Προς το περιεχόμενο

60 ευρώ αναλήψεις


hmmy92

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε...θα μου απαντήσεις στην ερώτηση μου ναι ή όχι;

 

Όχι, δε θα σού απαντήσω, διότι χαρακτηρίζεις τα λεγόμενά μου «άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε», ενώ αυτά που σού λέω είναι συγκεκριμένα γεγονότα. Όταν μάθεις να συζητάς βλέπουμε. Μέχρι τότε, πιάσε ψιλή κουβέντα με τον καθρέφτη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τώρα που μού το θύμισες, το καλύτερο σχόλιο περί «αντικειμενικότητας» των καναλιών, το άκουσα χθες σε ραδιοφωνική εκπομπή (Το γράφω στο περίπου, δεν έχω μπροστά μου τη φράση, αλλά αυτό είπε) :

 

«Τις ουρές στα ATM, σήμερα, τις δείχνουν όλη την ώρα. Τις ουρές στα συσσίτια, τα τελευταία πέντε χρόνια, τις έδειχναν;»

 

Το είπε ο Νίκος Μπογιόπουλος (τού ΚΚΕ) στον Real FM. Βέβαια, είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα είναι πολλοί εκείνοι που θα μείνουν στο ποιος το είπε και όχι στην ουσία αυτού.

 

Δεν ανήκω ιδεολογικά στον πολιτικό χώρο τού συγκεκριμένου δημοσιογράφου, αλλά τον εκτιμώ και τον σέβομαι πάρα πολύ ως συζητητή.

 

Ο Μπογιόπουλος είπε κάτι που έχει σχέση με την πραγματικότητα. Να σημειώσουμε την ημερομηνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

επίσης να μας πουν με αισχρές παρεμβάσεις στο εσωτερικό της χώρας κ τελεσίγραφα προς τον κάθε Έλληνα πολίτη πως αν πούμε ΟΧΙ βγαίνουμε από το ευρώ.Η μητέρα όλων των μπλοφών η μπαρούφα πως με το ΟΧΙ βγαίνουμε από ευρώ.Εκεί ποντάρουν κ μόνο,στον φόβο.

Αν αυτό το έλεγε μόνο η αντιπολίτευση ίσως φυσικά και να ίσχυε.

Το κακό είναι ότι το λένε οι Ευρωπαίοι αξιωματούχοι, αυτοί και οι λαοί τους που μας δανείζουν πέντε χρόνια τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

3 ακόμα.

 

(Μετράω τις φορες/μέρες που πρέπει να πάω να κάτσω στην ουρά του ATM για να βγάλω λεφτά για το ενοίκιο. Ε Λ Ε Ο Σ. Λυπάμαι όσους έχουν και μωρά, που εκεί πρέπει να αποφασίσουν τί να τα πρωτοκανουν τα 50€...βρεφικό γάλα; πάνες; φαγητό; ...)

για αγορές supermarket, χρεωστικές/πιστωτικές...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το ειπαμε εμεις στο ειπαν απεξω απεξω οι Ευρωπαιοι,

 

Οι τραπεζες πιθανοτατα δεν θα ανοιξουν και το οριο θα πεσει και αλλο καθως τα ευρω θα τελειωνουν οσο προσπαθεις να διαπραγματευτεις με αυτο το οχι. Στην περιπτωση του ναι συμφωνα με τον Τσιπρα θα παραιτηθει και θα δρομολογησει εκλογες η υπηρεσιακη κυβερνηση η οποια κατα την αποψη μου ισως μπορεσει να φερει μια ελαφρως καλυτερη συμφωνια μιας και πλεον δεν εμπιστευεται τον συριζα κανεις στην ΕΕ. Αλλα και παλι η ζημια στην οικονομια και στην αξιοπιστια της χωρας εχει γινει και θα παρει πολυ καιρο μεχρι να αποκατασταθει οποτε και η νεα κυβερνηση θα εχει εξαιρετικα δυσκολο εργο με πολυ επωδυνα μετρα.

 

Και με το ναι και με το οχι εφοσον δεν ανακαλεσει το δημοψηφισμα και παει σε συμφωνια τελευταιας στιγμης θα εχουμε δυσκολες εποχες μπροστα μας και φυσικα τον εθνικο διχασμο οπως και βλεπουμε. Ο διχασμος ειναι το χειροτερο, εδω οι περισσοτεροι ειμαστε ενα username και δεν πειραζει εγω βλεπω φιλους χρονων να τα σπανε κανονικα για αυτο το λογο. Αυτο ειναι χειροτερο απο μια χρεοκοπια για εμενα.

 

ειναι ενας μοχλος πιεσης αυτο το απ'εξω..  οπως και το κλεισιμο τραπεζων..  το κανουν για να σε πιεσουν.. 

