Προς το περιεχόμενο

60 ευρώ αναλήψεις


hmmy92

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ειναι ενας μοχλος πιεσης αυτο το απ'εξω..  οπως και το κλεισιμο τραπεζων..  το κανουν για να σε πιεσουν.. 

αλλα ποτε ειπαν την αληθεια οι ευρωπαιοι για την πουν τωρα??  εδω και 5 μηνες λενε λενε και ουσιαστηκα δεν αλλαξαν ουτε λεξη απο αυτα του ιανουαριου

 

αμα παμε σε εκλογες πρωτα πρεπει να γινει συμφωνια... οποτε θα γινει στα γρηγορα και ακομα πιο επιπονη αν θελησουν

 

εθνικο διχασμο εχουμε απο την περιοδο που βγαινουν πολιτικαντηδες στα καναλια και ουτε λιγο ουτε πολυ ζητουν αιμα απο τα αντιστοιχα ακρα..  

Δεν εναι μοχλος πιεσης απλα τηρουν το καταστατικο τους, ηξεραν πολυ καλα τι θα γινει οταν εφευγαν στη μεση της διαπραγματευσης και ανακοίνωναν δημοψήφισμα, εκτος και αν ειναι τοσο ηλιθιοι. Συμφωνια θα γινει με αλλη κυβερνηση αυτο ειναι πλεον σιγουρο συμφωνα μα τις δηλωσεις τους εφοσον δεν πιασει το γκολ στο 90 οπως διαβαζω για σημερα.

 

Ψεμματα εχει πει απειρα και ο γιανης και ο τσιπρας μια αναδρομη στο τι εχουν δηλωσει και τι εχε γινει θα σε πεισει, εδω ο γιανης δηλωσε κατα των CC και μετα απο 5 ωρες εγινε..

 

 

Με άλλα λόγια, τα μέλη της Ε.Ε. δε γουστάρουν να συνομιλούν με μια αριστερή κυβέρνηση, δεν μπορούν να το πουν ευθέως και προσπαθούν να χρησιμοποιήσουν το δικό της όπλο εναντίον της για να την αποβάλλουν από το παιχνίδι once and for all, αντικαθιστώντας την με έναν πιο συμβατό με τα "θέλω" τους εταίρο. Αυτά σε ό,τι αφορά στο Ναι. Σε αντίθετη περίπτωση, ο Τσίπρας φορτώνεται το Ναι στις βαλίτσες του και πάει να επαναδιαπραγματευτεί, αλλά από μηδενική βάση, όπως μας είπαν πριν από λίγο οι Γερμανοί. Τότε θα συμβεί τί; Θα τον διαολοστείλουν; Όχι. Θα τον εξαναγκάσουν είτε να αποδεχτεί ακόμα σκληρότερα μέτρα, είτε, υπό το καθεστώς ασφυκτικής πίεσης μιας στραγγαλισμένης οικονομικά κοινωνίας, να συρθεί άρον άρον σε εκλογές, άρα αντικατάσταση; Μάλλον... Το τραγικότερο όλων είναι ότι ο ακροδεξιός βιβλιοπώλης είχε δίκιο στην παρομοίωσή του με τα τρενάκια. Η ψευδαίσθηση της επιλογής σε όλο της το μεγαλείο! Η σεμνή τελετή μιας wannabe εξέγερσης έλαβε τέλος...

 

Δεν ειναι θεμα αριστερης κυβερνησης και στην ΕΕ υπαρχουν αριστερα κομματα, εδω μιλαμε για κομμουνιστες βγαλμενους απο το χρονοντουλαπο της ιστοριας. Εκτος απο αυτο ειναι παντελως ανικανοι, 5 μηνες τους λενε για κοστολογημενα μετρα και τους πανε την ιδια χαζομαρα για ευσεβεις ποθους που εχουν να εισπραξουν. Ο τσιπρας ο ιδιος δηλωσε οτι με "ναι" παει σπιτι του οποτε δεν παιζει αυτο που λες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά δε θα μου απαντήσεις, γιατί δεν σε συμφέρει...

