Προς το περιεχόμενο

60 ευρώ αναλήψεις


hmmy92

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το κρατος δεν μπορει να τα κανει ολα μονο του. Μην περιμενεις να τα κανουν οι αλλοι για σενα! Στο εξωτερικο νομιζεις οτι τα κανει ολα το κρατος απο μονο του? Προφανως και οχι! Εκει οταν γινει κατι δεν σου λενε κατι παιρνουν τηλεφωνακι και ερχεται ο αρμοδιος. 

 

Και προφανως η καταγγελια πρεπει να ειναι επωνυμη!

 

Α δηλαδή αν ο άλλος εργάζεται και καταγγείλει τον εργοδότη οτι δεν βάζει ένσημα θα χάσει και την δουλειά του μετά όταν γίνει γνωστό ποιος έκανε την καταγγελία. Έτσι δεν πρόκειται να γίνει τίποτα.

 

Εδώ που μένω σε διπλανό κτίριο από εμένα έχουν μπει κάποιοι και έκαναν κατάληψη, οι συγκεκριμένοι είχαν στραφεί κατά της δικής μου περιουσίας πριν χρόνια προξένησαν μια μικροφθορά, τους βρήκα ζήτησαν συγνώμη και έληξε το θέμα, τώρα ξέρουν οτι τους ξέρω πως έχουν μπει εκεί παράνομα μολονότι μου τσαμπουνάνε οτι είναι συνενόηση με τον ιδιοκτήτη και δεν τρέχει κάτι, σκέφτηκα να τους καταγγείλω στον δήμο να φέρουν αστυνομία να τους πετάξει έξω και να σφραγιστεί το κτίσμα που είναι εγκαταλειμμένο και μάλλον ο ιδιοκτήτης έχει πεθάνει. Ε δεν έκανα τίποτα και ξέρεις γιατί; Γιατί αρχικά στέλνει ο δήμος έγγραφη προειδοποίηση μετά από αυτοψία και φαίνονται επάνω το ονοματεπώνυμο και η οδός μου. Να με μάθουν μετά δηλαδή και να έχω και άλλο πρόβλημα. Η αστυνομία για μηνύσεις κτλ 100 ευρώ και αμφίβολο αποτέλεσμα.

 

Ανώνυμη καταγγελία παντού φίλε μου αλλιώς τα ξεχνάμε όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιδοτουσαν τους αγροτες να ΘΑΒΟΥΝ....εχει διαφορα....

Εμείς εδώ στην Θεσσαλία δεν θάβαμε τίποτα και πως άλλωστε γίνεται να θάψεις το βαμβάκι το σιτάρι η τα τεύτλα;Κοιτάξτε παιδιά η κάθε περιοχή έχει την δική της πραγματικότητα συμφωνώ αλλά το γενικό τσουβάλιασμα είναι που ενοχλεί.Αλλού που έβαζαν οπωροκηπευτικά που μπορούν να θαφτούν ίσως και λέω ίσως γιατί δεν γνωρίζω από πρώτο χέρι ίσως να συνέβαινε και αυτό!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Α δηλαδή αν ο άλλος εργάζεται και καταγγείλει τον εργοδότη οτι δεν βάζει ένσημα θα χάσει και την δουλειά του μετά όταν γίνει γνωστό ποιος έκανε την καταγγελία. Έτσι δεν πρόκειται να γίνει τίποτα.

 

δουλευεις μαυρα το οποιο σημαινει οτι το κρατος χανει εσοδα τα οποιο μαντεψε ποιος θα τα πληρωσει στο τελος!?

 

ναι εσυ,εγω και ολοι! Οποτε ναι καταγγελια! αν το κανουν ολοι αυτο δεν θα υπαρχει μαυρη εργασια τουλαχιστον οχι σε τεττοια ποσοστα. Και πιστεψε με σε αυτες τις περιπτωσεις κερδισμενος βγαινει ο υπαλληλος γιατι μεχρι να βγει η αποφαση σε πληρωνει  ο εργοδοτης -αν θυμαμαι καλα-

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δουλευεις μαυρα το οποιο σημαινει οτι το κρατος χανει εσοδα τα οποιο μαντεψε ποιος θα τα πληρωσει στο τελος!?

 

ναι εσυ,εγω και ολοι! Οποτε ναι καταγγελια! αν το κανουν ολοι αυτο δεν θα υπαρχει μαυρη εργασια τουλαχιστον οχι σε τεττοια ποσοστα. Και πιστεψε με σε αυτες τις περιπτωσεις κερδισμενος βγαινει ο υπαλληλος γιατι μεχρι να βγει η αποφαση σε πληρωνει  ο εργοδοτης -αν θυμαμαι καλα-

Για να καταπολεμησεις την μαυρη εργασια οπως ειπες καταγγελια αλλα ΚΑΙ ΕΛΕΓΧΟ απο το κρατος με τις αναλογες ποινες.

