Προς το περιεχόμενο

60 ευρώ αναλήψεις


hmmy92

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εδω ρε φιλε τα μεγαλυτερα μυαλα οικονομικων.. οικονομολογοι με νομπελ σε ολοκληρο τον κοσμο δεν εχουν ιδεα τι προκειτε να γινει και υποθετουν.. εσυ πως προεξοφλεις τι θα γινει? 

δεν ειναι ωρα για κομματικες αντιπαραθεσεις..   το να παπαγαλιζουμε το τι λεει η τρεμη δεν ειναι επιλογη

Εδω ρε φιλε δεν εχει μαντηλι να κλαψει το κρατος και χρειαζεσαι τα καλυτερα μυαλα των οικονομικων για να καταλαβεις οτι συνταξεις-μισθοι-χρεη προς τριτους εστω και τσεκουρεμενα δεν θα πληρωθουν?

Για να μιλησω καν για τους ιδ.υπαλληλους που την πληρωνουν

πρωτοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχω ακούσει άπειρες απόψεις και κόντρες αυτές τις ημέρες για το θέμα, πράγμα βέβαια που έχει ξανασυζητηθεί από το 2011-12 και άλλες φορές στο παρελθόν. Μια άποψη  με την οποία αρχικά διαφωνούσα αλλά μετά την θεώρησα σωστή, είναι πως ένα από τα μεγαλύτερα αρνητικά στοιχεία του δημοψηφίσματος είναι οτι η συντριπτική πλειοψηφία του εκλογικού σώματος δεν έχει γνώσεις επι διαφόρων θεμάτων της οικονομικής θεωρίας και επιστήμης για να μπορεί να κρίνει τις επιτπώσεις των δυο επιλογών, αλλά κυρίως του "οχι" και της επιστροφής στην δραχμή.

 

Στην περίπτωση του "ναι". Θα επιβληθούν όσα μέτρα έγιναν γνωστά την τελευταία φορά κατά τις διαπραγματεύσεις, συν επιπλέον μέτρα τα οποία θα μας τα επιβάλλουν ως μια μορφή τιμωρίας περισσότερο για παραδειγματισμό άλλων χωρών μελών για να μην τολμήσει να σκεφτεί κανένας στο μέλλον το δημοψήφισμα που κάναμε. Κάτι παρόμοιο είχε γίνει στην Κύπρο μετά την απόρριψη του κουρέματος καταθέσεων στην Κυπριακή βουλή, μετά απείλησαν από την Ε.Ε. με έξοδο από το ευρώ και ξαναπέρασε νέο νομοσχέδιο που περιελάμβανε κούρεμα καταθέσεων μαζί με επιπλέον φορολογικά μέτρα. Στην δική μας περίπτωση μιλάμε για ένα πακέτο πολύ σκληρών μέτρων που θα είμαστε πολύ χειρότερα από οτι πριν.

 

Στην περίπτωση του "οχι". Επιστροφή στην δραχμή κτλ. Το κακό είναι οτι από όσους έχω ακούσει απόψεις επι του θέματος της επιστροφής στην δραχμή, δεν υπήρξε περίπτωση το άτομο που έλεγε τις απόψεις να μην ήταν κάποιος επιστήμονας οικονομολόγος που ανήκε σε πολιτικό κόμμα άρα με απόψεις επηρεασμένες, ακούμε απόψεις οικονομολόγων που πρόσκεινται σε φιλοευρωπαϊκά κόμματα και μιλάνε για την απόλυτη καταστροφή και υποτιμήσεις νομίσματος φτώχεια και πείνα, ενώ από την άλλη έχουμε απόψεις αριστερών οικονομολόγων να λένε τα ακριβώς αντίθετα πράγματα για υπερηφάνειες κτλ. Δεν ξέρω πραγματικά τι θα συμβεί ακριβώς αν πάμε σε δικό μας εθνικό νόμισμα, πόσο μεγάλη θα είναι η υποτίμηση, πόσο θα πέσουν οι μισθοί και πόσο θα αυξηθούν οι τιμές προιόντων αγαθών και υπηρεσιών.

 

Παρόλο που μέχρι εχτές ήμουν υπερ του οχι, πλέον είμαι αναποφάσιστος και δεν έχω κατασταλάξει τι είναι καλύτερο για την χώρα μας. Οι κλειστές τράπεζες έχουν φοβίσει ένα μέρος του κόσμου κυρίως συνταξιούχων. Πάντως από αυτά που βλέπω, μάλλον θα επικρατήσει το οχι με 55 - 45 περίπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ειδαμε πως λυπασε τι να σου πω με το ναι θα ερθει η αναπτυξη....

