Προς το περιεχόμενο

60 ευρώ αναλήψεις


hmmy92

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξαναθέτω τον προβληματισμό για τους παπούδες που δεν έχουν κάρτες για ΑΤΜ ούτε λεφτά γιατί τους τελείωση η σύνταξη του προηγούμενου μήνα και περίμεναν την επόμενη.

 

edit: Το διευκρινίζει το ΦΕΚ.

 

για πες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η καταβολή των συντάξεων εξαιρείται από τους πε−

ριορισμούς τραπεζικών συναλλαγών της παρούσας. Οι

διοικήσεις των πιστωτικών ιδρυμάτων θα ανακοινώσουν

τον τρόπο καταβολής των συντάξεων και τα συγκεκρι−

μένα ανά περιοχή υποκαταστήματά τους, τα οποία θα

λειτουργήσουν για το σκοπό αυτό.

 

Ευτυχώς γιατί θα ήταν τραγικό αν δεν προνοούσαν.

Βέβαια προβλέπω σκηνές απείρου κάλους στα συγκεκριμένα καταστήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς γιατί θα ήταν τραγικό αν δεν προνοούσαν.

Βέβαια προβλέπω σκηνές απείρου κάλους στα συγκεκριμένα καταστήματα.

 

Πρώτη μούρη η κάμερα του Αυτιά απ' έξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε εχουμε οριο 60 ευρω την ημερα αρα 1800 το μηνα, απεριοριστο οριο με χρεωστικες-πιστωτικές και οι συνταξεις θα καταβληθουν κανονικα για οσους δεν εχουν καρτα για ΑΤΜ.

 

Γιατι λοιπον υπαρχει τοση προπαγανδα και τρομαζουν τον κοσμο τα ΜΜΕ ?


Ευτυχώς γιατί θα ήταν τραγικό αν δεν προνοούσαν.

Βέβαια προβλέπω σκηνές απείρου κάλους στα συγκεκριμένα καταστήματα.

 

Παντα της πουτανας γινεται καθε τελος του μηνα δεν θα ειναι πρωτη φορα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε καταλαβαίνω το τεχνικό πρόβλημα με τη καταβολή συντάξεων.

 

Η σύνταξη ας πούμε πάει σε έναν λογαριασμό (προφανώς η πίστωση θα γίνεται).

 

Πηγαίνει ένας συνταξιύχος στη τράπεζα να πάρει ένα Χ ποσό ... θα τσεκάρει ο ταμίας αν είναι μικρότερο ή ίσο με την σύνταξή του γιατί το κόβω δύσκολο να κάτσουνε να υπολογίσουν τώρα όρια ανα μήνα πχ (εκτός αν υπάρχει ήδη μηχανισμός).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε εχουμε οριο 60 ευρω την ημερα αρα 1800 το μηνα, απεριοριστο οριο με χρεωστικες-πιστωτικές και οι συνταξεις θα καταβληθουν κανονικα για οσους δεν εχουν καρτα για ΑΤΜ.

 

Γιατι λοιπον υπαρχει τοση προπαγανδα και τρομαζουν τον κοσμο τα ΜΜΕ ?

 

Το να κινείσαι καθημερινά με μάξιμουμ 60 ευρώ στην τσέπη για τα οποία πρέπει να περιμένεις επί πόση ώρα στην ουρά καθημερινά το θεωρείς κάτι το...αδιάφορο; Κάποιος που έχει οικογένεια με 4-5 μέλη, παιδιά κτλ. με φροντιστήρια, αυτοκίνητο με βενζίνες κτλ., φάρμακα να αγοράσει π.χ. για κάποιο άρρωστο μέλος, έχει να πληρώσει ΔΕΗ, ΟΤΕ, νερό, κινητά, φαγητά, φροντιστήρια, το αυτοκίνητο που τράκαρε και είναι στο συνεργείο, την τηλεόραση που χάλασε ή χιλιάδες άλλα διαφορετικά προβλήματα είναι κάτι το απλό;

 