 

Το κρατος επισης πρεπει να ειναι δικαιο και να προσφερει bonus στον εντιμο πολιτη και οχι να τον φορολογει με τακτικες μεσαιωνα και μνημονιων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Για να καταπολεμησεις την μαυρη εργασια οπως ειπες καταγγελια αλλα ΚΑΙ ΕΛΕΓΧΟ απο το κρατος με τις αναλογες ποινες.

 

Το κρατος επισης πρεπει να ειναι δικαιο και να προσφερει bonus στον εντιμο πολιτη και οχι να τον φορολογει με τακτικες μεσαιωνα και μνημονιων.

προφανως και ελεγχο απο το κρατος! Απλα ολα αυτα ειναι 50-50! Ουτε θα τα κανεις ολα εσυ ουτε ολα το κρατος!

 

Το θεμα ειναι οτι αυτο που δεν καταλαβαινει ο ελληνας ειναι οτι το να μην παρει αποδειξη δεν κερδιζει τιποτα και δεν γλυτωνει τιποτα! 

Με το να μην παιρνει αποδειξη καταφερνει να κανει το κρατος να χασει εσοδα τα οποια θα τα παρει μετα απο ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς εδώ στην Θεσσαλία δεν θάβαμε τίποτα και πως άλλωστε γίνεται να θάψεις το βαμβάκι το σιτάρι η τα τεύτλα;Κοιτάξτε παιδιά η κάθε περιοχή έχει την δική της πραγματικότητα συμφωνώ αλλά το γενικό τσουβάλιασμα είναι που ενοχλεί.Αλλού που έβαζαν οπωροκηπευτικά που μπορούν να θαφτούν ίσως και λέω ίσως γιατί δεν γνωρίζω από πρώτο χέρι ίσως να συνέβαινε και αυτό!

 

Λίγο πιο πάνω όμως απο σένα (Βέροια, Νάουσα, Έδεσσα, κλπ) το θάψιμο στα ροδάκινα πήγαινε σύννεφο.

Και μάλιστα οι "παραγωγοί" προτιμούσαν να τα πάνε για θάψιμο παρά για πώληση.

Ο λόγος;

Όταν τα πας στον έμπορο αυτός τα κοιτάει "ένα-ένα" (που λέει ο λόγος) και θα πληρώσει για αυτά που είναι άξια για πώληση.

Όταν τα πας όμως για θάψιμο, επειδή κανείς δεν θα τα κοιτάξει αναλυτικά (συνήθως παίρνουν 1-2 κλούβες από την πλατφόρμα του τρακτέρ και με βάση την ποιότητα αυτών σε πληρώνουν), τότε αν έχεις το σχετικό κονέ λες του ελεγκτή "πάρε αυτές τις δύο" (όπου έχει βάλει γερά, μεγάλα ροδάκινα) ενώ οι υπόλοιπες κλούβες έχουν μέσα σάπια, χτυπημένα ακόμα και...πέτρες (για να βαραίνει). Έτσι πληρώνεσαι λιγότερο ανά κιλό (σε σχέση με τον έμπορο) αλλά ΠΟΛΥΥΥ περισσότερα κιλά. Άσε που το κόστος συλλογής είναι μικρότερο αφού δεν χρειάζεται να τα μαζεύεις ένα-ένα με το χέρι αλλά ταρακουνάς την ροδακινιά και αυτά πέφτουν ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανως και ελεγχο απο το κρατος! Απλα ολα αυτα ειναι 50-50! Ουτε θα τα κανεις ολα εσυ ουτε ολα το κρατος!

 

Το θεμα ειναι οτι αυτο που δεν καταλαβαινει ο ελληνας ειναι οτι το να μην παρει αποδειξη δεν κερδιζει τιποτα και δεν γλυτωνει τιποτα! 

Με το να μην παιρνει αποδειξη καταφερνει να κανει το κρατος να χασει εσοδα τα οποια θα τα παρει μετα απο ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ. 

Γι'αυτο και ΕΙΠΑ BONUS-κινητρο-επιβραβευση και οχι τυπου στις 50 αποδειξεις δωρο μαι κατσαρολα... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Γι'αυτο και ΕΙΠΑ BONUS-κινητρο-επιβραβευση και οχι τυπου στις 50 αποδειξεις δωρο μαι κατσαρολα... :P

τελευταιο σχολιο γιατι ειναι λιγο οφφτοπικ! Ο πιο ευκολος τροπος για ννα τα γλυτωσεις αυτα ειναι ηλεκτορνικες πληρωμες και αποδοση ΦΠΑ απευθειας στο κρατος. Δεν υπαρχει λογο να βγαζεις  βαζεις στο ταμειο σου το ΦΠΑ γιατι στην ουσια δεν ειναι δικα σου λεφτα

 

διορθωσω το τυπογραφικο

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελευταιο σχολιο γιατι ειναι λιγο οφφτοπικ! Ο πιο ευκολος τροπος για ννα τα γλυτωσεις αυτα ειναι ηλεκτορνικες πληρωμες και αποδοση ΦΠΑ απευθειας στο κρατος. Δεν υπαρχει λογο να βγαζεις στο ταμειο σου το ΦΠΑ γιατι στην ουσια δεν ειναι δικα σου λεφτα

Κι αυτο μια χαρα ειναι.

