Προς το περιεχόμενο

60 ευρώ αναλήψεις


hmmy92

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε περιπτωση που αν αληθευει οτι βαζουν το χρεος στο τραπεζι σημερα και το παρει ο Τσιπρας , οι μεν θα λενε οτι τους πηραμε τα σωβρακα και οι αλλοι οτι ο alex ειναι κοτα και εκανε πισω σε οτι ελεγε ολο το Σ/Κ 

 

Ζουρλομανδυας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

http://www.iefimerida.gr/news/214412/ayti-einai-i-protasi-ton-daneiston-sta-ellinika

 

Σαν να σου λεει αν εισαι ελευθερος επαγγελματίας, κλειστο. Και πολλα αλλα φυσικα. 

 

Αφού τα δικά μας τα μαργαριτάρια δεν πρότειναν ισάξια μέτρα, τι να κάνουν; Κάπως πρέπει να βγαίνουν τα νούμερα. Ήδη οι Ευρωπαίοι είναι καταχρεωμένοι απο τα ελληνική δάνεια, δεν τους παίρνει να δανείσουν χωρίς αντίκρισμα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη δήλωση Τσίπρα " Δεν είμαι πρωθυπουργός παντός καιρού " πως τη κρίνετε ; 

 

Εγώ θέλω τον όποιο πρωθυπουργό της χώρας μου να είναι παντός καιρού πάντως και όχι όποτε τον βολεύει. Ο καλός ο καπετάνιος στη φουρτούνα φαίνεται, και ο πρωθυπουργός μας λέει πως αν έρθει η φουρτούνα θα παραιτηθεί.

 

Κατά τα άλλα η όλη υπεράσπιση από τον σύριζα στο όχι βασίζεται στην Αξιοπρέπεια και την εθνική ανεξαρτησία των Ελλήνων κλπ... ποντάρουν μόνο στο συναίσθημα αδιαφορώντας για πραγματικότητα.

 

Πόσο αξιοπρεπείς και εθνικά υπερήφανοι αισθάνεστε που εκβιάζουμε άλλους 18 λαούς της Ευρώπης (που δε μας φταίνε και τίποτα οι περισσότεροι και ακόμα και σήμερα έχουν λαό πιο φτωχό από το δικό μας) ότι ή θα κάνετε το δικό μας ή θα πέσετε όλοι σας μαζί μας ;

 

και βλέπεις μεγάλη μερίδα Ελλήνων να πέφτει σε αυτό το τρυπάκι και να νοιώθει περισσότερο επαναστάτης από τον Κολοκοτρώνη.

 

Αν άκουγε κανείς την Κωνσταντοπούλου εχθές θα νόμιζε ότι μιλούσε ως ηγέτης ενός κατακτημένου και εξαθλιωμένου λαού, ενός λαού υπό κατοχή και τουρκικό ζυγό. Οι άνθρωποι βλέπουν εχθρούς παντού και οράματα. 

 

Ότι υπάρχει μεγάλη μερίδα κόσμου που περνάει μεγάλη δύσκολα , είναι μια πραγματικότητα, αλλά υπάρχει διαφορά μεταξύ αυτού και του ότι ήμαστε υποδουλωμένοι και πρέπει να επαναστατήσουμε κλπ Δεν υπάρχει κανένας κατακτητής. Τους εταίρους εμείς τους κρατάμε εδώ γιατί τους χρειαζόμαστε καθώς αυτά που παράγουμε δεν επαρκούν για να ζήσουμε και χρειαζόμαστε δανεικά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η έξοδος από την Ευρώπη είναι μία λύση. Εγώ την θέλω. Δεν μπορεί όμως να γίνει άρπα κόλα και με τον τρόπο που πάει να περάσει τώρα. Και πρέπει να καταλάβει ο κόσμος πως θα είναι σαν μία μεταπολεμική περίοδος μέχρι να στρώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

«Τις διαπραγματεύσεις τις διέκοψε ο Βαρουφάκης, δυστυχώς. Αλλά το πρόβλημα δεν είναι ποιος λάθεψε πρώτος, δεν είμαστε στο νηπιαγωγείο. Διαφορετικά δεν υπάρχει μια κοινότητα. Εμείς προχωρήσαμε στην μεταρρύθμιση των συντάξεων. Αλλά δεν καταργήσαμε τις πρόωρες συνταξιοδοτήσεις στους Ιταλούς για να τις δώσουμε στους Ελληνες. Εμείς προχωρήσαμε σε μεταρρύθμιση του εργασιακού, αλλά δεν σημαίνει ότι με τα χρήματά μας κάποιοι έλληνες εφοπλιστές μπορούν να συνεχίσουν να μην πληρώνουν τους φόρους», προσθέτει ο Ιταλός πρωθυπουργός.

