Προς το περιεχόμενο

60 ευρώ αναλήψεις


hmmy92

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βλεπω χωρες της ΕΕ που δεν εχουν ευρω αλλα τα πανε παρα πολυ καλα!

 

Η Αργεντινη ηταν σε παρομοια κατασταση..

 

Αλλα οκ δεν ειναι στην ευρωπη

 

Δεν ειναι το νομισμα, ειναι οι πολιτικοι. Η χωρα με αυτους τους πολιτικους και με αυτους που θα ερθουν. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΛΠΙΔΑ ΕΙΤΕ ΣΤΟ ΕΥΡΩ ΕΙΤΕ ΕΞΩ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απορία επί του διαδικαστικού αν κάποιος ξέρει,

 

Για τους συνταξιούχους είπαν θα ανοίξουν κάποια καταστήματα να πάρουν τις συντάξεις τους ολόκληρες.

 

Τη σύνταξη της μητέρας μου της την παίρνω εγώ μέσω ΑΤΜ ή γκισέ μιας και είμαι και συνδικαιούχος στον λογαριασμό της, θα μπορώ να πάω εγώ να την πάρω ή θα απαιτείται παρουσία του ίδιου του συνταξιούχου ; Μάλλον το δεύτερο (ότι μπορούν να το γλυτώσουν θα το γλυτώσουν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Realy τώρα Αργεντινή;Και εγώ που είμαι υπέρ του όχι βλέποντας τέτοια μαργαριτάρια  να αρχίσω το ξανασκέφτομαι;Από όλον τον κόσμο την Αργεντινή διάλεξες ως παράδειγμα που κόντεψαν από την πείνα να φάνε ο ένας τον άλλον;.Μα είναι επιχειρήματα αυτά τέτοιες ώρες;

 

Χαίρομαι που το γράφεις εσύ που τείνεις στο ΟΧΙ, παιδιά τέτοιες πάσες σε κενό τέρμα δεν δικαιολογούνται.

 

Αργεντινή; Σοβαρά; Πάλι με τα τσουκάλια είναι στους δρόμους και, guess what, εντελώς τυχαία τώρα θυμήθηκαν πάλι τα Φώκλαντ. Εθνικισμός και άγιος ο θεός.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι συνθήκες της Ισλανδίας ήταν αρκετά διαφορετικές όπως ανέφερες.Τραπεζικό το πρόβλημα,μικρότερη οικονομία και από της Κρήτης και φτάσανε με την υποτίμηση του νομίσματος να πληρώνουν το δάνειο τους(όσοι είχαν χρήματα) και να αυξάνεται το ποσό αποπληρωμής.Τρελά πράγματα.Ελπίζω τα πράγματα εκεί να έχουν φτιάξει.(Τουλάχιστον δημοσιονομικά είναι καλύτερα).

από οτι λενε πάνε καλύτερα. Μακάρι για τους πολίτες εκεί.

Το ότι ήταν διαφορετική περίπτωση το ανέφερα εξ αρχής, απλά και μεις για να στηρίξουμε τις τραπεζες πήραμε πολλά ενώ αυτοί ακολούθησαν διαφορετικό μονοπάτι. Βέβαια τωρα ειναι αργα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτό, θα έπρεπε να το σκεφτούν εκείνοι που σε 6 ημέρες θα πανηγυρίζουν για το "περήφανο ΟΧΙ" με τις ψήφους αυτών των ατόμων ανάμεσα στον "εθνικό θρίαμβο" και την "ελπίδα για την Ευρώπη".

