Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα. Ψαχνω για οθονη και δεν μπορω να καταληξω. Παιζω moba/rpg ως επι το πλειστον και καμια φορα κανα fps. Σκεφτομουν να ανεβω κατηγορια και να παω σε 144 hz αλλα οι αποψεις διιστανται στο εαν θα δω διαφορα ή οχι. Εαν θα δω διαφορα στη dota πχ ευχαριστως να ανεβω αλλιως να παω σε ips. (budget: max 320 euro, χρηση: gaming 90%, browsing/movies: 10%, gpu: gtx 1070). απο 144 hz ειχα καταληξει αναμεσα απο benq xl2411z, lg 24gm77 kai asus vg24qe. απο ips στην lg 24mp68vq.

 

Διαφορά θα δεις παντού, αλλά σημαντική διαφορά γίνεται στα fps. Προσωπικά για αυτά τα genres δεν θα κοιτούσα 144Hz. H 1070 πάντως είναι ικανή κάρτα και για 1440p gaming αν θέλεις να κοιτάξεις στο max budget που λες. Επίσης θα μπορούσες να δεις κάποιο ultrawide monitor με λίγα χρήματα πιο κάτω.

 

https://www.skroutz.gr/s/8910747/LG-29UM68.html

https://www.skroutz.gr/s/11885419/LG-29UM69G-B.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Διαφορά θα δεις παντού, αλλά σημαντική διαφορά γίνεται στα fps. Προσωπικά για αυτά τα genres δεν θα κοιτούσα 144Hz. H 1070 πάντως είναι ικανή κάρτα και για 1440p gaming αν θέλεις να κοιτάξεις στο max budget που λες. Επίσης θα μπορούσες να δεις κάποιο ultrawide monitor με λίγα χρήματα πιο κάτω.

 

https://www.skroutz.gr/s/8910747/LG-29UM68.html

https://www.skroutz.gr/s/11885419/LG-29UM69G-B.html

Ultrawide δεν ξερω αμα με βολευουν, βεβαια δεν εχω δει απο κοντα. 1440p με "φοβιζει" με την εννοια μηπως του χρονου, σε 2 χρονια η καρτα μου δεν ειναι ικανη να παιζει σε τετοια αναλυση και αναβαθμιση δεν ξερω εαν θα ειμαι σε θεση να κανω. Σε 1080p 24" τι μου προτεινεις? (ips φυσικα γιατι αν δεν ειναι για 144 hz δεν παιρνω TN).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ultrawide δεν ξερω αμα με βολευουν, βεβαια δεν εχω δει απο κοντα. 1440p με "φοβιζει" με την εννοια μηπως του χρονου, σε 2 χρονια η καρτα μου δεν ειναι ικανη να παιζει σε τετοια αναλυση και αναβαθμιση δεν ξερω εαν θα ειμαι σε θεση να κανω. Σε 1080p 24" τι μου προτεινεις? (ips φυσικα γιατι αν δεν ειναι για 144 hz δεν παιρνω TN).

 

Η κάρτα σου γενικά προορίζεται για 1440p gaming. Είναι overkill για 1080p (εκτός αν μιλάμε για απαιτητικά παιχνίδια σε 144Hz). Οι 2 παρακάτω είναι καλές επιλογές για 1080p IPS. Και για ultrawide σκέψου το πέρα από 1440p. Μπορείς να τις τσεκάρεις και σε κάποιο κατάστημα από κοντά (συνήθως στο πλαίσιο έχουν).

 

https://www.skroutz.gr/s/11453299/Dell-S2418HN.html

https://www.skroutz.gr/s/11390081/LG-24MP68VQ.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά πάσα πιθανότητα 75Hz μόνο με freesync. Έτσι γίνεται στα περισσότερα 75Hz Monitors. 

 

Ευχαριστω. ΔΙαβασα τυχαια τωρα ενα review (δεν υπαρχουν πολλα για την συγκεκριμενη) εχει native 75hz panel αλλα ελεγε οτι κανει Frame skipping χωρις FreeSync. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Κοιταξε εχω δει απλη 27αρα lg full hd και το γενικο αποτελεσμα μου αρεσε περισσοτερο σε σχεση με τη δικια μου,

34 σε τετοια αναλυση λογικα θα ξεπεράσει το 500ρικο λογικα σωστα? 27 ultra wide εννοεις? αν ναι τοτε δεν θα εχω διαφορες απο αυτην που εχω σε μεγεθος.

