Προς το περιεχόμενο

60 ευρώ αναλήψεις


hmmy92

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για 'μένα δεν είναι μονόδρομος για έναν πολύ απλό λόγο: Διότι εδώ και πέντε χρόνια - πιο έντονα εννοώ, διότι γενικότερα ισχύει για αρκετά περισσότερα - έχουμε δει με τα μάτια μας κι έχουμε ζήσει στο πετσί μας τις συνέπειες των συνεχών «Ναι». Αν είδες εσύ κάτι να βελτιώνεται με τη μέχρι πριν από λίγους μήνες επικρατούσα τακτική, εγώ δεν το είδα.

 

Πριν σου απαντήσω με επιχειρήματα, θα σου απαντήσω όπως εσύ, με ερώτηση:

Γιατί η Ιταλία, η Ισπανία και όλες οι υπόλοιπες χώρες που έκαναν μεταρρυθμίσεις και περικοπές σώθηκαν (=είναι πλέον βιώσιμες) ενώ εμείς μετά από 5 χρόνια είμαστε στα ίδια και χειρότερα και αποτελούμε μονίμως τον "προβληματικό αδερφό" της Ευρωζώνης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να καθεστε και να λετε οτι ο ταδε προωθει το ΝΑΙ ή οτι εκεινο το καναλι το ΟΧΙ πρεπει να σταματησει. Δεν σου λενε οι αλλοι τι να ψηφισεις την κυριακη. Δεν περνεις την αποφαση μετα απο καποια ωρα οπου διαβαζεις ενα προπαγανδιστικο κειμενο. Υποτιθεται οτι εχετε κριτικη σκεψη και αποφασιζετε με τα δικα σας πιστευω, τις δικες σας γνωσεις, τις δικες σας προβλεψεις αν αυτο που διαβαζετε ειναι αντικειμενικο. Βεβαια το προαπαιτουμενο ειναι να μην εχουν διαμορφωθει απο λανθασμενες πηγες τα παραπανω αλλα ποιος μπορει να ειναι σιγουρος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Να μη πιάσουμε καν το Βασίλη Λεβέντη και το πόσο μέσα έπεσε για το που θα καταλήγαμε...

 

φιλε μου.. ο λεβεντης λεει προφητειες τα τελευταια 30 χρονια... καποτε θα επεφτε και μεσα...

και τι δεν ελεγε για τους μητσοτακιδες

 

 

 

Το να καθεστε και να λετε οτι ο ταδε προωθει το ΝΑΙ ή οτι εκεινο το καναλι το ΟΧΙ πρεπει να σταματησει. Δεν σου λενε οι αλλοι τι να ψηφισεις την κυριακη. Δεν περνεις την αποφαση μετα απο καποια ωρα οπου διαβαζεις ενα προπαγανδιστικο κειμενο. Υποτιθεται οτι εχετε κριτικη σκεψη και αποφασιζετε με τα δικα σας πιστευω, τις δικες σας γνωσεις, τις δικες σας προβλεψεις αν αυτο που διαβαζετε ειναι αντικειμενικο. Βεβαια το προαπαιτουμενο ειναι να μην εχουν διαμορφωθει απο λανθασμενες πηγες τα παραπανω αλλα ποιος μπορει να ειναι σιγουρος. 

 

ακριβως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι το λογικο που εγραψε ο αλλος ηταν ειρωνικο ! Κοροιδευει την αντικειμενικοτητα των καναλιων

 

Οπως και να το εγραψε απλα σχολιασα , καλλιστα θα μπορουσε να θεωρηθει λογικο αν θεωρησουμε δεδομενο οτι μεροληπτουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες ποσες φορες η Ελλαδα εχει χρεοκωπησει.......

 

Greece (external debt: 1826–1842, 1843–1859, 1860–1878, 1894–1897, 1932–1964, 2010–present;

domestic debt: 1932–1951[22])

 

Ουτε Ghana ουτε Ζιμπαμπουε εγινε, απο οσο θυμαμαι.....

Τώρα τι συγκρίνεις; Χρεοκοπήσαμε απο ένα νόμισμα που είχε σκατά αξία και υποτιμήθηκε σε μια τρεις φορές πιο σκατά αξία. Έχει καμία σχέση με την υποτίμηση που θα φάει άμα βγούμε απο το ευρώ; Επίσης με το που μπήκαμε στην Ευρωπαϊκή Ένωση βασιζόμαστε πλήρως σε εισαγωγές, καμία σχέση με τότε που βασιζόμασταν καθαρά σε αυτά που παράγαμε.

