Προς το περιεχόμενο

60 ευρώ αναλήψεις


hmmy92

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Κανείς δε θα σου τα κουνάει στη μούρη, αν αυτό σε στεναχωρεί.

 

Όσοι έβγαλαν (και μην ακούς τώρα για τρομολάγνους, κινδυνολόγους κτλ. που τρόμαξαν τους άλλους, μιλάμε για τον απλό κόσμο που έχει αποτυπωθεί σε τόσες φωτογραφίες), έβγαλαν για να ζήσουν, να έχουν να πάρουν αύριο τα βασικά, να έχουν ένα κάποιο μαξιλαράκι, αν αγοράζουν φάρμακα, ας πούμε.

 

Τα μεγάλα κεφάλια (η κυρία Γιάννα, ας πούμε, που θυμήθηκε να μας πει ότι είναι αριστερή...) έχουν τα λεφτά έξω από καιρό, δεν περίμεναν να φτάσουμε στο παρά πέντε.

 

Υ.Γ. Καταστροφικό είναι που οι αρμόδιοι δείχνουν τέτοια ανευθυνότητα στις κινήσεις τους. Αλλά, πάλι τα ίδια θα πω, οπότε σταματάω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς δε θα σου τα κουνάει στη μούρη, αν αυτό σε στεναχωρεί.

 

Όσοι έβγαλαν (και μην ακούς τώρα για τρομολάγνους, κινδυνολόγους κτλ. που τρόμαξαν τους άλλους, μιλάμε για τον απλό κόσμο που έχει αποτυπωθεί σε τόσες φωτογραφίες), έβγαλαν για να ζήσουν, να έχουν να πάρουν αύριο τα βασικά, να έχουν ένα κάποιο μαξιλαράκι, αν αγοράζουν φάρμακα, ας πούμε.

 

Τα μεγάλα κεφάλια (η κυρία Γιάννα, ας πούμε, που θυμήθηκε να μας πει ότι είναι αριστερή...) έχουν τα λεφτά έξω από καιρό, δεν περίμεναν να φτάσουμε στο παρά πέντε.

 

Υ.Γ. Καταστροφικό είναι που οι αρμόδιοι δείχνουν τέτοια ανευθυνότητα στις κινήσεις τους. Αλλά, πάλι τα ίδια θα πω, οπότε σταματάω.

Δεν μιλάω για τον εργαζόμενο και τον συνταξιούχο. Μιλάω για τα εκατομμύρια που έφυγαν έξω. Και οι δικοί κάθε μήνα τα έβγαζαν, αλλά για να τα δώσουν σε έξοδα του σπιτιού, και το 50ρικο που περίσσευε το έβαζαν στην άκρη.

 

Και όταν θα έρθει η αριστερή Γιάννα να με σώσει, τότε θα είναι σαν να μου κουνάει τα ευρώ της στην μούρη μου.

 

Αυτό που με φοβίζει περισσότερο είναι πως δεν μπορώ να βρω κάποιον πλέον να πιστέψω σε αυτόν. Μου μοιάζουν όλοι ανίκανοι να διαχειριστούν μία κατάσταση. Τεράστιες γκάφες και αστείοι χειρισμοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δε διαφωνώ, όμως, ξαναλέω, αυτοί οι τύποι τα έχουν τα λεφτά έξω από καιρό -αν υποτεθεί ότι τα είχαν κάποτε μέσα. Οπότε, τουλάχιστον μη στεναχωριέσαι ότι σε πρόλαβαν στο τσακ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

http://www.kathimerini.gr/821406/opinion/epikairothta/politikh/apo-to-yema-sthn-apath-sto-teleio-egklhma

 

Εγώ ξέρω, πως η ίδια πλειοψηφεία (του 30%) που τόσα χρόνια με τις επιλογές της μας έφερε εδώ, την Κυριακή θα μας αποτελειώσει. 

 

Η δημοκρατία στα χειρότερά της ή πως μια πλειοψηφία (που αυξήθηκε απολύτως λογικά στο ~55%) ηλίθιων/ανημέρωτων θα (ξανα)αποφασίσει την καταστροφή του συνόλου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάπως έτσι η Ελλάδα μένει στον πάτο

 

Καλά σου λέει ο φίλος όμως. Επιχειρηματολόγησε κι'όλας. Όχι πετάμε κάτι και αντε γεια. 