 

Το budget μου αν ειναι με δόσεις (πιστωτικη)θα ειναι το πολυ γυρο στο 450 αλλιώς θα πρεπει να πέσω πολυ , δηλαδη αυτες που διάλεξα στην ουσία δεν θα με ικανοποιήσουν σωστα? μιας που θελω να κανω μια σημαντικη αναβαθμιση στην οθόνη θα ήθελα να ειναι και freesync,να καλυπτω ολους τους τομείς δηλαδη...

Αν έχεις δει 27 (απλή wide) οθόνη full HD ίσως να μην έχεις θέμα

 

Εγω πάντως δεν θα το πρότεινα οι 34 2560*1080 είναι περισσότερο για gaming και ταινίες, για της δουλειές που το θέλεις μετα από πολλές ώρες μπροστά στην οθόνη θα σε κουράζει

 

Για τη δουλειά που την θες κοίτα σε 3440*1440, αν λόγο οικονομικού δεν μπορείς να πας καλύτερα δες 27 άρα wide 2560*1440

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω οθόνη 21"-24" για καθημερινή χρήση και παιχνίδια, IPS και οπωσδήποτε VESA Mount, αν έχει και ηχεία είναι πολύ θετικό. Διαθέτω γύρω στα 150€. Έiχα ξαναρωτήσει αλλά δεν έβγαλα άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξε εχω δει απλη 27αρα lg full hd και το γενικο αποτελεσμα μου αρεσε περισσοτερο σε σχεση με τη δικια μου,

34 σε τετοια αναλυση λογικα θα ξεπεράσει το 500ρικο λογικα σωστα? 27 ultra wide εννοεις? αν ναι τοτε δεν θα εχω διαφορες απο αυτην που εχω σε μεγεθος.

Το budget μου αν ειναι με δόσεις (πιστωτικη)θα ειναι το πολυ γυρο στο 450 αλλιώς θα πρεπει να πέσω πολυ , δηλαδη αυτες που διάλεξα στην ουσία δεν θα με ικανοποιήσουν σωστα? μιας που θελω να κανω μια σημαντικη αναβαθμιση στην οθόνη θα ήθελα να ειναι και freesync,να καλυπτω ολους τους τομείς δηλαδη...

 

Παιρνεις 27'' qhd ή "4Κ" με αυτα τα λεφτα.Για καταλληλη 34'' uwqhd για τις χρησεις που θες θελει καποια παραπανω και αγορα απο eu.

Άρα δεν είναι native 75Hz. :) Και πίστεψε με το frame skipping είναι πολύ ενοχλητικό. Καλύτερα να μείνεις στα 60Hz μέχρι και αν αλλάξεις σε AMD GPU.

 

Συμφωνω.

Καλησπερα. Ψαχνω για οθονη και δεν μπορω να καταληξω. Παιζω moba/rpg ως επι το πλειστον και καμια φορα κανα fps. Σκεφτομουν να ανεβω κατηγορια και να παω σε 144 hz αλλα οι αποψεις διιστανται στο εαν θα δω διαφορα ή οχι. Εαν θα δω διαφορα στη dota πχ ευχαριστως να ανεβω αλλιως να παω σε ips. (budget: max 320 euro, χρηση: gaming 90%, browsing/movies: 10%, gpu: gtx 1070). απο 144 hz ειχα καταληξει αναμεσα απο benq xl2411z, lg 24gm77 kai asus vg24qe. απο ips στην lg 24mp68vq.

 

Για Moba,RPG με 1070 πας για minimum 29'' Ultra Wide ή καλυτερα 25,27'' 1440p στα χρηματα.Η 1070 για τετοια σεναρια χρησης προοριζεται και το μονιτορ θα σου βγαλει ποσα χρονια οποτε μη το σκεφτεσαι.Μια 24'' 1080p ακομα και 144Hz ειναι λιγη για το hardware και την ισορροπια και θα κρατησει πισω το υπολοιπο συστημα σου (ειδικα για τετοια παιχνιδια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χρήση θα είναι κυρίως gaming και programming με budget γύρω στα 150-170. Θέλω από Ελλάδα για την εγγύηση.Δεν έχω κάρτα με freesync και δεν σκοπεύω να πάρω στο μέλλον (λογικά, εκτός να δούμε κάτι απίστευτο με τις Vega).

 

Κοιτώντας λίγο αυτό το thread κατέληξα ότι η καλύτερη οθόνη είναι αυτή που παρέθεσα. Παρόλα αυτά, αν έχετε κάτι καλύτερο να μου προτείνετε στις 23 ίντσες είμαι όλος αυτιά. Το σύστημα μου δεν έχει σημασία καθώς θα πάρω καινούριο σύντομα και λογικά και καλύτερη οθόνη, αυτή τη θέλω προσωρινά.