Απλα παντα υπαρχουν και αντιμετρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελευταιο σχολιο γιατι ειναι λιγο οφφτοπικ! Ο πιο ευκολος τροπος για ννα τα γλυτωσεις αυτα ειναι ηλεκτορνικες πληρωμες και αποδοση ΦΠΑ απευθειας στο κρατος. Δεν υπαρχει λογο να βγαζεις στο ταμειο σου το ΦΠΑ γιατι στην ουσια δεν ειναι δικα σου λεφτα

 

Ακριβώς αυτό.

Και ούτε μετά να το χρησιμοποιείς για να πληρώσεις διάφορα έξοδα και να λες "δεν μπορώ να πληρώσω το ΦΠΑ"

Τί θα πει δεν μπορείς ρε μάστορα; Δεν έπρεπε να τα είχες "φάει" (ή "χρησιμοποιήσει" αν ενοχλεί το "φάει").

Καλώς ή κακώς (κακώς) έχεις στα χέρια σου χρήματα που δεν σου ανήκουν. Σα να σου έδωσα εγώ 100 ευρώ (γιατί εγώ στα έδωσα) να το δώσεις στον...Μήτσο (όπου Μήτσος βλέπε κράτος) και όταν έρθει ο Μήτσος του λες δεν έχω.

Τόσο απλουστευτικά και εκλαϊκευτικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποσοι απο αυτους που ειναι στο συνταγμα τωρα ηταν και σε διαδηλωση των αγανακτισμενων? ποσοι ηταν κατα της λιτοτητας στα λογια στο καφενειο? 

Με το που επεσαν τα μεγαλα μεσα "καναλια δημοσιογραφοι" να περιγραφουν την οικονομικη κολαση του δαντη και σεναριο του "μερα ανεξαρτησιας" γεμισαμε επαναστατες του iphone espresso και t-shirt vagrancy...

 

fb γινεται πανικος..  ατομα που την λεξη πολιτικη την εχουν ακουσει μονο απο υπαλληλους του πλαισιο... "πολιτικη της εταιριας"

 

μου φαινεται θα κανω το 4 στα 4...  εκλογικο κεντρο παραλια και μια κορονα γιατι ετσι...  αυτο το τσιρκο του ναι και του οχι θυμιζει τους φουρτουνακιδες και τους βροντακιδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δουλευεις μαυρα το οποιο σημαινει οτι το κρατος χανει εσοδα τα οποιο μαντεψε ποιος θα τα πληρωσει στο τελος!?

 

ναι εσυ,εγω και ολοι! Οποτε ναι καταγγελια! αν το κανουν ολοι αυτο δεν θα υπαρχει μαυρη εργασια τουλαχιστον οχι σε τεττοια ποσοστα. Και πιστεψε με σε αυτες τις περιπτωσεις κερδισμενος βγαινει ο υπαλληλος γιατι μεχρι να βγει η αποφαση σε πληρωνει  ο εργοδοτης -αν θυμαμαι καλα-

 

Οποιος ξερει καποια βασικα απο θεωρια παιγνιων και συγκεκριμενα για τα prisoner's dilemma (και την παραλλαγη του για πολλους παικτες, tragedy of the commons) καθως και για ισορροπιες Nash καταλαβαινει γιατι κατι τετοιο δεν θα μπορουσε να προκυψει απλα και μονο απο προτροπη σε ηθικη ή ακομα και παρουσιαζοντας ποσο θετικο θα ηταν οντως για ολους αν συνεβαινε.

 

 

Για το θεμα τωρα της εξοδου απο το ευρω, δεν βλεπω κανεναν πραγματικα να ανυπομονει να γινει απο οσους το υποστηριζουν, οπως κανεις απο αυτους που θελει το ευρω δεν ανυπομονει για τα νεα μετρα. Ολοι απλως πιστευουν οτι επιλεγουν το μικροτερο απο δυο κακα.

 

Πολυ σωστη η παρομοιωση με τον πρεζακια και τη δοση. Ο ναρκομανης εχει καταντησει εξαρτωμενος και θυμαται την προηγουμενη ζωη του. Ξερει οτι αμα χασει τη δοση του θα υποφερει και ολοι γυρω του (βαπορακια και φιλοι ναρκομανεις) περιγραφουν με λεπτομερεια ποσο θα υποφερει και οτι ισως δεν αντεξει την αποτοξινωση.

Αρα η λογικη κινηση ειναι να παραμεινει ναρκομανης για παντα? Μηπως αμα παρει παραταση λιγο καιρο ακομα αναβαλλοντας την αποτοξινωση βελτιωθουν τα πραγματα ή ειναι καλυτερο να παραδεχτει την καταντια του και να παρει τη σκληρη αποφαση οσο ακομα εχει δυναμεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτες μουγκα στα καναλια για τη συγκεντρωση για το οχι

Σημερα live απο το ραδιο κ φυσικα καλυψη απο tv με την βροχα

 

Αντικειμενικοτητα παντα

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...