αλλα ποτε ειπαν την αληθεια οι ευρωπαιοι για την πουν τωρα??  εδω και 5 μηνες λενε λενε και ουσιαστηκα δεν αλλαξαν ουτε λεξη απο αυτα του ιανουαριου

 

αμα παμε σε εκλογες πρωτα πρεπει να γινει συμφωνια... οποτε θα γινει στα γρηγορα και ακομα πιο επιπονη αν θελησουν

 

εθνικο διχασμο εχουμε απο την περιοδο που βγαινουν πολιτικαντηδες στα καναλια και ουτε λιγο ουτε πολυ ζητουν αιμα απο τα αντιστοιχα ακρα..  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Μπογιόπουλος είπε κάτι που έχει σχέση με την πραγματικότητα. Να σημειώσουμε την ημερομηνία.

 

Τον έχω παρακολουθήσει πολύ, ακριβώς διότι μ' αρέσει ο τρόπος που μιλάει, ασχέτως τού αν συμφωνώ ή όχι με όλα όσα λέει και θεωρώ ότι είναι πάρα πολλά αυτά που έχει πει, τα οποία όχι μόνο έχουν σχέση με την πραγματικότητα, αλλά την παρουσιάζουν με τον πλέον ευθύ και ωμό τρόπο. Όπως θεωρώ ότι πρέπει, δηλαδή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω σου λεω τι ειπε οικονομολογος μαλιστα κατηγορησε την κυπριακη κυβερνηση που επετρεψε κατι τετοιο ενω μπορουσε να πει οχι.

 

Βασικα απο οτι ξερω στην ελλαδα εχουμε αποπληθωρισμο.

 

Αν παμε σε δρχ ρευστοτητα θα εχουμε αφου θα κοβουμε εμεις νομισμα και μετα θα το μετατρεπουμε σε ευρω.

 

Ναι δικιο εχεις γιατι τωρα με το ευρω τι εγινε με το ελβετικο φραγκο ? Τωρα ομως θα υπαρχει και παρεμβαση τους κρατους οπως ειπα που σημαινει μικροτερα επιτοκια, μεγαλυτερο χρονικο οριο αποπληρωμης, περιοδος χαριτος, σταματημα των πλειστηριασμων και πολλα αλλα.

 

Υ.γ

 

Πριν λιγο ειπαν στην 8 θα γινει εκτακτο γιουρογκρουπ.

 

 

μη πληρωμη στο ΔΝΤ δεν ειναι χρεοκοπια αλλα καθυστέρηση οφειλων μονο σε ιδιωτες θεωρειτε πτωχευση.

Πόσες κοτσάνες μαζεμένες σε τόσο μικρό ποστάρισμα.

Έλεος..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο μεγαλυτερος κινδυνος βρισκεται στη διαφορα ΝΑΙ/ΟΧΙ του δημοψηφισματος ,αν καποιο απο τα δυο δεν επικρατησει συντριπτικα τοτε ολα ειναι πιθανα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσες κοτσάνες μαζεμένες σε τόσο μικρό ποστάρισμα.

Έλεος..

 

καλο ειναι να μεινουμε εκτος χαρακτηρισμων... για το εκτατο γιουρογκρουπ το ακουσα και διαβασα και το ιντερνετ και εγω.. αλλο αν ισχυει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δε θα σού απαντήσω, διότι χαρακτηρίζεις τα λεγόμενά μου «άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε», ενώ αυτά που σού λέω είναι συγκεκριμένα γεγονότα. Όταν μάθεις να συζητάς βλέπουμε. Μέχρι τότε, πιάσε ψιλή κουβέντα με τον καθρέφτη σου.

 

Φυσικά δε θα μου απαντήσεις, γιατί δεν σε συμφέρει...θα σου απαντήσω εγώ λοιπόν!

Γιατί αυτές οι χώρες έκαναν τις ΜΕΤΑΡΡΥΘΜΙΣΕΙΣ που έπρεπε, μεταξύ άλλων οι πιο σημαντικές: άμεση περικοπή 15% στους μισθούς και 30% οριζόντιες περικοπές δαπανών...

 

Εσύ από την άλλη τι έκανες;

Ξέσκισες αρχικά με φόρους τον Ιδιωτικό τομέα (γιατί δεν ήθελες να πειράξεις τα κομματόσκυλα) και κατά συνέπεια έφερες συρρίκνωση του ΑΕΠ και ύφεση...μετά αναγκαστικά πήγες σε περικοπές μισθών αλλά λίγο λίγο (μη χάσουμε τα ψηφαλάκια) 2% φέτος, 3% την επόμενη χρονιά, 4% τη μεθεπόμενη και την όποια οφέλεια την έτρωγε η ύφεση...

