Προς το περιεχόμενο

60 ευρώ αναλήψεις


hmmy92

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πηγα και πηρα ταμπλετ (με χρεωστικη φυσικα) απο μεγαλη αλυσιδα προϊοντων τεχνολογιας,το καταστημα πρεπει να ξεπερασε και τον τζιρο των χριστουγεννων!! ολοι παιρνανε ταμπλετ,φωτογραφικες και ενα σωρο αλλα,ολοι με καρτα,ουτε ευρω τσακιστο δεν ειδα!

 

Gianis rules, against tax evasion......

 

Μια χαρα παει το capital control βλεπω.....

 

Και πηγατε να τον φατε τον ανθρωπο οταν το προτεινε...... :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα supermarket να πάρω γάλα για τα παιδιά μου (ειναι το μονο που με ενδιαφέρει) και ρώτησα τον προϊσταμενο στο supermarket αν δέχονται κάρτες και μου είπε προς το παρόν ναι.

Πλήρωσα με πιστωτική και ήταν πανω απο 10 άτομα να πληρώσουν με πιστωτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Περηφανα θα παει σημερα ο πατερας μου στο ΑΤΜ και θα περιμενει μια ωρα, περηφανα οι κοποι μιας ζωης που δουλευε σαν το σκυλι θα αξιζουνε το 1/5 απο αυτα που αξιζανε μεχρι εχθες. 

 

Χεχε, σόρρυ φίλος μας πρόλαβε άλλος!  Με την κάλπικη είσοδό μας στο ευρώ έγιναν όσα περιγράφεις. Οι 200.000 δραχμές μισθός έγιναν 600 ευρώ, το γάλα όμως από 100 δραχμές πήγε 1 ευρώ (340 δραχμές), το ψωμί από 100 δραχμές η φρατζόλα πήγε χμμμ 60 λεπτά δηλαδή 200 δραχμές και όλα αυτά σχεδόν με το καλημέρα.

Τότε όμως δεν βγάζαμε άχνα (εκτός από ορισμένους) αφού είχαμε ανάπτυξη (του κώλου) και εκσυχρονισμό σύμφωνα με τον Κινέζο πρωθυπουργό.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο τη στιγμη που οι τραπεζες συντηρουνται με τον ela και με capital controls οι καταθεσεις εχουν χαθει,μην περιμενεις να στο πει καποιος απο την ΕΚΤ ή την ΤτΕ

Εγω το ξερω, αλλα δεν βλεπω να το λενε στα ΜΜΕ. 140δις καταθεσεις εχουν οι τραπεζες, και απο λεφτα πρεπει να εχουν καπου στα 2-4δις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το βρηκα απο αλλου αυτο

«Ο Σωστός Έλληνας

 

 

 

 

Ξέχασες το πιο συμαντικό.

 

Αγοράζει το τελευταίο κινητό για εκατοντάδες ευρώ, αλλά κάνει αναπάντητες για να μην χρεωθεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο τη στιγμη που οι τραπεζες συντηρουνται με τον ela και με capital controls οι καταθεσεις εχουν χαθει,μην περιμενεις να στο πει καποιος απο την ΕΚΤ ή την ΤτΕ

Αν γίνει αυτό τότε θα έχουμε πόλεμο...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα supermarket να πάρω γάλα για τα παιδιά μου (ειναι το μονο που με ενδιαφέρει) και ρώτησα τον προϊσταμενο στο supermarket αν δέχονται κάρτες και μου είπε προς το παρόν ναι.

Πλήρωσα με πιστωτική και ήταν πανω απο 10 άτομα να πληρώσουν με πιστωτική.

 

Και που το περίεργο; Αγγλία με debit ή credit κάρτα ή direct debit πληρώνεις τα πάντα.

 

Ρευστό χρειάζεται μόνο

α) Για το λεωφορείο (ούτε καν ταξί αυτοί πλέον δουλεύουν σχεδον αποκλειστικά με κάρτες για να αντιμετωπίσουν τους ληστές)

β) Για το αυτόματο μηχάνημα να βάλεις αέρα στα λάστιχα, καφέ, πατατάκια, σοκολάτες

γ) Για ναρκωτικά

δ) Για που..νες.

 

Ακόμα και το φιλοδώρημα το βάζεις την κάρτα, σε ειδική επιλογή που έχει.

 

Και μου θύμησες την θεία μου, που ήρθε εδω για μια εβδομάδα το 2006, πάει το M&S περίφανη γιατί είχε και πιστωτική κάρτα για χρόνια, την δίνει στον τύπο, την κοιτά αυτός και της την επιστρέφει με τρόμο, λέγωντάς της ότι "δεν την έχετε υπογράψει κυρία" 

αυτή με τυπική ηρεμία απαντά "α και;"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη δεν εχω ξαναπληρώσει με χρεωστική, μπορώ να πληρώσω με οποιαδήποτε χρεωστική ή είναι αλλες αυτές που πληρώνεις και αλλες που μπορεις να κάνεις μονο ανάληψη;
επίσης, όταν πληρώνεις, πατάς και το πιν ή όχι; (ή εξαρτάται απο τη κάρτα;  )

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και που το περίεργο; Αγγλία με debit ή credit κάρτα ή direct debit πληρώνεις τα πάντα.

