσταση που καθεσαι. Η 29αρα επειδη δεν την ειδες θα σου αρεσε αλλα θα σε απασχολουσε το υψος της οταν διπλα θα ειχες μια 27αρα να συγκρινεις. Καλες αγορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μπορειτε να μου προτεινετε ενα μονιτορ μεχρι 200 ευρω για ενα φιλαρακι?Παιχνιδια 1080p/60 κατα κυριο λογο θα παιζει  και ψαχνουμε ιντσες απο 24 και πανω.Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη γιατι θελουμε ψιλοαμεσα να την παρουμε.

 

ΥΓ.Καρτα εχει την 1060 οποτε gsync το ξεχναμε λογω μπατζετ και freesync λογω καρτας.

Παιδια καποια βοηθεια εδω σας παρακαλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να αρογασω μια οθονη που θα χρησιμοποιω για ταινιες gaming και ιντερνετ.. Το budget Μου δεν ειναι ακριβως φιξ αλλα δεν θελω να ξεφυγει πανω απο 130.. το μονο προβλημα ειναι πως πρεπει να αγοραστει απο το πλαισιο και μονο απο εκει λογω μιας εταιρικης συμφωνιας.. Ετσι ξεκινησα κοιτωντας τις δυο οθονες των 119 ευρω 


  1. Samsung Monitor 22" LS22F350 (119ευρω)
  2. LG Monitor 21.5" 22MP48A (119ευρω)
  • η πρωτη ειναι ΤΝ και βγαινει απ το παιχνιδι γιατι την ειδα απο κοντα στο μαγαζ και οι γωνιες θεασης ειναι κακες
  • η δευτερη ειναι τουλαχιστον ικανοποιητικη, τιποτα το ιδιεταιρο εμφανισιακα και IPS.. ομως με προβληματιζουν τα 14ms. ειναι τοσο εμφανη? και ειναι οντως κακη η ποιοτητα του πανελ οπως ειδα?

ετσι ειπα να κοιταξω λιγο παρακατω


  1. LG Monitor 22" 22MP58VQ (139ευρω)
  2. Turbo-X Οθόνη LED 23.8" TX-238IPS (149ευρω)
  3. LG Monitor 22" 22MP68VQ (159ευρω)
  • Η πρωτη ειναι αφενος ομορφοτερη αφετερου εχει καλυτερη αποκριση και η σειρα VQ εχει τα καλα πανελ της LG.. αξιζει ομως?
  • Η δευτερη εχει παραπολυ ωραιο σχεδιασμο και χαρακτηριστικα.. ειναι ομως Turbo-X(αυτο λεει πολλα ομως ειδα το σχετικο review εδω στο insomnia http://www.insomnia.gr/topic/611367-turbo-x-tx238ips-review/ και δεν ξερω τι να σκεφτω..)
  • Η τριτη ειναι κορυφη με το τελειο πανελ, τα καταπληκτικα χρωματα, χαρακτηριστικα και το bezell-less σχεδιασμο της.. (ειναι η ιδια με την 1 απλα χωρις πλαισιο?)

Ανδιαμφισβητητα οι ομορφοτερες ειναι οι δυο τελευταιες με την LG να εχει και την ποιοτητα.. ομως νομιζω πως αρχιζουν να ξεφευγουν οι τιμες 10-10ευρω.. τα αξιζει η LG των 159 ευρω? Θα βγει καλη η Turbo-X? Μηπως ειναι πιο εξυπνο να παρω την LG των 139 ευρω? Η θα βολευτω με την 22MP48A και θα γλυτωσω 40 ευρω αισθητικης και σκετης παγιδας μαρκετινγκ?


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγαλο διλλημα πλεον... Απο 22αρα 1680χ1050 αξιζει τελικα να πας σε dell 23αρα full hd ή καλυτερα σε 27 αρα full hd? Παντα glossy και οι 2 σιγουρα... Ποια και γιατι ? Θελω επιχειρηματα οχι βασει specs και θεωριας, αλλα βασει του τι μπορει να δει το ματι μας... Τελος να αναφερθει οτι εχω πλασμα full hd 42αρα panasonic viera αλλα οταν συνδεω το pc κατι με χαλαει στο ματι στα χρωματα ακομα και στην αναλυση... 60hz ειναι... Πλεον ολα τα αφηνω πανω στο ματι μου παιδια γιατι ασχολουμε χρονια με αυτα τα πραγματα και τα περισσοτερα ειναι μαρκετινγκ οπως και στον ηχο... Γι αυτο θελω απαντηση απο ατομα που εχουν δουλεψει με προσωπικη αποψη και ματι γατησιο! Ευχαριστω ολους σας!

έχω αυτήν την στιγμή 2 οθόνες της Dell και σήμερα παρέλαβα μια ακόμα μεταχειρισμένη!