Ακόμα δεν έχω διαβάσει όλα τα μηνύματα και δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί/ειπωθεί, αλλά να υπενθυμίσω..

 

Όταν η Ελλάδα εισήλθε στο ευρώ, με πλασματικά νούμερα και φτιαχτές καταστάσεις, η δύναμη της δραχμούλας ήταν 340 προς 1 ευρώ.

 

Στις προηγούμενες χρεοκοπίες της χώρας είχαμε ήδη δικό μας νόμισμα, πληθωρισμός και επιτόκια ήδη αυξημένοι/α.

Ας φανταστούμε τώρα που έχει ξεβρακωθεί η χώρα και όλοι γνωρίζουν την οικονομική μας κατάσταση που θα φτάσει η ισοτιμία της νέας δραχμής με το ευρώ.

Και πού θα φτάσουν τα επιτόκια και ο πληθωρισμός από τα χαμηλά επίπεδα που είναι σήμερα μέσα σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα.

 

Η χώρα πάει για εμφύλιο και άλλοι στηρίζονται και νομίζουν ότι ο τυρισμός θα μας σώσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα τους έχουν κλείσει τα μαγαζιά

 

Εν τω μεταξύ ...σοβαρά τώρα; «Θα»; Εγώ, τα τελευταία πέντε χρόνια, κάθε φορά - μία κάθε χρόνο - που επισκεπτόμουν τους δικούς μου στην Ελλάδα, όταν έκανα βόλτα στις περιοχές τις Αθήνας που ξέρω από πιτσιρικάς και στις οποίες σύχναζα τακτικότατα πριν φύγω, έβλεπα και κάμποσα ακόμα γνωστά μου καταστήματα κλειστά.

 

Εσύ, από τον Ιανουάριο και μετά άρχισες να τα βλέπεις; Εκτός κι αν δεν τα έχεις δει ούτε και τώρα και περιμένεις το ...«Θα» (!!!) αν επικρατήσει το «Όχι»...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ακόμα.

 

(Μετράω τις φορες/μέρες που πρέπει να πάω να κάτσω στην ουρά του ATM για να βγάλω λεφτά για το ενοίκιο. Ε Λ Ε Ο Σ. Λυπάμαι όσους έχουν και μωρά, που εκεί πρέπει να αποφασίσουν τί να τα πρωτοκανουν τα 50€...βρεφικό γάλα; πάνες; φαγητό; ...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιό λόγο είπαμε ότι το Όχι σημαίνει επιστροφή στη δραχμή;

Δεν το ειπαμε εμεις στο ειπαν απεξω απεξω οι Ευρωπαιοι, το οχι δεν σημαινει απαραιτητα επιστροφη στη δραχμη καθως κατι τετοιο χρειαζεται πολυ χρονο και θα γινοταν μεσω εξοδου απο την ΕΕ. Το σιγουρο ειναι οτι ουτε η κυβερνηση γνωριζει τι ακριβως θα γινει με ενα οχι, θα πανε να τους το τριψουν στη μουρη οκ, και αν επιμεινουν οτι ξερετε και εμεις εκλεγμενοι δημοκρατικα ειμαστε και δεν συμφωνουμε τι θα γινει?? Κανεις δεν ξερει το σιγουρο ειναι οτι μπαινουμε σε μεγαλες περιπέτειες.

 

Οι τραπεζες πιθανοτατα δεν θα ανοιξουν και το οριο θα πεσει και αλλο καθως τα ευρω θα τελειωνουν οσο προσπαθεις να διαπραγματευτεις με αυτο το οχι. Στην περιπτωση του ναι συμφωνα με τον Τσιπρα θα παραιτηθει και θα δρομολογησει εκλογες η υπηρεσιακη κυβερνηση η οποια κατα την αποψη μου ισως μπορεσει να φερει μια ελαφρως καλυτερη συμφωνια μιας και πλεον δεν εμπιστευεται τον συριζα κανεις στην ΕΕ. Αλλα και παλι η ζημια στην οικονομια και στην αξιοπιστια της χωρας εχει γινει και θα παρει πολυ καιρο μεχρι να αποκατασταθει οποτε και η νεα κυβερνηση θα εχει εξαιρετικα δυσκολο εργο με πολυ επωδυνα μετρα.