 

---

 

Πολύ ανωριμότητα όμως γενικότερα. Έχει γεμίσει ο τοίχος μου στο φμπ επαναστάτες κυριολεκτικά της πουτσας, με συγκινητικά λογίδρια και quotes μεγάλων ανδρων με φόντο διάφορες εικόνες . Μερικοί ποστάρουν και τον εθνικό ύμνο στο τέλος του ποστ τους. Με quotes και όμορφα λόγια, δεν έγινε ποτέ κάτι. Μερικοί πρέπει να κατεβούν απο το συννεφάκι που ζουν και να δουν τι παίζει γύρω τους. Εκτός αν πιστεύουν ότι θα πάει ο Τσίπρας στο επόμενο eurogroup και θα τους πει ''Όταν θέλεις κάτι πάρα πολύ...''

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους ψηφίσουν ΝΑΙ, θα πρέπει στο ψηφοδέλτιο να έχει χώρο, να δηλώσουν το ΑΦΜ τους, και τους τραπεζικούς λογαριασμούς τους.

 

 

Γιατι των αλλων που τα εβγαλαν δεν θα χαθει η αξια τους οσο κ των δικων σου?

 

 

Όχι προφανώς συμφέρει όσους έβγαλαν τα χρήματα τους έξω.Αν πχ γυρίσουμε στη δραχμή με μια υποτίμηση στο 60% πολλοί από αυτούς θα γίνουν δισεκατομμυριούχοι χωρίς υπερβολές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το προβλημα της Ελλαδας δεν ειναι οι εξω αλλα οι μεσα. Οταν μιλας με καποιον και  σου λεει εγω δεν παιρνω αποδειξη για να πληρωσω 5€ λιγοτερο και νομιζει οτι ειναι γαματος και οτι "κοροιδευει" το κρατος δεν καταλαβαινει οτι αυτα τα λεφτα επειδη θα ειναι ελλειμα για το κρατος θα στα παρει αργοτερα και εσυ θα παραπονιεσαι για τα νεα μετρα. Ας μην εκανες μαλακιες να μην αναγκαζοταν.

 

Μια καλη λυση θα ηταν το φπα να πηγαινε απευθειας στο κρατος και να μην εμπαινε καν στο ταμειο του μαγαζατορα. (δεν ηταν ποτε δικα του λεφτα) να δειτε για ποσο θα εβγαζε μερικα εκατομμυρια παραπανω.

 

Υπαρχουν αλλα ποσα πραγματα που κανουμε νοιωθωντας γαματοι και δειχνοντας τη παιδεια μας τα οποια μας εφεραν εδω. Μας ενοχλουν οταν τα κανει ο γειτονας αλλα οταν ειναι προς δικο  μας οφελος τοτε ειναι καλο. 

 

Στην κατασταση που ειμαστε δεν σε εφερε καμια ευρωπη και καμια μερκελ. Μονος σου ηρθες. Γιατι οταν ολα αυτα τα χρονια ψηφιζες ολους αυτους οι οποιοι ετρωγαν και σου εδιναν και εσενα κατι για να συνεχιζεις να σαι μαζι τους δεν σε ενοχλουσε. Οταν σταματησαν να σου δινουν αρχισες να εχεις θεματα.

 

Το δημοψηφισμα το ξαναλεω γινετε μονο και μονο για να πει στο τελος ο Τσιπρας εγω εκανα οτι θελατε εσεις οποτε μην με κατειγορειται για τιποτα. Ολα τα αλλα ειναι μαλακιες.

 

Εγω ευτυχως δεν θα μαι για πολυ καιρο ακομη στην Ελλαδα και δεν θα ξαναγυρισω κιολας. Ειτε σε δραχμη ειτε σε ευρο αυτη η χωρα ειναι καταδικασμενοι οχι λογοι της γερμανιας και της καθε γερμανιας αλλα λογο της βλακειας του κοσμου.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Στην κατασταση που ειμαστε δεν σε εφερε καμια ευρωπη και καμια μερκελ. Μονος σου ηρθες. Γιατι οταν ολα αυτα τα χρονια ψηφιζες ολους αυτους οι οποιοι ετρωγαν και σου εδιναν και εσενα κατι για να συνεχιζεις να σαι μαζι τους δεν σε ενοχλουσε. Οταν σταματησαν να σου δινουν αρχισες να εχεις θεματα.