 

Κακως που δε κοιτας με Freesync (και ας το αξιοποιουσες καποια στιγμη μετα) γιατι κανει διαφορα.

 

https://www.youtube.com/watch?v=xwO2eRjsNlw

 

Με Vega θα κοιτουσες 27'' 144Hz-34'' 1440p οθονες...με τις μεγαλες Vega τουλαχιστον.

 

H 23'' LG που δειξες παρεμπιπτοντως εχει freesync (τωρα ειδα οτι μιλας για προσωρινα).

 

Ψάχνω οθόνη 21"-24" για καθημερινή χρήση και παιχνίδια, IPS και οπωσδήποτε VESA Mount, αν έχει και ηχεία είναι πολύ θετικό. Διαθέτω γύρω στα 150€. Έiχα ξαναρωτήσει αλλά δεν έβγαλα άκρη.

 

Hardware;

 

23-24'' καλυτερα αλλα δε ξερω αν βρισκεις απο Ελλαδα σε αυτα τα λεφτα με οτι κοιτας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Moba,RPG με 1070 πας για minimum 29'' Ultra Wide ή καλυτερα 25,27'' 1440p στα χρηματα.Η 1070 για τετοια σεναρια χρησης προοριζεται και το μονιτορ θα σου βγαλει ποσα χρονια οποτε μη το σκεφτεσαι.Μια 24'' 1080p ακομα και 144Hz ειναι λιγη για το hardware και την ισορροπια και θα κρατησει πισω το υπολοιπο συστημα σου (ειδικα για τετοια παιχνιδια).

 

Να προσθέσω πως μια κάρτα σαν την 1070 μόνο ενοχλητική μπορεί να γίνει αν παίζεις σε αναλύσεις 1080p με 60Hz. Και αυτό γιατί μονίμως θα είσαι πάνω από 60 fps σε όλα τα παιχνίδια και θα πρέπει να ενεργοποιείς vsync (που δεν είναι και ότι καλύτερο). Και από τη στιγμή που πάει τόσο πάνω μπορείς να την αξιοποιήσεις για μεγαλύτερες αναλύσεις όπως αναφέρει ο Millennium εδώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα ενδιαφερομαι για οθονη γυρω στα 100Ε εως 130 το πολυ, αν υπαρχει διαφορα αξιοσημειωτη, το σκεφτομαι πολυ καιρο δεν εχω καταληξει ακομα 22 εως 24'',η χρηση κυριως ταινιες browsing κλπ και ελαφρυ gaming.Να κοιταξω και μεταχειρισμενα η θα βρω κατι αρκετα ικανοποιητικο καινουριο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδες δεν υπάρχει glossy ή semi glossy monitor στα 1440p? Ενας φίλος θέλει να έχει ποιότητα χρωμάτων όπως των Mac και με λίγο ψάξιμο που έκανα ολες οι 27" ειναι 1080p! Wtf και Why?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23-24'' καλυτερα αλλα δε ξερω αν βρισκεις απο Ελλαδα σε αυτα τα λεφτα με οτι κοιτας.

Hardware, 1050 Τι. Μπορώ να πάρω και από Ευρώπη. Έχεις κάποιο μοντέλο υπόψην σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδες δεν υπάρχει glossy ή semi glossy monitor στα 1440p? Ενας φίλος θέλει να έχει ποιότητα χρωμάτων όπως των Mac και με λίγο ψάξιμο που έκανα ολες οι 27" ειναι 1080p! Wtf και Why?

 

Διαφορες κορεατικες 27'' 1440p εχουν glossy.

 

Δες και αυτην https://iiyama.com/gl_en/products/prolite-xb2779qs-1/

 

Ψαξε το και εσυ αφου ξερεις πεντε πραματα.

 

Καλησπερα ενδιαφερομαι για οθονη γυρω στα 100Ε εως 130 το πολυ, αν υπαρχει διαφορα αξιοσημειωτη, το σκεφτομαι πολυ καιρο δεν εχω καταληξει ακομα 22 εως 24'',η χρηση κυριως ταινιες browsing κλπ και ελαφρυ gaming.Να κοιταξω και μεταχειρισμενα η θα βρω κατι αρκετα ικανοποιητικο καινουριο?

 

Λιγα δινεις και δε λες και συστημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hardware, 1050 Τι. Μπορώ να πάρω και από Ευρώπη. Έχεις κάποιο μοντέλο υπόψην σου?

 

Δες αυτη με VA που χει vfm https://geizhals.eu/iiyama-prolite-xb2481hs-b1-a1271406.html

 

Και αυτη https://geizhals.eu/dell-s2415h-860-bbej-a1160611.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...