 

Και με το ναι και με το οχι εφοσον δεν ανακαλεσει το δημοψηφισμα και παει σε συμφωνια τελευταιας στιγμης θα εχουμε δυσκολες εποχες μπροστα μας και φυσικα τον εθνικο διχασμο οπως και βλεπουμε. Ο διχασμος ειναι το χειροτερο, εδω οι περισσοτεροι ειμαστε ενα username και δεν πειραζει εγω βλεπω φιλους χρονων να τα σπανε κανονικα για αυτο το λογο. Αυτο ειναι χειροτερο απο μια χρεοκοπια για εμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ ...σοβαρά τώρα; «Θα»; Εγώ, τα τελευταία πέντε χρόνια, κάθε φορά - μία κάθε χρόνο - που επισκεπτόμουν τους δικούς μου στην Ελλάδα, όταν έκανα βόλτα στις περιοχές τις Αθήνας που ξέρω από πιτσιρικάς και στις οποίες σύχναζα τακτικότατα πριν φύγω, έβλεπα και κάμποσα ακόμα γνωστά μου καταστήματα κλειστά.

 

Εσύ, από τον Ιανουάριο και μετά άρχισες να τα βλέπεις; Εκτός κι αν δεν τα έχεις δει ούτε και τώρα και περιμένεις το ...«Θα» (!!!) αν επικρατήσει το «Όχι»...

 

Άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε...θα μου απαντήσεις στην ερώτηση μου ναι ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν σου απαντήσω με επιχειρήματα, θα σου απαντήσω όπως εσύ, με ερώτηση:

Γιατί η Ιταλία, η Ισπανία και όλες οι υπόλοιπες χώρες που έκαναν μεταρρυθμίσεις και περικοπές σώθηκαν (=είναι πλέον βιώσιμες) ενώ εμείς μετά από 5 χρόνια είμαστε στα ίδια και χειρότερα και αποτελούμε μονίμως τον "προβληματικό αδερφό" της Ευρωζώνης;

 

Σε ποιο ακριβώς σημείο σού απάντησα εγώ με ερώτηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οταν αλλαξατε απο Δραχμη σε Euro το 2001, δεν σου κακοφανηκε που το μπουκαλακι με το νερο, αντι για 50 δραχμες το επαιρνες 50 λεπτα = 170 δραχμες ?

 

 

Aπλα ρωταω, χωρις ειρωνια. :-)

Αυτό δεν ήταν μόνο προϊόν αισχροκέρδειας κάποιων.

Ήταν και λόγω των πλασματικών στοιχείων οικονομίας που χρησιμοποιήθηκαν για να εισέλθει η χώρα στο ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να καθεστε και να λετε οτι ο ταδε προωθει το ΝΑΙ ή οτι εκεινο το καναλι το ΟΧΙ πρεπει να σταματησει. Δεν σου λενε οι αλλοι τι να ψηφισεις την κυριακη. Δεν περνεις την αποφαση μετα απο καποια ωρα οπου διαβαζεις ενα προπαγανδιστικο κειμενο. Υποτιθεται οτι εχετε κριτικη σκεψη και αποφασιζετε με τα δικα σας πιστευω, τις δικες σας γνωσεις, τις δικες σας προβλεψεις αν αυτο που διαβαζετε ειναι αντικειμενικο. Βεβαια το προαπαιτουμενο ειναι να μην εχουν διαμορφωθει απο λανθασμενες πηγες τα παραπανω αλλα ποιος μπορει να ειναι σιγουρος. 

 

Δεν καταλαβα

 

Αν θελει ο αλλος να μου πουλαει αντικειμενικοτητα , τοτε πρεπει να κανει σωστα την δουλεια του 

Εφοσον δεν κανουν καλα την δουλεια τους κ μεροληπτουν , ειμαι ελευθερος να τους κραξω οσο θελω ασχετα αν εχω το μυαλο να κρινω η οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το ειπαμε εμεις στο ειπαν απεξω απεξω οι Ευρωπαιοι, το οχι δεν σημαινει απαραιτητα επιστροφη στη δραχμη καθως κατι τετοιο χρειαζεται πολυ χρονο και θα γινοταν μεσω εξοδου απο την ΕΕ.

 

 

Τόσο καιρό που στραγγίζουν τα αποθεματικά των ταμείων κ.λπ. που νομίζεις ότι πηγαίνουν και για τι σκοπό;Μάντεψε!

Τώρα ζητάνε και τα τελευταία διαθέσιμα για την 1η παρτίδα...

 

Σήμερα ο Θεοχάρης κατήγγειλε ανοιχτά ότι στο Μαξίμου συζητούσαν με στελέχη του Γενικού Λογιστηρίου του κράτους για τη δραχμή...ξυπνάτε ρε!

Σε ποιο ακριβώς σημείο σού απάντησα εγώ με ερώτηση;

 

Άσε το παιχνίδι των λέξεων, απάντηση περιμένω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...