 

 

Eh , η αληθεια ειναι καπου στη μεση

Δεν φταιει μονο ο λαος , δεν φταινε μονο οι δανειστες

 

Η μονη περιπτωση για να εβλεπες καποιον αλλο στην εξουσια εκτος απο Πασοκ/ΝΔ θα ηταν να βρισκεσαι σε μια κατασταση που εχριζε ριζοσπαστικης λυσης . Οπως και εγινε , για αυτο και βγηκε ο Συριζα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης δεν ξέρω για πόσο θα υπάρχουν 20ευρα. Λογικά θα πάει το όριο στα 50 και μετά τέλος.

 

Είναι καταστροφικό που τρέχουν όλοι στα ATM.

Και τι θα κανουνε; Αμα δεν εχουνε πιστωτικες δεν ειναι καταστροφικο να μην εχουνε λεφτα πανω τους;

 

Με τι ελαφροτητα τα βλεπεται καποιοι τα πραγματα, δεν μπορω να καταλαβω. Κοροιδευατε και οσους πηγαινανε το ΣΚ στα ΑΤΜ, προβατακια και τετοια, και ειδαμε το αποτελεσμα σε οσους το παιξανε ανετοι, 60 ευρω απο την Δευτερα και να δουμε ποτε θα στερεψουνε τελειως.

 

Οκ, αμα εισαι φοιτητης φαση, χωρις οικογενεια πισω σου και μενεις στο πατρικο σου, μια χαρα αξιοπρεπεια εχεις και με 3 ευρω την μερα. Αλλα αμα εχεις μωρο η μικρα παιδια η θελεις φαρμακα η χιλια δυο δεν εισαι και τοσο ανετος με 3 ευρω ετσι; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε διαφωνώ, όμως, ξαναλέω, αυτοί οι τύποι τα έχουν τα λεφτά έξω από καιρό -αν υποτεθεί ότι τα είχαν κάποτε μέσα. Οπότε, τουλάχιστον μη στεναχωριέσαι ότι σε πρόλαβαν στο τσακ.

Δεν είναι πως με πρόλαβαν. Δεν είχα, ούτε έχω σκοπώ να βγάλω χρήματα.

 

Δεν μπορεί όμως για πέντε μήνες να μην επιβάλεις κανέναν έλεγχο και ξαφνικά να σοκάρεις τον φτωχό με τέτοιο τρόπο.

 

Σημαίνει πως κάτι κάνεις πολύ λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Eh , η αληθεια ειναι καπου στη μεση

Δεν φταιει μονο ο λαος , δεν φταινε μονο οι δανειστες

 

Η μονη περιπτωση για να εβλεπες καποιον αλλο στην εξουσια εκτος απο Πασοκ/ΝΔ θα ηταν να βρισκεσαι σε μια κατασταση που εχριζε ριζοσπαστικης λυσης . Οπως και εγινε , για αυτο και βγηκε ο Συριζα 

 

κοιτα, οταν τοσα χρονια κανεις τα λεφτα που παιρνεις για ενα εργο ταξιδια,αυτοκινητα,ρουχα κτλ δεν σου φταιει αυτος που στα δανειζει αλλα εσυ που κανεις κακη διαχειριση! Οποτε ναι για μενα φταιει στο μεγαλυτερο βαθμο λαος και κυβερνηση και λιγοτερο οι εξω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δηλαδή, πιστεύεις ότι αυτοί εδώ είναι ριζοσπάστες;

 

Έχουν πλακωθεί να διορίζουν συντρόφους και συζύγους, καθαρίστριες (300.000 θέσεις εργασίας φορ δε γουίν), να φτιάχνουν τη "νέα" ΕΡΤ για να ρωτάει ξελιγωμένη η ξανθιά παρουσιάστρια την κυρία Ζωή "πώς καταφέρνετε και δείχνετε τόσο σθένος, σλουρπ, σλουρπ;"

 

Εγώ, για πορωμένη οπισθοφυλακή του μεταπολιτευτικού πελατειακού κράτους τους κόβω, όχι για ριζοσπάστες.

 

Δες μονάχα την προέλευση στελεχών και ψηφοφόρων: το 44% του "λεφτά υπάρχουν" μετακόμισε στη νέα στέγη που υποσχόταν, βασικά, τα πάντα.

 

Προφανώς και δε φταίει μόνο ο λαός.

 

Αλλά, μη λέμε ότι ο λαός ήθελε "ριζοσπαστικές" λύσεις. Ελάχιστοι, μπορεί. Η συντριπτική πλειοψηφία ήθελε αυτούς που του έταζαν πως θα διατηρήσουν τα "κεκτημένα" του.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...