Οι πολιτικές θέσεις "αυτών των ατόμων" (εκτός του ότι η ψήφος τους δεν ήταν αναγκαία, εκτός του ότι όλοι γνωρίζουμε στο υπόγειο ποιάς πολυκατοικίας διαμένουν) αλλάζουν όπως αλλάζει ο άνεμος. Τον κίνδυνο αναβίωσης του Ναζισμού στην Ευρώπη σε ενδεχόμενη ρήξη της συνοχής στην Ε.Ε. τον έχουν ήδη επισημάνει αρχηγοί (ασήμαντων) κρατών όπως ο Ομπάμα. Την ευθύνη, λοιπόν, για την υλοποίηση ενός τέτοιου καταστροφικού σεναρίου θα την έχουν όλοι: Ε.Ε., ΔΝΤ και φυσικά η Ελλάδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σε μία κάρτα είναι συνδεδεμένοι περισσότεροι λογαριασμοί, τι ισχύει;

Σε κάρτες με περισσότερους συνδεδεμένους λογαριασμούς το ημερήσιο όριο είναι 60 €.

 

#153

ή

ή

 

Φιλε μου, οπως το #153 ετσι και το δικο σου δεν ειναι σαφες.

 

Ημερησιο οριο 60€ ανα λογαρισμο ή αθροιστικα για ολους τους λογαριασμους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πήγα να βάλω €5 στο steam wallet από περιέργεια και δεν δέχτηκε την κάρτα πάντως. Και εδώ alpha bank.

 

 

 

 

Συνεχίστε να συγκρίνετε με την Ισλανδία, μια χώρα με πληθυσμό όσο Λάρισα και Βόλος μαζί.. Ίδια φάση με Ελλάδα.

ενώ να συγκρίνουμε την ελλάδα με την ιταλία ή την ισπανία είναι ιδιο πράγμα, πληθυσμός 5Χ και διαφορετική οργάνωση οικονομίας.

μονο η πορτογαλία έχει πληθυσμό κοντά στο δικό μας και αντιστοιχο πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Οι πολιτικές θέσεις "αυτών των ατόμων" (εκτός του ότι η ψήφος τους δεν ήταν αναγκαία, εκτός του ότι όλοι γνωρίζουμε στο υπόγειο ποιάς πολυκατοικίας διαμένουν) αλλάζουν όπως αλλάζει ο άνεμος. Τον κίνδυνο αναβίωσης του Ναζισμού στην Ευρώπη σε ενδεχόμενη ρήξη της συνοχής στην Ε.Ε. τον έχουν ήδη επισημάνει αρχηγοί (ασήμαντων) κρατών όπως ο Ομπάμα. Την ευθύνη, λοιπόν, για την υλοποίηση ενός τέτοιου καταστροφικού σεναρίου θα την έχουν όλοι: Ε.Ε., ΔΝΤ και φυσικά η Ελλάδα.

 

Με μπέρδεψες, ειλικρινά.

 

Από τη μία τους περιγράφεις σαν περιθωριακό γκρουπάκι που χωράει στο υπόγειο μιας πολυκατοικίας, και από την άλλη ως δύναμη ικανή να απειλήσει τη συνοχή της Ευρώπης.

 

Τι από τα δύο είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το τι είχε μικρή σημασία έχει πλέον.

στεγαστικό πάντως ειχε όπως και ο περισσότερος κόσμος.

 

Sorry, δεν εννοούσα πόσα χρήματα χρωστούσε.

Δεν ήθελα να πω κάτι τέτοιο με τίποτα...απλά αν είχε δάνειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι σχεση εχει τα κλειστα συνορα που προσπαθησες να τρομοκρατησεις με τα διαφορα ψεμματα που εχουν πει οι πολιτικοι;

Επισης, κανενας δεν ειπε οτι οι πολιτικοι δεν τρομοκρατουν, δεν χρειαζεται να το κανουμε κ εμεις.

 

Αλλα εδω δεν συζηταμε για τρομοκρατικες δηλωσεις, αλλα για το αν το ευρω ενος τουριστα θα εχει διαφορετικη αξια απο ενα ευρω απο το σεντουκι.

 

 

Δεν γινεται τα λεφτα απο το σεντουκι να τα ξεχωρισεις απο τα λεφτα εκτος σεντουκιου.