Όσο για τις "δαπάνες";Εκεί γελάμε!Έδιωξες τους ωρομίσθιους που πέρναν 3 κι 60, πάγωσες τις νέες προσλήψεις (που έτσι κι αλλιώς θα έπαιρναν ψίχουλα με το νέο μισθολόγιο) και έκανες τσιγκουνιές σε απλά καθημερινά και απαραίτητα αναλώσιμα (π.χ. δεν είχαν πράσινο χαρτί οι διευθύνσεις συγκοινωνιών να τυπώσουν τις άδειες κυκλοφορίας και τις τύπωναν σε απλό χαρτί Α4, Ουγκάντα κανονική) και κράτησες στις θέσεις τους ΟΛΟΥΣ τους αργόμισθους, τους πολυθεσίτες, τους διπλοσυνταξιούχους των 3 χιλιάδων € κ.λπ. παράσιτα...

Για Μη Κυβερνητικές Οργανώσεις και το υπόλοιπο "πάρτυ" που συνεχίζεται μέχρι σήμερα στους φορείς, Τοπική Αυτοδιοίκηση, Δημόσια Έργα κ.λπ. ούτε λόγος...

 

Όλα αυτά χονδρικά και πολύ πρόχειρα για να τα κατανοήσει και ο πιο άσχετος!

 

Αυτά είχα να πω, συνέχισε το παραμύθι για το πως με τη δραχμή τα κλειστά μαγαζιά θα ανοίξουν και πως ο κόσμος θα τρώει στα σπίτια του και όχι στα συσσίτια...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια σταματηστε την τρομοκρατια επιτελους και μην λετε οτι θελετε.Ολα στο τραπεζι ειναι για μια συμφωνια,σταματηστε την πιπιλα της δραχμης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γιατί αυτές οι χώρες έκαναν τις ΜΕΤΑΡΡΥΘΜΙΣΕΙΣ που έπρεπε, μεταξύ άλλων οι πιο σημαντικές: άμεση περικοπή 15% στους μισθούς και 30% οριζόντιες περικοπές δαπανών...

...

 

παιζει να εισαι ο μαναδικος ανθρωπος στον κοσμο που πιστευει οτι οι χωρες αυτες γλιτωσαν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι ενας μοχλος πιεσης αυτο το απ'εξω..  οπως και το κλεισιμο τραπεζων..  το κανουν για να σε πιεσουν..

 

... Δεν είναι μοχλός πίεσης το κλείσιμο των τραπεζών. Η εκτ δεν θα έδινε με τίποτα 30-40 δις ela για τις μαλακιες μιας κυβέρνησης.

 

Εάν ήταν να πιέσουν με τις τράπεζες, τότε δεν θα έδιναν 90 δις ela όλο αυτό το διάστημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το ειπαμε εμεις στο ειπαν απεξω απεξω οι Ευρωπαιοι, το οχι δεν σημαινει απαραιτητα επιστροφη στη δραχμη καθως κατι τετοιο χρειαζεται πολυ χρονο και θα γινοταν μεσω εξοδου απο την ΕΕ. Το σιγουρο ειναι οτι ουτε η κυβερνηση γνωριζει τι ακριβως θα γινει με ενα οχι, θα πανε να τους το τριψουν στη μουρη οκ, και αν επιμεινουν οτι ξερετε και εμεις εκλεγμενοι δημοκρατικα ειμαστε και δεν συμφωνουμε τι θα γινει?? Κανεις δεν ξερει το σιγουρο ειναι οτι μπαινουμε σε μεγαλες περιπέτειες.

 

Οι τραπεζες πιθανοτατα δεν θα ανοιξουν και το οριο θα πεσει και αλλο καθως τα ευρω θα τελειωνουν οσο προσπαθεις να διαπραγματευτεις με αυτο το οχι. Στην περιπτωση του ναι συμφωνα με τον Τσιπρα θα παραιτηθει και θα δρομολογησει εκλογες η υπηρεσιακη κυβερνηση η οποια κατα την αποψη μου ισως μπορεσει να φερει μια ελαφρως καλυτερη συμφωνια μιας και πλεον δεν εμπιστευεται τον συριζα κανεις στην ΕΕ. Αλλα και παλι η ζημια στην οικονομια και στην αξιοπιστια της χωρας εχει γινει και θα παρει πολυ καιρο μεχρι να αποκατασταθει οποτε και η νεα κυβερνηση θα εχει εξαιρετικα δυσκολο εργο με πολυ επωδυνα μετρα.