 

Άκου εδώ, φουκαρά με τα μηδέν post και τη σημερινή εγγραφή: Εγώ δεν έχω λόγο να με συμφέρει ή να μη με συμφέρει τίποτα απ' όλα αυτά. Ζω και εργάζομαι οκτώ χρόνια εκτός Ελλάδος - και εκτός Ε.Ε. παρεμπιπτόντως - έχω κάνει το κουμάντο μου αποκλειστικά με προσωπική δουλειά και προσωπικό ρίσκο και δεν έχω σκοπό να γυρίσω πίσω.

 

Σχολιάζω αυτά που βλέπω, απλά για να περνάω την ώρα μου. Τα «δε σε συμφέρει» και τις λοιπές διαδικτυακές τσάμπα μαγκιές λοιπόν, πούλα τα εκεί που ίσως πιάσουν τόπο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν ήταν μόνο προϊόν αισχροκέρδειας κάποιων.

Ήταν και λόγω των πλασματικών στοιχείων οικονομίας που χρησιμοποιήθηκαν για να εισέλθει η χώρα στο ευρώ.

 

Και τωρα ηρθε απλα η ωρα για να ξεπληρωσουμε την Goldman Sachs και την BlackRock γι'αυτο το σπρωξιμο που μας εδωσαν....

 

if you know what i mean.....

 

O Ντραγκι ηταν former managing director στην GS πριν γινει ο Central Banker της ΕΕ.......  (Εβαλε την Ιταλια στο euro)

 

O Πετρος Χριστοδουλου, τοτε (2001) ηταν  υπευθυνος για τον ελεγχο των χρεων και για την εισοδο της Ελλαδας στο euro, μαντεψε απο που ξεκινησε την καριερα του..... απο την GS.....

 

Hmmmm, intreresting.....

 

Οσο το ψαχνεις, τοσο πιο βουρκος γινεται.....  :ph34r:

 

Και στην Ελλαδα μαλωνουν για το Ναι και το Οχι........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκου εδώ, φουκαρά με τα μηδέν post και τη σημερινή εγγραφή: Εγώ δεν έχω λόγο να με συμφέρει ή να μη με συμφέρει τίποτα απ' όλα αυτά. Ζω και εργάζομαι οκτώ χρόνια εκτός Ελλάδος - και εκτός Ε.Ε. παρεμπιπτόντως - έχω κάνει το κουμάντο μου αποκλειστικά με προσωπική δουλειά και προσωπικό ρίσκο και δεν έχω σκοπό να γυρίσω πίσω.

 

Σχολιάζω αυτά που βλέπω, απλά για να περνάω την ώρα μου. Τα «δε σε συμφέρει» και τις λοιπές διαδικτυακές τσάμπα μαγκιές λοιπόν, πούλα τα εκεί που ίσως πιάσουν τόπο.

 

Μην πιάνεσαι απο την έκφραση. Συμφωνώ ότι ήταν ατυχής. Όλα τα υπόλοιπα που λέει είναι πολύ σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκου εδώ, φουκαρά με τα μηδέν post και τη σημερινή εγγραφή: Εγώ δεν έχω λόγο να με συμφέρει ή να μη με συμφέρει τίποτα απ' όλα αυτά. Ζω και εργάζομαι οκτώ χρόνια εκτός Ελλάδος - και εκτός Ε.Ε. παρεμπιπτόντως - έχω κάνει το κουμάντο μου αποκλειστικά με προσωπική δουλειά και προσωπικό ρίσκο και δεν έχω σκοπό να γυρίσω πίσω.

 

Σχολιάζω αυτά που βλέπω, απλά για να περνάω την ώρα μου. Τα «δε σε συμφέρει» και τις λοιπές διαδικτυακές τσάμπα μαγκιές λοιπόν, πούλα τα εκεί που ίσως πιάσουν τόπο.