Παρουσιάζεις το όλο θέμα σαν όλοι οι Έλληνες να είναι 20χρονοι φοιτητές που το μέλημα τους είναι αν έχουν 3 ευρώ στην τσέπη καθημερινά για να πάρουν έναν καφέ και κανά 10ρικο ακόμα για κανά πιτόγυρο και τα τσιγάρα τους. Έτσι, ναι, σιγά το πρόβλημα, πάω κάθε λίγες μέρες στην τράπεζα, τραβάω το 60άρι μου και κλάιν μάιν, ζωάρα. Πίνω και την φραπεδάρα μου και κράζω και τα παλιο-ΜΜΕ που τρομοκρατούν τον κοσμάκη, δηλαδή έλεος, πάνω από 60 ευρώ χρειάζεται την μέρα κάποιος για να ζήσει;

 

Και μεθαύριο μας δίνουν και κανά κουπόνι για κανά πακέτο μακαρόνια ή φακές, περιμένω καμιά ωρίτσα ακόμα στην ουρά, μασαμπουκώνω κιόλας, ζάχαρη είμαι.

  • Like 16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Η σύνταξη ας πούμε πάει σε έναν λογαριασμό (προφανώς η πίστωση θα γίνεται).

 

Πηγαίνει ένας συνταξιύχος στη τράπεζα να πάρει ένα Χ ποσό ... θα τσεκάρει ο ταμίας αν είναι μικρότερο ή ίσο με την σύνταξή του γιατί το κόβω δύσκολο να κάτσουνε να υπολογίσουν τώρα όρια ανα μήνα πχ (εκτός αν υπάρχει ήδη μηχανισμός).

αν όμως ο λογαριασμός είναι αποκλειστικά μισθοδοσίας, θα σου πει ο άλλος "γιατί να μην σηκώσω όλο το ποσό? προέρχεται από συντάξεις κάμποσων μηνών εξάλλου"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε εχουμε οριο 60 ευρω την ημερα αρα 1800 το μηνα, απεριοριστο οριο με χρεωστικες-πιστωτικές και οι συνταξεις θα καταβληθουν κανονικα για οσους δεν εχουν καρτα για ΑΤΜ.

 

Γιατι λοιπον υπαρχει τοση προπαγανδα και τρομαζουν τον κοσμο τα ΜΜΕ ?

 

 

Μη κρίνεις από εσένα.

 

Υπάρχουν άνθρωποι που δε θέλουν να πηγαίνουν κάθε μερα στο ΑΤΜ ούτε είναι όλα τα έξοδά τους μέχρι 60ευρώ.

 

Πολλοί κάνουν αγορές ή πληρωμές στο εξωτερικό (και πολύ μεγαλύτερη ανάγκη γι'αυτό έχουν οι εταιρείες που όχι μόνο χρειάζεται να κάνουν πληρωμές αλλά και άλλες τραπεζικές εργασίες, πχ έκδοση εγγυτικών, μετατροπή σε συνάλλαγμα  κλπ ... εταιρεία που δεν εκδόσει εγγυητική στην ώρα της ή θα αναγκαστεί να την εκδόση στο εξωτερικό , πιο ακριβά ... και ΑΝ μπορεί ., ή θα χασει δουλειά ή θα πάθει ζημιά).

 

 

Δεν είμαι το τυπικότερο παράδειγμα αλλά ας πως δύο προβλήματα που αντιμετωπίζω εγώ που έδειξα 'εμπιστοσύνη" και δεν έφερα τα λεφτά μου τουρκία αν και μπορούσα πανεύκολα.

 

1. Θέλω να έρθω να ψηφίσω. Χρειάζομαι να πληρώσω εισητήρια ΕΔΩ τουρκία. Η κάρτα μου δεν κάνει. Αν πληρώσω μετρητά θα δώσω το μισό cash που έχω και θα πρέπει να τρώω ρίζες μετα

 

2. Έχω να πληρώσω δίδακτρα/εξέταστρα σε ίδρυμα του εξωτερικού της επόμενες μέρες ΜΕΣΩ ΚΑΡΤΑΣ.