 

Και με το ναι και με το οχι εφοσον δεν ανακαλεσει το δημοψηφισμα και παει σε συμφωνια τελευταιας στιγμης θα εχουμε δυσκολες εποχες μπροστα μας και φυσικα τον εθνικο διχασμο οπως και βλεπουμε. Ο διχασμος ειναι το χειροτερο, εδω οι περισσοτεροι ειμαστε ενα username και δεν πειραζει εγω βλεπω φιλους χρονων να τα σπανε κανονικα για αυτο το λογο. Αυτο ειναι χειροτερο απο μια χρεοκοπια για εμενα.

Με άλλα λόγια, τα μέλη της Ε.Ε. δε γουστάρουν να συνομιλούν με μια αριστερή κυβέρνηση, δεν μπορούν να το πουν ευθέως και προσπαθούν να χρησιμοποιήσουν το δικό της όπλο εναντίον της για να την αποβάλλουν από το παιχνίδι once and for all, αντικαθιστώντας την με έναν πιο συμβατό με τα "θέλω" τους εταίρο. Αυτά σε ό,τι αφορά στο Ναι. Σε αντίθετη περίπτωση, ο Τσίπρας φορτώνεται το Όχι στις βαλίτσες του και πάει να επαναδιαπραγματευτεί, αλλά από μηδενική βάση, όπως μας είπαν πριν από λίγο οι Γερμανοί. Τότε θα συμβεί τί; Θα τον διαολοστείλουν; Όχι. Θα τον εξαναγκάσουν είτε να αποδεχτεί ακόμα σκληρότερα μέτρα (Win), είτε, υπό το καθεστώς ασφυκτικής πίεσης μιας στραγγαλισμένης οικονομικά κοινωνίας, να συρθεί άρον άρον σε εκλογές, άρα αντικατάσταση (double Win); Μάλλον... Το τραγικότερο όλων είναι ότι ο ακροδεξιός βιβλιοπώλης είχε δίκιο στην παρομοίωσή του με τα τρενάκια. Η ψευδαίσθηση της επιλογής σε όλο της το μεγαλείο! Η σεμνή τελετή μιας wannabe εξέγερσης έλαβε τέλος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον έχω παρακολουθήσει πολύ, ακριβώς διότι μ' αρέσει ο τρόπος που μιλάει, ασχέτως τού αν συμφωνώ ή όχι με όλα όσα λέει και θεωρώ ότι είναι πάρα πολλά αυτά που έχει πει, τα οποία όχι μόνο έχουν σχέση με την πραγματικότητα, αλλά την παρουσιάζουν με τον πλέον ευθύ και ωμό τρόπο. Όπως θεωρώ ότι πρέπει, δηλαδή...

 

Kι εγω τον παρακολουθώ. Όχι στις εκπομπές στο ραδιο η σε tv (δεν ξερω αν έχει), αλλά κυρίως τα άρθρα που γραφει στο ενικος.  Quotάρω π.χ απο ενα τελευταίο του άρθρο που μου ανέβασε την πίεση:

 

 

 

''Φυσικά δεν µας διαφεύγει ο αντίλογος των χορτάτων της αντίπερα όχθης. Με την λεπτή κοσμοπολίτικη ειρωνεία τους μας ορμηνεύουν «φιλικά» ότι η προοπτική µιας Ελλάδας και ενός κόσµου χωρίς εκµεταλλευτές και καταπιεζόµενους, χωρίς πλούσιους που οικοδομούν την ευδαιμονία τους πάνω στην καμπούρα των φτωχών, χωρίς κεφαλαιοκράτες «αφέντες» και µισθωτούς ή άνεργους «δούλους», στην καλύτερη περίπτωση, συνιστά δονκιχοτισµό και ουτοπία.

Εξίσου «φιλικά» απαντάµε με τα λόγια του Οσκαρ Ουάιλντ: «Ένας χάρτης του κόσµου που δεν περιέχει την Ουτοπία δεν αξίζει να τον κοιτάξεις καν, γιατί αφήνει έξω τη µόνη χώρα όπου η Ανθρωπότητα πάντα θα προσγειώνεται. Κι όταν προσγειωθεί, κοιτάζει πέρα και, βλέποντας µια καλύτερη χώρα, ξεκινάει για εκεί. Πρόοδος είναι η υλοποίηση της µιας µετά την άλλη Ουτοπίας»''

 

 

 

Γελώ για 2 λόγους:

 

α.) Ο Μπογιόπουλος θεωρεί ότι για να μην συμφωνείς με την γνώμη του, πάει να πει ότι είσαι βολεμένος. Το ενδεχόμενο να λέει απλά μαλακίες, δεν παίζει.

 

β.) Αυτό είναι το αντεπιχείρημα για την αντίθετη άποψη. Ένα quote ενός συγγραφέα. Απο τα χιλιάδες που έχω διαβάσει στον τοίχο του φμπ μου απο τον κάθε πικραμένο το τελευταίο διάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...