Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Καλησπέρα, θα ήθελα να μου προτείνετε για αγορά μια οθόνη 27''. Θα ήθελα να συνδέσω πάνω της το PC που σκοπεύω να αγοράσω καθώς και το PS4 και για αυτό το λόγο έχω φάει κόλλημα να πάρω οθόνη που έχει τουλάχιστον 2 HDMI θύρες.

 

 Κατά προτίμηση να είναι FHD καθώς το PC που θα φτάξω θα είναι της τάξης των 800-900 ευρώ και λογικά δεν θα έχει τόσο καλές αποδόσεις σε μεγαλύτερες αναλύσεις. Επίσης διαβάζω οτι το freesync ενεργοποιείται μόνο μέσω σύνδεσης HDMI, άλλος ένας λόγος δηλαδή να έχει 2 θύρες HDMI η οθόνη, εκτός αν κάνω λάθος φυσικά οπότε διορθώστε με.

 

 Γενικά έχω βάλει στο μάτι την ASUS MX279H για τους εξής λόγους: connectivity που θέλω, slick design, frameless, PLS. Αλλά απο την άλλη στοιχίζει και 264 ευρώ και ίσως να μπορείτε να μου προτείνετε κάποια παρόμια οθόνη με λιγότερα χρήματα. Πάντως το  budget  είναι κάπου εκεί στα 250-260 ευρώ. Μπορώ να πω ότι τις έχω δει σχεδόν όλες στο skroutz αλλά κοντεύω να τρελαθώ και δεν μπορώ να αποφασίσω ποια θέλω.

 

Τέλος επειδή δεν παίζω τόσο competitive games αλλά single player νομίζω ότι θα ήταν καλύτερο να πάρω μια οθόνη με PLS panel για να την ευχαριστηθώ περισσότερο και στις ταινίες/browsing.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο σας!

 

PS1. Για να βγάλω τον ήχο του PS4 στο Hi-Fi που έχω θα πρέπει λογικά η οθόνη να έχει και έξοδο για ακουστικά, έτσι δεν είναι;

 

Λοιπόν, αν δεν κάνω λάθος το Freesync παίζει κυρίως over Display Port (βασικά νομίζω ότι αυτό ισχύει για τα 144 Hz και όχι τόσο για τα 75). Επίσης δεν έχει νόημα να πάρεις οθόνη χωρίς display port. Αυτή που σου πρότεινε ο naruto, λέει το skroutz, ότι δεν έχει. Μα πόσο παλιά είναι; Το αστείο είναι το ότι το freesync παίζει από DP το διάβασα σε προηγούμενο post του naruto.

 

Επίσης, αν έχει ηχεία, έχει και έξοδο για ακουστικά.

 

Τέλος, δεν ξέρω αν σε βολεύει, αλλά παίζει αυτή την εποχή αυτή. Ultrawide 29' στα 250.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ορίστε. Freesync. 2 hdmi και ένα είδος HDR (αν και δεν ξέρω αν υποστηρίζεται από το PS4, φαντάζομαι θα υποστηρίζει).

 

https://www.skroutz.gr/s/11457856/Dell-S2718HN.html

 

Στο  manual  http://downloads.dell.com/Manuals/all-products/esuprt_display_projector/esuprt_Display/dell-s2418hn-monitor_User%27s%20Guide_en-us.pdf

Σελίδα 8 δείχνει 1 είσοδο hdmi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, αν δεν κάνω λάθος το Freesync παίζει κυρίως over Display Port (βασικά νομίζω ότι αυτό ισχύει για τα 144 Hz και όχι τόσο για τα 75). Επίσης δεν έχει νόημα να πάρεις οθόνη χωρίς display port. Αυτή που σου πρότεινε ο naruto, λέει το skroutz, ότι δεν έχει. Μα πόσο παλιά είναι; Το αστείο είναι το ότι το freesync παίζει από DP το διάβασα σε προηγούμενο post του naruto.

 

Επίσης, αν έχει ηχεία, έχει και έξοδο για ακουστικά.

 

Τέλος, δεν ξέρω αν σε βολεύει, αλλά παίζει αυτή την εποχή αυτή. Ultrawide 29' στα 250.

Πολύ δελεαστική είναι αυτή η οθόνη αλλά πραγματικά δεν ξέρω αν θα με βόλευε μια Ultrawide. Λογικά στη συγκεκριμένη Dell θα υποστηρίζεται μέσω του HDMI. Οι περισσότερες οθόνες πάντως που έχω δεί δεν έχουν Display Port παρά μόνο HDMI-DVI-VGA.