 

 

υπάρχουν και άλλοι με πιο σημαντικά προβλήματα

 

Σίγουρα σιγά σιγά θα λύνονται αλλά δε μπορεί να διαρκέσει πολύ αυτό.

 

 

Έχω πρώην συμφοιτητή που δουλειά του είναι να κάνει "marketing" ελληνικών ξενοδοχείων στη Ρωσία ... τι να πάει να τους πει για να τους πείσει? μίλησα μαζί του και μου είπε ότι ήδη υπήρχε δυστακτικότητα και τις τελευταίες 5-6 μέρες (όχι την Παρασκευή) έχουν γίνει όλα κώλος.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Οποτε εχουμε οριο 60 ευρω την ημερα αρα 1800 το μηνα, απεριοριστο οριο με χρεωστικες-πιστωτικές και οι συνταξεις θα καταβληθουν κανονικα για οσους δεν εχουν καρτα για ΑΤΜ.

 

Γιατι λοιπον υπαρχει τοση προπαγανδα και τρομαζουν τον κοσμο τα ΜΜΕ ?

 

ξέρουμε το ποσοστό χρεωστικών/πιστωτικών/web-banking χρηστών για να βγάλουμε συμπέρασμα?

 

επίσης το θέμα είναι τι άκυρο θα πέφτει από τα μαγαζιά στο πλαστικό χρήμα...

 

αν σου λέει ο άλλος cash only τι γίνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε καταλαβαίνω το τεχνικό πρόβλημα με τη καταβολή συντάξεων.

 

Η σύνταξη ας πούμε πάει σε έναν λογαριασμό (προφανώς η πίστωση θα γίνεται).

 

Πηγαίνει ένας συνταξιύχος στη τράπεζα να πάρει ένα Χ ποσό ... θα τσεκάρει ο ταμίας αν είναι μικρότερο ή ίσο με την σύνταξή του γιατί το κόβω δύσκολο να κάτσουνε να υπολογίσουν τώρα όρια ανα μήνα πχ (εκτός αν υπάρχει ήδη μηχανισμός).

 

η καταβολη θα γινει απο συγκεκριμενα καταστηματα οποτε θα τσεκαρει ο ταμιας στον Η/Υ ποσα λεφτα μπηκαν και τοσο θα ειναι το μαξιμουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν όμως ο λογαριασμός είναι αποκλειστικά μισθοδοσίας, θα σου πει ο άλλος "γιατί να μην σηκώσω όλο το ποσό? προέρχεται από συντάξεις κάμποσων μηνών εξάλλου"...

 

Καταλαβαίνω ότι η εξαίρεση αφορά μόνο την καταβολή μίας σύνταξης, όχι όλου του ποσού.

 

Λέει η καταβολή συντάξεων επιτρέπεται ... δε λέει ότι είναι "ξεκλείδωτοι" οι συγκεκριμένοι λογαριασμοί.

 

και δεν είναι όλα τα χρήματα εκεί από σύνταξη.

 

πχ στο λογαριασμό σύντακης της μάνας μου τσοντάρω και εγώ λεφτά. 

η καταβολη θα γινει απο συγκεκριμενα καταστηματα οποτε θα τσεκαρει ο ταμιας στον Η/Υ ποσα λεφτα μπηκαν και τοσο θα ειναι το μαξιμουμ.

 

ναι χαίρω πολύ ... αύτο λέω ότι είναι δύσκολο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να κινείσαι καθημερινά με μάξιμουμ 60 ευρώ στην τσέπη για τα οποία πρέπει να περιμένεις επί πόση ώρα στην ουρά καθημερινά το θεωρείς κάτι το...αδιάφορο; Κάποιος που έχει οικογένεια με 4-5 μέλη, παιδιά κτλ. με φροντιστήρια, αυτοκίνητο με βενζίνες κτλ., φάρμακα να αγοράσει π.χ. για κάποιο άρρωστο μέλος, έχει να πληρώσει ΔΕΗ, ΟΤΕ, νερό, κινητά, φαγητά, φροντιστήρια, το αυτοκίνητο που τράκαρε και είναι στο συνεργείο, την τηλεόραση που χάλασε ή χιλιάδες άλλα διαφορετικά προβλήματα είναι κάτι το απλό;