Deesnider θυμησε μου. Οταν πριν 2 χρονια λογομαχουσαμε εντονα υπερ του ευρω δεν ησουνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιζει να εισαι ο μαναδικος ανθρωπος στον κοσμο που πιστευει οτι οι χωρες αυτες γλιτωσαν...

 

Εξαρτάται πως εννοεί κανείς το "γλύτωσαν"...για την παγκόσμια οικονομία το "γλυτώνω" σημαίνει έχω βιώσιμο χρέος, έχω πλεονάσματα, οι μισθοί και οι συντάξεις πληρώνονται κανονικά και στην ώρα τους, έχω ανοικτές τράπεζες κ.λπ.

 

Εμείς τι από τα παραπάνω θα έχουμε από αύριο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται πως εννοεί κανείς το "γλύτωσαν"...για την παγκόσμια οικονομία το "γλυτώνω" σημαίνει έχω βιώσιμο χρέος, έχω πλεονάσματα, οι μισθοί και οι συντάξεις πληρώνονται κανονικά και στην ώρα τους, έχω ανοικτές τράπεζες κ.λπ.

 

Εμείς τι από τα παραπάνω θα έχουμε από αύριο;

Αν παμε σε δραχμη ολα αυτα που αναφερεις. Βασικα ο λογος που δεν τα εχεις ειναι επειδη δεν εχεις τον ελεγχο του νομισματος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

... Δεν είναι μοχλός πίεσης το κλείσιμο των τραπεζών. Η εκτ δεν θα έδινε με τίποτα 30-40 δις ela για τις μαλακιες μιας κυβέρνησης.

Εάν ήταν να πιέσουν με τις τράπεζες, τότε δεν θα έδιναν 90 δις ela όλο αυτό το διάστημα.

 

εχω την εντυπωσηπως υποτιμας το γεγονος πως ημασταν σε προγραμμα και οτι ο κοσμος θα επρεπε αναποσπαστος να παει σε δημοψιφισμα... τουλαχιστον σε αυτο εχει δικο ο τσιπρας.. με τελεσιγραφα δεν κανουμε διαπραγματευση

 

αλλα το εχω απορια.. πως εξηγεις το οτι η μερκελ τονιζει πως πρεπει να ακυρωθει γαι να παμε σε νεο κυκλο διαπραγματευσης?

 

 

 

Εξαρτάται πως εννοεί κανείς το "γλύτωσαν"...για την παγκόσμια οικονομία το "γλυτώνω" σημαίνει έχω βιώσιμο χρέος, έχω πλεονάσματα, οι μισθοί και οι συντάξεις πληρώνονται κανονικά και στην ώρα τους, έχω ανοικτές τράπεζες κ.λπ.

 

Εμείς τι από τα παραπάνω θα έχουμε από αύριο;

 

το εννοω πως ακομα εχουν προβλημα.. και απο αυριο οτι και να ψηφισεις παλι λιγοτερα θα εχεις.. περισσοτερα με τιποτα... η κατασταση ομως ειναι μαθηματικο προβλημα.. με το ναι απλα θα ξαναχρειαστεις λεφτα σε 16 μηνες ή και λιγοτερους και τοτε δεν θα εχεις ουτε τουρισμο ουτε καποιο ορθια βιομηχανια...

γι αυτο με τρελεναι το γεγονος πως καποιοι ειναι τοσο σιγουροι με το ναι και με το οχι..  γιατι πολυ απλα κανεις δεν ξερει και δεν μπορει να ξερει τιποτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

επίσης να μας πουν με αισχρές παρεμβάσεις στο εσωτερικό της χώρας κ τελεσίγραφα προς τον κάθε Έλληνα πολίτη πως αν πούμε ΟΧΙ βγαίνουμε από το ευρώ.Η μητέρα όλων των μπλοφών η μπαρούφα πως με το ΟΧΙ βγαίνουμε από ευρώ.Εκεί ποντάρουν κ μόνο,στον φόβο.