 

Δηλωσεις Ματέο Ρέντσι. Τις βάζω μόνο και μόνο για να δειτε οτι δεν υπάρχουν μονο οι Έλληνες στην Ευρώπη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περιπτωση που αν αληθευει οτι βαζουν το χρεος στο τραπεζι σημερα και το παρει ο Τσιπρας , οι μεν θα λενε οτι τους πηραμε τα σωβρακα και οι αλλοι οτι ο alex ειναι κοτα και εκανε πισω σε οτι ελεγε ολο το Σ/Κ 

 

Ζουρλομανδυας

Έτσι για να το ελαφρύνουμε και να πέσουν και οι τόνοι αν ήσουν εσύ πρωθυπουργός της χώρας τι θα έκανες;Εγώ πάντως αν είχε σαφή δέσμευση για το χρέος με ημερομηνίες θα το έκλεινα το deal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περιπτωση που αν αληθευει οτι βαζουν το χρεος στο τραπεζι σημερα και το παρει ο Τσιπρας , οι μεν θα λενε οτι τους πηραμε τα σωβρακα και οι αλλοι οτι ο alex ειναι κοτα και εκανε πισω σε οτι ελεγε ολο το Σ/Κ 

 

Ζουρλομανδυας

Είναι ευκαιρία του, να συμμαζευτεί. Και θα έχει τριάμισι χρόνια μπροστά του να αλλάξει πολλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη δήλωση Τσίπρα " Δεν είμαι πρωθυπουργός παντός καιρού " πως τη κρίνετε ; 

 

Εγώ θέλω τον όποιο πρωθυπουργό της χώρας μου να είναι παντός καιρού πάντως και όχι όποτε τον βολεύει. Ο καλός ο καπετάνιος στη φουρτούνα φαίνεται, και ο πρωθυπουργός μας λέει πως αν έρθει η φουρτούνα θα παραιτηθεί.

 

Κατά τα άλλα η όλη υπεράσπιση από τον σύριζα στο όχι βασίζεται στην Αξιοπρέπεια και την εθνική ανεξαρτησία των Ελλήνων κλπ... ποντάρουν μόνο στο συναίσθημα αδιαφορώντας για πραγματικότητα.

 

Πόσο αξιοπρεπείς και εθνικά υπερήφανοι αισθάνεστε που εκβιάζουμε άλλους 18 λαούς της Ευρώπης (που δε μας φταίνε και τίποτα οι περισσότεροι και ακόμα και σήμερα έχουν λαό πιο φτωχό από το δικό μας) ότι ή θα κάνετε το δικό μας ή θα πέσετε όλοι σας μαζί μας ;

 

και βλέπεις μεγάλη μερίδα Ελλήνων να πέφτει σε αυτό το τρυπάκι και να νοιώθει περισσότερο επαναστάτης από τον Κολοκοτρώνη.

 

Αν άκουγε κανείς την Κωνσταντοπούλου εχθές θα νόμιζε ότι μιλούσε ως ηγέτης ενός κατακτημένου και εξαθλιωμένου λαού, ενός λαού υπό κατοχή και τουρκικό ζυγό. Οι άνθρωποι βλέπουν εχθρούς παντού και οράματα. 

 

Ότι υπάρχει μεγάλη μερίδα κόσμου που περνάει μεγάλη δύσκολα , είναι μια πραγματικότητα, αλλά υπάρχει διαφορά μεταξύ αυτού και του ότι ήμαστε υποδουλωμένοι και πρέπει να επαναστατήσουμε κλπ Δεν υπάρχει κανένας κατακτητής. Τους εταίρους εμείς τους κρατάμε εδώ γιατί τους χρειαζόμαστε καθώς αυτά που παράγουμε δεν επαρκούν για να ζήσουμε και χρειαζόμαστε δανεικά. 