 

Παρουσιάζεις το όλο θέμα σαν όλοι οι Έλληνες να είναι 20χρονοι φοιτητές που το μέλημα τους είναι αν έχουν 3 ευρώ στην τσέπη καθημερινά για να πάρουν έναν καφέ και κανά 10ρικο ακόμα για κανά πιτόγυρο και τα τσιγάρα τους. Έτσι, ναι, σιγά το πρόβλημα, πάω κάθε λίγες μέρες στην τράπεζα, τραβάω το 60άρι μου και κλάιν μάιν, ζωάρα. Πίνω και την φραπεδάρα μου και κράζω και τα παλιο-ΜΜΕ που τρομοκρατούν τον κοσμάκη, δηλαδή έλεος, πάνω από 60 ευρώ χρειάζεται την μέρα κάποιος για να ζήσει;

 

Και μεθαύριο μας δίνουν και κανά κουπόνι για κανά πακέτο μακαρόνια ή φακές, περιμένω καμιά ωρίτσα ακόμα στην ουρά, μασαμπουκώνω κιόλας, ζάχαρη είμαι.

 

60 ευρω για πολλα νοικοκυρια ειναι για ψωνια εβδομαδας αρα οποιος δεν μπορει με 60 την ημερα ειναι σπαταλος, αν εχει σωστο προγραμματισμο δεν θα εχει κανενα προβλημα, την ΔΕΗ μπορει να την πληρωσει με παγια χρεωση αυτοματα χωρις να βγαλει λεφτα αν δεν μπορει τοτε τα δινει λιγα λιγα δεν του κοβουν το ρευμα την αλλη μερα και στην χειροτερη κανει διακανονισμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Καταλαβαίνω ότι η εξαίρεση αφορά μόνο την καταβολή μίας σύνταξης, όχι όλου του ποσού.

 

Λέει η καταβολή συντάξεων επιτρέπεται ... δε λέει ότι είναι "ξεκλείδωτοι" οι συγκεκριμένοι λογαριασμοί.

 

και δεν είναι όλα τα χρήματα εκεί από σύνταξη.

 

πχ στο λογαριασμό σύντακης της μάνας μου τσοντάρω και εγώ λεφτά.

αν μπορεί να αποδείξει ότι είναι αποκλειστικά από συντάξεις και τπτ άλλο, γιατί να μην θέλει ο κόσμος να τα σηκώσει όλα? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η καταβολη θα γινει απο συγκεκριμενα καταστηματα οποτε θα τσεκαρει ο ταμιας στον Η/Υ ποσα λεφτα μπηκαν και τοσο θα ειναι το μαξιμουμ.

 

και να υποθέσω πχ ότι τα συγκεκριμένα κααστήματα θα είναι σχετικά σκόρπια.

 

πχ στο νομό λακώνίας που είναι η μάνα μου συνταξιούχος ΟΚ αυτή ζει σε σχετικά μεγάλο χωριό καλλικρατικο δήμου.

 

έχει 3 τράπεζες Alpha, Εθνική , πειραιώς ... τι θα κάνουν , θα τις ανοίξουν όλες γιατί κάθε σύνταξη μπορεί να μπαίνει αλλού ? ... και οι άλλοι από 2-3 χωριά πέρα που έπερνε λεφτά από το ΑΤΜ τις πλατέιας του χωριού της θα πρέπει να πάρει το ΚΤΕΛ να έρθει στο μεγαλοχώρι φαντάζομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξέρουμε το ποσοστό χρεωστικών/πιστωτικών/web-banking χρηστών για να βγάλουμε συμπέρασμα?

 

επίσης το θέμα είναι τι άκυρο θα πέφτει από τα μαγαζιά στο πλαστικό χρήμα...

 

αν σου λέει ο άλλος cash only τι γίνεται?

 

γιατι λεφτα δεν ειναι και αυτα ? Αν σου πει cash only πας αλλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...