Αν αυτό το έλεγε μόνο η αντιπολίτευση ίσως φυσικά και να ίσχυε.

Το κακό είναι ότι το λένε οι Ευρωπαίοι αξιωματούχοι, αυτοί και οι λαοί τους που μας δανείζουν πέντε χρόνια τώρα.

 

 

 

http://www.bloomberg.com/news/articles/2015-06-30/schaeuble-said-to-see-greece-staying-in-euro-even-if-no-vote-ibjaov8p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Deesnider θυμησε μου. Οταν πριν 2 χρονια λογομαχουσαμε εντονα υπερ του ευρω δεν ησουνα?

 

Το περίμενα...

 

...όχι, δεν ήμουν υπέρ τού ευρώ. Μπορεί έτσι να φάνηκε. Αυτό που έλεγα - και αν δεις ξανά τη συζήτηση εκείνη, πιστεύω ότι θα το θυμηθείς - ήταν ότι ήταν απολύτως λογικό και αναμενόμενο οι δανειστές να ζητούν πίσω αυτά που δάνεισαν, ότι η κακοδιαχείριση από την πλευρά μας δεν τους απασχολεί και ότι η επιστροφή στη δραχμή από μόνη της, υπό τις ήδη διαμορφωμένες συνθήκες δεν αποτελεί λύση. Ούτε τώρα τη θεωρώ λύση, αλλά πλέον δεν είναι στο χέρι τής Ελλάδας, οπότε την αξιολογώ σαν πιθανότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω την εντυπωσηπως υποτιμας το γεγονος πως ημασταν σε προγραμμα και οτι ο κοσμος θα επρεπε αναποσπαστος να παει σε δημοψιφισμα... τουλαχιστον σε αυτο εχει δικο ο τσιπρας.. με τελεσιγραφα δεν κανουμε διαπραγματευση

 

αλλα το εχω απορια.. πως εξηγεις το οτι η μερκελ τονιζει πως πρεπει να ακυρωθει γαι να παμε σε νεο κυκλο διαπραγματευσης?

 

Μάλλον μπερδευεις την στήριξη με το ela.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι εννοούσα προφανώς στη 2η περίπτωση, το διόρθωσα.

Με ενα οχι στις πλατες του θα διαπραγματευτει οπως λεει ξανα, αυτο ειναι μια χαζομαρα και μιση imo διοτι εχει καθαρη εντολη να διαπραγματευτει καλυτερεη συμφωνια εντος ΕΕ. Το οχι προφανως του ανοιγει την πορτα να πει bye bye απο την ΕΕ, τωρα ως μπλοφα??, το θελει στα αληθεια? Πιστευει οτι μονο μας θα ειμαστε καλυτερα? Κανεις δεν ξερει, παντως να ερθει καλυτερη συμφωνια με ενα οχι το θεωρω σχεδον απιθανο οπως δηλωσαν και οι Ευρωπαιοι, απο την αλλη θεωρω οτι με ενα ναι και αμεση παραιτηση τσιπρα δεν θα λυθει το προβλημα αλλα σιγουρα αποφευγουμε τις μεγαλες περιπετειες.

 

Η ιστορια θα δειξει, ετσι και αλλιως προς το οχι τις βλεπω τις δημοσκοπησεις οποτε θα μαθουμε συντομα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον μπερδευεις την στήριξη με το ela.

οχι καθολου... η στηριξη και το προγραμμα προεβλεπαν την ρευστοτητα τραπεζων μεχρι σημερα στις 00:00 

η οποια σταματησε απο το σαββατο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι και μονο σημερα δειχνουν την συγκεντρωση ολα τα καναλια ενω χτες τιποτα δεν σας λεει κατι.

Βαρδινογιαννιδες κοντομηναδες και λοιποι ερχεται το τελος.Θα νιωσετε τον σοσιαλισμο στο πετσι σας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...