 

Την ASUS MX279H πάντως πως την βρίσκεις; Πιστεύεις ότι ειναι overpriced για αυτά που προσφέρει και μπορώ να καλυφθώ και με μια φτηνότερη οθόνη;

Η συγκεκριμένη Dell πάντως που μου πρότεινε πρέπει να είναι σχετικά καινούργιο κομμάτι αν δεν κάνω λάθος. Δεν βρίσκω πουθενά reviews και είναι άφαντη στο Youtube. Επίσης το manual που βρήκες είναι για την αντίστοιχη πιο φτηνή 24αρα, η οποία έχει μόνο 1 HDMI.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, αν δεν κάνω λάθος το Freesync παίζει κυρίως over Display Port (βασικά νομίζω ότι αυτό ισχύει για τα 144 Hz και όχι τόσο για τα 75). Επίσης δεν έχει νόημα να πάρεις οθόνη χωρίς display port. Αυτή που σου πρότεινε ο naruto, λέει το skroutz, ότι δεν έχει. Μα πόσο παλιά είναι; Το αστείο είναι το ότι το freesync παίζει από DP το διάβασα σε προηγούμενο post του naruto.

 

Επίσης, αν έχει ηχεία, έχει και έξοδο για ακουστικά.

 

Τέλος, δεν ξέρω αν σε βολεύει, αλλά παίζει αυτή την εποχή αυτή. Ultrawide 29' στα 250.

 

Σε προηγούμενο post είχα αναφέρει ότι το DP στην 29UM68 παίζει freesync. Αυτό δεν σημαίνει ότι το hdmi δεν παίζει. Απλά freesync υποστηρίζεται μόνο μέσω HDMI 2.0 τουλάχιστον που μάλλον η UM68 δεν έχει. Το DP με το hdmi δεν έχουν διαφορές. Και τα 2 ψηφιακό σήμερα μεταφέρουν. Αναλόγως την έκδοση υπάρχουν διαφορές σε max ανάλυση και refresh rate μόνο.

 

 

Πρέπει να έχεις δίκιο. Παραπληροφόρηση από το επίσημο site της Dell, lol. Από ότι φαίνεται έχει ένα HDMI 2.0 port.

 

Πολύ δελεαστική είναι αυτή η οθόνη αλλά πραγματικά δεν ξέρω αν θα με βόλευε μια Ultrawide. Λογικά στη συγκεκριμένη Dell θα υποστηρίζεται μέσω του HDMI. Οι περισσότερες οθόνες πάντως που έχω δεί δεν έχουν Display Port παρά μόνο HDMI-DVI-VGA.

 

Την ASUS MX279H πάντως πως την βρίσκεις; Πιστεύεις ότι ειναι overpriced για αυτά που προσφέρει και μπορώ να καλυφθώ και με μια φτηνότερη οθόνη;

Η συγκεκριμένη Dell πάντως που μου πρότεινε πρέπει να είναι σχετικά καινούργιο κομμάτι αν δεν κάνω λάθος. Δεν βρίσκω πουθενά reviews και είναι άφαντη στο Youtube. Κάπου διαβάζω 2 HDMI, αλλού 1, γενικά ότι να'ναι!

 

Από τη στιγμή που θα βάλεις πάνω και PS4, μην κοιτάς ultrawide. Θα έχεις μονίμως μπάρες αριστερά δεξία.

 

Η Asus δεν φαίνεται άσχημη, απλά προτιμότερο πλέον είναι να γίνει αγορά με μια sync τεχνολογία, κυρώις freesync λόγω κόστους. Γενικώς δεν έχουν και μεγάλες διαφορές όλα τα IPS/PLS panels μεταξύ τους σε αυτά και λιγότερα χρήματα. Τα περισσότερα είναι mat, 8-bit και με 60Hz. Οι τιμές ποικίλουν λόγω design, connectivity και κάποιων "τεχνολογιών" που ονομάζουν οι εταιρίες για λόγους marketing. 

 

Καλή περίπτωση είναι τότε η LG 27MP68VQ. Λίγο πιο τσιμπημένη τιμή, αλλά κρατάς το freesync και τα 75Hz.

 

https://www.skroutz.gr/s/10500324/LG-27MP68VQ.html?keyphrase=lg+27mp68vq

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η συγκεκριμένη Dell πάντως που μου πρότεινε πρέπει να είναι σχετικά καινούργιο κομμάτι αν δεν κάνω λάθος. Δεν βρίσκω πουθενά reviews και είναι άφαντη στο Youtube. Επίσης το manual που βρήκες είναι για την αντίστοιχη πιο φτηνή 24αρα, η οποία έχει μόνο 1 HDMI.

 

Ναι έχεις δίκιο το παιδί δείχνει 27αρα και εγώ ο γκαβός δείχνω 24αρα.

Αλλά και στο  manual της 27αρας στην σελίδα 9 βλέπω ένα HDMI. 

http://downloads.dell.com/Manuals/all-products/esuprt_display_projector/esuprt_Display/dell-s2718hn-monitor_User%27s%20Guide_en-us.pdf

Τη δεν βλέπω ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου το εξηγείς λίγο αυτό .

 

Ότι το freesync θα λειτουργεί μόνο στο εύρος 48-75Hz. Δηλαδή, πρέπει να πιάνεις 48-75 fps στο εκάστοτε παιχνίδι για να βλέπεις διαφορά λόγω freesync.