Κάτι δεν κατάλαβες σωστά αυτό που λέει είναι ότι δεν θα κάτσει στην καρέκλα ντε και καλά να εφαρμόσει μία πολιτική που δεν πιστεύει αν το δημοψήφισμα βγει ναι.Με λίγα λόγια αφήνει να εννοηθεί ότι σε περίπτωση ναι θα παραιτηθεί.Τουλάχιστον όλα τα sait έγκυρα και μη αντικειμενικά η μη αυτήν την ερμηνία δίνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ ΤΟ ΔΝΤ!


 

Οι πληροφορίες μας αναφέρουν ότι σήμερα το πρωί ο πρόεδρος της Κομισιόν, Γιουνκέρ, έστειλε νέα βελτιωμένη πρόταση στην οποία περιλαμβάνεται αναφορά και στη ρύθμιση του χρέους.

 

 

Και αυτό κύριοι , λέγεται σκληρό πόκερ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι για να το ελαφρύνουμε και να πέσουν και οι τόνοι αν ήσουν εσύ πρωθυπουργός της χώρας τι θα έκανες;Εγώ πάντως αν είχε σαφή δέσμευση για το χρέος με ημερομηνίες θα το έκλεινα το deal

 

Δεν ειμαι πρωθυπουργος της χωρας , δεν εχω τα ballz για να εχω τετοια ευθυνη

Αυτος που πηρε την ευθυνη οφειλει και να κανει αυτα που λεει , υποθετικα παντα .

 

Αν το ολο plan του δημοψηφισματος ηταν να τους παει εκβιαστικα για να βαλουν στο τραπεζι το χρεος , τοτε παω πασο . Αν ομως θελει οντως να φυγει απο το ευρω και να τους κανει πουτανα , δεν γινεται την μια να μου λες το ενα κ την αλλη να μου λες το αλλο . Δεν γινεται πως να το κανουμε

 

Εκτος αν εχουν πληροφοριες οτι παμε full για ναι κ θελει να μεινει στην εξουσια , γιατι αλλιως δεν τον βλεπω να ξαναβγαινει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι για να το ελαφρύνουμε και να πέσουν και οι τόνοι αν ήσουν εσύ πρωθυπουργός της χώρας τι θα έκανες;Εγώ πάντως αν είχε σαφή δέσμευση για το χρέος με ημερομηνίες θα το έκλεινα το deal

 

Αν υπήρχε σαφέστατη δεσμευση για αναδιάρθρωση που θα καθιστούσε το χρεος βιώσιμο και αν επαιρναν πίσω προτάσεις όπως η εξτρα φορολογία στους ελευθερους επαγγελματίες και το φπα σε εστιαση και ξενοδοχεία και εγω θα το εκλεινα. 

 

ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ ΤΟ ΔΝΤ!
 
Οι πληροφορίες μας αναφέρουν ότι σήμερα το πρωί ο πρόεδρος της Κομισιόν, Γιουνκέρ, έστειλε νέα βελτιωμένη πρόταση στην οποία περιλαμβάνεται αναφορά και στη ρύθμιση του χρέους.
 
 
Και αυτό κύριοι , λέγεται σκληρό πόκερ....

 

 

Η πηγη σου ειναι η πλεον αναξιόπιστη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα καινουργια μνημονια θα χρειαστει να τον κερασεις ετσι και αλλιως.

Ωραιο επιχειρημα.

Έχω απαντήσει και στο άλλο thread.

Ούτε το ναι είναι η λύση με τις σημερινές καταστάσεις.