 

Ρευστό χρειάζεται μόνο

α) Για το λεωφορείο   Oyster & Contactless cards rules  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Ευρωπαϊκή Ένωση είναι ένα μάτσο αρπαχτικά πάνω από το πτώμα της Ελλάδας και των άλλων χωρών του νότου, όπως Πορτογαλία, Ισπανία κτλ. Το δημοψήφισμα ήταν προσχεδιασμένο έτσι ώστε να πανικοβληθούν οι Έλληνες και να ψηφίσουν υπέρ της συμφωνίας. Οι θεσμοί έχουν κρυφή ατζέντα και όσα λένε για εξυγίανση είναι απλά τρίχες. Ο στόχους τους είναι να στεγνώσουν την αγορά, μέσω των μέτρων λιτότητας για πολλά χρόνια ακόμα και μετά να αγοράσουν τα πάντα για φραγκοδίφραγκα. Δεν είναι τυχαίο ότι στην Ελλάδα έχει αρχίσει και δραστηριοποιείται γερμανική κτηματομεσιτική εταιρία.

Δεν θα μπορούσαν να το κάνουν καλύτερα αυτό με μια τρελά υποτιμημένη νέα δραχμή π.χ.; :rolleyes:

Θέλουν μάλλον να χάσουν € πρώτα..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Ευρωπαϊκή Ένωση είναι ένα μάτσο αρπαχτικά πάνω από το πτώμα της Ελλάδας και των άλλων χωρών του νότου, όπως Πορτογαλία, Ισπανία κτλ. Το δημοψήφισμα ήταν προσχεδιασμένο έτσι ώστε να πανικοβληθούν οι Έλληνες και να ψηφίσουν υπέρ της συμφωνίας. Οι θεσμοί έχουν κρυφή ατζέντα και όσα λένε για εξυγίανση είναι απλά τρίχες. Ο στόχους τους είναι να στεγνώσουν την αγορά, μέσω των μέτρων λιτότητας για πολλά χρόνια ακόμα και μετά να αγοράσουν τα πάντα για φραγκοδίφραγκα. Δεν είναι τυχαίο ότι στην Ελλάδα έχει αρχίσει και δραστηριοποιείται γερμανική κτηματομεσιτική εταιρία.

   Ετσι ακριβως. Αντι ας πουμε να μας αφησουνε να παμε στην δραχμη και τοτε να αγορασουνε τα παντα στο 1/5 της τιμης. Η απλα να μας χρεωκοπησουνε και τοτε να δεις ποσα θα μας παιρνανε.

 

   Επειδη πιστευεις ενδιαφερετε κανενας στην Γερμανια να αγορασει οτιδηποτε εκταση στην Ελλαδα, την ωρα που στην Τουρκια μπορει να παρει πολλαπλασια σε πολυ μικροτερες τιμες, παλι φατσα καρτα Μεσογειο.

 

   Αλλα φυσικα αυτος ειναι και ο μονος τροπος να νιωσεις περηφανος, πιστευοντας οτι ολοι σε κρατανε πισω επειδη σε ζηλευουν. 

Πισω στο defence.gr . Εκει περνανε τετοια ποστ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγγλία ναι, χρειάζεται και το pin, εκτός αν είναι contactless το μηχανάκη, ή έχεις δηλώσει την κάρτα στο κινητο, και χρησιμοποιείς αυτό, αντί της κάρτας.

 

(τρομερή ευκολία, τέλος το πορτοφόλι)


 

Και που το περίεργο; Αγγλία με debit ή credit κάρτα ή direct debit πληρώνεις τα πάντα.

 

Ρευστό χρειάζεται μόνο

α) Για το λεωφορείο   Oyster & Contactless cards rules  :-D

 

 

Αλλοι, όπως εγώ, χρησιμοποιούμε το λεωφορείο μια φορά το χρόνο όταν αφήνουμε στο γκαράζ για MOT το αμάξι.

(και ζούμε στην επαρχία μαζί με τα 5/6 των Βρετανών. )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αλλοι, όπως εγώ, χρησιμοποιούμε το λεωφορείο μια φορά το χρόνο όταν αφήνουμε στο γκαράζ για MOT το αμάξι.

(και ζούμε στην επαρχία μαζί με τα 5/6 των Βρετανών. )

 

Και γω το bus το χρησιμοποιω μονο οταν βρεχει, αλλιως ποδηλατακι, γιατι δεν λεει να εισαι με κατι αλλο στο μπουρδελοκεντρο.  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Ετσι ακριβως. Αντι ας πουμε να μας αφησουνε να παμε στην δραχμη και τοτε να αγορασουνε τα παντα στο 1/5 της τιμης. Η απλα να μας χρεωκοπησουνε και τοτε να δεις ποσα θα μας παιρνανε.

 

και εδω θα κανανε κρα για να πουλησουν στο 1/5 της τιμης... εμ πως...

 

 

 

   Επειδη πιστευεις ενδιαφερετε κανενας στην Γερμανια να αγορασει οτιδηποτε εκταση στην Ελλαδα, την ωρα που στην Τουρκια μπορει να παρει πολλαπλασια σε πολυ μικροτερες τιμες, παλι φατσα καρτα Μεσογειο.

 

 

και γιατι δεν πανε να αγορασουν εκει τοτε? οι τουρκοι δεν πουλανε.. χαριζουν...  

εγω εχω ενα σπιτι.. ξερεις οτι περιμενω την δραχμη να το πουλησω μισοτιμης..?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγγλία ναι, χρειάζεται και το pin, εκτός αν είναι contactless το μηχανάκη, ή έχεις δηλώσει την κάρτα στο κινητο, και χρησιμοποιείς αυτό, αντί της κάρτας.

 

(τρομερή ευκολία, τέλος το πορτοφόλι)

 

Αλλοι, όπως εγώ, χρησιμοποιούμε το λεωφορείο μια φορά το χρόνο όταν αφήνουμε στο γκαράζ για MOT το αμάξι.

(και ζούμε στην επαρχία μαζί με τα 5/6 των Βρετανών. )

Τι είναι το ΜΟΤ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...