 

 

τι διαφορά έχουν αυτές οι 2 οθόνες;

 

LG 29UM69G-B    vs    LG 29UM68-P

 

Πέρα από τη διαφορετική βάση η 29UM69G έχει usb type-c και μια τεχνολογία για μείωση του motion blur. Κατά τα άλλα ίδιες πρέπει να είναι. Προσωπικά θα πήγαινα στη φθηνότερη και αν είχα την ίδια τιμή στην UM69G.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από τη διαφορετική βάση η 29UM69G έχει usb type-c και μια τεχνολογία για μείωση του motion blur. Κατά τα άλλα ίδιες πρέπει να είναι. Προσωπικά θα πήγαινα στη φθηνότερη και αν είχα την ίδια τιμή στην UM69G.

Η UM69G έχει 280-290, η UM68 έχει 250, πιστεύεις δεν αξίζει τα έξτρα 30-40 ευρώ; και δεύτερον, να περιμένω να βάλω άλλα 100 ευρώ και να πάρω αυτήν  LG 34UM58-P ή δεν αξίζει και θα βολευτώ και με την 29αρα; Για gaming κατα κύριο λόγο την θέλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η UM69G έχει 280-290, η UM68 έχει 250, πιστεύεις δεν αξίζει τα έξτρα 30-40 ευρώ; και δεύτερον, να περιμένω να βάλω άλλα 100 ευρώ και να πάρω αυτήν  LG 34UM58-P ή δεν αξίζει και θα βολευτώ και με την 29αρα; Για gaming κατα κύριο λόγο την θέλω.

 

Η UM58 δεν έχει freesync. Αν το χρειάζεσαι δεν το προτείνω. Επίσης η UM69G έχει 36 ευρώ πάνω αν βάλεις μεταφορικά. Προσωπικά δεν θεωρώ πως αξίζουν. Ένα type-c έχει παραπάνω και motion blur reduction (που επειδή έχω δει την UM68 να τρέχει δεν έχει καθόλου θέματα blur). Αν λήξει η προσφορά του e-shop, τότε η UM69G είναι καλύτερη επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι το freesync θα λειτουργεί μόνο στο εύρος 48-75Hz. Δηλαδή, πρέπει να πιάνεις 48-75 fps στο εκάστοτε παιχνίδι για να βλέπεις διαφορά λόγω freesync.

 

 

 

Ευχαριστώ.

Ο λόγος που ρωτάω είναι γιατί δεν καταλάβαινα, και περιμένω να παραλάβω αυτές τις ημέρες μια  Dell S2418H

Το σπαστικό είναι ότι εξαφανίστηκαν από την αγορά όλες οι rx570-580 και θα την βάλω σε καινούργιο σύστημα αλλά με παλιά κάρτα(μέχρι να γίνουν διαθέσιμες οι rx570-580)  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ.

Ο λόγος που ρωτάω είναι γιατί δεν καταλάβαινα, και περιμένω να παραλάβω αυτές τις ημέρες μια  Dell S2418H

Το σπαστικό είναι ότι εξαφανίστηκαν από την αγορά όλες οι rx570-580 και θα την βάλω σε καινούργιο σύστημα αλλά με παλιά κάρτα(μέχρι να γίνουν διαθέσιμες οι rx570-580)  

 

Υπομονή μέχρι να στρώσει η αγορά στις κάρτες γραφικών γιατί τα πράγματα αυτή τη στιγμή είναι σε πολύ κακή φάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους!

Χρειάζομαι την πολύτιμη βοήθειά σας!

Θέλω να αγοράσω μία οθόνη, η οποία πρόκειται να συνδεθεί σε αυτό το λαπτοπ:  http://www.skroutz.gr/s/7070322/Dell-Inspiron-5558-i5-5200U-4GB-500GB-W8.html

Θα χρησιμοποιηθεί σε δικηγορικό γραφείο, άρα η χρήση της θα είναι πολύωρη (10-12 ώρες ημερησίως) και αποκλειστικά για word και ιντερνετ (ανάγνωση κειμένων).

Το βασικό για μένα χαρακτηριστικό είναι να είναι ξεκούραστη στα μάτια. Το Budget είναι γύρω στα 200 ευρώ (λίγο πάνω λίγο κάτω,νομίζω με καλύπτει αυτό το ποσό) και η αγορά θα γίνει απο Ελλάδα. Τέλος δεν έχω καταλήξει αν ιδανικές θα ήταν οι 24 ίντσες ή οι 27 ίντσες (ίσως είναι υπερβολικά μεγάλη για γραφείο?).

Έχετε κάποια πρόταση; Γιατί από τεχνολογία δεν σκαμπάζω και πολλά.

Thanks!!!

PS : ιδανικά θα ήθελα να δέχεται και vesa mount.

Επεξ/σία από Raskolnikov81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα!! και γω θελω βοηθεια επιλογης για 27-34 2k G-Sync 144Hz,  IPS λογικα καλυτερα (i7 7700K ,Asus Strix 1080 TI oc )

για gaming και μονο.

εχετε γραψει 429 σελδιες τι να πρωτο διαβασω... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...