 

Αλλά το ναι είναι η ΜΟΝΗ ΛΥΣΗ με μια οικουμενική κυβέρνηση εθνικής σωτηρίας που ΔΕΝ θα φοβάται τα κομματόσκυλα και την κομματική ζημία και θα γίνει οριστική και ολική αναδιόρθωση του κράτους, πάταξη της φοροδιαφυγής και διαφθοράς, άνοιγμα των κλειστών επαγγελμάτων, ιδιωτικοποιήσεις, κουρέματα όλων των μισθών άνω των 800 ευρώ στα όρια των 800 ευρώ, μία σύνταξη στον καθένα, κόψιμο των πρόωρων συντάξεων εκτός των αναπηρικών (στους οποίους θα παίξει πραγματικός έλεγχος) μείωση του κράτος με απολύσεις των δημοσίων υπαλλήλων, μισθοί και συντάξεις δημοσίου να έρθουν στα ίσα με αυτούς του ιδιωτικού τομέα, ΠΑΤΑΞΗ της φοροδιαφυγής κτλ κτλ

 

Αν βρεθεί κυβέρνηση να τα κάνει αυτά, να δεις για πότε παίρνει μπρος το κράτος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειμαι πρωθυπουργος της χωρας , δεν εχω τα ballz για να εχω τετοια ευθυνη

Αυτος που πηρε την ευθυνη οφειλει και να κανει αυτα που λεει , υποθετικα παντα .

 

Αν το ολο plan του δημοψηφισματος ηταν να τους παει εκβιαστικα για να βαλουν στο τραπεζι το χρεος , τοτε παω πασο . Αν ομως θελει οντως να φυγει απο το ευρω και να τους κανει πουτανα , δεν γινεται την μια να μου λες το ενα κ την αλλη να μου λες το αλλο . Δεν γινεται πως να το κανουμε

 

Εκτος αν εχουν πληροφοριες οτι παμε full για ναι κ θελει να μεινει στην εξουσια , γιατι αλλιως δεν τον βλεπω να ξαναβγαινει

Αυτό ακριβώς σκέφτηκα και εγώ.Ότι τέτοιες ευθύνες από μακριά και αγαπημένοι :P Αλλά νομίζω το όλο πράγμα κόλλησε σε αντίθεση με το τι πιστεύουν οι περισσότεροι στο πρόβλημα του χρέους στο ότι δεν γινόταν για αυτό καμία αναφορά.Οπότε αν του δίνουν και αυτό λέω αν τότε πρέπει να πάει τρέχοντας πίσω στο τραπέζι των διαπραγματεύσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υπήρχε σαφέστατη δεσμευση για αναδιάρθρωση που θα καθιστούσε το χρεος βιώσιμο και αν επαιρναν πίσω προτάσεις όπως η εξτρα φορολογία στους ελευθερους επαγγελματίες και το φπα σε εστιαση και ξενοδοχεία και εγω θα το εκλεινα. 

 

 

Η πηγη σου ειναι η πλεον αναξιόπιστη.

Το έχουν πει όλα τα ραδιόφωνα και δελτία ειδήσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ ΤΟ ΔΝΤ!
 
Οι πληροφορίες μας αναφέρουν ότι σήμερα το πρωί ο πρόεδρος της Κομισιόν, Γιουνκέρ, έστειλε νέα βελτιωμένη πρόταση στην οποία περιλαμβάνεται αναφορά και στη ρύθμιση του χρέους.
 
 
Και αυτό κύριοι , λέγεται σκληρό πόκερ....

 

 

 

 

Ωραία, 

 

Δηλαδή από αυριο, χάρις το σκληρό ποκερ, θα πούμε όλοι μαζί ΝΑΙ να μείνουμε μόνοι μας με τα αρπακτικά που θέλουν να φάνε τις σάρκες μας ?

 

ΟΧΙ ... δε λέγεται ποκερ λέγεται ΥΠΕΡΚΟΛΟΤΟΥΜΠΑ μπροστά στο αδιέξοδο και στην ισχυρή πίεση λογικής που βρήκε τις τελευταίες μέρες.

 

ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ έστι το "ποκερ" πρέπει να αλλάξει η μάνα.

 

 

ΤΟ δημοψήφισμα πρέπει να γίνει ... ο προφανής φόβος είναι να καταγραφεί ισχυρό ΝΑΙ και πρέπει προκειμένου να μη το φάει στη μάπα και εκτεθεί πρεπει/προσπαθεί να βρει ένα τρόπο να πει και αυτός ΝΑΙ ώστε να μη μπορεί να φανεί πόσοι λένε "τα έκανες σκατά".

 

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ με την κάθε πλευρά στις θέσεις που έχει τώρα, άσχετα ποια συμφωνία θα γίνει μετά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...