Το οτι ανεβαζω μερικες φωτο για χαβαλε δεν σημαινει οτι τρωω σουβλακια καθε μερα , θα φαω 3-4 φορες το μηνα τις υπολοιπες θα την βγαλω με μακαρονια, ρυζι και κατεψυγμενη πιτσα καρφουρ γιατι εκει φτανουν τα οικονομικα μου.

 

Εσυ ψηφισε οτι θες δικαιωμα σου το ιδιο και θα κανω και εγω, και θα ψηφισω ΟΧΙ γιατι δεν παει αλλο ειμαι ανεργος πανω απο 2 χρονια, το χειμωνα δεν ειχα θερμανση και εκανα μπανιο βραζοντας νερο στο ματι γιατι χαλασε ο θερμοσηφωνας και δεν εχω λεφτα να παρω νεο, εμεινα 3 μηνες χωρις γυαλια με 16 μυωπια γιατι δεν ειχα λεφτα να παρω και περιμενα ενα ξαδερφακι απο αγγλια να μου δωσει που ηρθε για διακοπες.

 

Πες με βασιλακη καιλα, μαρθα βουρτση και οτι αλλο θες εμενα αυτη ειναι η πραγματικότητα μου και πανω σε αυτο αποφασισα τι θα ψηφισω.  

τουλαχιστον με τις δραχμες θα εισαι εκατομμυριουχος, παρολου που θα αξιζουν ενα καρβελι ψωμι

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ειδαμε πως λυπασε τι να σου πω με το ναι θα ερθει η αναπτυξη....

Το οτι ανεβαζω μερικες φωτο για χαβαλε δεν σημαινει οτι τρωω σουβλακια καθε μερα , θα φαω 3-4 φορες το μηνα τις υπολοιπες θα την βγαλω με μακαρονια, ρυζι και κατεψυγμενη πιτσα καρφουρ γιατι εκει φτανουν τα οικονομικα μου.

 

Εσυ ψηφισε οτι θες δικαιωμα σου το ιδιο και θα κανω και εγω, και θα ψηφισω ΟΧΙ γιατι δεν παει αλλο ειμαι ανεργος πανω απο 2 χρονια, το χειμωνα δεν ειχα θερμανση και εκανα μπανιο βραζοντας νερο στο ματι γιατι χαλασε ο θερμοσηφωνας και δεν εχω λεφτα να παρω νεο, εμεινα 3 μηνες χωρις γυαλια με 16 μυωπια γιατι δεν ειχα λεφτα να παρω και περιμενα ενα ξαδερφακι απο αγγλια να μου δωσει που ηρθε για διακοπες.

 

Πες με βασιλακη καιλα, μαρθα βουρτση και οτι αλλο θες εμενα αυτη ειναι η πραγματικότητα μου και πανω σε αυτο αποφασισα τι θα ψηφισω.

 

Δεν θα σε πω τιποτα αφηνω εσενα να χαρακτηριζεις.

Εγω παντως που δεν ειμαι ανεργος 3-4 φορες το μηνα σουβλακια δεν παραγγελνω.Τωρα πως το κανεις εσυ ειναι ενα θεμα.

50€ στο σκρουτζ ενας πολυ μικρος θερμοσιφωνας οσο τα σουβλακια σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας που η πρακτικη μου ηταν σε δημοσιο "αρκετα παλια" ξερω τι εννοεις..

μιας που εχω/ειχα αδερφια σε voucher και αντι να παν να δουλεψουν κανουν βολτες για καφε ξερω..

 

αλλα αυτα τελειωσαν εστω και καθυστερημενα.. "παλι υπαρχουν αλλα σε μικροτερο βαθμο"

αλλα δεν μιλαμε για χρηματα ουτε καν να ξυσουν την επιφανεια για τα ποσα που παιζονται 

 

Εγω μιλαω για το 2010. Δηλαδη μετα την κριση...

 

Καποιες απο τις ψευτικες υπερωριες και εκτος εδρας μαλλον μειωθηκαν ok...

 

Ωστοσο τα 8 ατομα για την δουλεια ενος (ισως και κανενος γιατι το σωστο θα ηταν να καταργηθει ή να συγχωνευτει η υπηρεσια...) ακομα υπαρχουν. Οπως υπαρχουν και οι αντιστοιχες αναλογιες στα υπολοιπα γραφεια... Δεν τους απελυσε κανεις αυτους...