Στο ξαναειπα: δεν εχει διαφορετικη αξια το ευρω απο το σεντουκι με το ευρω ενος τουριστα.

 

Διαφορετική αξία δεν έχει το ένα ευρώ από το άλλο , διαφορετική ισοτιμία θα προσφέρουν οι τράπεζες οι δικές μας από την διεθνή ισοτιμία, εκεί θα χαθεί η αξία του σεντουκίσιου ευρώ...

 

και αν γίνει το παραπάνω τότε σίγουρα θα ακολουθήσουν και απαγόρευση ή μεγάλοι φραγμοί εξόδου κεφαλαίων από τη χώρα με κάθε τρόπο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα στην ουσία δεν ξέρουμε τι σημαίνει το ναι κι ακόμα περισσότερο το όχι :)

 

Οταν βλεπεις Γιουνκερ, Σοιμπλε,Ανθιμο, Σαμαρα, Βενιζελο κλπ να παρακαλανε να ψηφισουμε ναι, νομιζω ολοι καταλαβαινουμε ποιο ειναι το καλυτερο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψυχραιμία παιδιά , απόψε θα βγει ο Τσίπρας στην ΕΡΤ (10 το βράδυ) να δώσει κάποιες εξηγήσεις !

Θα σου πω απο τωρα το τι θα πει. Φταιει η ευρωπη. Φταιει η μερκελ, φταινε οι αλλοι. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφορετική αξία δεν έχει το ένα ευρώ από το άλλο , διαφορετική ισοτιμία θα προσφέρουν οι τράπεζες οι δικές μας από την διεθνή ισοτιμία, εκεί θα χαθεί η αξία του σεντουκίσιου ευρώ...

Τοτε, οι τραπεζες μας θα μπαινουν μεσα καθε φορα που θα δινουν δραχμες σε τουριστα.

 

Επισης, παει περιπατο το να γινεις εθνικος ευεργετης που ειπες προηγουμενως φερνοντας συναλλαγμα, μιας και κανενας δεν θα φερνει συναλλαγμα αν ειναι να του δινουν μακρα χειροτερη ισοτιμια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μπέρδεψες, ειλικρινά.

 

Από τη μία τους περιγράφεις σαν περιθωριακό γκρουπάκι που χωράει στο υπόγειο μιας πολυκατοικίας, και από την άλλη ως δύναμη ικανή να απειλήσει τη συνοχή της Ευρώπης.

 

Τι από τα δύο είναι;

Αν εγώ σε μπέρδεψα, τότε εσύ με απογοήτευσες. Το υπόγειο είναι αρκετά ευρύχωρο, όπως έχουν δείξει πρόσφατα εκλογικά αποτελέσματα και μια πιθανή αποτυχία της σημερινής κυβέρνησης με επαναφορά της πολύχρωμης "κυβέρνησης εθνικής σωτηρίας ή εθνικής ευθύνης ξέρω γω" με σχέδιο "σωτηρίας" που θα προβλέπει πρωτογενή πλεονάσματα 4.5% (ούτε να το σκεφτώ δε θέλω), θα τους ενισχύσει σημαντικά. Τα αντίστοιχα "γκρουπάκια" στην Ευρώπη περιμένουν με το δάχτυλο στη σκανδάλη.

Για να ξεκαθαρίσω τη θέση μου, ούτε Ναι ούτε Όχι. Αν φτάσει η Κυριακή χωρίς συμφωνία, τον ήπιαμε. Μια καλύτερη συμφωνία που θα μας κρατήσει μέσα στο παιχνίδι των εξελίξεων, μέσα στην Ε.Ε.,  και θα μας δώσει χρόνο να συζητήσουμε ξανά, υπό ευνοϊκότερες συνθήκες, την επίλυση του τεράστιου αυτού ευρωπαϊκού προβλήματος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...