 

-Η μία είναι η DELL UP2715K (27'' 5K/60hz). την έχω για το PC μου για να παίζω σε 4K ανάλυση παιχνίδι. δεν συζητάω για την ποιότητα....εντάξει δεν έχει  ούτε 144hz ούτε gsync αλλα απο την στιγμή που ολα τα παιχνίδια δεν πέφτουν κάτω από σε 60fps είμαι μια χαρά.

-Η δεύτερη είναι η DELL S2340L (23' 1080p/60hz). αυτήν αντικατέστησα με την από επάνω όταν έκανα αναβάθμιση το PC μου. πλέον την έχω για το PS4 (αφού η πρώτη δεν έχει καν HDMI)

-Η τρίτη (ακόμα δεν την έχω ανοίξει) την αγόρασα από αγγελία εδώ στο Insomnia. είναι η DELL S2740L. Είναι η ίδα με την δεύτερη αλλα σε 27'' 

 

Θέλω να αναφέρω πως ενώ είναι παλιό μοντέλο, η DELL τις αντικατέστησε με μοντέλο που είναι αρκετά υποδεέστερο του προηγούμενου. Έχω βάλει δίπλα δίπλα την S2340L με την νέα S2415H να δείχνουν το ίδιο περιεχόμενο και προς απογοήτευση η S2415H έχει χειρότερα χρώματα. Η διαφορά είναι κυρίως στο λευκό που δεν μπορεί η S2415H με τίποτα να το αποδώσει. ότι και ρύθμιση να κάνεις. Επίσης η S2340L/S2740L έχει μία ρύθμιση που λέγεται Image enchant που όταν το έχεις στο on δίνει μια εκπληκτική λεπτομέρεια (λές και ανεβαίνει η ανάλυση της ένα πράγμα). στην S2415H δεν υπάρχει.

 

τώρα στην ερώτηση σου θα σου απαντήσω καλύτερα όταν την ανοίξω την 27αρα.

όμως στο θέμα του μεγέθους όλα έχουν να κάνουν με την απόσταση. Αν εσύ θα συνεχίσεις να βλέπεις από την ίδια απόσταση την 27αρα τότε θα χάσεις σε λεπτομέρεια καθώς ανεβαίνει το PPI όσο μεγαλώνει η οθόνη. Από την άλλη όμως το μέγεθος νομίζω δεν χορτένεται. 

 

Αφού πάντως σκέφτεσαι σοβαρά για dell/glossy δες το σοβαρά να αγοράσεις το προηγούμενο μοντέλο. Μπορείς να την βρεις ακόμα και καινούργια.Στα αρνητικά της είναι ότι δεν έχει ηχεία (η κανούργια έχει). αλλα εγώ προσωπικά τα βλέπω ψηλά γράμματα αυτά σε σχέση με την εικόνα και τα χρώματα.

 

Το σίγουρο είναι ένα και το λέω προς όλους τους υποψήφιους αγοραστές:

Αν δεν σας ενοχλεί η αντανάκλαση του φωτός η μπορείτε να την αντιμετωπίσετε  τότε αν θέλετε εικόνα που να είναι καλύτερη ακόμα και από την ακριβότερη οθόνη της αγοράς τότε πάρτε GLOSSY.

 

Δεν είναι τυχαίο που όλες οι τηλεοράσεις είναι glossy.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα είμαι σε δίλημμα έχω κλείσει σε αυτές τις 2 οθόνες αλλά δεν ξέρω πια να διαλέξω. Link.png Site: 1   Link.png Site: 2 από την μια μου αρέσει η απίστευτη βάση της dell μαζί με τις usb και την εμπιστεύομαι καλύτερα απ' ότι την LG.   H LG όμως είναι ultrawide.

 

H χρήση που κάνω είναι all around και θα βοηθούσε το ultrawide σε μερικές περιπτώσεις

 

Ψάχνω αφορμή για να μην πάω στην lg αλλά δυσκολεύομαι να βρω

 

Τα φώτα σας

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Geocheats2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα είμαι σε δίλημμα έχω κλείσει σε αυτές τις 2 οθόνες αλλά δεν ξέρω πια να διαλέξω. Link.png Site: 1   Link.png Site: 2 από την μια μου αρέσει η απίστευτη βάση της dell μαζί με τις usb και την εμπιστεύομαι καλύτερα απ' ότι την LG.   H LG όμως είναι ultrawide.

 

H χρήση που κάνω είναι all around και θα βοηθούσε το ultrawide σε μερικές περιπτώσεις

 

Ψάχνω αφορμή για να μην πάω στην lg αλλά δυσκολεύομαι να βρω

 

Τα φώτα σας

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Geocheats2

Αν πας σε ultrawide κοιτα για 29αρα. Η 25αρα ειναι πολυ μικρη σε υψος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...