 

ΥΓ. Και μιας και ειπα για εκτος εδρας να δειτε τι φαγοποτι γινοταν (και γινεται ακομα γιατι δεν εχουν καταργηθει αλλα απλα εχουν μειωθει...)

Υπηρχαν ειδικοτητες (π.χ. μηχανικοι) οι οποιες πληρωνοταν το εκτος εδρας 80 ευρω και δικαιουνταν 250 εκτος εδρας τον χρονο! Μαλιστα δεν επαιρναν ολη την αδεια (στα χαρτια βεβαια...) για να μην χασουν τα εκτος εδρας! Στα οποια εκτος δεν πηγαιναν φυσικα αλλα ηταν εικονικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το δημοψήφισμα γινόταν την Κυριακή που μας πέρασε πιστεύω θα έβγαζε όχι. Όσο περνάνε οι μέρες και υπάρχει αυτή η κατάσταση με τράπεζες κλπ βλέπω να πηγαίνει προς το ναι...σε κάθε περίπτωση, προσωπικά θεωρώ το δημοψήφισμα γελοιότητα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Ευρωπαίοι μπλοφάρουν. Τι θα κάνουν ; Θα μας χρεοκοπήσουν; Θα μας βγάλουν εκτός ευρώ, ενώ δεν προβλέπεται να βγει εκτός ένα κράτος μέλος; Αν κάνουν κάτι τέτοιο, τις επόμενες ημέρες θα ακολουθήσουν οι άλλες αδικημένες χώρες του νότου, η Ισπανία, η Πορτογαλία και άλλες και η ευρωζώνη θα καταρρεύσει μέσα σε εβδομάδες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το δημοψήφισμα γινόταν την Κυριακή που μας πέρασε πιστεύω θα έβγαζε όχι. Όσο περνάνε οι μέρες και υπάρχει αυτή η κατάσταση με τράπεζες κλπ βλέπω να πηγαίνει προς το ναι...σε κάθε περίπτωση, προσωπικά θεωρώ το δημοψήφισμα γελοιότητα

 

Έχει λογική αυτό που λες...Αλλά το θέμα είναι οτι το ναι οδηγεί σε σίγουρο αδιέξοδο τουλάχιστον για 1-2 μήνες με συνεχείς εκλογές..

Επίσης είμαι σίγουρος οτι το όχι προηγείται γι'αυτό και δεν έχει βγει ούτε μια δημοσκόπηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το δημοψήφισμα γινόταν την Κυριακή που μας πέρασε πιστεύω θα έβγαζε όχι. Όσο περνάνε οι μέρες και υπάρχει αυτή η κατάσταση με τράπεζες κλπ βλέπω να πηγαίνει προς το ναι...σε κάθε περίπτωση, προσωπικά θεωρώ το δημοψήφισμα γελοιότητα

Αυτο λεω τοσες μερες σε φιλους και γνωστους και με λενε γερμανοτσολια, το θεωρουν υστατη δημοκρατικη πραξη και οτι επραξε το βελτιστο η κυβερνηση, οτι ναναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το δημοψήφισμα γινόταν την Κυριακή που μας πέρασε πιστεύω θα έβγαζε όχι. Όσο περνάνε οι μέρες και υπάρχει αυτή η κατάσταση με τράπεζες κλπ βλέπω να πηγαίνει προς το ναι...σε κάθε περίπτωση, προσωπικά θεωρώ το δημοψήφισμα γελοιότητα

Εγκλημα και οχι γελοιοτητα. Αφου το κανεις που το κανεις, πες εκει "μεσα στο ευρω ναι ή οχι"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Ευρωπαίοι μπλοφάρουν. Τι θα κάνουν ; Θα μας χρεοκοπήσουν; Θα μας βγάλουν εκτός ευρώ, ενώ δεν προβλέπεται να βγει εκτός ένα κράτος μέλος; Αν κάνουν κάτι τέτοιο, τις επόμενες ημέρες θα ακολουθήσουν οι άλλες αδικημένες χώρες του νότου, η Ισπανία, η Πορτογαλία και άλλες και η ευρωζώνη θα καταρρεύσει μέσα σε εβδομάδες.

οποτε? τους βαραμε τα νταουλια και χωρευουν

Και αυτο το πραγμα που μπηκε πρωτα το ΟΧΙ και δευτερο το ΝΑΙ, δηχνει ποσο γελοια ειναι η ολη κατασταση

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...